Flaş ! Flaş !

kebîkec

İhvan Forum Üye
Dün güneş tutuldu diye kamuoyunu yanlış bilgilendiren AKP hükümeti çaktırmadan güneşin yarısını götürmüş ! Gördünüz mü :gl
@redyellow @agbi @Serasker @karamurat ve onlarca TÜREVİ

BAKIN GÜNEŞİN YARISI YOK ! :(

fft64_mf1356436.Jpeg

Kaçak

Yeni
Hadi @agbi akıl bazında açıkla ....

kebîkec

İhvan Forum Üye
Dostlarım nerdesiniz
Kesildi nefesiniz
Ölmüş beden misiniz
Nereye bu gidiiiş, nereye bu gidiiiiş :gl

levent48

Kıdemli Üye
BOP ve siyonist tezgahıdır...Kimse inanmasın...Yaşasın İran...Yaşasın Esed...Yaşasın Sisi...Yaşasın Pensilvanya...AK parti gitsin de isterse batsın Türkiye...Güneş yarım olsun ama benim olsun....

levent48

Kıdemli Üye
veya akp iktidar olsunda, isterse bölünsün yok olsun Türkiye...

Çok şükür bölünmez inşallah...Geçtiğimiz son iki sene içinde şerbetli olduğunu ispat etti Türkiye...İçeriden çatıcılar ve Pensilvanyacılar dışarıdan MI6-Mossad-CIA elbirliği ile yıkamadı...Sağlam memleketmiş vesselam...Ukrayna onda birine dayanamadı....

elbiss

Ordinaryus
Bırakın siyaseti filanda ...(yeterince TV lerde yer buluyorlar kendilerine zaten biraz da görülen ama ortaya konmayan güzellikleri anlatalım)...(Dünyanın işi ve sorunları bitmez boşuna uğraşmayın :)..)

Dünyada olağanüstü bir doğa olayının harika anlarını konuşalım diye ilk başlangıcı ben yapayım..

Bulutlu havadan ötürü tutulmayı şahsen göremedik fakat önceki zamanda güneş tutulmasını gördüğümde çok harika bir doğa olayını yaşadım...gündüzken gece olmuştu hayatımda gördüğüm en güzel doğa olayıdı...

Bu harkülade doğa oalyı ALLAH ın muhteşem sanatının eseriydi...

Bu eserde o kadar güzel bir matematiksel hesaplamalar var ki....bu hesaplamalarla ne kadar harika bir sanat oluşmuş....ALLAH ımıza şükürler olsun...

Böyle..

Ahter

Kıdemli Üye
Sayın @elbiss , güneş tutulmasının 'olağanüstü ' diye nitelenmesini anlayamadım..Biraz daha açarmısınız.?

elbiss

Ordinaryus
Sayın @elbiss , güneş tutulmasının 'olağanüstü ' diye nitelenmesini anlayamadım..Biraz daha açarmısınız.?

Ta bi seve seve konuyu açmak isterim....

Wikipedi den yardım alarak konuya katkı vermeyi isterim sonrasında kendi yazılarımı eklerim.....

Wiki.png

Güneş tutulması
,

Ay
'ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayısıyla Ay'ın Güneş'i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayıdır. Tutulmanın olması için Ay'ın yeniay evresinde olması ve Dünya'ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzleminin Dünya'nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir.

Bir yıl içinde Ay, Dünya çevresinde yaklaşık 12 kez dönmesine karşın, Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nın yörünge düzlemi arasında 5 derece kadar bir açı olması sonucu, Ay her defasında Güneş'in tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur.

Bu yüzden, yılda iki ile beş arasında güneş tutulması gözlemlenir. Bunlardan en çok ikisi tam tutulma olabilir. Güneş tutulması Dünya üzerinde dar bir koridor izler. Bu yüzden herhangi bir bölge için güneş tutulması çok ender bir olaydır.

250px-Geometry_of_a_Total_Solar_Eclipse.svg.png

Ay'ın diski Güneş'in ışıkyuvarını tam olarak kapatmadan önce Baily boncukları görülür. Bunlar, Ay vadilerinden kaçıp Dünya'ya ulaşan Güneş ışınlarıdır. Tam tutulma, son gün ışığının Ay diskinin kenarından kurtulduğu anda görülen elmas yüzük etkisi ile başlar. Elmas yüzük yok olur, hava belirgin olarak kararır, parlak yıldızlar ve gezegenler görünür. Tam tutulma, baştakinin tam karşı tarafından ilk gün ışığının gözükmesi ile tekrar oluşan elmas yüzük etkisi ve hemen ardından tekrar görünen Baily boncukları ile sona erer.

Elmas Yüzük
150px-Diamond_ring_at_solar_eclipse_in_turkey.jpg

Baily Boncukları

TheSun_beads.jpg

Kendi yazılarıma dönüp yazıları tamamlamam gerekirse..

Böyle si bir Doğa olayı 1999 yılında Türkiye den görülmüş ve tam anlamıyla bundan 16 yıl önce Türkiyeden havanın güzel olmasıyla izlenmişti...

O zamanların dönemlerinde güneşli ve aydınlık olan bir gün belli bir süre KARANLIK sürece girmiş ve ortama farklı hissiyatlar vermişti...BÖYLE bir an görülmesi ve yaşanılması gereken bir durumdu.....İnsan bir anda AYDINLIKTAN KARANLIĞA .....sonrasında ise KARANLIKTAN AYDINLIĞA bir serüveni yaşadı gibi oluyor şahsen ben ÖYLE gördüm olayaa o yönde baktım....

Zaman içierisinde Vahim ve Üzücü olan ülke adına yıkım olan 1999 depremini yaşamış olsakda aslında her bir doğa olayı beraberinde olaganüstü yapısını ve hizalarını getiriyordu...

Yukarıdaki geometrik dizilim tam anlamıyla ALLAH ın muhteşem sanatının olağanüstü harkülade tasarımını gösteriyordu....

gezegenlerin yani evrenlerin birbirilerine olan çekimleri düşünüldüğünde birbiri etrefında dönerken öyle bir eğim ve yatay açıyla dönüşleri var ki ufak bir milim sapma ile birbirlerine zarar verebilirler ama ALLAH ÖYLE bir Geometri tasarımı harikalığı yapmış ki sanki tüm açılar PERGEL ile çizilmiş gibi....hoş inan bana biz insanlar açıları PERGEL ile çizsek bu kadar MUHTEŞEM BİR ESERİ yapamayız...

Bu eseri görebilmek için insanın düşünmesi gerekir diye düşünüyorum...Eğer insan düşünürse sanatın olağanüstü harkülade olayıda görülebilinir diye düşünüyorum...

Ayrıca

Güneş Tutulması Kaç Yılda Bir,
güneş tutulması kaç senede bir olur,
Güneş Tutulması Kaç Yılda Bir Olur

Güneş tutulması bir yılda en az iki kez, en çok beş kez meydana gelebilir.
Güneş'in tutulması periyodik olarak aşağı yukarı 173 günde bir olur, bunu kaba olarak tahmin edersek senede iki kere diyebiliriz.
(http://www.forumdas.com/konu/gunes-tutulmasi-kac-yilda-bir-olur.126717 )(Alıntıdır)

Umarım yazılarım konuyu açabilmiştir..

Böyle.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Ayakkabı kutularında yapılan aramalarda tutulduğu söylenen güneş çıktı. ( Bir Gazete :D )

Dört bakandan birinin torununun adının güneş olduğu kamuoyundan gizleniyor. ( Bir Tv Kanalı :D)

Efendim hükümeti güneşi aparmakla etiketleyen meridyen yapının daha önce aynı yöntemle güneşi Amerikaya kaçırdığı tespit edildi. BTv :gl

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Ayakkabı kutularında yapılan aramalarda tutulduğu söylenen güneş çıktı. ( Bir Gazete :D )

Dört bakandan birinin torununun adının güneş olduğu kamuoyundan gizleniyor. ( Bir Tv Kanalı :D)

Efendim hükümeti güneşi aparmakla etiketleyen meridyen yapının daha önce aynı yöntemle güneşi Amerikaya kaçırdığı tespit edildi. BTv :gl

ya hocam. sende nerenin adamısın belli değil ha,, helal olsun sana....:)

kebîkec

İhvan Forum Üye
Ben ağır şartların adamıyım :)

Gülmem geliyor üstadım. Bakıyorum bir kanala koca koca adamlar kendilerini Tayyib Erdoğana bir puan kaybettirmeye adamışlar; diğer kanala bakıyorum benzer yaşta adamlar magazinsel biçimde kımbıldayan her şeyle paralel bağlantı kuruyorlar. Çok ciddiye alsam tesisatta oynama olacak gibi. :(

Ey yeşil sarıklı ulu hocalar, konuşacaksanız şimdi konuşun. :gl

abdullah birisi

Kıdemli Üye
babamla haberleri seyrediyorken, akp çıktığı vakit, saydırıyorum, tuu diyorum size,,, babamda bana bir şey diyemiyor tabi,,, chp haberi çıktığı an, sanki ben chp liymişim gibi, bana bir şey diyemediği için, yerinden kalkıyor, mutfağa gider gibi yaparaki tv nin yanından geçtiği anda, tvye bir tükürüyor, bende kahkahayı basıyorum... hıncını tvden çıkarıyor...:)

hirahos

Kıdemli Üye
babamla haberleri seyrediyorken, akp çıktığı vakit, saydırıyorum, tuu diyorum size,,, babamda bana bir şey diyemiyor tabi,,, chp haberi çıktığı an, sanki ben chp liymişim gibi, bana bir şey diyemediği için, yerinden kalkıyor, mutfağa gider gibi yaparaki tv nin yanından geçtiği anda, tvye bir tükürüyor, bende kahkahayı basıyorum... hıncını tvden çıkarıyor...:)

:)

Rahmetli babam da bendeniz sanki fenerliymiş gibi beni karşısına alır; bir ton lafı yapıştırır, kendi kendine söylenir, kendi kendine elini kolunu sallayarak mücadele ederdi. Bendeniz de sessizce dinlerdim.

Ahter

Kıdemli Üye
Bu açıklamalardan Güneş tutulmasının 'olağanüstü '' değil, olağan bir astronomik olay olduğu gerçeği pekişti..Teşekkürler.