Futbolda 5 hakemli dönem başlıyor

m-angel

Nam-ı diğer TÜRBEDAR
Katılım
20 Eyl 2007
Mesajlar
1,629
Tepkime puanı
260
Puanları
0
Yaş
53
IFAB'ın teknik alt komitesinin Galler'de düzenlediği toplantısında, geçen yıl UEFA Avrupa Ligi'nde uygulanmaya başlanan ''5 hakemli sistem''in, bu sezon Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde de uygulanmasına karar verildi.
Söz konusu sistem, Eylül ayında Asya Futbol Konfederasyonu Başkanlık Kupası'nın yanı sıra, Fransa Lig Kupası, UEFA Süper Kupası ile Brezilya ve Meksika'daki lig maçlarında da uygulanacak.
Maçlarda video teknolojisinin kullanılması ise IFAB'ın Ekim ayındaki toplantısında görüşülecek.
-''5 HAKEMLİ SİSTEM''-
UEFA Avrupa Ligi'nde geçen yıl, deneme maksatlı olarak ise 2008 yılında Avrupa 19 yaş altı turnuvalarında uygulanan bu sisteme göre, mevcut sistemdeki 3 hakemin yanı sıra daha önce 4. hakem olarak da adlandırılan görevliye ek olarak, 2 ayrı hakem daha sahada bulunuyor. Sistem, ''5 hakemli'' olarak adlandırılsa da hakem sayısı, 6'ya çıkmış oluyor.
Bayrağı ve düdüğü olmayan ilave 2 hakem, sadece kulaklık taşıyor. Kulaklıklarla orta hakemle sürekli temas halinde olan hakemlerin en önemli görevi, topun kale çizgisini geçip geçmediği. Bu hakemler, korner ya da aut kararına da yardımcı oluyor. Bu hakemler, ceza alanı içindeki hareketlerin yanı sıra korner ve serbest atışlarda oyuncuların birbirlerine olan hareketlerini de izliyor. Zaman
 
Üst