Gönüllük!

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Sevgili dost;

Bugün yine içimi dökmek istiyorum sana ama şikayetlerimi dile getirmemek için kendi kendime söz verdim. Serzenişte bulunmadan ağlayacağım yüreğine...

İki yüzlü, riyakar rüyalar görüyor gibiyim. Her rüyanın baş kahramanı ben mişim gibi hissediyorum. Bir o yüzüme değiyor pişmanlık sillesi, bir o yüzümü okşuyor nefsimin sahte pamuktan elleri!

Bir masalın içinde gibiyim. Masalımsı bir anlatımla düşlüyorum yaşamı:

"Kendini bilen Rabbini bilir" dedi bilgin, derin bir nefes aldı gözünü sabitlediği yerden ayırmadan ve sağ eli yüreğinin üzerinde tekrarladı "sen kendini ne kadar tanıyorsun" diye sordu. Sustum... Belli ki benden çok kendi ile konuşuyordu ve belli ki bana öğüt vermek değildi niyeti sadece gördüğüne emin olduğum ama benim göremediğim kuvvetli ışık huzmesinden bir tutam açık etmekt istiyor gibiydi. Ben bunları düşünürken onun yüzüme baktığını anladım. Sanki beynimden geçenleri okuyormuşcasına ekledi: "Öğüt vermek benim işim değil evlat. Ben kendimle konuşurum sen bunları nasıl duymak istersen öyle dinle!"

Sahi Sevgili dost, ne kadar biliyordum kendimi? Ne kadar aşinaydım kendime? Oysa bugüne kadar böyle birşeyi hiç düşünmemiştim. "Kendini bilmeden Rabbini bilemezsin" ne anlama geliyordu? Halbuki Rabbi din öğretileri sayesinde yeterince tanıdığımı zannediyordum.

Bunları düşünürken yeniden masala düşüverdim:

"Bana kendimi tanımam için bir ayna lazım" dedim. Ne demek istiyordum tam olarak kavrayamamıştım ama bu sözler benim dudağımdan dökülmüştü. Bilgin gülümsedi, alaycı değil şefkat ve merhamet doluydu gülümsemesi "Bak evlat" dedi "ayna senin elinde ama sen onu ters tutmuşsun" Gayri ihtiyari elime baktım ama birşey göremedim "iyi bak" dedi "ama yanlış ellere bakıyorsun o eller senin ellerin mi?" Ona olan inancım tam olmasaydı ben de kasaba halkı gibi kendisine "bunak" diyebilirdim. Ama onu anlamaya çalıştım.Anladım da!

Sevgili dost uyandığımda (ya da uyandığımı zannettiğimde) "doğru elleri" bulmakta zorlanmadım. Elleri bulunca aynayı da bulmak kolay oldu. Aynayı elimde hissedince yeni bir görüş şekli vermek de zor olmadı. Bu öyle bir aynaydı ki her olaya bir mikyas herşeye bir misal getiriyordu. Bu öyle bir aynaydı ki "dünya temizlensin" den "temizlenmeliyim" e sürüklüyordu. Bu öyle bir aynaydı ki "yanlış yapıyorsun" dan "boynuma ne kadar çok yanlış dolanmış" a yolculuk ettiriyordu.

Bu "ben" i görme aynasıydı. Üstelik "ben" i terbiye etmek için ona düşman olmak, acılar çektirmek, sözlerle ezmek gerekmiyordu. Onu tanımak yeterliydi onu bilmek herşeyi halletmek demekti, onu uysallaştırmanın yolu onunla bol bol hasbihal etmekti. Onu bilmek Rabbi bilmekti ve onu raya sokmak Rabbe gitmekti, Rabbi bulmaktı!

Sevgili dost;

Kendimle hesaplaştığımı sanma! Hesabı ve kitabı ben en yaman defterdarlara bırakmaya karar verdim. içimde çatışma yaratacak tüm hesaplaşmalardan el çekiyorum. Aynamı aldım elime tek niyetim "ben" i tanımaktır...

Enes Ali

Ya seni kimse anlamazsa?İşte o zaman nereye yazacaksın,şehrin günahkarlarını tasvir ettiğin o güzelim dizelerini.

Sana anlatmak istediğim buydu aslında.Sen ve dizelerin anlaşılmamış zamanın celladları tarafından yargılandınız ve şehrin günah kokan sokaklarında sevabkâr duâların sonunda günaha adandınız.Sen-se korkar savaşçıların dolaştığı caddelerde dolaşırken bile,hala anlaşılmamış olmanın verdiği münkesirliğin,maveraya bulaşmamasının cüzzamı içinde kıvranıyordun,ne kadar-da iyiniyetliydin oysa.

Cebinde dizelerin vardı.Ellerinde umutların.Bu şehre içinde beslediğin sevgiyi büyütmek için gelmiştin.Oysa her zaman olduğu gibi yine hesapta bir yanlışlık yapmıştın.Bu kent senin sandığın birliğin şehri değil artık yalnızlığın şehri.

Üstad senin bu şatafatlı istanbul günlerine gelsin bu dizeler,kalabalıklar arasında tanımsız bir yalnızlık yaşıyor gibisin.Artist-mi dersin ne dersin artık bilemem. : )

Enes

İhvan Forum Üye
Zınar, Canım kardeşim...

sen her zaman bu kardeşinle ilgilendin yüce Allah da seni yalnız bırakmasın

ancak bu sefer tahlilinde haklı değilsin...

bunlar yalnızlığın değil insanları keşfetmenin satırları

her insan bir alem ise esasen ne kadar çok alem ile haşir neşir olduğumuzun hissiyatı...

Seni Allah rızası için seviyorum artist kardeşim :)

hiçim

Profesör
rejimin 3 ya da 4.günü
gönüllük rejimin 4.günü ama ben hala başlayamadım :D kendimi henüz hazır hissetmiyorum
akşam kızlarla cıngıllım halayı ve de bıdı bıdı bıdı çekrge oynadık 100 gr verdiğimi düşünüyorum bu arada harıl harıl ayraç ve püskülü yapıyorum perşembeye yetişmesi lazım
elimden gelen tek becer o yüzden seviyorum
örgüdendantelden nefret ediyorum
nefret derken sevmiyıorum işte.
bu arada bıdığımı çok özledim yaa
evde kalmamın sebebi anlaşıldıu gönüllük beni soranlara babam kızım evlenmeyi henüz düşünmüyor diyormuş ne zaman düşüneceksem :D
çeyrek asır yaaaaaaaaaa hem şişko hem yalnız....:p
devam edecek ...

Mahpeyker

Kıdemli Üye
bana müsade gönülcük.daha kahvaltı hazırliyacağım .sonra hazırlanıp dışarı çıkacağım .çok sevinçliyim çünki uzun zamandır gidemediğim bir yere gideceğim inşAllah .ne zaman geri dönerim bilmiyorum gönülcük .akşama sanırım .haber veririm sana günümün nasıl geçtiğini .yüzünden gülücükler hiç eksik olmasın gönülcük .ben gelessiye kadar esenle kal gönülcük ...:ppty

hiçim

Profesör
çabalayacağım güzel şeyler yamak için mutluymuş gibi davranmak için aldatılmamış gibi. ben beceriksizin tekiyim gönüllük,aciz tuhaf ve saf-halk dilinde salak- bir yerlerde bi eksik var diyip duruyorum aslında eksik olan benmişim. kabımı bulamadım gönüllük sığamadım sabitlenemedim hayata değişken kişilikli olmak su gibi olmak aslında olmamak.. üzgün değilim. dualarım kabul oluyor. bir kalpte iki sevgi olmaz gönüllük. ben leyla olamadım ki kays gelsin bulsun beni. ben mecnun olamadım ki.. efkarlıyım be gönüllük..

Mahpeyker

Kıdemli Üye
melapaa gönülcük .canım çok sıkıldı .seninle bir oyun oyniyalımmı ? hadi tut ellerimden sonra gözlerini kapat .derin bir nefes al .aldın mı gönülcük ?
şimdi söyle bakalım ,şu an neler görüyorsun ? neler geçiyor aklından ?
bir bir anlat gördüklerini en ince teferruatına kadar .çok merak ediyorum bakalım aynı şeylerimi hayal ediyoruz ...:glm

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Günün hayırlı ve aydın olsun gönülcük .İnsanın içi kan ağlarken ,dışı gülüyor ama gel birde ona sor nasıl gülüyor .İşte tam burda aldanıyor insanlar .Hep dış görünüşe göre damgalarlar insanı .İçini ,özünü tanımaya çalışmadan ,kolay geliyor "yok o böyle .cık olmaz .beğenmedim vs vs vs "
ne hazin bir davranış .Halbuki islamda bir insan hakkında peşin hükümde bulunmak imanı zayıflatır .Tecrübe etmeden iyidir veya kötüdür demek bir müslümana yakışmaz .
Az önce noldu biliyormusun gönülcük ? Fırından bir şey alırken bileğim fırına değdi .Ben bunu ancak tuhaf kokudan fark ettim .Meğer etim yapışmış fırına .Hiç hissetmedim gönülcük hemde hiç .Yüreğimin acısı o kadar benliğimi kapladı ki ...Anlatmak ,tarif etmek mümkün değil .Ve hala kimse anlamak ve görmek istemiyor acımı ...
Ey kimsesizler kimsesizi rabbim ! Gör şu aciz kulunun halini .Sen bırakma bizi .Yardım et Ya rabbi .Kolaylıklar ihsan eyle .Lütfuna nail eyle .Merhamet eyle Allahım ...:gul

amin

Enes

İhvan Forum Üye
Sevgili Dost;

Sana bugün "evsiz"lerden bahsetmek istiyorum. Sana bugün ne kadar nankör ve ne kadar kör olduğumdan söz etmek istiyorum. Şikayet değil, serzeniş hiç değil tam olarak bir içsel hesaplaşma!

Sevgili Dost;

Bu akşam bir garip gördüm; Bu soğuk kış gününde soğuk kaldırıma serilmiş birkaç karton parçasını kendine yatak, çarşaftan bozma bir paçavrayı kendine yorgan etmiş ve öylece yatan ve gözlerini çok derinlere dikmiş bir garipten...

Önce kendi halime baktım; "Otobüsü kaçırırsam 15 dk. fazladan kalacağım bu soğukta" düşüncesi ile hızlıca yürüdüğüm bir anda karşıma nereden çıkmıştı ki. "Arabamı ne zaman değiştirmeliyim, tatile nereye gitmeliyim, hangi lokantada daha güzel yiyecekler var. vs. vs." diye düşündüğüm, lüks bir konutun beş yıldızlı konforuna bir gazete sayfasından tanıklık ederken "zenginler nasıl yaşanacağını biliyor abi" diyerek "ezik" olduğumu hissettiğim bir günün akşamında nereden çıkmıştı bu adam karşıma.

Memnuniyetsizliğimin sillesi miydi yoksa şükürsüzlüğümün mü? Bilemedim...

Sevgili Dost;

Garip gözlerini dikmiş gökyüzüne o kadar derin düşünüyordu ki yanında birkaç saniye durakladığımı fark etmedi bile. Beni görmedi bile ve sadece beni değil umursayan-umursamayan onca insanı görmedi. Ne yapacağımı bilemedim kendi hesaplaşmama dalıp yürüdüm öylece...

Kendimi onun yerine koymak istedim. Onun gönüllüğünde neler vardı ve acaba neler düşünüyordu hissedebilir miydim? Ne düşünüyordu acaba?

"Bugün de tam doymadım ama ziyanı yok nasıl olsa alışkınım buna. Az önce yatağıma girerken bir kız sevgilisi ile yanımdan geçtiler. Kız adama daha çok sarılıp hava ne kadar da soğuk diyordu. Bu insanları anlamıyorum bunun neresi soğuk? Onlar daha soğuk görmediler geçen kar yağdığında yolda bulduğum naylon torbaları kendime elbise yaptım ki karın üstünde uyurken ıslanıp donmayayım bu insanlar ise yeni ve temiz elbiselerinin içinde dahası sarılıp ısınacak kimseleri varken şikayet ediyorlar. yarın belki sıcak bir çorba içerim ve kimsesizliğin soğukluğunu bir çorbanın sıcaklığı ile gideririm"

Böyle mi düşünüyordu acaba hakkımızda? Ne düşünüyordu ah bilebilsem sevgili dost. Ah anlasam bu insanın yerinden şikayetçi olduğuna dair en ufak bir iz taşımadığı halde sokakta yaşıyor olmaktan başka ne düşüncesi olabilirdi ki?

Hep hayat standardı olarak bizden daha iyi yaşıyor gibi görünen kişilere imrenen ve gıpta eden bizler, akşam sığınacak bir evi, sarılıp uyuyacak bir eşi, üzerinde yatabilecek temiz bir yatağı, sıcak bir odası olan bizler neden hiç kendimizden kötü durumlarda yaşayan insanları hatırlamayız ki?

Açlıktan kırılan insanlar, evsiz kalmış, kimsesiz kalmış, dayak yemiş, hor görülmüş, sokağa atılmış, sokaklardan geçen insanlarca bir fazlalık olarak görülen hatta bir köpeğe merhamet edenlerin dahi merhamet göstermedikleri insanlar... Bu insanların bizden neyi eksik? Biz de onlardan biri olabilirdik öyle değil mi?

Sevgili dost;

Gel seninle o garibin hali ile beraber kendi halimize de ağlayalım ve gel o garibin açlığı ile beraber kendi aç gözlülüğümüzü de anımsayalım. Topraktan başka birşeyin doyuramadığı aç gözlülüğümüzü...

Enes Ali

hiçim

Profesör
özledim..
SENi görmeyi öyle çok istiyorum ki..gözlerini,ellerini,saçlarını...oturuşunu,kalkışını,ibadetini,sohbetini,sesini..
gelSEN bana bir tokat atsan en okkalısından ve sonra tutsan ellerimden,gözyaşlarımı silsen ve sonra konuşsan benimle ,dertlerime derman olsan,akılsızlığıma akıl olsan..ve kaldırsan düştüğüm yerden
öpsem ellerini,öpsem,öpsem,öpsem...
kokunu içime çeksem..gölgenin tozuna bulansam...
sana yakın olsam...sana layık olsam keşke...özür dlerim...:(

Ahter

Kıdemli Üye
Ah be gönüllük ah be .Eniştem olacak o haytayı dövdürtmem gerekirdi .Beş para etmez adam zavallı ablama neler etti neler .Keşke zamanında onu dinleseydi babamlar .Dinlemediler ,hatta inanmadılar .Çok iyi hatırlıyorum .Ben 10 yaşındaydım .O zamanları bir an evvel büyüyüp o adamı dövmek için çok dua ettim ,çocuk aklımla .Şimdi zavallı ablam seneler geçmesine rağmen hala onun etkisinden kurtulamıyor .Hayatını mahf etti adam .İçimde öyle bir öfke varki ,daha hala bazen şeytan "git kafasını kır"diyor .Hele onun akrabalarına ne demeli ? Ne insanlık varmış nede islamdan nasiplerini almışlar be .Ne oluyorsa hep zavallı kadına oluyor .Nede kolay geliyor insanlara kadını suçlamak ? Unuturlar işte bütün iyilikleri .Başkasının kızına sövmek kolay gelir.Kendi kızlarının pisliklerine bakmazlar .Zavallı ,yüzüne tükürülecek mahluklar sizi .
Lafım tamamen yaşanılmış şeylere ve muhatabı olan kişilere .Haddimi aştıysam kusura bakılmaya .

hiçim

Profesör
selam gönüllük..
dudağımda-yine -uçuk çıkmış.. ne isyankar,başına buyruk uçuklarım ya hu ..
bugün misafir ağırlayacağız inşaAllah.
kızlar gelecekler. patates rendelemem lazım.
gönüllük.özledim bıdığımı ben yaa.. yanaklarını,gözünü,ellerini öpmeyi çok özledim... gıdıklamayı onu.. zorla su içirmeye çalışmayı... saçlarını şekilden şekle sokmayı..ya tuhaf ama altını değiştirmeyi bile bıdığımın..
onu çokk seviyorum. evden bi onu özledim :D
gönüllük..özledimm :(
yusuf gibi mi düşündü "zindan haramdan daha efdaldir" dedi kendi zindanını seçti.adına ayrılık dedi gitti. sahi züleyha nasıl sabretti...:(

_Nihade_

Gafleti eyLe Heba
Gönüllük...
Seni bir çok defa ziyaret etmeme rağmen ilk defa yazıyorum,
neden içimden geçenleri söyleyemiyorum derken birde bakmışım, satır satır işliyorum sana...

Bugün cuma, birazdan bu karanlık kasvetli Anakara'nın sokaklarına karışarak, aydınlık yüzlü insanların bulunduğu, benim oraya gidince hiç çıkmak istemediğim bir mekana gideceğim...Garipler mekanı...

Ne garip...
Oradan her eve dönüşümde, kafamda binbir düşünce...
Bu sefer Allah'ım, bu sefer sana layık bir kul olcağım diye söz veriyorum...
Hani H.z Hanzala gibi, HANZALA münafık oldu diye bağırmıştıya sokaklarda...
Bende bağırsam, bir Ebubekir'de (a.s) gelip beni dinlermi?
Ama o meleklerin yıkadığı sahabi olmuştu değil mi?
Ahh gönüllük, ahh...
Ne zaman suretten hakikate geçecim, ne zaman...

ummuhan

Kıdemli Üye
Neye Yaklaşsam Sonu Ayrılık ve Kırgınlık..
Anladım ki MEVLA'dan Gayrisine yokmuş yakınlık...

ummuhan

Kıdemli Üye
hatrlarx7.png

....Ve sen yine denendiğinde
ve yine kalbin daraldığında
ve yine bütün kapılar yüzüne kapandığında
ve yine ne yapman gerektiğini bilemediğinde...
Uzun uzun düşün ve hatırla yaradanını!

ALLAH kuluna kâfi değil mi? / (Zümer/36)

MAV!M

muamma
gönüllük...

sanal dinleyici..
yalnzca sanal olan şeyler mi geçici..
aslında geçici olmak güzeldir...
bazen iyikide faniyiz diyorum...
evet evet iyikide faniyiz..iyikide bitişimiz var şu alemde...
iyi ki de ölüm var...

yoksa ne zor olurdu imtihanlar...
yoksa daha çok büyürdü gözümüzde kararlar...

kararlar...
ah şu
kararlar...

bazen vermek gerekiyorlar...
zorlar evet..
ama kaçınılmaz uçurumlar barındırabiliyorlar bağırlarında...
düşmemek için...
düşürmemek için...
hayallerin esiri ve müptelası olmamak için...
boşa kürek çekmemek için...
umudları perişan etmemek için...
zira...
imtihanı kazanmak için...
bazen... "ey nefis..nereye böyle..dur ve bil haddini" demek gerekiyor...

sınanıyoruz madem...
madem asıl değerli kılanda bizi bu sınanmalar...
neden sonucu çamurlara bulansn...
o zaman ne anlamı kalır inanmamız kadere...
o zaman ne anlamı kalır "teslim oldum"demelerin...

"teslim oldum"
öylece sustm sadece...

hakkım yok temizleri kirletmeye...
hakkım yok bulanıklık yaratmalara...

ki..
iyileştirmem gereken yaralarım var...
yolum var yolculuğumu bekleyen...
yenilemem gereken eskilerim çok...
temizlemem gereken enkazlarm çookk...

mavim..

lütfen sık dişini..
ve bişeyler yap olması gereken için...
başla artk...

zira ölüm hızla yaklaşmakta...

lütfen..
kalk ve..
diril artk.....

........

hiçim

Profesör
selamün aleyke gönüllük,
fatura ödemekten bitap düşmüşbünyemi bir faturadan daha kurtardım telefonunmu kontöre çevirdim ama öyle biş hüzün çökmüş ki içime :Dkimseyi aramayacağım sanki :p
gönüllük ben çok ruhsuz olmuşum..şairaneliğim derinliğim kaybolmuş gitmiş..hayata bakışım "geyik" perspektifinde..
ne yapabilirim ki bven böyle değildim sonradan oldum :D yalan dünya vb.
ya sayfaları yokladım da bir savm varmış hiç görünmüyor artık.. belki nikini değiştirmiştir. kitap okumam lazım..
a bu arada artık fatura ödemek yerine çeyiz biriktireceğim. herkesin çeyizi varmış benbim yok acayip ezik hissettim :D
ilk girirşimimde çay makinesii almak oldu benim gibi bir tiryaki ancak paklar..aslında hala çeyizin gereksizliği taraftarıyım ama büyükler öyle demiyorlar.. dinimle çelişen bir yaşam lükse dalan bi hayat bu mudur?
bişeyi de doğru yapsam..
Alşi poyrazımı özledim bıdığım...

Zinnur£yn

s î
Gönüllük, bakma öyle..

Bugün acıya hergünden daha çok bulaştık...

Adamsak, elimiz, kulağımız, gözümüz, gönlümüz varsa eğer; hakkını veremiyeceğimiz iyilikler altındayız, sende ezilirsin gönüllük.

Şükür, Allah'a Allah'ın verdiği ile isyan etmemek imiş. Üstümüze can vermek, "şey" yerine dahi koyulmazken, yoktan var eylemek zorunda değildi ya..

Şüphesiz bizden iyi kul bulurdu, biz O'ndan daha iyi Rabb bulamadık gönüllük..

Etrafına mutluluk saçan, kendi de beraberinde sonsuzluğa aday olmak mış, mü'min kimsenin cenneti dünyada başlar mış...

Yârin acısı imiş, belâ imiş, mal mış, mülk müş.. İnsanoğlu çok şükürsüz müş...

Belâ; karşında Adem (a.s) ve melekler varken, Allah'a secde etmemek miş.. Namaz'ı olmayanın dini de yok muş gönüllük...

Son kitap, son Peygamber, en kâmil din; joker hakkımızı kullanıyoruz. Kaybedersek çok kötü kaybederiz gönüllük...

Allah'ın dilemesinden başka sermayemiz yok, hayr ola sonumuz..

İyiki gittik şu tefekkür konferansına, iyiki tanıştık Senai demirci ile.. 'Sözlerin Secdesine' bismillâh gönüllük...

ziruh

Kıdemli Üye
kilit açılsa gönül susmayı bilmeyecek

kapalı kapılar ardından gelen sesler, kapıda kalmayacak

bir anahtar lazım şimdi bana

sessizce içeri girip, beni misafir edecek

ve o kilit bir daha kapandı mı asla geri açılmayacak

...