Gazze'ye Son Kullanım Tarihi Geçen İlaçlar Gönderiliyor

cahid

Kıdemli Üye
resim.php

Batılı ülkelerin Gazze'ye gönderdiği insani yardım malzemelerinin bir çoğunun son kullanım tarihi geçtiği öğrenildi.

Gazze’de sağlık sorunlarının alarm verdiği bir dönemde batıdan Gazze’ye son kullanma tarihi geçmiş ilaçların gönderildiği açığa çıktı. Gazze’ye kısa bir süre önce ulaşan ilaçların %70’nin çöpe gittiği öğrenildi.

Kudüs televizyonunun haberine göre batılı ülkelerin Gazze’ye gönderdiği ilaçların son kullanma tarihi geçti. Sağlık Bakanlığı İlaç Sorumlusu Munir el Barş Gazze’ye ulaşan ilaç yardımlarından sadece %30’undan istifade edilebildiğini söyledi.

el Barş, yaptığı açıklamasında “Burada, batılı ülkelerin yardım depolarını boşaltma amacınyla Gazze’ye ilaçların gönderilmesi gibi bir kötü niyetin olduğunu düşünüyoruz. Yine Ariş’te aylardır bekletilen yardım malzemelerinin bulunduğu depoların boşaltılması amacı var. Bu depolardaki ilaçlar bize şimdi ulaştı. Görüldüğü kadarıyla muhafazası oldukça kötü. Gıda maddeleri bozulmuş, elbiseler kullanılamaz hale gelmiş” dedi.

Filistin hükümeti ise yardımları gönderenlere karşı iyi niyetini koruyor ve bunun İsrail’in bir oyunu olduğunu düşünüyor. Filistin Hükümeti’nin resmi sözcüsü Tahir Nono, İsrail’in yardımları sınır kapılarında alıkoyarak, yardım malzemelerini gönderenlerin imajını zedelediğini söyledi. Nono, yardım malzemelerini gönderenlerden yardımları akıbetini yakından takip etmelerini istedi.

Diğer yandan Gazze Ambargosuna Karşı Halk Komitesi Başkanı Cemal el Hudari, Gazze’ye günlük olarak 800 gıda kamyonunun girmesi gerekirken İsrail’in sadece 150 kamyonun girişine müsaade ettiğini söyledi.

isra haber