Gece tuvalete kalkanları bekleyen tehlike | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Gece tuvalete kalkanları bekleyen tehlike

spesifik

آزادی قید و بند
Yönetici
Süper Moderatör
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
24,432
Puanları
113
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Meral Kayahan böbrek yetmezliği ile ilgili önemli bilgiler verdi. Dr. Meral Kayahan, böbrek yetmezliğinin ülkemizdeki en önemli sağlık sorunlarından birisi olduğunu ifade ederek, “Böbrek hastalığı her insanda ve her yaş döneminde oluşabilir. Genelde hastalığın gelişmesi aşamalı olmaktadır. Bundan dolayı çoğu hastada teşhis konulduğu ve tedaviye ihtiyaç duyulduğu ana kadar hastalığından habersizdir. Böbreğin başlıca işlevleri vücut su, tuz, kalsiyum dengesinin sağlanması, idrar aracılığı ile zararlı maddelerin ve ilaçların vücuttan atılması ve hormon, şeker metabolizmasına olan katkılarıdır. Böbrek yetmezliğinde böbreğin bu işlevlerinde bozulma olur. Böbrek yetmezliği ani (akut) veya sinsi (kronik) seyirli olmak üzere iki şekilde gelişebilir. Akut böbrek yetmezliği ağır kanama, kusma, ishal, yanık sonucu kan basıncında düşme, gebelik zehirlenmesi, kalp yetmezliği, ilaçlar, böbrek hastalıkları ve travmalara bağlı kas zedelenmeleri sonucu gelişir. Kronik böbrek yetmezliğinin nedenleri ise, nefrit, diabetes mellitus, hipertansiyon, böbrek kistleri, taş, tümör, tıkanma gibi idrar yolu hastalıkları sayılabilir." Diye konuştu.
Kronik böbrek yetmezliği
Kronik böbrek yetmezliği çok yavaş ve sinsi ilerleyen bir hastalık olduğu için belirtiler çok sessiz ve silik olabildiğini dile getiren Dr. Meral Kayahan, daha sonra şunları kaydetti; “Uzun süredir devam eden halsizlik, iştahsızlık, çabuk yorulma non-spesifik belirtilerdir. Gece idrara kalkma, el, ayaklar ve göz etrafında ödem, mevcut anemiye bağlı olarak çarpıntı, halsizlik ve nefes darlığı görülebilir. Erken dönemde bu belirtiler genellikle çok siliktir. Gece idrara kalkma akşam çok sıvı alanlarda veya prostat problemi olanlarda da görülebilir. Bu nedenle hastalar tarafından önemsenmeyebilir. Gece idrara kalkan bir hastada başka bir neden yoksa böbrek yetmezliği yönünden araştırılması gerekir."

Y.Ş haber
 

Mugalata

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
10 Mar 2014
Mesajlar
4,252
Puanları
63
"gece tuvalete kalkanları bekleyen tehlike" deyince akla o sırada başa gelebilecek kötü kazalar falan geliyor. oysa anlatılmak istenen farklı tabii ki.

"gece sık tuvalete kalkanların dikkate alması gereken ihtimaller" dense daha doğru olur.
 

Ebu Computer

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
11 Haz 2013
Mesajlar
22,784
Puanları
113
Yatarken biraz yoğurt yiyin sabah kadar deliksiz uyursunuz...

 
Üst