Görsel sanatlar, resim ve heykel

Mugalata

Kıdemli Üye
1. Arnolfini’nin Evlenmesi, Jan Van Eyck, 1434

• Giovanna Cenami aslında hamile değil. Elbisesi dönemin modasını yansıtıyor.
  • Çiftin elele durması evlilik yeminini ifade ediyor.
  • Avizede yanan tek mum, Tanrı’nın olaya şahit olduğunu gösterir.
  • Köpek, evlilikte sadakati temsil etmektedir.
  • Duvardaki aynaya dikkatli bakıldığında, ressam Jan Van Eyck’in de resmin içinde olduğu görülür. Ressam, o ana kendini dahil ederek bir nevi nikah şahidi olmuştur.
  • Aynanın etrafında, kare kare Hz. İsa’nın çilesi resmedilmiştir.

Untitled21.jpg

lafons7275

Kıdemli Üye
Resmin sol alt köşesinde bulunan bir çift takunya da bu çiftin müslüman olduğunu mu gösterir?

lafons7275

Kıdemli Üye
Hayır, ama evlerinde Türk hamamı olduğunu gösteriyor olabilir. :)

Şaka bir yana mutlaka o takunyaların o resme eklenmesinde bir amaç olmalı. Mesela köpeğin sadakati temsil etmesi gibi bunun da bir manası olmalı. Bunu bir araştır. Sana görev olsun.

Mugalata

Kıdemli Üye
Şaka bir yana mutlaka o takunyaların o resme eklenmesinde bir amaç olmalı. Mesela köpeğin sadakati temsil etmesi gibi bunun da bir manası olmalı. Bunu bir araştır. Sana görev olsun.

Ben sanat tarihçisi veya yorumcusu değilim ki. Bunu paylaştığım site de (link uygunsuz resimler barındırdığı için silindi) bu konuda açıklama yapmamış. ama Türk banyosu bana mantıklı geldi. Avrupa'da meşhurdur ve eskiden beri bilinir.

Diğer resimleri de inceleyiniz. Genel kültür bakımından faydalı.

lafons7275

Kıdemli Üye
Verdiğin linkteki resimlerin nerdeyse tamamı çıplak insanlardan oluşuyor. Çıplaklığın resmedilmesi sence sanat mıdır? Bu çıplakları izlemenin insana ne faydası olur?

Mugalata

Kıdemli Üye
Verdiğin linkteki resimlerin nerdeyse tamamı çıplak insanlardan oluşuyor. Çıplaklığın resmedilmesi sence sanat mıdır? Bu çıplakları izlemenin insana ne faydası olur?

Evet, sanatta çıplaklığın sakıncası yoktur. Eskiden beri bu böyledir. Sanatın faydası insanda güzel duygular uyandırmak ve insanın ruhunu zenginleştirmektir.

Resmedilen veya aksettirilen nesnenin kendisinden çok nasıl resmedildiği önemlidir.

Mugalata

Kıdemli Üye
Bu sözleri ne dinler tasdikler ne de bilim.

Gündelik hayatta çıplaklığı hoş karşılamam. Ama sanatta olabilir. Zaten sanatta çıplaklığı yansıtış biçimi farklıdır. Mesela bir sanat eseri ile bir moda dergisindeki çıplak insan fotoğrafı arasında ciddi fark vardır.

Mesela linkteki resimlerden biri de Picasso'ya ait. O da çıplak çalışmış. Ama bükerek, çarpıtarak, bambaşka bir üslupla vermiş. Eskiden bire bir yansıtma geleneği varmış. Sonradan sanatçılar, fotoğraf çeker gibi vermek zorunda olmadıklarını, kendi yorumlarını, duygularını ve düşüncelerini yansıtmaları gerektiğini görmüşler.

lafons7275

Kıdemli Üye
Ben "çıplaklık ruhu zenginleştirir" demedim. Sanat ruhu zenginleştirir, bunu diyorum.

Kelime oyunları yapmayalım, yukardaki yazını aynen yapıştırıyorum:

Mugalata Nickli Üyeden Alıntı Evet, sanatta çıplaklığın sakıncası yoktur. Eskiden beri bu böyledir. Sanatın faydası insanda güzel duygular uyandırmak ve insanın ruhunu zenginleştirmektir.

Mugalata

Kıdemli Üye
Kelime oyunları yapmayalım, yukardaki yazını aynen yapıştırıyorum:

Mugalata Nickli Üyeden Alıntı Evet, sanatta çıplaklığın sakıncası yoktur. Eskiden beri bu böyledir. Sanatın faydası insanda güzel duygular uyandırmak ve insanın ruhunu zenginleştirmektir.

Tamam işte, sen bu cümleden ruhu zenginleştirenin çıplaklık olduğunu mu anlıyorsun? Açıkça demişim ki sanat ruhu zenginleştirir. :)

Kaptan

Mecra Yazarı
Mugalaga, yani ne desem sana bilmiyorum ki. Sanatta ciplakligin bir sakincasi yokmus. Ya bu laf mi simdi, bir muslumanin sarfedecegi sozler degil bunlar. Ediyorsa da bir yerdeki arizaya delalettir bu.

Mugalata

Kıdemli Üye
Mugalaga, yani ne desem sana bilmiyorum ki. Sanatta ciplakligin bir sakincasi yokmus. Ya bu laf mi simdi, bir muslumanin sarfedecegi sozler degil bunlar. Ediyorsa da bir yerdeki arizaya delalettir bu.

Ama öyle, yoktur. Sanat başka, gerçek somut hayat başka.

Hakperest

Kıdemli Üye
madem o kadar faydalı o çıplaklardan dev bir kaç resmi evinize asın
ailecek, gelen misafirlerle faydalanırsınız