Geceleyin kıldığınız namazın sonunu vitir yapın." hadisine binaen, vitir namazından sonra teheccüt namazı kılınır mı? | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Geceleyin kıldığınız namazın sonunu vitir yapın." hadisine binaen, vitir namazından sonra teheccüt namazı kılınır mı?

bencan

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
4 Eyl 2006
Mesajlar
188
Puanları
0
Geceleyin kıldığınız namazın sonunu vitir yapın." hadisine binaen, vitir namazından sonra teheccüt namazı kılınır mı?

"Geceleyin kıldığınız namazın sonunu vitir yapın." hadisine binaen, vitir namazından sonra teheccüt namazı kılınır mı?

Yatsı namazından sonra vitir namazını kılıp, bir miktar uyuduktan sonra teheccüt için kalktığınızda, tekrar vitir kılmaya gerek yoktur.

Teheccüd namazını, bir miktar uyuduktan sonra kalkıp kılmak daha faziletli ise de, yatağa girmeden önce teheccüd niyetiyle namaz kılmak da mümkündür.

Bununla birlikte İbni Mâce’de ve Halebî-i Sagîr’de kaydedildiğine göre, Peygamberimiz (a.s.m.) vitir namazından sonra, oturarak iki rekât nafile namaz kılardı. Birinci rekâtta "İzâ zülzileti’l-ardu" sûresini, ikinci rekâtta ise "Kul yâ eyyühe’l kâfirûne" sûresini okurdu. Bu hadisin izahında muhaddisler, bu namazı Peygamberimiz (asv)'in her zaman kılmayıp, birkaç kere kıldığını söylemektedirler.

“Geceleyin kıldığınız namazın sonunu vitir yapın.”(Buhârî Salât 84 Vitir 4; Müslim Müsâfirîn 151)

mealindeki hadisinden de anlıyoruz ki, vitir namazıyla geceleyin kılınacak namaz tamamlanmış olmaktadır. Fakat teheccüd namazı müstesnadır. Çünkü, teheccüd namazı, uyuduktan sonra kalkarak kılınan husûsî bir namazdır. Yani vitir namazından sonra gece kalkıp teheccüt namazı kılınabilir.

Ancak vitir namazını kılmadan yatan bir kişi, gece kalktığında önce teheccüdü sonra vitir namazını kılar.
 
Üst