Genç Dergi

talib

Kıdemli Üye
İlk sayımızı takdim etmenin sevinci içerisinde hepinize candan bir merhaba…

Adımız GENÇ. Aylık olarak çıkacağız. Genç olan herkese ulaşmak istiyoruz. Ama bizim gençten anladığımız biyolojik tasnifin biraz ötesinde. Biz genç dendiğinde, yüreğindeki gücün farkında olan, yüreği genç olanı anlıyoruz. Ümidini kaybetmemiş, gözlerindeki ışıltıyı hep korumuş, biraz muzip, biraz öfkeli, biraz muhalif, biraz ele avuca sığmaz, ama hep heyecanlı, hep dertli, yüreği kocaman, göğsünün orta yerinde atom reaktöründen daha muazzam bir güç taşıdığının farkında ve dahası bunun derdine düşmüş olan herkes genç ve bizden… Bizden ve bizim de kendisinden olduğumuz…

Biz kimiz? Kendi adına konuşmaya hevesli gençleriz. İnsanların konuştukça birbirlerinden uzaklaştıkları bir zamanda söz söylemenin de, sözün sorumluluğunu yüklenmenin de zor olduğunun farkındayız. Ama serde gençlik var ya, bu işe bir kere girmişiz. Girip de “Gençlik, gençlerin problemleri ve hedefleri, boşluktaki gençlik, vah gençliğim” gibi gerçekten hepimizi sıkacak, dile pelesenk, gönle sıklet veren konular işleyecek değiliz. Ama tam da bu sözlerle işaret edilmek istenen sıkıntıları da atlamayacağız. Yapmak istediğimiz, gündeme, konuşulana ve hayata dair bir genç duruş ortaya koyabilmek. Gençler adına deyip de onların uzağından yapılan konuşmalara iltifat etmeyeceğiz. Herkes kendi adına konuşmalı. Biz de kendi adımıza konuşacağız.

Ne konuşacağız peki? Bizim, gönlümüzü sürekli genç tutmak, daha da önemlisi ebedi gençliğe ulaşmak gibi bir derdimiz var. Varsa farkımız bu. Bir de şu olabilir: Biz bu derdi seviyoruz. Derdimize “dertdaşlar” arıyor, bir “dert kardeşliği” oluşturmak istiyoruz.

Sınırların genişlediği ama gönüllerin daraldığı bir zamanda yaşıyoruz. Bu zamanda derde talip olanı bulmak kolay değil şüphesiz. Herkesin kısa yoldan rahatlığı ve konforu istediği bir devirde adımızın gündüz vakti elinde fener, “adam arıyorum” diye dolaşan Sinoplu Diyojen’le birlikte anılması işten bile değil. Ama, “herkes” olmaya değil, “kendisi” olmaya talip olanlar için ne gam! Yaratılışındaki muradı arayan, bu muradın izini gece gündüz, dere tepe demeden sürebilecek; gönlünü, onun sahibine takdim için sefere çıkarken “Nereye” diye sormayı bile yakışıksız görenler için bu da bir dert mi sanki?

Dert ne biliyor musunuz?

Ebedi gençliği bulabilmek.

Sürekli genç kalabilmek.

İçimizden sürekli köpürüp gelecek bir fedakarlık ve hasbiliğe sahip olabilmek…

Diğerleri için yaşayabilme ufkunda hiç batmadan sürekli ışıyabilmek…

GENÇ, bu derdin izini sürecek.

Var mısınız beraber yürümeye.

Hadi öyleyse, çünkü biz yola çıktık bile…

Allah’a emanet olun.

Mehmet Lütfi Arslan

İrtibat: http://www.gencdergisi.com

Abonelik: http://www.erkamalisveris.com/product_info.php?cPath=38_261&products_id=1215

MEHMET EFE

Doçent
Web sitesi
www.serzenisler.com

evet GENÇ DERGİSİ elime ulaştı.. ve abone olduk inşallah.. gerçekten güzel ve kaliteli bir dergi.. yazarlarının özgünlüğü. konularının çeşitliliği.. tam bir GEÇLİK dergisi.. teşekkür ediyoruz...

MEHMET EFE

Doçent
Web sitesi
www.serzenisler.com
ikinci sayısı dün elime geçti. gerçekten hoş bir dergi olmuş.. birde internet rehberi vermişler.. 100 site tanıtmışlar.. hoş yani.. başarılar diliyoruz...

gülmisal

Üye
Allah razı olsun bu dergide emeği geçen herkesten..
ilk sayısı elime geçti ama ikinciye daha ulaşamadım inşaAllah bulduğum ilk yerde alıcam..
gerçekten bahsettiğiniz gib tam bir gençlik dergisi ne ararsan , her konuda bişeyler bulabiliyorsun..
benim hoşuma gitti ve herkese ulaştıkları taktirde edinmelerini öneriyorum..
benim en çok hoşuma giden yazarların uslubları..
ne dediklerini biliyorlar..

MEHMET EFE

Doçent
Web sitesi
www.serzenisler.com
Allah razı olsun bu dergide emeği geçen herkesten..
ilk sayısı elime geçti ama ikinciye daha ulaşamadım inşaAllah bulduğum ilk yerde alıcam..
gerçekten bahsettiğiniz gib tam bir gençlik dergisi ne ararsan , her konuda bişeyler bulabiliyorsun..
benim hoşuma gitti ve herkese ulaştıkları taktirde edinmelerini öneriyorum..
benim en çok hoşuma giden yazarların uslubları..
ne dediklerini biliyorlar..

katılıyorum size... ikinci sayısı, birincisine göre çok daha güzel.. umarım elinize ulaşır..

gülmisal

Üye
çok şükür ikinci sayıda elime geçti..
bu sayıda güzel.emeği geçen herkesten Allah razı olsun

M

Murat Sâki

Guest
İlk ve ikinci sayınızı dün okuma imkanım oldu bazı eleştirilerde bulunmak istiyorum.

Evvela; Dergideki makalelerinizi okurken nerdeyse bunları yazanların hiç araştırma yapmadan yazmış olduğu hissine kapıldım.Ricam bu tür makalelerin hazırlanışında daha entellektüel bir tarzda hazırlanması.

Saniyen; İkinci sayınızda sanırım post modernizm'in insan üzerindeki etkisine ve emperyalizm konularına ağırlık vermişsiniz ama bunu yaparken sinema bölümüzde ecnebi vartası filmleri tavsiye etmekten geri kalmamışsınız.Yani bir tutarsızlık söz konusu.

Salisen; İslam-i konulara biraz daha yer vermenizi rica etmekteyiz.Yer vermek derken bunu banal bir şekilde değil örneğin; ''Kıyamet'' hakkında bir yazı yazılacağı zaman Kurân,Bilim,İlim,Felsefe persfektiflerince yaklaşılmalı ve bunlara müstakıl örnekler verilmeli diye düşünüyorum.

Şimdilik bu kadar tabi daha yeni bir dergi Uzun Ömürlü olursa ilerde dahada yararlı olacağı düşüncesindeyim.

Başarılar dilerim...

demsaz

Üye
Web sitesi
katre.forumup.net
Genç dergisine aboneyiz gerçekten güzel bir iş çıkarmışsınız elinize sağlık

MEHMET EFE

Doçent
Web sitesi
www.serzenisler.com
İlk ve ikinci sayınızı dün okuma imkanım oldu bazı eleştirilerde bulunmak istiyorum.

Evvela; Dergideki makalelerinizi okurken nerdeyse bunları yazanların hiç araştırma yapmadan yazmış olduğu hissine kapıldım.Ricam bu tür makalelerin hazırlanışında daha entellektüel bir tarzda hazırlanması.

Saniyen; İkinci sayınızda sanırım post modernizm'in insan üzerindeki etkisine ve emperyalizm konularına ağırlık vermişsiniz ama bunu yaparken sinema bölümüzde ecnebi vartası filmleri tavsiye etmekten geri kalmamışsınız.Yani bir tutarsızlık söz konusu.

Salisen; İslam-i konulara biraz daha yer vermenizi rica etmekteyiz.Yer vermek derken bunu banal bir şekilde değil örneğin; ''Kıyamet'' hakkında bir yazı yazılacağı zaman Kurân,Bilim,İlim,Felsefe persfektiflerince yaklaşılmalı ve bunlara müstakıl örnekler verilmeli diye düşünüyorum.

Şimdilik bu kadar tabi daha yeni bir dergi Uzun Ömürlü olursa ilerde dahada yararlı olacağı düşüncesindeyim.

Başarılar dilerim...

teşekkür ederiz zınar... önemli tespitler yapmışsın...

-Muhammed-

Profesör
Genç Dergisi - Canan Teyze Gençlerle Buluşuyor!

Merhaba kıymetli dostlar.

Nisan ayında, GENÇ işi bir sayı ile karşınızdayız.

Dileriz hayırlara vesile olur.

Son olarak, bu ay ÖDÜLLÜ GENÇ ANKET düzenliyoruz.

Dilerseniz derginin arasında yer alan anket formunu posta ile bize yollayın, dilerseniz de internet üzerinden doldurup anketimize katılın.

Ankete katılmak için şu linki tıklayabilirsiniz: www.gencdergisi.com/anket

Basın bültenleri ve görseller ektedir. İlgili olduğunuz sanal platformlarda paylaşırsanız memnun oluruz.

mail

mail
mail

-Muhammed-

Profesör
[Genç Dergi] Canan Teyze Gençlerle Buluşuyor!

Merhaba dostlar.

Malumunuz, GENÇ Dergi olarak Canan Teyze'nin videosunu yayınlamıştık geçtiğimiz aylarda. Bu video sanal dünyada izlenme rekorları kırdı.

Nasip olursa, bu akşam Canan Teyze'yi gençlerle buluşturacağız.

Müsait olanları bekliyoruz.

Canan Teyze Gençlerle Buluşuyor!

9 Nisan Cumartesi | 18:00

Yer: TYB İstanbul Şubesi (Kızlarağası Medresesi) Sultanahmet
İletişim: 0507 780 66 31

Mavera Gençlik Hareketi & Genç Dergi

mail

talib

Kıdemli Üye
Bu Genç Dergisi güzel işler çıkarıyor maşaallah.

Editör Lütfi Arslan Beyefendi çok kıymetli ağabeylerdendir. Vakıf insanlar, güzel insanlar.

Nihle

Profesör
Yine muhteşem bir sayı olmuş.
Gençken tadılacak 50 lezzet muazzam ya :)

ismail

Yeni
Genç Dergi’nden “Gençken Tadılacak 50 Lezzet!”
“Ölmeden önce görülmesi gereken yerler” ya da “muhakkak tadılması gereken lezzetler” şeklinde listeler görmüşsünüzdür. Bu listeler ilgi görüyor, çünkü herkes iyi ve kaliteli yaşamanın derdinde. Genç’in de bir derdi var şüphesiz: “Biz de herkes gibi “iyi” ve “kaliteli” yaşamak istiyoruz. Ama bizim “iyi”miz, Allah katındaki “iyi”dir, bizim “kaliteli”miz takva standartlar enstitüsü damgalı “kaliteli”dir. Böyle olunca bizim “lezzet” tarifimiz de farklı olmaz mı? Olur elbet. Bize göre lezzet ruhun, bedenin ve gönlün müşterek tattığı bir şeydir. Bizim lezzetlerimiz bu dünyada ağzımıza tat, dizimize fer, gözümüze nur, derdimize derman olur, öte dünyada ise sonsuz mutluluğa anahtar... Herkesin malum lezzetlerin listesini yaptığı bir zamanda biz de “bizim lezzetler”in peşine düştük. Ortaya “Genç’ken Tadılacak 50 Lezzet” çıktı. Buyurun, afiyet olsun…”
Genç Dergi Nisan ayına şekerleme tadında bir sayıyla giriyor: Ayşegül Genç, Rabia Gülcan, Ali Can, Halit Y. Özoğul, Sinan Özgenç, Mehmet Köprülü, Süleyman Ragıp Yazıcılar ve Mehmet Lütfi Arslan’ın teklif ve tertiplerinden oluşan “Gençken Tadılacak 50 lezzet!” fani lezzetlerin sonradan görmesi değil, ebediyet lezzetlerinin hakiki gurmesi olmaya davet ediyor bizleri…
Genç Dergi’de bu ay iki önemli röportaj var. Bu iki röportajın ilki özellikle sanal dünyanın fenomeni hâline gelen Canan Teyze ile… Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda Genç Dergi tarafından çekilen “Ben Gençlere Şükretmeyi Emrediyorum” başlıklı video internette milyonlar tarafından izlenmiş ve haber bültenlerine konu olmuştu. Sözünü sakınmayan ve yürekten konuşan Canan Teyze, bu defa hâyâya dikkat çekiyor ve “Hâyâ varsa her şey var!” diyor…
İkinci röportaj ise özellikle son zamanda faaliyetleriyle ses getiren Siyer Araştırmaları Merkezi’nin başkanı Muhammed Emin Yıldırım ile. Röportajda Siyer Araştırmaları Merkezin’deki birbirinden güzel faaliyetlerden bahseden Yıldırım yaptıkları tüm bu işlerin, insanların Peygamber Efendimiz’i daha iyi anlamaları ve O’nun hayatını hayatlarına tatbik etmeleri için olduğunu söylüyor.

Meryem

Komplike
Cafcaf'la, Genç Dergisi vasıtası ile tanıştım. Kalbimde çok özel bir yere sahiptir. :)

ismail

Yeni
Genç Dergisi (Utanmak Güzeldir)

Genç Dergisi: Utanmak Güzeldir
Yıllardır bir takım katakullilerle sürdürülen sinsi propaganda artık meyvelerini topluyor: Bugünün gençleri utanmazlığı bir tür özgüven ve cesaretle karıştırır hâle geldiler. Artık utanmak utanılacak bir şeymiş gibi algılanıyor. Yazmaya utandık ama dayanamadık yine de yazdık; bu sayımız bu utanmazlığı işliyor. Utanmaya vesile olsun diye, çünkü utanmak birileri ne derse desin hâlâ güzel bir şeydir.
Türkiye’nin aylık gençlik dergisi Genç Dergi bahara hayâ duygusunu vurgulayarak giriyor. Ali Can’ın hazırladığı “Utanmak Güzeldir” başlığını taşıyan dosya, günümüzde hayâ sahibi olmanın her zamankinden daha büyük önem arz ettiğini vurguluyor. Konu çerçevesinde yapılan röportajda,9 Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Tahir Dayhanhayânın gerekliliği ve utanmanın güzelliği üzerinde durarak yükselen değerin maalesef pişkinlik olduğuna dikkat çekiyor. Diğer yandan Psikolojik danışman Mehmet Dinç’in “Utanma Fobi Değil” isimli yazısı da sosyal fobi ile utanma arasındaki ince sınırlardan bahsediyor. Dinç’in mesajı net: “Utanmak değer vermektir; kendine ve karşındakine. Utanmak saygı duymaktır; kendine ve karşındakine. Utanmak var saymaktır; kendini ve karşındakini.”Dosya çerçevesinde son yazı ise Dr. Murat Kaya’nın “Hayâ İmanın Kilididir” başlıklı yazısı.
Röportajlar:
Gazeteci yazar Mustafa Özcan: Rejimler Teknolojiye Mağlup Oldu
“İnşallah İslam dünyası çok hızlı bir şekilde toparlanacak. 2010-2025 yılları tamir ve yenilenme yılları olacak. Bu halk hareketleri ile biz burada bir şans yakaladık. Bunu el birliği ile değerlendirebilirsek ne mutlu bize, değerlendiremezsek bu bizim için bir kayıptır.”
Yazar Zeki Bulduk: Veliliklerini Delilikle Örtenler!
“Güya, bir adam, Allah’a: ‘Rabbim, merhametini öyle bir anlatırım ki sana ibadet edecek kul kalmaz!’ dediğinde Allah: ‘Ben de seni öyle bir deli ederim ki, sana inanacak bir kul bulamazsın!’ der. Valla, bu meselde saklı zaten her ne var ise. Deliyi delirteni bir Allah bir de ‘deli’ biliyor. Ben, uzaktan şahit oldum ama neydi şahit olduğum; aklım almadı!”
Yazar Harun Kırkıl:Âkif’in Olmadığını Bir Düşünsenize?!
“Elinizde ‘İstiklal Marşı’ olmayacaktı. Çanakkale destanını anlatacağınız ona layık bir şiir olmayacaktı. Ve en acısı bu millet nasıl bir evlattan mahrum kaldığını bile bilmeyecekti.”
TV Sunucusu ve Tiyatrocu Erol Çam: Müstehcenliğe Düşülmeden de İnsanlar Güldürülebilir
“Biz belli bir medeniyetin ve kültürün insanlarıyız. Bizim kriterlerimiz var. İnsanları güldürmek güzel bir şey ancak bunu yaparken belli değerlere saygı göstermek de gerekiyor. Ahlaki değerleri erozyona uğratacak seviyesiz espriler belki insanlara ün ve para kazandırır ama değer katmaz.”

-Muhammed-

Profesör
[Genç Dergi] Gençliğin Kızıl Elması Ne Olmalı?

Merhaba dostlar.

mail

Genç Dergi Haziran Sayısı Çıktı!
Gençliğin Kızıl Elması Ne Olmalı?
Kızıl Elma… Tarih boyunca hep “büyük ideal”in adı oldu Kızıl Elma. Eski Türkler’de, güneşin batarken oluşturduğu kızıllıktan yola çıkarak böyle dendiği söylenir. Ve en büyük hedef Batı’yı ele geçirmektir. Sonrasında aziz İslam’la birlikte bu Kızıl Elma “İ'la-yı Kelimetullah” oldu. Zira “Kâfirler istemese de Allah nurunu tamamlayacaktı.” Osmanlı, hadis-i şerifin de desteklemesiyle kendi Kızıl Elma’sını bulmuştu; Konstantin ve Roma. İlki 558 yıl önce gerçekleşti. Peki ya Roma?.. Artık Roma’nın simgesel bir hedef olduğunu ifade edebiliriz. O günün jargonunu güncellediğimizde, Roma’nın Paris modasına, Amerikan emperyalizmine, İngiltere fitnesine ve hukuksuzluğuna, İsrail terörüne dönüştüğünü göreceğiz.

Aylık gençlik dergisi Genç Dergi sıcak yaz günlerine, gençlerin sıcak gündemlerinde “neler olmalı” sorusuyla giriyor. Yavuz Selim Güneş’in hazırladığı dosyada Sezai Karakoç’tan Atasoy Müftüoğlu’na, Yusuf Armağan’dan Yıldız Ramazanoğlu’na kadar birçok değerli şair, yazar ve mütefekkir “Gençliğin Kızıl Elma’sı Ne Olmalı?” sorusunun cevabını veriyor. Ayrıca dosyaya dergi editörü M. Lütfi Arslan “Kızıl Elmamız Yitik Kalbimizdir” başlıklı yazısıyla farklı bir boyut kazandırıyor.
Röportajlar:
Nurettin Yıldız Hocafendi: Sadece Rabbimizi Ölçüsüz Sevebiliriz!
“Peygamber Efendimiz (s.a.v) müminleri terbiye ederken sınırsız sevgiye ve sınırsız düşmanlığa karşı ikaz etmiştir. Severken de düşmanlık ederken de ölçülü olmamız istenilmiştir. Mümin olarak biz âşık olabiliriz ama bu aşkımızı abartamayız.”​

Grup Genç: Yolda Olmaya ve Yolda Kalmaya Gayret Ediyoruz

İnsan kendi payına düşeni aramakla yorulur dinlenir. Onun için söyler susar. Biz de umut ve dua ederek kendi payımıza düşenin hayır olmasını temenni ediyoruz. Bu yolda yorulup dinleniyoruz. Niyetlerimiz ve akıbetlerimiz hayır olsun inşallah.”

Araştırmacı Yazar Adem Özköse: Yeter, Söz Direnişçilerde!

“Dünyada hâkim olan küresel sisteme karşı koyanlara söz hakkı verilmiyor. Muhalifler, direnişçiler, devrimciler, ezilenler ancak tekelleşmiş kitle iletişim araçlarının izin verdiği kadar kendilerini anlatabiliyor, hatta çoğu zaman anlatamıyorlar. Söz Direnişçilerde isimli kitabımla biraz da bu medya kuşatmasını kırmaya çalıştım. Çünkü medya dünyayı kandırıyor.”

Dünya Helal Gıda Birliği Genel Koordinatörü Ahmet Gelir: Gayemiz Ne Yediğimizin Farkına Varmak

“Dünya Helal Gıda Birliği garanti markasının tüm dünyada yaygınlaşmasını istiyoruz. Helal gıda standardının merkezi güvenilir ellerde olsun diye çalışıyoruz.”​
Yazar Sadık Yalsızuçanlar: Destansı Bir Hayat

“Nazım Kurşunlu Tevfik İleri’yle ilgili ‘sihirli bir adamdı’ diyor. Bediüzzaman hazretlerinin de onunla ilgili beyanları var: ‘İslam’ın parlak bir kahramanı’ diyor… Böyle destansı bir hayat onunki…

Genç Dergi Haziran sayısında yer alan yazarlar ve yazı başlıkları şöyle:
Büşra Sarı – Pişman Değilim, Yine Olsa Yine Çekerim!
Süleyman Ragıp Yazıcılar – Nimet Katili Olmayalım!
Ayşegül Genç – Sosyalleşme
Recep Kaim – 1 Trilyon 440 Milyar Salavat-ı Şerife
Harun Kırkıl – Üniversitenin Mayıs Böcekleri
Sinan Özgenç – Dindeki En Ağır Zorlama
Abdullah Kibritçi – Baston Kullanma Sanatı
Adem Ergül – Horul Horul Uyuyanlar, Harıl Harıl Çalışanlar
Abdurrahman Çetinkaya – Büşralar, Hasanlar…
Haşim Akın – Seçimde On İkiden Vurmak
Ahmet İğdi – Ağlamanın Şerefi, Gülmenin Haysiyeti
Serkan Bilge – “İman”ın Hükümdar Olmadığı “Akıl”da, Şeytan İhtilâl Yapar
Mesut Kaya – Bir de Hüzün Var Sahip Çıkılacak!
Osman Nuri Topbaş – İnsanlığı Kuşatan Rahmet
Zeynep Duman – Biz de Bir Şeyler Çızıktıramaz mıyız?
Yavuz Selim Güneş –Kabilenin Dar Sınırlarından Kurtulup Ümmet Olmak
Cihan Taştan – Her Şeyin Matematiği
Muaz Erdem – Kâinatın En Büyük Soruları
Yusuf Temizcan – İsmail Raci El-Faruki
Mehmet Bahadıroğlu – Gençliğin Tatille İmtihanı!
Musa Yay – Müslüman Futbol Ligi
Hande Berra – Çığlık Atan Sessizlik Kuleleri
Enes Kömür – Güvenli İnternet Hizmeti
Bülent Şirin – Futbolun Ergenekon’u…

Dergideki diğer köşeler ise:

A. Yasin Demirci – Dünya Raporu
Mehmet Köprülü – Türkiye Raporu
S. Ragıp Yazıcılar – Sorduk- Öğrendik
Alican Tatlı – Can Damlaları
Selim Tiryakiol – Kitap
Türkiye’nin Her Yerinden Gönüllü Haberler
Ayşegül Genç / Sami Yaylalı – Bellek Kartı (2005)
Selman Özpınar – Sinema
Seyfullah Bayram – Dertli Sözlük www.dertlisozluk.com
H. İbrahim Kurucan – Fotoğraf
Metin Karabaşoğlu – Yazı Atölyesi
Ayşe Yazıcılar – Ödüllü Test (Ödül: Bir senelik Genç Dergisi aboneliği)

Genç Dergi’nin ücretsiz eki olan, 30 sayıdır “gençler için eğlenceli tarih” sloganıyla çıkan Tarih Gastesi’nin Haziran sayısında “Amirali Ağlattılar”, “Padişahı Oyuna Getirdiler”, “Yılın Moda Renkleri” gibi başlıklar dikkat çekiyor.

Genç Dergi'ye 0212 671 07 00’dan müşteri hizmetleri merkezini arayıp abone olabilir, size en yakın Kültür Dergi Dağıtım satış noktasının yerini öğrenebilir yahut derginizi NT ve Gökkuşağı mağazalarından temin edebilirsiniz. Ama biz abone olmanızı tavsiye ederiz :)

Türkiye’nin Aylık Gençlik Dergisi!

girdap

Ordinaryus
Gençlik dergileri içinde en güzeli, desteklemek ve okuyup faydalanmak gerek..

ismail

Yeni
Genç Dergisi ‘Ramazan’ı misafir ediyor
Genç Dergisi Ağustos sayısında 'Herkes Ramazan'ı kendisi kadar yaşar' diyerek kutlu ayı kapak konusu yapmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi
Aylık Gençlik Dergisi 'Genç' 59. Sayısında Ramazan ayını kapak konusu yapmış. Ramazan'ın sadece oruç tutmaktan ibaret olmadığı vurgulanan dosyada gençlere Ramazan'a neler katılabileceği sorgulanıyor. Bu kapsamda Yusuf Temizcan 30 gence Ramazan'ın kendileri için ne ifade ettiğini, bu ayı nasıl idrak ettiklerini sormuş.
Dergide bu ay dört isimle röportaj yapılmış. Sinema yönetmeni Mesut Uçakan, kendisiyle yapılan röportajda 'Züleyha Karşısında Ne Kadar Yusuf'uz?' diye sorarken, Psikyatrist Kemal Sayar, sanal yaşantıların patlayacağı, gerçek hayata dönüleceği öngörüsünde bulunuyor. Mavi Marmara'da hayatını kaybeden 19 yaşındaki Furkan Doğan'ın hikayesini yazan Zeliha Akın, eseri ile ilgili bilgiler veriyor. Genç sanatçı Ammar Acarlıoğlu ise, alkışa kanmadığını ve alkışlarla kaymadığını ifade ediyor.
Osman Nuri Topbaş Hoca bu ayki yazısında 'Nefsani zaaf ve ihtiraslardan kurtulma yollarından bahsederek gençlere yol gösteriyor.
Mehmet Lütfi Arslan, 'Senin Rüyanı Gördüler', Ayşegül Genç, 'Özgürlüğün Bu Kadar Özgürce Yaşanması Bizi Bozar', Rabia Gülcan Kardaş, 'Gerçek Kahraman', Sinan Özgenç, 'Asrın Diyeti' ve Abdurrahman Çetinkaya, 'Sokak Çocukları Aranıyor' başlıklı yazılarıyla bu ay dergideki yerlerini alıyor.
Dergi'nin 'Dünya Raporu' ve 'Türkiye Raporu' köşelerinde Türkiye ve Dünya'da geçtiğimiz ay meydana gelen önemli gelişmelere yer veriliyor.
Genç Dergi'nin ücretsiz eki "gençler için eğlenceli tarih" sloganıyla çıkan Tarih Gastesi'nin Ağustos sayısında "Mezhep Kavgası Çözüme Kavuştu", "Dev Deniz Yaratığı", "Zekat Tartışması" gibi başlıklar dikkat çekiyor.