Gazzeli çocuklar yaşadıkları dünyayı ve hayallerini çizdi..

ismail

Yeni
Duvarları aşarak gelen resimler

Gazzeli çocukların çizmiş olduğu birbirinden güzel resimler, bugün Taksim Metrosu’nda sergilenmeye başlandı. Gazzeli çocukların hayallerini yansıttığı 216 resmin yer alacağı sergi,

Gazze’nin minik ressamları hayallerini resimlerine yansıttılar
Gazzeli çocukların çizmiş olduğu 216 resim Taksim Metro Sergi Salonu’nda sergilenmeye başlandı. “Bu benim dünyam” başlıklı resim sergisinde Gazzeli minik ressamlar, yaşadıkları dünyayı ve hayallerini çizdiler. Resimlerde; İsrail’in Filistin etrafına örmüş olduğu duvar, Mescid-i Aksa’nın zincire bağlanmış hali resmedilerek ambargoya ve işgale hayır deniliyor. Filistinli çocuklar, Gazze’de yaşanan olumsuzlukları gösterdikten sonra “Niçin” diye soruyorlar. Resim sergisi Filistin gerçeğini bütün boyutlarıyla ortaya koyuyor.
Hüsnü Tuna resimlere hayran kaldı
Resim sergisinin açılışına AK Parti Konya Milletvekili Hüsnü Tuna da katıldı. Resim sergisini gezen Tuna, “Filistinli çocuklar, ambargo altında yaşadıkları sıkıntıları resimlerine yansıtmışlar. Bu çocukların resimlerinde özgürlüğün sembolü olan güneş var, güvercin ve duvarları olmayan bir ülke var. Gazzeli çocukların istediği şey özgürlük. İnşallah bir gün özgürlük onlar için hayal olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşür” dedi.
İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım ise Filistin gerçeğinin bu resimlerde gözler önüne serildiğini ifade etti.

Dereceye giren resimler ödüllendirilecek
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından organize edilen resim sergisinde dereceye giren eserler ödüllendirilecek.
Gazze’de bulunan ilköğretim, ortaokul ve lise öğrencilerinin katıldığı yarışmanın jüri üyeliğini Hasan Aycın, Mevlana İdris, Dağıstan Çetinkaya, Rabia Bozkurt, Çiğdem Tavkul ve Turan Dertli gibi seçkin isimler yaptı. İlkokullarda birinciliği 8 yaşındaki Duha Vail, Ortaokullar kategorisinde 14 yaşındaki Muhammed Beşir, Liseler arasında ise 15 yaşındaki Lina Atıf Mesad’in çizidiği resim birinci seçildi. Birinci olan öğrencilere diz üstü bilgisayar, ikincilere kamera, üçüncülere fotoğraf makinesi hediye edilecek. Mansiyon alan öğrencilere ise bisiklet ödülü verilecek. Ödüller Mayıs ayında düzenlenecek 5.Çocuk Buluşmasında sahiplerine verilecek.

eylül

Veled-i kalbî
Çizilen resimler il il dolaştırılsa ne güzel olur...

Ama şu ödül; hediyeler bana biraz tuhaf geldi, dokundu...