Görecelik Nedir?

Meryem

Komplike
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Tepkime puanı
759
Puanları
0
Yaş
36
Konum
İstanbul
Görecilik ya da Relativizm, felsefe tarihinde sürekli gündemde yer almış olan bir bir yönelim biçimidir. Felsefenin alt bölümlerinden epistemoloji ve etik alanlarında göreceli yaklaşımlar özellikle etkili olmuştur. Bilgi anlayışında mutlak ve nesenel gerçek anlayışından ayrılır, bilginin kesinliğinden ve genel geçerliliğinden şüphe eder. Bütün bilgilerin göreli olduğu önermesi bu akımın başlıca argümanıdır. Etikde ise görecilik mutlak ahlaki değerlerin varlığını ve olabilirliğini yadsır. Bunlara göre bilgi ya da ahlaki değerler tarihsel koşullara, dönemlere, toplumlara, kültürlere ve kişilere göre değişim gösterir. Bilim felsefesinde de etkili olmuştur; özellikle 20. yüzyılda Kuantum fiziğine bağlı bilimsel ve kuramsal gelişmelerden sonra görecelilik gelişme göstermiştir.
 

ebkem

Baş Yücelik
Katılım
3 Ara 2011
Mesajlar
3,128
Tepkime puanı
321
Puanları
0
İzafi kelimesiyle eşdeğer mana olup sevdiğim bir kavram.

İzafiyet teorisi de demişken buyurunuz bundan da aydınlanalım.Müslüman hem bilimde hem ilimde kafa yormalıdır.Orta okuldayken BilimTeknik dergisi vardı, onun hayranıydım, NASA'da çalışacağımın hayellerini kurardım.Çocukluk tabi.


"Izafiyet Teorisi nedir?
Tam Türkçesi ''Görecelik Teorisi'' olan izafiyet teorisi üç bölüme ayrilir.Bir bölümü çesitli hizlardaki aralar veya maddelerde geçen zamanin, uzay-zaman içinde degisik konumlarda bulunan gözlemcilere göre ''göreceli'' oldugunu varsayan bir teoridir. Ünlü fizikçi Einstein, sonlu ve egrisel oldugunu düsündügü evrenin dört boyutlu oldugunu, dördüncü boyutun zaman oldugunu ileri sürmüstü. Mesela isik hizina yakin bir süratle giden bir uzay gemisini, dünyada ikizi bulunan birinin kullandigini varsayalim. 10 yillik bir seyahate çikip dünyaya geri döndügünde, uzay gemisini kullanan ikiz, dünyada kendisini bekleyen ikizinden daha genç olarak dünyaya ayak basacaktir. Uzay gemisini kullanan ikiz isik hizina yakin bir süratle hareket ettigi için, onun saatiyle on yil , dünyadaki kardesinin saatiyle 15-20 yil olabilecektir.

ZAMAN MAKINASI
Ahlak bilimciler bu durumu hilekarlik olarak nitelendiriyorlar. Onlara göre eger mevcut doga gerçekten zamanin geri gitmesine izin veriyorsa, bunu gerçeklestirmenin de bir yolu olmalidir diyorlar. Son günlerde Princeton Üniversitesinden bir fizikçi, kuramsal olarak zamanda geri yolculuk yapmanin mümkün oldugunu ortaya çikardi.
Fizikçi Richart Gott'un bu teorisi, son derece saygin bir fizik dergisi olan Physical Review Letters'da yer aldi. Bu teori, Einstein'in Izafiyet Teorisi'nden yola çikarak hayali bir zama makinasi yaratiyor ve sunu öne sürüyor: ''Zaman ve uzay her ikiside çok genis kütlelerle karsilasinca veya isik hizi civarinda bir süratle hareket edince kiriliyorlar.''
Bu öneriyi ortaya atan ilk kisi Gott degil. 1988 yilinda, California Üniversitesinde çalismalarini sürdüren teknoloji fizikçisi Kip Thorne ve iki çalisma arkadasi da kendi teorik zaman makinalarini ortaya çikarmislardi ve bu çalisma da ayni derginin eski sayilarindan birinde yayinlanmisti.
Caltech adi verilen bu zaman makinasi, fizikçiler tarafindan karadeliklerin çekirdeginde bulundugu kabül edilen, kurtdelikleri içinde hareket etmeyi mümkün kiliyor. Karadeligin çekirdegindeki yogunluk ve çekimin altinda uzay, bir tünel meydana getirecek sekilde egriliyor. Bu tünel dünyanin herhangi bir yerinde rastlanacak olan atom parçacigindan bile daha dar olarak tesekkül ediyor. Tünelin bir ucundan giren herhangi bir cisim, diger uçtan derhal disari çikiyor, hatta bazi özel durumlarda geçmise de hareket ediyor. Bu zaman makinesinin kullanilmasinin ne derece mümkün oldugunu görmek oldukça zor. Zaman makinesinin, içinde insan karadelikteki ezici basinçtan etkilenmemeli ve tek bir atomdan bile daha dar olan ucundan disari çikabilecek sekilde kendini küçültmeli. Daha da fazlasi kurtdeligi, patlamaya meyilli oldugu durumlarda, hemen arkasindan bir ikincisi meydana gelmeli ve bir açidan bu tüneli açik tutmayi saglamalidir.
Bu konuda Gott'un fikirleri de söyle: '' Thorne'un bu makinesi fazla akillica bir sekilde düsünülmemis. Ancak bu fikir benim de yola çikarak baska türlü bir zaman makinesi ortaya çikarmami sagladi. Gott'un zaman makinesi Thorne'nun kinden daha basit. Karadelikler ve kurtdeliklerine yer vermiyor. Sadece isik hizinda hareket eden bir uzay gemisi ve uzaydaki kozmik hatlara yer veren bir teori. Aynen kurtdelikleri gibi kozmik hatlarin evrende varolsa da olmasa da, sadece teorik düsünceler açisindan varliklari kabül ediliyor."

Karadelik ve zaman makinesi demişken stephen hawking ismini bir kısaca araştırın derim.Dehşet teoremleri var.Müslüman olduğu söylemi var, ama tezleri bilim dünyasınca kabul görülmez endişesiyle sanırım saklamak zorunda kalıyormuş..

"Sizin tanrınızı bizim tanrımız yarattı." minvalinde bir sözü olmalı.
 
Üst