Genel seçimler ittifakı için hdp ve saadet partisi görüşmesi | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Genel seçimler ittifakı için hdp ve saadet partisi görüşmesi

menzil5453

Doçent
İhvan Üyesi
Katılım
11 Eyl 2014
Mesajlar
579
Puanları
0


7 Haziran seçimleri yaklaşırken adaylık için siyasi partilere başvurular başladı. Siyasi partiler çeşitli kesimlerle işbirliği yapmanın yollarını arıyor.*“Türkiyelileşme”*hedefi doğrultusunda Halkların Demokratik Partisi de işbirliği arayışında geniş bir yelpazede görüşmeler yapıyor.

HEM SAĞ HEM SOL İLE GÖRÜŞME

El Cezire Türk’ten Gonca Şenay’ın haberine göre, temasların büyük bölümünü HDP Eş Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş yürütüyor. Bu doğrultuda Demirtaş bugüne kadar İslami kesimden temsilcilerin yanısıra Emek Partisi(EMEP), Caferi-Der, Ehlibeyt Alimleri Derneği, Özgürlük ve Dayanışma Partisi(ÖDP), Halkevleri, Komünist Parti, Sosyal Demokrat Partisi(SODEP), Partizan, Emekçi Hareket Partisi ile görüştü.

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hakıc Bektaş-ı Veli Vakfı, Alevi Vakıfları Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Hubyar Sultan Derneği ve Özgür Demokratik Alevi Dernekleri gibi Alevi örgütleriyle de görüşecek.

İşbirliği arayışının dikkat çeken boyutu sol kesimlerden çok HDP’nin sağ-muhafazakar kesimle birlikte hareket etme arayışı. Bu doğrultuda Demirtaş’ın Ocak ayı sonunda İslami kesimden temsilcilerle buluşması bir dönüm noktası. Aynı amaçla Demokratik Toplum Kongresi de devrede. DTK temsilcileri Azadi İnisiyatifi, Zehra, Med-Zehra gibi örgütlerin temsilcileriyle görüşerek, “Seçimde birlikte hareket edebilir miyiz?” sorusuna yanıt aradı.

SP İLE ALTAN TAN GÖRÜŞTÜ

Partinin İslami kesime yakın üyelerinden milletvekili ve MYK üyesi Altan Tan da önemli bir adım attı ve Saadet Partisi’ni ziyaret etti.*Al Jazeera’ye konuşan Altan Tan, görüşmeler ile ilgili ihtiyatlı bir dil kullanmayı tercih ettiklerini söyledi:

“Önce bir yokluyoruz. Şimdi mesela Saadet Partisi MHP ile de Büyük Birlik Partisi ile de görüşüyor. Hatta da AK Parti de Saadet’e adam yolluyor. Biz bu görüştüğümüz partilerle önce ‘Niyetleri nedir, hangi istikametteler, nasıl bir Türkiye, nasıl bir anayasa olmalı?’ sorusuna yanıt arıyoruz.”

25 ŞUBAT’TA GÖRÜŞÜLECEK

MYK üyelerinden Saruhan Oluç, yapılan ilk görüşmelerde tüm kesimlere HDP’nin politikalarının anlatıldığı, destek istendiğini söyledi. Amacın, seçimlerde demokrasi açısından en geniş birlikte hareketi sağlamak olduğunu da söyleyen Oluç, HDP’nin bu görüşmelerde çizdiği temel çerçeveyi, ilkelerini anlattı:

“Türkiye’nin demokratik özgürlükçü bir anayasaya ihtiyacı var. Demokrasi, sosyal haklar açısından gerilemiş bir noktadayız, ekolojik denge alt üst ediliyor, kadınlara yönelik şiddet ve eşitsizlik var bunların tümünün değişmesi gerekir. 2015 seçimleri sonrasında yeni bir anayasa tartışması yeniden güncellenecek. Demokrasi ekseninde geniş bir buluşmanın sağlanmasını istiyoruz. İster sokaklarda, ister meydanlarda olsun bizim için yöntem demokratik mücadeledir.”

Bu ilkeler çerçevesinde tüm bu kesimlerle temas kuran HDP, aldığı tepkiler doğrultusunda işbirliği arayışı konusundaki kararını 25 Şubat günü toplanacak MYK’da verecek.*‘Birlikte hareket edebiliriz’*kararı verilen kesimler ile yeniden biraraya gelecek. HDP, seçimlerde bu kesimlerin temsilcilerine aday listelerinde yer verecek.

Odatv.com

http://odatv.com/mob_n.php?n=hdp-saadet-partisi-2002151200
 

DESIFRE

Yasaklı
İhvan Üyesi
Katılım
2 Şub 2012
Mesajlar
3,817
Puanları
0
eee Ne Anlam cikardin bu Görüsmeden
 
Üst