Gezen tavuk yumurtası ile kafes yumurtası arasında fark yokmuş..

alanyali07

Kıdemli Üye
Gezen tavuk yumurtası ile kafes yumurtası arasında fark yokmuş
dha-logo-512px-amblem-mlAR.jpg
Demirören Haber Ajansı
Gezen tavuk yumurtası ile kafes yumurtası arasında fark yokmuş

Başta Canan Karatay olmak üzere neredeyse tüm uzmanların tavsiye ettiği gezen tavuklara Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Yönetim Kurulu Üyesi Derya Pala, tepki gösterdi.
Böylesi bir ayrımın besin değerinde değişmediğini savundu.

YUM-BİR Yönetim Kurulu Üyesi Derya Pala, fabrikasyon ortamda yemlerle beslenen tavuklardan alınan yumurtalar ile doğal ortamda gezen dilediği kadar güneş ışığı alan gezen tavuklar arasında bir fark olmadığını savundu.
İnsaların gezen tavuğa yönelmesi ile haksız rekabete uğraklarını ileri süren Pala şu ifadeleri kullandı:
"Gezen tavuk yumurtası, kümeste ve kafeste olmayan tavuğa aittir.
Nedense insanlar kendilerinin refah şartlarını tavuğun da refah şartları olarak düşünüyorlar ve doğada olan tavuğun yumurtasının daha sağlıklı olduğunu sanıyorlar. En can sıkıcısı da hem tüketici açısından kandırılmak hem de bizler açısından haksız rekabete uğramak"

Kafeste üretilen yumurtaların da yanlış numaralandırılarak gezen tavuk yumurtası gibi satılabildiğini savunan Pala, şunları söyledi:
"Protein değeri açısından ne organiğin ne gezen tavuk yumurtasının ne de kafeste yetişen tavuğun yumurtasının birbirinden hiçbir farkı yok.
Besleyici değeri, proteini tamamen tavuğun yumurtayı yapmasıyla ilgili birşey. En iyi yemi yiyen tavuk 24-25 saatte, kuru ekmeği yiyen tavuk ise 4-5 günde bir yumurtlar. Ama yumurtasının içeriğindeki vitamin, protein, enerji ve aminoasit değişmez

Karatay: "Köy yumurtası bulacaksınız. Serbest gezen tavukların yumurtalarını bulacaksınız." demişti.
Çocuklarını AVM'lere götürenler...
Dolayısıyla tüketici organik yumurta almak için 3 kat fazla para veriyorsa neye para verdiğinden emin olmalı .
Çocuklarını haftasonu doğaya çıkarmak yerine AVM'lere götürenler, onların gezen tavuk yumurtası sayesinde daha sağlıklı besleneceğini düşünüyor. Bu ciddi bir ironidir. Yumurtanın besin değerinde herhangi bir farklılık bulunmaz."
Tazeliğini anlamak için tuzlu suya koyun
Pala, aynı zamanda taze yumurtanın nasıl anlaşılacağı konusunda da bilgi verdi. Pala, taze yumurtanın anlaşılması için şu öneride bulundu:
"Eve geldiğimizde yumurtanın tazeliğinden emin olmak istiyorsak tuzlu suya koyabiliriz. Eğer yumurta dibine çöküyorsa ya da yatay duruyorsa tazedir. Yüzeye çıkıyorsa hava boşluğu artmıştır ve bayatlamaya başlamıştır. Tamamen yukarıdaysa bayattır. Kırdığınızda sarısı dağılıyorsa üretiminden 28 gün geçmiştir."

alanyali07

Kıdemli Üye
Bu konuda yorumum,
Evet teorik olarak ve kimyasal olarak fark yok gibidir.
Hatta tüm kuşların yumurtaları arasında bile besinsel olarak fark yoktur denebilir,
Bir tavuk yumurtasında bulunan besin bileşenleriyle bir bıldırcın yumurtasında bulunanlar yüzdelik olarak hemen hemen aynıdır.
deve kuşu yumurtası da dahil
. 1117

Görüldüğü gibi deve kuşu ve tavuk yumurtası bambaşka yumurtalar olmasına rağmen,
nem, protein ve yağ değerleri açısında aynı gibidir.

Ama birtanesinden devekuşu , bir tanesinden tavuk çıkıyor sonuçta :)
Teorik olarak kağıt üstünde aynılık, biyolojik olarak aynı çıktıyı vermeyebilir.

bazı şeylerin matematiği yoktur.

Mesela su üzerinde yapılan araştırmalarda kötü ortamlarda suyun molekül yapısının bozulduğunu, iyi ortamlarda molekül yapısının daha "güzel" şekiller aldığını gösterilmiştir.

Bunu tüm biyolojik canlılar üzerinde düşünmek gerekir.
hiçbir yere kımıldamayan stresli tavuğun yumurtası ile yeşillikler içinde huzurlu bir tavuğun yumurtasındaki suyun,yağın,proteinin bile molekül yapıları bambaşka olacaktır.
sonuçta tüm canlıların yapısının büyük miktarını SU oluşturmaktadır.

talib

Kıdemli Üye
Organik yumurta alıyorum ben, gezen tavuk en nihayetinde yine kafesteki tavuklarla aynı besleniyor diye düşünüyorum. Bilmiyorum doğru mu yapıyorum.

Gezen tavuk ile organik karıştırılıyor bazen. Organik için ne dersiniz

alanyali07

Kıdemli Üye
Organik yumurta alıyorum ben, gezen tavuk en nihayetinde yine kafesteki tavuklarla aynı besleniyor diye düşünüyorum. Bilmiyorum doğru mu yapıyorum.

Gezen tavuk ile organik karıştırılıyor bazen. Organik için ne dersiniz

gezen tavuk ve organik tabiki pek çok noktada ortak içiçe geçmiş özellikleri barındırmakla beraber , ayrıldığı noktalar da var.

Organik tavuk, gezen veya kafes olarak 2 grupta yapılabildiği gibi,

Gezen tavuk da organik veya organik olmayan şekilde 2 grupta olabilir.

Burada tüketici seçecek artık..
organik tavukta, tavuğun rahatı ve yaşam alanının refahı düşünülür elbette.
Ama gezen tavuk kadar ferah olmayabilir.

Gezen tavukta da yem olarak organik tavuk kadar hassas olmayabilir.
Ama organik tavuktan daha iyi de beslenebilir. burada yetiştiricinin hassasiyeti söz konusu.

Yani çetrefilli bir durum söz konusu :)

ama hem gezen hem organik tavukların ve yumurtaların,
konvansiyonel bildiğimiz çiftlik üretiminden daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

gezen ve organik arasında tüketici üreticiye göre karar verebilir.

Şunu da ekleyelim, her konuda olduğu gibi bu konuda da denetim önemli.
Yoksa üstüne organik sertifikası basıp, normal yumurtaları satanları da biliyorum..
Bunun bir tahlili de yok işin ilginci..
Yani organik olduğunu iddia eden bir yumurtayı tahlil yapma şansınız da yok, doğru mu yalan mı diye ..
Ancak üretim aşamasında bu izinler veriliyor..
denetçiler gider üretim yapılan durumu ortamı inceler,tavukları yemleri inceler ve sertifikayı verir..
Bundan sonra iş üreticiye bağlı..

Gezen tavukta da durum aynı.. gezen tavuk deyip ayda bir bahçeye göstermelik salanlar da olabiliyor..
Burada iş üreticiye dair güvene gelip dayanıyor..

Manisada Bildiğim bir üretici var, adam tavuklarıyla arkadaş gibi, hazır yem vermiyor, hallerden manavlardan sebze meyve vesair ne varsa alır toplar tavuklarına getirir. tavukların yüzlerindeki o neşeyi görüyorsunuz..

Şimdi bu kişi de gezen tavuk yumurtası satıyorum diyor, hazır yemle besleyen de bunu iddia eder. ama 2 sinin verdiği emek farklıdır.
iş üreticinin işine olan saygısına sevgisine gelip dayanıyor..

1118

1119 1120
1121 1122

Kaçak

Yeni
Kaç tanesinin kanına girdim ben bile hatırlamıyorum ...
Ama bu sefer bir horoz çıktı karşıma ...
Bizimkiler arkasını döndüğünde üstlerine atlamaya filan yelteniyormuş , neymiş kümes onun harem onunmuş ...
Annecağızımda ürkmüş biraz ...
Ben bunu duydum daldım kümese ...
El mi yaman kaçak mı Yaman gördü ...
Girdik birbirimize ..
Artık beni görünce biraz geri geri gidip ordan horozluk yapıyor ....
Geçen Pazar babam dedi ilaçlamam lazım hayvanları ...
Dedim baba beni bekle ...
Bu mübarek hayvanlar akşam ezanına on kala paşa paşa girerler kümeslerine sen sadece kapıyı kitlersin ....
Ama gündüz vakti kümese girin dersen de bu gerilim sebebi ...
Gittim , öyle bi nara attım ki koşa koşa gitti hepsi ...
Horoz tamda horozluk yapma deyimini icra ederek girdi ...
İlk onun üstüne atladım , daracık kümeste 20 tavuk bir horoz bir ben ...
Hepsi tek tek yakalanıp ilaçlanıp salınıyor dışarı ama ciddi gerilim kaynağı ...
Kümeste kıyamet kopuyor ...
Kendimi nazi doktoru gibi hissettim ama o nankör horoza ders oldu ...
Tüm haremini elden geçirdim ...
Hepsini ayaklarından baş aşağı sallandırdım ...
Ve nihayetinde horozun kulağına “ burda bana horozluk yapma , alırım anahtarını “ diye fısıldadım ...
İşte tüm bu aşk ihtiras pembe dizi olayları arasında birileri çıkıpta kümes tavuğu yumurtası ile bizim yumurtalar bir dese gülerim ben ya ....
Aşkı sevgiyi doğayı ve en nihayetinde horozluğu bilmeyenler , hayat denen şeye sadece ticari bakanlar bu dünyada kazansalarda ...
Kaybedecekleri bir dünya var ....
Hürmetlerimle ...