Forumun Enleri

Kaçak

Yeni
En teravi ile arası proplemli çak çak kaçak ...

Kaptan

Mecra Yazarı
En teravi ile arası proplemli çak çak kaçak ...

Katilir veya katilmassiniz bilemem

*

Ramazan aylarında toplumun kıldığı teravih namazı; resul devrinde camilerde kılınmayan bir namazdı.
Teravih; kelime olarak rahatlama anlamında kullanılır.

İftar arkası; bedenini rahatlatmak isteyen Müslümanlar; yürüyüş, spor yapacaklarına, nafile namaz kılarak, yediklerini eritmeyi düşünmüşlerdir.

Bugün insanların çoğu aşırı yemenin ardından, yürüyüş veya spor yaparak bedenlerini rahatlatırlar.
Teravih namazları resulün vefatından sonra mescitlerde toplu olarak peyderpey kılınmaya başlanılmıştır. Bugünkü gibi imam başkanlığında, bir seremoni olarak kılınmamıştır. Yatsı namazlarından sonra bazı Müslümanlar cemaatle teravih kılmışlar. Bu durumu gören Ömer'in "Ne güzel bidat" dediği rivayet edilir.

Resulün bir defa mescitte tek başına; cemaatle değil ramazanda yatsı sonrası namaz kıldığı, sorulduğunda "teravih" yani rahatlamak için dediği rivayet edilir. Ertesi günü kılmamış. İlk gün onunla birlikte kılmak isteyenler olmuştur. Sorulduğunda "farz yerine koymanızdan korktum" dediği hadislerde kayıtlıdır. Rivayetlerin doğruluğu yanlışlığı tartışılır. Kesin olan bir şey var ki; İslam dininin teravih namazı diye bir namazı yoktur. Bu yönde de bütün mezhepler neredeyse birlik içindedir.

Seremoni şeklinde, günümüzdeki gibi teravi namazlarının kılınması çok sonraları toplumda uygulanmaya başlanmıştır.

Bugün oruç tutan çoğu Müslümanın kafasında; teravih namazı sünnet yani nafile olarak kabul edilmesine karşın, çoğu farz namazlarını kılmazken teravih namazını kaçırmamaya dikkat ederler. Böylece farz olarak kabul etmedikleri teravih namazlarına verdikleri anlam pratikte farzdan üstün noktasına getirilir.

Olayı özetlersek:

1. İslam kuralları içinde teravih namazı yoktur.

2. Resul devrinde teravih namazları diye bir namaz bugünkü gibi kılınmamıştır.
3. Teravih namazlarının camilerde, mescitlerde, evlerde cemaatle kılınması bidattir. (2. halife Ömer)
4. Teravih namazına farz namazlardan daha fazla önem veren Müslümanlar; İslam'ın özünden saparak ehli kitaplaşmışlardır. Çünkü; İslam'da olmayan bir şeyi; İslam'da olan bir şeyin önüne geçirmişlerdir.
5. Teravih namazı nafile bir ibadet olarak resul veya daha sonraki otuz yıl içinde, hiç bir zaman yirmi rekat olarak cemaatlerle kılınmamıştır.
6. İsteyen istediği kadar, bireysel olarak evinde veya camide kılabilir.
7. Evinde bireysel kılınan namazların fazileti daha çoktur.

Mehmet Coban

ALI25

Kıdemli Üye
Mesele burda da güne saptirilmis konu ne iken suanda neye dönmüstür.

Ecrin

'Bâd-ı Sabâ..'
En mutlu Ecrin..:frantic:

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Kur'an ve Sünnet ile hayatı şekillendirenler.

Ecrin

'Bâd-ı Sabâ..'
en canı sıkılan ecrin :O

garip70

Ordinaryus

Katilir veya katilmassiniz bilemem

*

Ramazan aylarında toplumun kıldığı teravih namazı; resul devrinde camilerde kılınmayan bir namazdı.
Teravih; kelime olarak rahatlama anlamında kullanılır.

İftar arkası; bedenini rahatlatmak isteyen Müslümanlar; yürüyüş, spor yapacaklarına, nafile namaz kılarak, yediklerini eritmeyi düşünmüşlerdir.

Bugün insanların çoğu aşırı yemenin ardından, yürüyüş veya spor yaparak bedenlerini rahatlatırlar.
Teravih namazları resulün vefatından sonra mescitlerde toplu olarak peyderpey kılınmaya başlanılmıştır. Bugünkü gibi imam başkanlığında, bir seremoni olarak kılınmamıştır. Yatsı namazlarından sonra bazı Müslümanlar cemaatle teravih kılmışlar. Bu durumu gören Ömer'in "Ne güzel bidat" dediği rivayet edilir.

Resulün bir defa mescitte tek başına; cemaatle değil ramazanda yatsı sonrası namaz kıldığı, sorulduğunda "teravih" yani rahatlamak için dediği rivayet edilir. Ertesi günü kılmamış. İlk gün onunla birlikte kılmak isteyenler olmuştur. Sorulduğunda "farz yerine koymanızdan korktum" dediği hadislerde kayıtlıdır. Rivayetlerin doğruluğu yanlışlığı tartışılır. Kesin olan bir şey var ki; İslam dininin teravih namazı diye bir namazı yoktur. Bu yönde de bütün mezhepler neredeyse birlik içindedir.

Seremoni şeklinde, günümüzdeki gibi teravi namazlarının kılınması çok sonraları toplumda uygulanmaya başlanmıştır.

Bugün oruç tutan çoğu Müslümanın kafasında; teravih namazı sünnet yani nafile olarak kabul edilmesine karşın, çoğu farz namazlarını kılmazken teravih namazını kaçırmamaya dikkat ederler. Böylece farz olarak kabul etmedikleri teravih namazlarına verdikleri anlam pratikte farzdan üstün noktasına getirilir.

Olayı özetlersek:

1. İslam kuralları içinde teravih namazı yoktur.

2. Resul devrinde teravih namazları diye bir namaz bugünkü gibi kılınmamıştır.
3. Teravih namazlarının camilerde, mescitlerde, evlerde cemaatle kılınması bidattir. (2. halife Ömer)
4. Teravih namazına farz namazlardan daha fazla önem veren Müslümanlar; İslam'ın özünden saparak ehli kitaplaşmışlardır. Çünkü; İslam'da olmayan bir şeyi; İslam'da olan bir şeyin önüne geçirmişlerdir.
5. Teravih namazı nafile bir ibadet olarak resul veya daha sonraki otuz yıl içinde, hiç bir zaman yirmi rekat olarak cemaatlerle kılınmamıştır.
6. İsteyen istediği kadar, bireysel olarak evinde veya camide kılabilir.
7. Evinde bireysel kılınan namazların fazileti daha çoktur.

Mehmet Coban

Buradan forumun enleriyle ilgili bu bilginin alakasını kurmaya çalıştım işin içinden çıkamadım.

Düşündüm düşündüm şu sonuca vardım:
Adamın biri haftada cumaya gider cami görür. Senede bir ramazan gelir 5 vakit namazını kılmasa bile teravih'e gelir cami görür. Oruç tutmayan insan bile teravih'e gelir cami görür. Şimdi onu da kılma kardeşim gelme camiye diye camiden soğutma çalışmaları yapılıyor.

Vaaaaaay beeee....

Forumun enleri,
Namaz'dan soğutmak....

spesifik

آزادی قید و بند
En kayıp @adams77 @türkü @Erdem @Enes @Ahmet @SeNoL

GT-I8200Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ummuhan

Kıdemli Üye
Ooo geç kalmışım konuya ilk mesajım olmalıydı

En Harika her zamanki gibi BEN :)

Ecrin

'Bâd-ı Sabâ..'
En en en en en mutlu Ecrin:yahoo::frantic:

Ebu Computer

Kıdemli Üye
En Harika her zamanki gibi BEN :)

Enaniyete bak...

854849.gif

Ecrin

'Bâd-ı Sabâ..'
En Huzurlu ..,
En..Mutlu..,
En..heycanlı..
En..en en en en en...Ecrin:O

Kaçak

Yeni
Yok türdeşlerime saygılıyımdır ...
kurbandan kurbana küçükbaşa dalarım , dalak böbrek sererim ...
tavuğu hobi olarak yapıyorum haftanın stresini alıyor ....
ayıptır söylemesi 2+1 kümesimiz var , yakında kat çıkacak peder bey ....
10+10+10+10 tavuk popülasyonuna sahibiz ...
10 kart tavuklar , 10 işçi tavuklar , 10 yeni yetmeler , 10 besiye çekilenler diye ...
kart tavuklar ve besiye çekilenler hedef kitlem oluyor ...
döngü böle sürüp gidiyor ...
güzel zanaat, çocuklarıma devretmeyi planlıyorum ...

Verda

Gales
Yok türdeşlerime saygılıyımdır ...
kurbandan kurbana küçükbaşa dalarım , dalak böbrek sererim ...
tavuğu hobi olarak yapıyorum haftanın stresini alıyor ....
ayıptır söylemesi 2+1 kümesimiz var , yakında kat çıkacak peder bey ....
10+10+10+10 tavuk popülasyonuna sahibiz ...
10 kart tavuklar , 10 işçi tavuklar , 10 yeni yetmeler , 10 besiye çekilenler diye ...
kart tavuklar ve besiye çekilenler hedef kitlem oluyor ...
döngü böle sürüp gidiyor ...
güzel zanaat, çocuklarıma devretmeyi planlıyorum ...

Yahudilerin kaparot ayinlerine katılmanızı tavsiye ederim o zaman, bol bol stres atar belki sevaba da girersiniz :laugh: