Gerçekten mineral desteğine gereksinimimiz var mıdır?

ziruh

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
22 Kas 2007
Mesajlar
5,243
Puanları
0
Mineraller, bedenimizdeki milyarlarca hücrenin içinde yer alan ve hemen hemen her reaksiyonda rol oynayan görülmez içeriklerdir.
Enzimleri etkinleştirmekten, kimyasal reaksiyonları harekete geçirmeye ve iyi bir kemik yapısı oluşturmaktan, sağlıklı beyin fonksiyonları sağlamaya kadar fonksiyonları bulunmaktadır. Bu yüzden minerallerin görevleri vucudumuz için önem taşır.


Vücudumuz kendisi mineral üretemediğinden, minerali yediğimiz yiyeceklerden almak zorundayız. Problem de burada başlar, çünkü temel mineraller artık topraklarımızda eskiden bulunduğu kadar bulunmamaktadır.


Son zamanlarda gerçekleştirilen çalışmalar bunu açıklıkla ortaya koymuş ve aynı zamanda da bunun sağlığımız üzerindeki etkilerini göstermiştir.
  • Kanada’da yapılan bir çalışmaya göre, son 50 yılda yiyeceklerde, demir, kalsiyum ve diğer mineraller de dahil olmak üzere, besin değerlerinde ciddi düşüşler olduğunu ortaya koymuştur.
  • ABD Ziraat Bakanlığı tarafından yürütülen bir başka çalışma ise, önemli sayıda Amerikalının kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, bakır ve manganez gibi mineralleri tükettikleri yiyeceklerden yeterli miktarda alamadıklarını ortaya koymuştur.
Bu da, taze meyve, sebze ve et açısından zengin gıdaları tüketseniz bile, sağlığınızın, bir ya da daha fazla vitamin ve mineral eksiklikleri nedeniyle hala tehlikede olduğu anlamına gelmektedir.
Vitaminler vücudumuzda minerallerin yardımı olmadan fonksiyon gösteremediklerinden mineral eksikliği vucudumuz için vitamin eksikliğinden çok daha fazla zarar vericidir. Mineral vitamin arasındaki bu ilişki dengeli beslenme ve sağlığın korunması açısından önem taşır.

Mineral Eksikliği ile Oluşabilecek Sorunlar

Demir eksikliği: Demir eksikliği çabuk yorulma, çaprıntı, nefes darlığı, ciltte görülen solukluk, baş dönmesi, başağrısı, dudak kenarında görülen çatlamalara neden olabilir. Ayrıca demir eksikliği durumlarında hafıza dikkat azalması ve konsantrasyon eksikliği görülür.
Çinko eksikliği: Çinko eksikliği enfeksiyonlara yakalanma olasılığını artırır. Tat ve koku alma duyusu azalır. Çocuklarda büyüme bozukluğuna neden olur. Tırnakların dayanıksz hale gelmesi, saç dökülmesi, iştahsızlık görülür. Ciltte görülen egzama ve akne sorunları da çinko eksikliği ile ortaya çıkabilecek rahatsızlıklardır.
Magnezyum eksikliği: Magnezyum eksikliği kalp çarpıntısı ve kalp ritim bozukluğuna neden olur. Konsantrasyon eksikliği, stres, migren, kusma bulantı, kas titremesi, mide bağırsak krampları magnezyum eksikliği ile oluşabilecek diğer sorunlardır.
Kalsiyum eksikliği: Kalsiyum eksikliği kemiklerin zayıflaması, erken diş çürümeleri, tırnak kırılmaları, uyku sorunlarına neden olur. Kalp çarpıntısı, kas ağrıları, kas krampları, eklem ağrıları da kalsiyum eksikliği ile oluşabilecek rahatsızlıklardır.
Doğru Mineral Desteği Seçimi


Kaliteli bir mineral desteği seçimi için yol gösterici ilkeler aşağıda belirtilmiştir.
  • Mineraller ve Diğer Gıdaların Aynı Anda Desteklenmesi
Herhangi bir besinin eksikliği sağlık problemleri için açık bir davetiye olacağından, sadece mineralleri içeren değil, aynı zamanda genel sağlığın sürdürülmesi için gerekli vitaminleri de içeren gıda desteğini birlikte almak gerekir. Gıda takviyesi olarak kullanılan desteklerin çoğunda vitamin ve mineral çeşitleri bir arada formüle edilmiştir. Multivitamin multimineral olarak bilinen ürünlerde vitaminler ve mineraller biraraya getirilmiştir. Bunun sebebi vitamin ve minerallerin görevlerini faydalı bir şekilde yapabilmeleri için birbirlerine ihtiyaç duymalarıdır.Tüm kötü beslenme olayları ile aynı anda mücadeleye yardımcı olmak üzere, içinde amino asitler, eser mineraller, antioksidanlar ve baharat özleri de bulunan vitamin mineral takviyesini tercih edin.
  • Daha iyi Emilim için Şelat edilmiş Mineralleri Kullanın
Vücudumuz, minerallerin emilime hazır hale gelebilmesini sağlamak için, mineral maddelerini sindirim sistemimizde şelat edilmiş hale dönüştürür. Ancak birçok kişide bu süreç olması gerektiği gibi çalışmadığından, mineral maddeleri emilememektedir.


Bu nedenle, emilimi on kat daha fazla arttırabilen şelat edilmiş mineralleri kullanmak daha akıllıca olacaktır.
  • Doğa Sinerjistik Olarak Fonksiyon Göstermektedir
Yüksek kaliteli bir destek üretmek, birkaç içeriği bir araya getirip karıştırdıktan sonra paketlemek anlamına gelmemektedir. Mineral desteği yaratmak, doğanın sinerjisinin bir tek dozunun bilimsel bir formülasyonunu içerir. Bu yetenekli bilim adamları tarafından yaratıldığında, böyle bir destek parçalarının toplamından çok daha büyüktür.
Formüldeki aktif içeriklerin sayısı arttığında, bu içeriklerin çoğu, birbirleri ile karıştırıldıklarında, ya birbirlerini nötrleyecek ya da zararlı etkiler oluşturacaklarından, bu işlem daha da zorlaşmaktadır.

Bu nedenle de, desteğinizin güvenliği ve etkinliğinden emin olmak için, üst düzey yetkili bilim adamları ile çalışan şirketler tarafından üretilmiş bir ürün aldığınızdan emin olun.
  • Üreticiler Ne Kadar Güvenilirdirler?
ABD’deki doğal ürün endüstrisi çok sıkı kurallarla takip edilmemekte olduğundan, iyi bir gıda takviyesi ürünü bulmaya çalışmak, sağlığınızla kumar oynamak gibi bir riskle karşı karşıya gelmeniz anlamına gelebilecektir. Bazı doğal ürünlerin içinde, etiketinde belirtilmiş olan aktif içerikler bile bulunmamakta, diğerlerinde ise aktif içerikler yararsız ya da zararlı miktarlarda bulunmaktadırlar. Daha da kötüsü, bazıları sağlığınıza zararlı olabilecek diğer maddeler de içerebilmektedirler.

Bu nedenle, mevcut en üst düzey standart olan ve üretim ve kalite kontrol süreçlerini çok sıkı bir şekilde garanti eden farmasötik GMP ve F.D.A uyumluluğunu uygulayan bir üretici seçmeye gayret edin.
  • İçinde Ne Var?
Kutunun üzerindeki etiketin içinde yazanlar, içindekinin garantisi olmadığından, aktif maddelerin kalitesi ve saflığının belgesi olan üretici tarafından ürün için verilmiş olan bir analiz sertifikası istemek akıllıca olacaktır. Eğer üretici firma böyle bir belgeyi vermeyi reddederse, onlardan hiçbir ürünü almayın.
Mineral desteğini, bugün ve gelecekte optimum sağlık düzeyi sağlayacak şekilde, akıllıca seçin.
 
Üst