Görmediğim Allah’a tapmam

melami

Paylaşımcı
Hz. Ali ‘Görmediğim Allah’a tapmam’ diyor

İSRA 17
Her kim bu dünyada kör ise ahirette de kördür. Ve gidişçe daha şaşkındır.

Acaba ne anlatılmak İstenmiş. Haydi buyrun sohbete...

HAKLA KALIN HAKİKATLE KALIN....

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
bu söz hiç hoşuma gitmedi .burda sanki hz aliye ra iftira atılmış ben sanmam peygamber damadı öyle bi şey desin.o ayet ebu leheb gibilerine inmiştir

sero1978

Üye
düsünüyorum ki !

İSRA 17

kaynak olarak nerden bbu alinmis bilmiyorum ama eger söylediyse bunu islam halifesi altinda ariyacagim mana pekala olumlu olandir. eger rabbimin hikmetinin görmeseydim tüm bizi kusatan herseyin mucizeyle nakis edildigi bu dünyada o zaman beni tamamen bu duygu sarmasaydi elbetteki inanmadigi seye tapmazdi insan gönül gözü ve vücud gözü islamda kalp gözü cok önemli bir kavramdir bunu da degerli kardeslerim kacirmayin gözlerinizden herseyi tam anlamiyla degil mecaz anlamiylada degerlendirmek gerekir.

arkadasim isra suresi 17 de Nitekim nuh tan sonra nice kusaklari helak ettik kullalarin günahlarini haber alici,görücü olarak rabbin yeter. diye okudum kuranda ne demek istedin isra 17 derken

nur_Sahra

Asistan
ALLAH (c.c) görebilseydik zaten bi amacimiz olmucakti önemli olan zoru basarmaktir bu dünyadaki amelimize göre onu görecegiz yada göremeyecegiz!!

İSRA 17

HAKLA KALIN HAKİKATLE KALIN...

Arkadaşlar gerçekten bu konuyla ilgili yazdıklarınızı okuyunca güldüm.:O
Neyse o söze gelelim.
Hz Ali r.a efendimizin o sözü doğru. "görmediğim Allaha iman etmem diyor." Manası farklı yanlız. o Her yerde Allahımızı görüyor. Her zerrede Allahımızı Müşahede ediyor. Görmek isteyene Allah kendini gösterir. Nebatata bakın. Allahımızın yarattı herşeyde rabbımızı Müşahede ediyor. hz Ali r.a Yani her şeyde rabbımızın kudretinin idrakine varıyor. bu o manada.
ikincisi ayeti açıklayayım:
Ayet numarası yanlış verilmiş Ama ben o ayaeti biliyorum. kardeşim bak o ayette Allahımız buyuruyor ki :Bu dünyada benden gafil olan beni anmayan hakkı idrak etmeyen Allahımıza secde etmeyen yani allahımızdan gafil olan Kişiler betinen kördür. Allahımızda onları uyarıyor bak sen benden gafildin hakka kapattın gözlerini bende ahirette bunun karşılığı olarak sana soracağım. Allahımız tehdit ediyor kullarını. Onlar nasıl dünyada körlerse ahirettede Allahımızn cemali bakemalini temaşaa edemeycekler. Gözleri körelecek. ve hatta Biz dünyada iken görüyorduk (zahiren) ama niçin burada göremiyoruz diyecekler. kısacası bukdar vesselam

Neyse o söze gelelim.
Hz Ali r.a efendimizin o sözü doğru. "görmediğim Allaha iman etmem diyor." Manası farklı yanlız. o Her yerde Allahımızı görüyor. Her zerrede Allahımızı Müşahede ediyor. Görmek isteyene Allah kendini gösterir. Nebatata bakın. Allahımızın yarattı herşeyde rabbımızı Müşahede ediyor. hz Ali r.a Yani her şeyde rabbımızın kudretinin idrakine varıyor. bu o manada.
Ayet numarası yanlış verilmiş Ama ben o ayaeti biliyorum. kardeşim bak o ayette Allahımız buyuruyor ki :Bu dünyada benden gafil olan beni anmayan hakkı idrak etmeyen Allahımıza secde etmeyen yani allahımızdan gafil olan Kişiler betinen kördür. Allahımızda onları uyarıyor bak sen benden gafildin hakka kapattın gözlerini bende ahirette bunun karşılığı olarak sana soracağım. Allahımız tehdit ediyor kullarını. Onlar nasıl dünyada körlerse ahirettede Allahımızn cemali bakemalini temaşaa edemeycekler. Gözleri körelecek. ve hatta Biz dünyada iken görüyorduk (zahiren) ama niçin burada göremiyoruz diyecekler. kısacası bukdar vesselam

Evet benim dusuncelerimde bole

Sanirim Bi ayettede boyle var ''Onlar bilmiyorlarmiki ben onlara sah damarindan daha yakinim''

Neyse o söze gelelim.

S.a.Allah(c.c.) razı olsun güzel bir cevaptı.SELAMETLE...
FİEMANİLLAH!....

mirsad

Üye
s.a.bu söz un hz alıden rıvayet edıldıgını soyleyen kardesım.kuran bıle bu toplumun anlasılacagı bır dille gonderılmışken,insanların aklına farklı anlamlar tasıtacak bu cumleyı surmenın mantıgın ı anlamıs deyılım. bu söz u hz alı soylemıs yada soylememıs ki söyledıgını gösteren bır delılın dahı yok.islam ummetının bursuru kanayan yarası varken kısır bır dongu ve sanal gundem olustuıran seylerden uzak kalmanı tavsıye ederım.ayırca sız ndegerlı arkadaslar bu ve bu gıbı konular uzerınde bence baska yorumlar yapıp bu tur konulara malzeme sunmayın.allahın görulmyecegı zaten aşikardır. e bu bılındıgıne gore bu ve bunun gıbı sözlerın pek samımı olmadıgı dusuncesı ıcındeyım.samımıyetımızı ve kardeslıgımızı unutmayalım.sabrın ve hak olanı kaykırmanın dengesını kulabılelım ınş.selametle

güldüm

ya kardeş ne alakası var bu söz hz ali ra ait. ama tek sorunum kaynak. ama eminim ona ait olduğundan. öte yon dan onun ne kadar kuvvetli bir iman sahibi olduğunu görmüş olduk bu sözüyle. Zaten Allahımızın cemali bakemalini müşahede değilş aslı olarak bütün yaradılanda yaradanız izlemdir o :D :O

güldüm

ya kardeş ne alakası var bu söz hz ali ra ait. ama tek sorunum kaynak. ama eminim ona ait olduğundan. öte yon dan onun ne kadar kuvvetli bir iman sahibi olduğunu görmüş olduk bu sözüyle. Zaten Allahımızın cemali bakemalini müşahede değil asli olarak bütün yaradılanda yaradanı görmedir o :D :O

Arkadaşlar Hz.Ali böyle birşey söylemiş olamaz.Aksini iddia eden sözünün orijinalini(arapçasını)yazsın.senetlerini ve ravilerini belirtsin.

melami

Paylaşımcı
Yunus'un dediği gibi

Hakikat bir denizdir, Şeriat onun gemisi.

Çoklar girdi denize, Denize dalmadılar.

Evet arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Suretten değilde siretten muhabetleri yaptıkca belki bir kişi dahi olsa uyanmasına keşke vesile olabilirsek. Tepki gösteren arkadaşlara saygı duyuyorum Şudur budur diye eleştirmek ne haddimize herşey yerli yerinde . Lütfen derin derin düşünüp anlamaya çalışalım.

Şimdi ey benim canım, dünyaya niçin geldin ve ibadetten maksat neyi bilmektir? Sana bir miktar rumuz ile açıklayalım. Ey arifler, ey Cenâb-ı Hakk'ı birleyen muvahhidler, Allahu Taâlâ, "Ben insan ve cinleri ancak bana ibadet etsinler diye yarattım." (Zâriyat, 56) buyurdu. İbadetten maksat, nefsini bilip Rabbini bilmektir.
İnsan, büyük âlem olup bütün varlıkları kendinde toplamıştır. Hak ile daimî olduğu hâlde bütün yaratılmışları kendi vücudunda bulmaktadır. Bu da mürşid-i kâmil terbiyesiyle başlangıç ve sonun sırrını bilip kendini Hak'ta yok edip varlığını Hakk'a vermek, Hakk'ın sonsuzluğuyla bakî olmak, yani Hakk'ın var-lığıyla var olmak ile olur. İbadetin aslı budur, bu sırrı bilmektir. Bir kimse bin yıl ibadet etse, bundan maksat başlangıç ve sonun sırrını bilmek olduğunu anlamasa, o ettiği ibadetten hiç fayda yoktur. O kimsenin mertebesi hayvandan daha aşağıdır. Ebedî olarak cehennemden kurtulamaz. Dünyada nasıl kör ise âhirette dahi öyle kör olur. "Bu dünyada kör olanlar âhirette de kör ve daha şaşkındırlar." (İsrâ, 72) âyetine göre, bir kimse bu dünyada can gözünü açamayıp Hakk'ı göremezse âhirette de göremez, kör olur.
HAKLA KALIN HAKİKATLE KALIN...

S

SaLtan

Guest

İSRA 17

sahabe ye iftira atan kahru perişan olsun.
hin oğlu hinsiniz.
bu söz doğru değil. olsa olsa şii-sunni ayrımını körükleyenlerin iftirasıdır.
bu yazıyı buraya taşıyan arkadaşıda aynı amaca hizmet ettiği için aynı buğz temennileriyle kınıyorum...

agbi

Yasaklı
Evet bende görmediğim Allah a tapmam sözünü birde şöyle irdeleyelim.

Başımı havaya kaldırıyorum ayet aklıma geliyor sizleri korumak için yedi kat kubbe yaptım İşte Allah ı görüyorum nasılmı ?

Galile Allahın resulunden 600 sene sonra dünyaya gelmiştir ve Dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyince Deli olarak tanınmış Kubbe nedir yarı küre Peki bizleri korumak için 7 Kat nedir Atmosfer tabakaları gökteşaları eriten Güneşin zararlı ışınlarını süzen tabakalar.İŞTE YARATICININ ALLAH CC BİR İSPATI DEĞİLMİ GÖRMÜYORMUSUNUZ

Bakın sebze ve meyvelerin oluşum zamanlarına İnsan Kuluna C Vitamini ne zaman gerek Kışın hangi meyveler yetişir Karpuz yetişseydi ne faydası olurdu. BEN BURDADA ALLAH CC GÖRÜYORUM

Bir çok örnek verebiliriz.

Allah cc var dedikleri için inanların inancı ile tefekkür yolu ile Allah cc her yerde gören arasındaki inanların inançları birmi ?

Evet ben Gökyüzünde , Kendimde , Uçan Kuş ta , Akvaryumumdaki Balıklarda Tabiatta vb.vb.vb.her yerde Allah cc görüyorum.

Ben Allah cc ya gördüğüm için inanıyorum

S

SaLtan

Guest
:( peygamberimizin olacakları haber verircesine 'ya Ali mümin sana kin tutmaz, münafıklar seni sevmez' dediği gibi olanları görüyoruz. kahru perisan olun.. :(
her nereye baksam Allah'ı görürüm" demiştir. üstünlüğü alçakgönüllülükte bulduğunu söylemiştir. adil ve yüce gönül sahibidir. bilgedir, savaşcıdır, devlet yönetcisidir. savascıdır, fukaradır
en önemlisi hz hasan ve hüseyinin babasıdır:(

kıtmir

Üye
Hz. Ali (ra) efendimizin şu sözünü hatırlatmak isterim: 'Gayb perdesi aralansa yakinim değişmeyecek.' Ne demektir bu. Hz. ALi olayların geleceğini görme mertebesine ulaşsa imanının seviyesinde herhangi bir değişiklik olmayacağını düşünüyor. Yani Allah'ı o kadar gönlüne işlemiş, öyle bir mertebeye ulaşmış ki, daha ilerisinin olmayacağını düşünüyor. Bu mertebeye ulaşmış birinin bu sözü söylemesi mantıklı mı peki şimdi bir düşünün.

Maddecilikten kurtulmak lazım biraz. Yasin suresinde 'Biz onların önlerine bir set, arkalarına da bir set çekip gözlerini perdeledik. Artık görmezler.' bu ayet sizce sadece dünya gözleriyle görmeyi mi anlatıyor? Kuran'ı Kerim'in mucizesidir ki aynı ayette birçok anlam içeriyor ve tabii ki manevi gözlerden bahsediyor. Hz. Ali (ra) nin bu sözünde Allah'ın cemalini müşahede anlamı çıkartmamak gerekir.

Hz. Ali (ra) ki P.E. (sav) in ümmetinden gelecek olan bütün evliyanın seyyididir. Böyle bir zatın imanının ya da yakininin seviyesi kimsenin tahmin bile edemeyeceği kadardır. Hallac-ı Mansur, Ene'l Hak (Ben Allah'ım) dediğinde insanlar çok şeyler söylediler, neden sonra Muhyiddin İbn-i Arabi Hz., Vahdet-i Vücud felsefesiyle herşey Allah'tır dedi.

Şimdi herşey Allah'tır diyen bir felsefeye -ki Muhyiddin İbni Arabi Hz. gibi büyük bir zat bu görüşü üretmiştir- bu düşünce küfürdür diyebilir misiniz? Herşey Allah olamaz diyebilir misiniz?

Maddecilikten kurtulup söylenen sözlere, üretilen düşüncelere biraz kafa patlatmak gerekiyor bence. Saygılar.

agbi

Yasaklı
Bugün Kur'an-ı Kerim in Türkçe mealininde bakalım Bakara 282 nci Ayet e bu Ayette Allah cc ya bir yakarma bir istek bir tastik varmı yok ama Allah cc bizlere bir öğüt veriyor peki bu öğüt ne biz ne anlıyoruz ?

Bugünkü Noter oluşumu bu ayette varmı ?

Hz.Ali ra demiş ama biz kalkıp onu birçok yere çekmişiz eğer Hz.Ali ra demişse altındaki mesajı bizlere ne anlatmak istediğini anlamamız gerekir.

Malesef Allah cc bizlere gönderdiği Kur'an-ı Kerim i düz yazı olarak ibadet olarak algılamışız Batı ise bu mübarek kitaptaki Allah cc bizlere gönderdiği öğütleri Dünya hayatına uygulamış.

Bir Örnek Karzı Hasen bugünkü oluşumu masonların elinde bulunan SİGORTA