Fırında Pırasa Dilimleri Videosu

Verda

Gales

• 4 tane pırasa (beyaz kısımlarını kullanıyoruz)
  • 1 tane rendelenmiş havuç
  • 3 yumurta
  • 1 sivri biber
  • 250 gr peynir
  • 1/2 çay bardağı ince bulgur
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 3 tepeleme yemek kaşığı un
  • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu

Bulgurun üzerine yarım çay bardağı kaynar suyu dökerek kapağı kapalı bir şekilde ıslanmasını bekleyelim. Tencereye yağı koyarak havuç, pırasa ve biberi kavuralım ve soğumaya bırakalım. Soğuduktan sonra üzerine yumurta kıralım, un ve ıslattığımız bulguru, peyniri ve kabartma tozunu katıp karıştıralım. Peynir tuzsuz ise tuz eklemeyi unutmayınız. Hazırlanan karışım yağlı kağıt serilmiş tepsiye dökülür ve isteğe bağlı olarak üzerine susam serpilerek fırına sürülür. 190 derecede üzeri pembeleşinceye kadar pişirilir.
Bu video Pastakolik Ayla tarafından gönderilen Fırında Pırasa Dilimleri adlı tariften hazırlanmıştır.
p%C4%B1rasa-dilimleri-video-fotografi.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=z5gOmLdE_HM

spesifik

آزادی قید و بند
FIRINDA PEYNİRLİ PIRASA
Malzemeler:

• 1 kilo pırasa
  • 1 kase rende havuc
  • 3 yumurta
  • 1 sivri biber
  • 250 gr peynir
  • yarim cay bardagi ince bulgur
  • 1 cay brdagi sivi yag
  • 3 tepeleme yemek kasigi un
  • 1 tatli kasigi kabartma tozu
  • Peynir tuzsuzsa 1 tatli kasigi tuz.
11538301636_8ffd02b3ee_z.jpg

Hazırlanışı

• Önce bulguru yarim cay bardagi kaynar suyla islatip kapagini örtüp bekletelim.Öte yanda tencereye yagi koyup pirasayi havucu ve biberi döküp karistirarak biraz kavuralim ve biraz sogumaya birakalim..
  • Soguyan harcimizin icine yumurta, un, islanmis bulgur,peynir (peyniriniz tuzsuzsa biraz tuz) kabartma tozuda katilip karistirilir.Bu islemler yapilmadan önce pirasali kavurmamiz biraz ilinmis olmaliki yumurtalar katilinca hemen pismesin.
  • Bu karisim kagit serilmis tepsiye dökülür istenirse üstüne susam serpilir.Ben yarisina susam döktüm yarisina dökmedim. Daha sonrada firina sürünüz .Ben 190 derecede üstü pembelesene kizarana kadar pisirdim.
  • Bu tarifi arkadasim Türkan hanımdan ögrendim. Arkadasim pırasa yemeyen cocuklarinin bunu bayilarak yediklerini söylemişti .Benim cocuklarimda bu yemegi severek yediler.Arkadasima teşekkür ediyor selamlarimi gönderiyorum .
  • Gercekten pirasa yemeyen çocuklara hem sebze hemde içinde peynir olması sebebiyle proteinli bir kek Yapmak isteyenlere simdiden afiyet olsun.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Allah,bizim hanımdan razı olsun, 22 senedir aynı yemekleri yapar yeriz..:).......... acaba, şunu şöyle yap desem, çok biliyorsanız kendiniz yapın dermi acep..:)

Verda

Gales
Sen cevabı biliyor gibisin abi :)

abdullah birisi

Kıdemli Üye
bende hiç teklif etmiyorum...:)..... Allah var, nohutlu pilavı çok güzel yapar, anama derim, anacım bütün yemeklerin baştacı ama, şu nohutlu pilavı gelinin daha güzel yapıyor...:)