Forumlarda Çok Uzun ve Uzun Alıntılar Anketi..

Forumlarda Uzun ve Çok Uzun Alıntılar?

• Fark Etmez, alıntılar çok uzun da olsa okurum

Oy: 4 11.8%
  • Uzun ve Çok Uzun Alıntıları zaman zaman okurum

Oy: 7 20.6%
  • Uzun ve Çok Uzun Alıntıları nadiren okurum

Oy: 12 35.3%
  • Uzun ve Çok Uzun Alıntıları hiç okumam

Oy: 11 32.4%

• Kullanılan toplam oy
    34

hirahos

Kıdemli Üye
Esasen, forumlar kişilerin görüşlerini, inançlarını, beklentilerini, duygularını ifade edebilmeleri ve paylaşabilmeleri için; kimi konularda görüşlerini hatta karşılaştırabilmeleri (münazara edebilmeleri) için vardır..

Forumlar bu esasa göre, gazete, dergiler ya da bloglar gibi uzun uzun, tek taraflı fikir arz etme mekanları değildir.. Konular hakkında herkesin esas olarak kendi bilgisini, kendi görüşlerini yazması beklenir.. Ama her konu buna müsait olmayabilir.. Herkes her konuda fikir ve bilgi sahibi olacak da değildir.. Bu durumlarda alıntı yapıldığı bildirerek alıntılar da yapılabilir..

İşte burda bir sorunla karşılaşıyoruz..

Kimi zaman, gerekli olmadığı halde üyelerin uzun uzun, adeta bir risale boyutunda yazıları alıntılayarak peş peşe yapıştırdıklarına, adeta konuyu takip edilemez şekile soktuklarını görüyoruz..

Alıntıya ilke olarak karşı olamasak da bu kadar uzun ve de çok uzun alıntıların forumları alıntı deposuna dönüştürdüğünü müşahade ediyorum..

İşte bu amaçla böyle bir anket hazırladım.. Herkes görsün ki uzun ve çok uzun alıntılar takip ediliyor mu, okunuyor mu? Yoksa, o yazılar boşuna mı yer işgal ediyorlar?

(Şunu izah edeyim ki;

"Zaman zaman" ifadesi en azından yarı yarıya okumak demek.. Yani her iki uzun veya çok uzun yazıdan birini mutlaka okumak demektir..

"Nadiren" ifadesi ise aslında "çok nadir" anlamında.. Karşılaştığınız 10-20 uzun yazıdan 1-2 tanesi.. Belki "kolay kolay okumam" da demektir..

Anket şıklarını kısa tutmak amacıyla ayrıntılandırmadım..

Bir de "uzun" deyince orta uzun değil.. Yani bir ekranı, iki ekranı belki üç ekranı kaplayan yazılar değil.. Uzundan kastım, aşağı inip inip inip inip de ancak bitirilen yazılar..

Çok uzundan kastım ise, in Allah in bitmeyen "Kitaplar".. Hatta bu kitapların, peşpeşe yazıldığı sayfalara 512 hız ile ulaşmam da zorlaşıyor..

Anket şıklarını ona göre değerlendirmenizi istirham ederim..
)

tunahan

Asistan
evet başlı başına bir sorun bütün forumlarda var. Benim tahminim onu kopyalayanda içeriği hakkında biraz fikir sahibi ise genelde okumuyordur. Zira konunun açılışı ile 10 dk lık yazı 1 dk da foruma enjekte edilebiliyor

Teşekkürler. bazen okuyorum ilgimi çekerse

sword

flawless Victory
Boşuna işgal ediyorlar. Sadece başlıklarını ve ilk üç satırını bilmeden okurum.:)
Aşağı bi bakarım Aman yarabbim. Bu tür alıntılara hızlı okuma tekniğim bile yetmiyor:O

hirahos

Kıdemli Üye
Uzun ve çok uzun alıntıları, eğer kargacık burgacık değilse, okumayı zorlaştırcak renkte değilse, akıcı ve anlaşılır bir dil kullanılmışsa ve ben bu konuda merak ve öğrenme içindeysem ancak o zaman okuyabiliyorum.. O da nadiren.. Belki uzun 20 yazıdan bir-iki tane.. Belki o kadar da yok..

Hele bir de peş peşe gönderilen uzun uzun yazılar var ya, hakikaten iştah kaçırıcı.. Asla takip edemiyorum.. İstesem de, meraklı olsam da takip edemiyorum, okuyamıyorum.. İşkenceden başka bir şey değil..

Uzun uzun ve peşpeşe yazılar bence kasıtlı kasıtsız konuları bitirmektedir.. Türkçesini çıkaramadım sabote etmek diyorlar..

Buna kesin bir çözüm bulunmalı, alıntı sınırlaması getirilmeli; gerekiyorsa uzun alıntılar silinmelidir; kısaca forum alıntı deposu olmaktan kurtarılmalıdır..

Tekrar edeyim ki alıntıya ilke olarak karşı değilim.. Buradaki kastım hiç alıntı yapılmasın değildir..

Hasan

Kardeşiniz
Hayatta okumam hemde kesinlikle .Butip şeyleri okumak isteseydim burda ne işim var kardeşim elimde bi sürü kaynak onları hatmeder dururum.Bilgi yorumla aktarılırsa değer kazanır.Eğer birinin fikrini bana direk aktaracaksan kaynak göster ben bulur okurum hani ispat isteyen konular için felen.

Ama burası forum yani fikir teatisi yapmak için ,ansiklopedik bilgi aktarma kaynağı değil forum kafa yorma yeri .Bilmem anlatabildimmi.SELAMETLE.

tunahan

Asistan
Hayatta okumam hemde kesinlikle .Butip şeyleri okumak isteseydim burda ne işim var kardeşim elimde bi sürü kaynak onları hatmeder dururum.Bilgi yorumla aktarılırsa değer kazanır.Eğer birinin fikrini bana direk aktaracaksan kaynak göster ben bulur okurum hani ispat isteyen konular için felen.

Ama burası forum yani fikir teatisi yapmak için ,ansiklopedik bilgi aktarma kaynağı değil forum kafa yorma yeri .Bilmem anlatabildimmi.SELAMETLE.

Nickinle ters düşüyorsun ama :)

Hasan

Kardeşiniz
Niye benim nick imde boş boş okuyan mı yazıyo;)

BADUH

Asistan
Niye benim nick imde boş boş okuyan mı yazıyo;)

Boş değil belki ama bazen anlamadığını düşünüyorum.

Veya ben anlatamıyorum. Ki mutlaka bu da doğrudur.

Ama bazen gerçekten niye anlamadığını anlıyamıyorum.

Gerçekten de çok mu anlaşılmaz yazıyorum?

Hani "agbi" de inat var diyorum.

Bir de en az 8 defa risale-i nur okudum falan demiştin.

Anlam veremiyorum.

Neyse.

:eek:fftp:

Hasan

Kardeşiniz
Boş değil belki ama bazen anlamadığını düşünüyorum.

Veya ben anlatamıyorum. Ki mutlaka bu da doğrudur.

Ama bazen gerçekten niye anlamadığını anlıyamıyorum.

Gerçekten de çok mu anlaşılmaz yazıyorum?

Hani "agbi" de inat var diyorum.

Bir de en az 8 defa risale-i nur okudum falan demiştin.

Anlam veremiyorum.

Neyse.

:eek:fftp:

Yani senin neyi anlayıp anlamadığına yapacak bişeyim yok kardeş ALLAH dediğimizde birbirimizi anlıyosak problem yok .Bide risaleyi 8 defa okudum demedim kardeş ben 1984 den beri risale okurum okuyucu nick imde ordan gelir yoksa boş okumakdan değil.Anlaşırız inşallah merak etme,tabii niyet buysa SELAMETLE.

Sabr-el-Hayat

Profesör
güzel bir konuyu ankete acmissiniz, tesekkür ederim...

ilgimi celbeden uzun yazilari zamanim olursa okuyorum, zamanim yoksa bir basindan birde sonundan 2-3 satir okur birakirim, veya uzun yazinin arkasindan gelen kisa yazilardan bir seyler cikarmaya calisirim...

merak ediyorum benim ekledigim yazilarimi okuyupta uzun bulanlar var mi acaba?

mümkün oldukca uzun yazilari kisaltip ekliyorum ama bazen yinede uzun olabiliyorlar :(

kendimi protesto mu etsem :)

Hasan

Kardeşiniz
güzel bir konuyu ankete acmissiniz, tesekkür ederim...

ilgimi celbeden uzun yazilari zamanim olursa okuyorum, zamanim yoksa bir basindan birde sonundan 2-3 satir okur birakirim, veya uzun yazinin arkasindan gelen kisa yazilardan bir seyler cikarmaya calisirim...

merak ediyorum benim ekledigim yazilarimi okuyupta uzun bulanlar var mi acaba?

mümkün oldukca uzun yazilari kisaltip ekliyorum ama bazen yinede uzun olabiliyorlar :(

kendimi protesto mu etsem :)

Yok kardeş senin alıntılar bıkkınlık veren cinsten değil sadece ilgi alanıma girmiyo hani pratk bilgiler felan.Yani yanlış anlam mutkllaka seven arkadaşlar var sadece ben hani asya haberleri filan onları severek okuyorum senden.SELAMETLE.

hirahos

Kıdemli Üye
Şunu izah edeyim ki;

"Zaman zaman" ifadesi en azından yarı yarıya okumak demek.. Yani her iki uzun veya çok uzun yazıdan birini mutlaka okumak demektir..

"Nadiren" ifadesi ise aslında "çok nadir" anlamında.. Karşılaştığınız 10-20 uzun yazıdan 1-2 tanesi.. Belki "kolay kolay okumam" da demektir..

Anket şıklarını kısa tutmak amacıyla ayrıntılandırmadım..

Bir de "uzun" deyince orta uzun değil.. Yani bir ekranı, iki ekranı belki üç ekranı kaplayan yazılar değil.. Uzundan kastım, aşağı inip inip inip inip de ancak bitirilen yazılar..

Çok uzundan kastım ise, in Allah in bitmeyen "Kitaplar".. Hatta bu kitapların, peşpeşe yazıldığı sayfalara 512 hız ile ulaşmam da zorlaşıyor..

Anket şıklarını ona göre değerlendirmenizi istirham ederim..

Sabr-el-Hayat

Profesör
konuya göre degisiyor, bazen coook uzun yazilari bile okumusumdur, yazana ve yazdigi konuya bagli diyorum, bunu nasil genelleyecegiz bilmiyorum...

DaLokay

уüяєкℓєя∂є
Web sitesi
www.youtube.com
bazen okunması gerekdiğini yazıları ne kadar uzun olursa olsun okurum...

tabi bunu seçerkende dikkat etmek lazım...

şayet her uzun yazıyı ve gerkli bilgiyi okumaya kalkarsak halimiz perişan olur...

selametle..

med-cezir

Profesör
uzun alıntıları okumam;)
600 sayfalık kitabı okumaya üşenmem ama forumdaki alıntı uzun yazıları okumaya üşenirim :)
gerçi forum için değil bu görüşüm,
bilgisayardan haber okumayı da sevmiyorum, gazete okumak bana daha çok keyif verir mesala

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Ben son şıkkı işaretledim ama genelde çok uzun alıntılardan belli bölümler okuyorum... Gözlere de zararlı... Daha kısa alıntılar yapılmalı...

M

Murat Sâki

Guest
Ender,nadir okurum hatta alıntı yazılar hakkında o kadar seçici olurum ki,hiç okumam da diyebilirim.Nadir statüsünde olanlar ise üyelerin bizzat kendisine ait olan yazılardır.Ender olarak,makale,türü ilmi konuda yüksek yazılar...

Bu şu anlama gelmemeli:normalde bu tür uzun yazıları ekrandan değil.Kitaplardan okumayı tercih ediyorum.Kişisel düşüncem.Okunmaya değer kıymetli yazılar vardır.Ama ilgi görmediğinide es geçmemeliyiz...

Bunun yerine "alıntı" yapan:kişi,arkadaşımız yazıyı okuyup,rasyonel bir tümevarım şeklinde değerlendirme yapsa.Ve idrak edebildiği,ihâta edebildiğini bizle paylaşsa.Bir kaç kelimede olsa daha kıymetli olduğu düşüncesindeyim...

Duygularımızı başkalarının yazıları ile değil.Kendi ifadelerimiz ile anlatmalıyız.Ve düşünce iklimimizi öyle yetiştirmeliyiz.

Tuncay ÖZ

Profesör
nadiren alıntıları okurum
ki neden ; bazen takip edemediğimiz sayfalar oluyor
veeee kardeslerimiz konuya binayen alıntı yapıp cevabını veriyor
işte ben burada okumayı seviyorum

wesselam

U

ummuhan

Guest
Ben o zaman zamanı çoook ilgimi çeken bir konu olursa o zaman ancak okurum anlamında aldım haberiniz ola bu demek oluyor ki zınar ın dediği gibi sayılıdır okuduğum uzun yazı :D

öggeş

Asistan
bazı kişiler kendilerinin de okumadığı cok uzun şeyleri kopyalayıp yapıştırıyorlar. :)