Forumu süslemek için asılı duran forum kuralı !

fakiri

Kıdemli Üye
İslami Fikir Paylaşım Kuralları

1- İhvan Forum'da hiç bir akıma, hiç bir mezhebe; bunların değerlerine, hiç bir âlim ve fâzıl bilinen kişiye, hiç bir tarîkâte, cemaate veya mensublarına aşağılayıcı, hakâret edici, alaya alıcı, tekfir edici, müşrik ve sapık ilân edici üslûb ve ithâm kullanılamaz.

Yıkarıdaki kural veya madde forumun teknik admininin sabitleyerek astığı FORUM KURALLARI bölümünden alınmıştır... Bu maddeye göre,yani bu madde uygulamaya konmuş olsa, bu forumda sayıları bir hayli, fazla olan ve hemen -hemen her astıkları yazıda, Tarikatlara düşmanlıkları, Müçtehid Mezheb İmamlarına şaşı bakışları ve Büyük Mutasavvıf Şahsiyetleri müşrilikle ve zındıklıkla suçlamaları ayyuka çıkmış olan ve bu yazılarını sağır sultanların bile duyduğu bu parazit üyelerin hepsinin yasaklanması gerekirdi-gerekiyordu! Yasaklanmayı bırakın biz "Hakaret var görmüyor musunuz?" dediğimiz halde forum yönetimi kılını bile kıpırdatmıyor ! Bakınız yakın bir örnek olarak bir şeyhi zındıklıkla yaftalayan bir yazışma veriyorum:

hatamul evliyanı yiyim..islam ile ne alakası var?
bir zındığın dine soktuğu kavramı burada tartışıyoruz.
benim mesajlar silinmiş!
neden?
öyle vahiy aldığını söyleyen zındıkları ibrahim as 'a uyarlarsak foyaları ortaya çıkıyor..
ey mahmutcular!
"ben allah ile görüştüm ,ahmedimi bana bırakın ,o ne yaparsa doğrudur"mahmut efendi
diyene bir beni gözümde bir zındıktır..taki tövbe edene dek!
eğer bu söz ona ait değilde onu konuşturana aitsede sözüm onadır..

Görüldüğü gibi, bu tarikat ve evliyâ düşmanı yukarıdaki forumkuralına rağmen "zındık" yaftalamsında ve hakaretinde bulunmuştur. Peki uyarılmış mıdır* Yasaklanmış mıdır ? Ne gezer? Hiç bir şey olmamış gibi yazmaya devam etmiştir. Cübbeli Ahmet'in sünnet sakalına süpürge benzetmesi yaparak küfretmiş ve bu azim hakareti bile nice bir zaman sonra ancak ve lütfen 3 günlük kısıtlama ile sonuçlandırılmıştır. Bu mezhebsiz şeytan avanelerinin tarikatlara hakaret, hücum ve saldırıları ise gemi azıya almıştır. Buna dair istenirse onlarca kişiye ait onlarca yazıyı bir çırpıda buraya asarım. Ama, dedik ya, yukarıdaki forum kuralı, forumda süs olmaktan öteye asla gitmiyor ve uygulanmıyor ...Şu hâlde bari bu çelişkili durum başkalarına karşı ayıp kaçmasın(!) diye kuralın kaldırılmasını yönetim düşünüyorlar mı acaba ?...Bendeniz bunu merak ediyorum.

Muminaga

Yeni
din alimlerine yönelik olarak "bir zındığın.. " diye başlayan densizce küstahça ifadelerin benzeri ve hatta akıllara ziyan daha ağır ve saçma ifadelerden oluşan mesajlar, bu forumun silinmiş/silinmemiş, arşive alınmış, kilitlenmiş/kilitlenmemiş yüzlerce konularında asılı durmaktadır.

din alimlerine, mezhep imamlarına yönelik kullanılan densizce sözler, üyelerin birbirine yönelik kullandıkları uslup mahiyetinde değerlendirilmemelidir.

Forum yönetimi dini konularda bilgili üyelerden bir komisyon-kurul oluşturarak, dini konularda bölüm temsilcisi yetkisiyle görevlendirerek, ipini koparanın din hakkında her sözü söyleyebilme cüretine gem vurmalıdır.
Forum kuralları an ve an uygulatılmalıdır.

fakiri

Kıdemli Üye
din alimlerine yönelik olarak "bir zındığın.. " diye başlayan densizce küstahça ifadelerin bu forumun silinmiş/silinmemiş, arşive alınmış, kilitlenmiş/kilitlenmemiş yüzlerce konularında asılı durmaktadır.
din alimlerine, mezhep imamlarına yönelik kullanılan densizce sözler, üyelerin birbirine yönelik kullandıkları uslup mahiyetinde değerlendirilmemelidir.
Forum yönetimi dini konularda bilgili üyelerden bir komisyon-kurul oluşturarak, dini konularda bölüm temsilcisi yetkisiyle görevlendirerek, ipini koparanın din hakkında her sözü söyleyebilme cüretine gem vurmalıdır.
Forum kuralları an ve an uygulatılmalıdır.

Yukarıda konuyu açarken astığım FORUM KURALI, şayet uygulanacak olsa, uygulansa burada halukgta, çelebiler, havas, adams77, RedveKabul, muadh, Yahayy, nick'li üyekerin bırakın üye kalmasını tozlerı ve gölgelerini bile görmek asla münkün olmazdı ! Ama, forumda müthiş bir mezheb genişliği görüldüğünden herhâlde Hz.Mevlanâ'ya özenmiş olacaklar ki; herkese "ne olursan ol, yine gel!" deniliyor !

Kaptan

Mecra Yazarı
fakiri adaletli ol diyecegim ama bu da ancak senin cehaletini ve kibrini artiracak.

Soz konusu senin degerlerin olunca damarin kabariyor ve forum kurallari aklina geliyor. Ama soz konusu M. Abduh, Seyyid Kutup, Mevdudi, İbn-i Teymiyye,Resit Riza, M. Okuyan vs. olunca atış serbest oluyor degil mi.

Kaptan

Mecra Yazarı
Ne oldu lafons? Bizim burada olmamizdan sende rahatsizsin anlasilan. Senin ipinle kuyuya inilmez hemsehrim. Bir gunun digerini tutmuyor. Samimi degilsin.

adams77

Kanalizasyoncu
ya zaten ben burada değil ki :) benim yazdığımı ve anlatmaya çalıştığımı zaten kimse anlamıyor yani benim bir traktörüm yok beni listeden silebilirsiniz !! bosadamsın biriyim bu listeye girecek kadar adams olamadım daha :O

lafons7275

Kıdemli Üye
Ne oldu lafons? Bizim burada olmamizdan sende rahatsizsin anlasilan. Senin ipinle kuyuya inilmez hemsehrim. Bir gunun digerini tutmuyor. Samimi degilsin.

Bu konuda ortak bir adım atılabilir red.

Senin hassasiyetin olan alimlere (Seyyid Kutub gibi mevdudi gibi İslamoğlu gibi)
biz de zındık, sapık vs. demeyeceğiz, siz de bizim alimlerimize demeyeceksiniz.

Nasıl, bu 2 kesimi de mutlu edecek bir çözüm değil mi?

Kaptan

Mecra Yazarı
İslamoglu'nun ismini zikrettigimi hatirlamiyorum.

Ayrica fakirinin bizi burada fazlalik gormesine tesekkur etmenle cozum diye sundugun seyle ne alakasi var.

lafons7275

Kıdemli Üye
İslamoglu'nun ismini zikrettigimi hatirlamiyorum.

Ayrica fakirinin bizi burada fazlalik gormesine tesekkur etmenle cozum diye sundugun seyle ne alakasi var.

Ortak bir çözüm mü üretelim yoksa cahiliyedeki gibi kılıçları mı kuşanalım?

Ben çözümden yanayım, sen de öylesin. Hadi şimdi bize çözümünü söyle.

Kaptan

Mecra Yazarı
Bir soz Kuran ve Sunnete gore yanlis ise, soz kimden gelirse gelsin yanlis oldugunu delilleriyle ortaya koymak o kisiye, alime, seyhe her ne ise hakaret olarak algilanmamalidir.

Alim diye bilinen x bir kisinin falanci sozu İslam'a aykiridir demek hakaret degildir. Biz kimseyi kutsallastirmayiz. Yanlis, sevdigimiz ve saydigimiz bir alimden de gelse yanlistir. Dogru, sevmedigimiz, goruslerini tasvip etmedigimiz bir kisiden de gelse dogrudur.

Hakaret olmadigi surece bu sekilde bir yaklasim yadirganmamalidir.

adams77

Kanalizasyoncu
oh ne güzel anlaşıyorlar :) adamlar hakaretin ne demek olduğunu nasılda kaydırmışlar kendilerine göre kolay gelsin kolayyyy

lafons7275

Kıdemli Üye
Evet bu güzel, sen delilleriyle x alimin hatasını güzel bir uslupla koyarsın, biz de kendi delillerimizi koyarız. Okuyanlar kendi kararlarını kendi verir.

Sapık, zındık, kafir vs. demek yerine , x alim şu konuda hatadadır, Allah hidayet etsin demek daha iyi değil mi?

fakiri

Kıdemli Üye
Yaw, konuyu yine ne diye sulandırıyorsunuz ? Biz bir soru sorduk, muhatabı da yönetimdi. Siz ne diye maydanoz oldunuz ki? Madem oldunuz, şu halde siz söyleyin o zaman : Bu kural var mı, yok mu ? Varsa, işletilmediği kesin diyorum. İşletilmiş olsa çoğunuzun burada yaşama imkanı yok! Biz, bir çok kez bu kurala uymayanlara döşendiğimiz için yasaklandık ve halâ da yasaklanıyoruz. Oysa,onlar kurala uymadıkları hâlde üyeliklerine pür-neşe devam ediyorlar ! Kurallar uygulanmak için yazılırlar, buradaki gibi, uygulanmayacaksa, kaldırılıp atılmaları lazımdır. İşte o zaman da biz bunun gereği neyse onu yapmayı düşünüruz !