Gazze'nin Gözyaşları Belgeseli | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Gazze'nin Gözyaşları Belgeseli

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Norveçli Film Yapımcısından Örnek Mücadele

Norveçli Film Yapımcısı Vibeke Lökkeberg, hazırladığı ''Gazze'nin Gözyaşları'' isimli belgeseli, Filistinlilerin izleyebilmesi için müthiş bir mücadele veriyor.

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]İsrail'i çok kızdıracak belgeselin Filistin'de düzenlenecek bir film festivalinde sergilenmesi için masrafları da kendisi karşılayacak olan Norveçli Film Yapımcısı Vibeke Lökkeberg, bir röportajında İsrail'in tepkisini umursamadığını söylüyor ve ekliyor: Birilerinin bunu yapması gerekiyordu.

[/FONT]​
Habervaktim.com yazarı Engin Kaşdaş, bu konuyu köşesine taşıdı:

Bu kadını ayakta alkışlıyorum...

Norveç kaynaklı bir internet sitesinde ve bazı video paylaşım sitelerinde dolaşan bir belgesel film fragmanı dikkatlerden kaçmıyor.

Ne olduğunu merak ettim...

Norveç'ten değerli kardeşim Gafur Karaciga, çevirisini yapıp gönderince karşıma inanılmaz bir mücedele öyküsü çıktı.

Onun hazırladığı belgesel, belki de ülkesi ile İsrail'i karşı karşıya getirir. Ama bunu pek umursamıyor.

Sorsanız
''Müslüman mı?'' diye...

Değil(henüz)...

Kendi imkanları ile derlediği belgesel, uluslararası film festivalinde sergilenmiş.

Bir röportajında
''Yaptığınız film-belgesel İsrail ile Norveç arasında bir sorun oluşturmaz mı?'' sorusuna ''Gerçekler karşısında sessiz kalamazdım, birilerinin bunu yapması gerekiyordu" türünden bir cevapla bütün dünyaya ders veriyor.

Bahsettiğimiz kişi, Norveçli belgesel film yapımcısı Vibeke Lökkeberg...

Son belgeselinin adı:
GAZZE'NİN GÖZYAŞLARI

Lökkeberg, belgeseli için,
"Bu benim için çok önemli, eve geldi ta başladığı yerden" diyor ve ekliyor: "Bizzat orada, Filistin'de memnuniyetle bulunmak isterdim."

Fakat gidişine izin verilmeyen Lökkeberg,
"Önemli olan filmin oraya ulaşması. O zaman cocuklar ve orada bize yardım edeneler kendileri de izleyebilecekler" diye konuşuyor.

İsarailin 2008-2009 yılında Filistin'e gerçekleştirdiği saldırıyı resmeden belgesel, Filistin'de yaşayan ve yaşları 8 ile 12 arasında değişen 3 çocuğun anlattıklarından esinlenerek hazırlanmış.

Hollywood, belgesel filmi
"son savas karsiti film" olarak raporlamış.

Toronto Film Festivali'nde Eylül ayında gösterime girmiş ve dünyanın her tarafına gösterilmiş.

Ekim ayinda
"Gazzenin Gözyaslari" çeşitli film festivallerinde gösterime girmiş. Ancak bütün bunlar yapımcı Lökkeberg'e yetmiyor...

Onun tek derdi, hazırladığı belgeselin Filistin'de, yani gerçek adresinde izlenmesi.

MASRAFLARI KENDİSİ KARŞILADI

Bu belgesel Vibeke Lökkeberg için haddinden fazla önemli olacak ki, Filistinlilerin bir film festivaline sahip olmalarını çok istiyor ve
''Onlar da dünya filmlerinin bir parçasını izleyebilsinler'' diyor.

Lökkeberg ayrıca Gazze'de filmin gösterime girmesi için maddi imkanları kendisi finanse edecek.

Açık film festivali daha önce Gazzede bir kez yapılmış, fakat yasal olmaya yollardan Gazze ile Mısır arasındaki tünellerden kaçak olarak ülkeye sokulmuş...

"Gazze'nin Gözyaşları" 17 yıl içinde büyük dönüşünün en titiz filmi.

Vibeke Lökkeberg, amacını şöyle açıklıyor:

Bunu yapmamın amacı, yapılanların ne kadar kötü bir şey olduğunu insanların anlaması içindir. Zannedersem insanlar bu olaya yabancı, sanki savaş oyunu oynanıyor ve ben inanıyorum ki, oradaki insanlar savunmasız. Yaşadığımız çağ, çok güzel bir çağ. Kötü düşman resmi hazırlanıyor ve kötü düşman kültürü oluşturuluyor.

Ne diyelim, bize sadece ayakta alkışlamak kalıyor...

Ha bir de dua etmek...

(Engin Kaşdaş / Habervaktim)

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Norveç ile İsrail arasında diplomatik kriz yaratan Gazze'nin Gözyaşları/ Gazas Tarer belgeseli, dünya genelinde gösterildiği festivallerde büyük ilgi görüyor. Görüntüleri, Gazze'yi hayata bağlayan tüneller aracılığıyla dışarı sızdırdıklarını söyleyen 55 yaşındaki Norveçli yönetmen Vibeke Lokkeberg, Sabah gazetesinden Artanç Savaş'a konuştu.

Belgeselde daha önce dünya basınında hiç yayınlanmayan 'olay yeri' görüntüleri yer alıyor. Bu görüntüleri çekmeyi nasıl başardınız?
Çekim süreci zorluydu. Ekibimize Gazze'ye giriş izni verilmedi. Bu nedenle şehirde yaşayan 15 Filistinli kameramanla anlaştık. Onların yaptıkları çekimleri Gazze'yi dış dünyaya bağlayan yer altı tünelleri aracılığıyla dışarı sızdırdık.
Belgeselin masraflarını nasıl karşıladınız?
Toplam 600 bin dolar masraf yaptık. Masrafları kendi bütçemden ve Norveç Film Enstitüsü ile Uluslararası İfade Özgürlüğü Enstitüsü'nün sağladığı fonlardan karşıladım. 200 bin dolarlık borca girdim, ancak pişman değilim.
Gazze'nin Gözyaşları, 2010'da Toronto, Amsterdam, Doha ve Gazze'de festivallerde gösterildi. İzleyicilerden nasıl tepkiler aldınız?
Pek çok kişi yaşananlara tahammül edemediği için belgeseli sonuna kadar izlemeyemedi. Oysa tüm görüntüler Dökme Kurşun operasyonu sırasında canlı olarak kaydedildi, yani gerçeğin ta kendisi. Batı basını yaşananları göstermiyor. Biz savaş karşıtıyız. Bu yüzden görüntüleri oldukları gibi, sansürlemeden göstermek zorundaydık. Ortadoğu'da yaşananlar tüm insanlığın geleceği açısından önem taşıyor. En etkili sahneler, hikâyesini anlattığımız üç çocuğun bombalar nedeniyle ailelerini kaybettikleri sahnelerdi.
Peki o çocuklarla buluştunuz mu? Sizce erken yaşta bu kadar büyük travmalar yaşayan çocukları nasıl bir gelecek bekliyor?
Hikâyesini anlattığımız 14 yaşındaki Amira'yla buluştum. O da Gazze'deki tüm çocuklar gibi büyük sıkıntılar yaşıyor. Yaşadığı travmayı hayatı boyunca atlatabileceğini sanmıyorum. Benzer olayları Irak ve Afganistan'daki çocuklar da yaşıyor. Vicdan sahibi insanlar çocukları kurtarmak için ellerinden geleni yapmalı.
Belgeseliniz, Norveç ile İsrail arasındaki ilişkilerde sorun yarattı...
İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman adetâ üzerimize saldırdı. Norveç hükümetine, filmin yayınlanmasının engellenmesi için resmi bir nota gönderildi. Ayrıca İsrail lobisi filmin festivallerde yer almaması için baskı yapmayı sürdürüyor. Filmimiz gerçekleri tüm çıplaklığıyla gösterdiği için korkuyorlar. Ama bu benim umurumda değil. Orada yaşananları birinin dünyaya göstermesi gerekiyordu.