Gaflet dalalet Sapkınlık

Kaptan

Mecra Yazarı
Zinaya teşvik ediyor resmen. Bunların akli fikri uçkunlarında.

Buyurun !

"Bir adam evli bir kadınla zina yaparsa, evli kadının kocasından da helallik alırsa günahı affolunur.Zinayı yapan adamın, zina ettigi kadının kocasına zinayı gizleyerek;

---"Bana tüm haklarını helal et !"demesi yeter,karısıyla zina ettiginden ise bahsetmez.

Bu affolma işi sadece bizim ümmete caizdir.

Halbuki bizden önceki gecmis ümmetlerde suçunu da belirtmesi gerekirdi."

Mahmut Ustaosmanoglu,Cübbeli Ahmet
Ruhul Furkan Tefsiri

2.Cilt sayfan246

1663

ilke

Paylaşımcı
Kaptan, bu bilgiler şu kaynakta geçiyor diye yazmıyor mu Ruhu'l Furkanda ?.. Yani, bu bilgiler Mahmud Ustaosmanoğlu'nun veya Cübbeli Ahmed'ın kendi yanlarından çıkardığı bilgiler mi, yoksa bir kayanaktan alınma mı? Bu konuda bilgi verilmemiş mi ? Doğrusu benim de çok tuhafıma gitti ama, kaynağı var mı araştırmak lazım !

Not : Bendeniz şahsen "Ruhu'l Furkan" adlı kitabı kaynak olarak kabul etmiyorum !

Cenan

Ordinaryus
Kaynak İmam Gazali.
Ya Kalplerin Keşifi'nde yada Kimyayı Saadet'te geçiyordu tam olarak hatırlıyamadım. Kitabı bulırsam copy yaparım.

Kaynağını bizde merak etmiştik lakin İmam Gazali hazretleri vermemişti. Şimdiki baskılarda varsa bilmem.

Son düzenleme:

Kaptan

Mecra Yazarı
Kaynağını bulsanız kabul edecekmisiniz? Sübhanallah. Zinanın cezası neydi?

Cenan

Ordinaryus
Hiçbir kitap Kur'an-ı Kerim değildir.
Hiçbir alim veya evliyaullah peygamber değildir.
İsmet sıfatınada haiz değillerdir.

ilke

Paylaşımcı
Kaynak İmam Gazali.
Ya Kalplerin Keşifi'nde yada Kimyayı Saadet'te geçiyordu tam olarak hatırlıyamadım. Kitabı bulırsam copy yaparım.

Kaynağını bizde merak etmiştik lakin İmam Gazali hazretleri vermemişti. Şimdiki baskılarda varsa bilmem.

Eğer, böyle bir bilgi başka bi müellifin eserinde geçiyorsa, bunu Ruhu'l-Furkanı kaleme alanlar neden bu bilgi şu eserden alınmıştır diye vermemiş ?.. Kaynağı verilmeyen bir bilgi sanki Ruhul Furkanı kaleme alanlar tarafından söylenmiş bir bilgi olur ki, bu düpedüz bilgi hırsızlığı olur !

kebîkec

İhvan Forum Üye
246. Sayfanın başında Ruhul Beyan tefsirinde zikredildigine göre diyor ve bakara 179 daki hitabı açıklamaya çalışıyor. Fakat kaptanın eklediği bölüm kimin sözü net belli değil. Ruhul beyan tefsirim olmadığı için bakamıyorum. ?

Son düzenleme:

cemaliii

Kıdemli Üye
Suçunu itiraf etmeden, gizleyerek sadece helal et hakkını demekle helalleşilmiş olmaz. Bunu ister cübbeli ister mahmut efendi hz. İster imam gazali söylemiş olsun. Bin müftüyede sorsak en son kalbimize danıştığımız vakit bunu kabul etmiyor böyle şey olmaz diyor.

Buna benzer örnekler İsmailağada çok malesef. Sakal hususunda farz olmasada sen ihvana farz deyiver diyor bir efendi.

Esasen ben 2 örneğede karşı değilim. İlgili kurum kuruluş tarikatın kendi tarzı kendi uygulaması. Farkkılık arzedebilir.Karşı olduğum husus neden ismailağa hep medyaya düşer? Neden özel sohbetleri olması gereken bu hususlar sosyal medyaya düşer? bunca tarikat arasında neden hep ismailağa bu duruma düşüp tartışılıyor? Oysa ne enteresan cümleler var başka tarikatlarda ama dillere sosyal medyaya düşmüyorlar. Bu duruma düşülmesinde cübbeli ahmetin payı %kaçtır?