Franz Kafka - Dönüşüm kitap yorumu

Hür Fikir

Paylaşımcı
İhvan Üyesi
Katılım
16 Mar 2012
Mesajlar
180
Puanları
18

çok değer verdiğim bir arkadaşımın tavsiyesi ile okumaya başladım kitabı. hacimsiz ince bir kitap o sebeple hızla okuyup bitiririm diye düşünüyordum ki kitabın yarısına gelmeden nedense bu çok övülen kitabı okurken sıkıldım. huyumdur sıkıldığım kitapları biraz ara verir ve baştan yeniden okumaya başlarım bunda da öyle yaptım yaklaşık 3 ay aradan sonra bir gün işyerinde karşıma çıkınca yeniden kitabı alıp okumaya başladım. nedense bu sefer daha akıcı geldi bana.
Hikaye Gregor Samsa adlı bir gencin bir sabah uyandığında kendinş böcek olarak bulması ile başlıyor. Ailesi bunu öğrenince bir şok hali yaşasa da gün geçtikçe bu durumdan iğrenip Gregordan kurtulmaya çalışıyorlar. kendine has anlatım tarzı ile satır aralarına çokça psikolojik ve sosyolojik tahlil yerleştiren Kafka kitabının baş kahramanını kitabın sonunda öldürüyor olsa da hikayesi günümüzde dahi devam ediyor.

Bir sabah kendinizi böcek olarak bulabilirsiniz - menfaat ilişkisine dayalı yeni dünya düzeninde bacaklarınız incelmeden de böcek olabilirsiniz.

Kahramanlar:
Gregor Samsa - işinde gücünde çalışkan biri. evin ihtiyaçları için durmadan emek sarf eden kişi
Küçük kardeş - Gregoru normalde en çok seven ama dönüşüm ile birlikte bu sevginin yerini iğreti alan kişi
Anne - Baba - Bir taraftan evlat sevgisi diğer yandan ise evin geçim sıkıntısını düşünen ve kriz anında gerçek karakteri yansıtan tipler
Hizmetçi kız: Geçim sıkıntısı çeken evde hizmetçi kızın ne işi var? sürekli odaya gidip Gregorla alay eden bu kişi bana göre öykünün kırılma karakteri.

 
Üst