Geleneksel İslam

Kaptan

Mecra Yazarı
Geleneksel İslam, yalnızca beş şartı kalmış, rejime, yönetime karışmayan, kıyameti bekleyen, günlük hayatını içe dönük yaşayan ve dışa taşıracak dininden birşeyi bulunmayan İslam’dır.

Bu tür İslam zaman içinde o hâle getirilmiştir ki böylesi halkın üzerine marksist hükümlerle hükmedilmiş lâkin halk yine müslüman kalmıştır. Üzerine laik demokratik rejim uygulanmış halk yine müslüman kalmıştır. Yani başka rejimlere, kendi bünyesinde her zaman yer bulunan bir İslamdır bu İslam. Böylesi bir İslam’ın Kur’an’daki İslam’la uzaktan yakından alakası bulunmamaktadır...

Kur’an’daki İslam hem dünya görüşü olarak kendine özgü bir anlayışa sahiptir hem de yine kendine özgü bir yaşam tarzına işaret etmektedir. Hayattan koparılmış bir İslam ölü bir İslam’dır. Tıpkı dalından koparılan çiçeğin artık ölü bir çiçek olması gibi. Hayata uygulanmayan, kişi ve toplum hayatını düzene koymayan bir İslam, hayatla bağları koparılmış bir İslam’dır ki buna ancak ölü İslam demek mümkündür. Ölü İslam’ın ise kimseyi diriltmeyeceği kesindir...

türkü

Kıdemli Üye
günlük hayat kendi başına arzu nesnesi haline geliyor.. açığa çıkan şeyler :açgözlülük, gösterişli bir ağlamaya karşılık gelen üzüntü şekli, yanılsamaya varan dışa dönüklük.. çok popüler, inancını Allah'a göster deniyor ve bunu yaparken sana müslüman gibi ol da deniyor öl demiyor, bırak demiyor,, demekki içe dönük yaşadığımız bir şey var; kabule ve takdire şayan. ama insanlık herkese lazım. ortak müşterek değerler. bunu anormal, hastalıklı, düzeltilmesi gereken şey olarak görmek batı stilidir. içe dair doğunun stili.

Hakperest

Kıdemli Üye
günlük hayat kendi başına arzu nesnesi haline geliyor.. açığa çıkan şeyler :açgözlülük, gösterişli bir ağlamaya karşılık gelen üzüntü şekli, yanılsamaya varan dışa dönüklük.. çok popüler, inancını Allah'a göster deniyor ve bunu yaparken sana müslüman gibi ol da deniyor öl demiyor, bırak demiyor,, demekki içe dönük yaşadığımız bir şey var; kabule ve takdire şayan. ama insanlık herkese lazım. ortak müşterek değerler. bunu anormal, hastalıklı, düzeltilmesi gereken şey olarak görmek batı stilidir. içe dair doğunun stili.
İkinci ünv. Okuyorum ama anlayamıyorum.
@Kaçak bana bir özet geçsene.

Kaptan

Mecra Yazarı
Ben diyecektim, kırılır diye söylemedim

türkü

Kıdemli Üye
neresi, yardım ederim?

spesifik

آزادی قید و بند
Metinde gösterseydin bide
Devrik cümle olsa anlardık bence
Bu başka bir durum
Sen anlamışsın madem bize de açıkla
Sevabına
Kendi başına, arzu nesnesi haline geliyor günlük hayat
Açığa çıkan şeyler aşikar =)
Inanci Allah a gösterirken dikte edilenler popüler aslında ölesi bir durum yok ama yansıyan bu
Ve bu bir yanılgı
içteki yani özdeki durum daha değerli aslında
Insan olmak insan kalmak vs vs
Bencağız bunu anladım sevabına yazdım sahibi daha iyi bilir efendim
Saygılar...

Hakperest

Kıdemli Üye
Kendi başına, arzu nesnesi haline geliyor günlük hayat
Açığa çıkan şeyler aşikar =)
Inanci Allah a gösterirken dikte edilenler popüler aslında ölesi bir durum yok ama yansıyan bu
Ve bu bir yanılgı
içteki yani özdeki durum daha değerli aslında
Insan olmak insan kalmak vs vs
Bencağız bunu anladım sevabına yazdım sahibi daha iyi bilir efendim
Saygılar...
Şimdi benimle @Kaptan ın diline çevirmiş mi oldun

türkü

Kıdemli Üye
1 saate yakın bekledim.. durup durup dürtüyorlarmı sizi. herkes anlamayıversin, herşeyi.
af ile.

spesifik

آزادی قید و بند
Online görünüyorlar ama burda yoklar
Benim yorumun alintilanmasi da iki saat sonra
Neyse konu çok dağıldı