firavnun kuran'da işi ne

UBEYDUN

Ordinaryus
konuyu açanın ilerlerdeki yazısından konuyu neden açtığı anlaşılmıyormu
hep Allah bilgisinin öğrenilmesi ile ilgilenenler tağutun bilgisine ihtiyacı yokmudur

UBEYDUN

Ordinaryus
Sanırım bir şeyi kaçırıyoruz
Soru aslında firavunun akıbetinden ziyade kur'anda neden tevatür edildiği
Müşriklerin kafirlerin ehli fasıkların kıssaları neden kuranda anlatılır ve biz bunları neden okumak zorundayız?
aslında güzel bir soru
ben doyurucu cevap göremedim
İbret almak için diyen arkadaşları olmuş bir bir giriş olabilir
bütün yazıları okudunuzmu?

manifesto

Yasaklı
bütün yazıları okudunuzmu?
Evet okudum lakin konuyu açan arkadaşda ağzında ki baklayı çıkarmasına mükabil şahsen ben doymadım
Şu espiri var
Firavunun cesedi 1960 lı yıllarda nil kenarında bulundu oysa kur'an onun cesedini daha nazil olduğu günde saklayacağını beyan etmişti
Ama 1400 yıl sonra aniden ceset bulundu ve Kur'an ayetleri devrimize işaret etmeye başladı..

UBEYDUN

Ordinaryus
Evet okudum lakin konuyu açan arkadaşda ağzında ki baklayı çıkarmasına mükabil şahsen ben doymadım
Şu espiri var
Firavunun cesedi 1960 lı yıllarda nil kenarında bulundu oysa kur'an onun cesedini daha nazil olduğu günde saklayacağını beyan etmişti
Ama 1400 yıl sonra aniden ceset bulundu ve Kur'an ayetleri devrimize işaret etmeye başladı..
anlatmak istenilene vakıf olamamışsınız anladığım kadarı ile konuyu açan firavunun şahsınla ilgilenmiyor kuranın kıyamete kadar geecek olan firavun mantığına atıfta bulunuyor
yada ben yanlış anlıyorum

zeygue

Aktifleşmemiş
selamun aleyküm kardeşler
firavn ve haman gibi kafirlerin kuranda işi ne ve kıyamet gününe kadar bunları neden okumak zorundayız görüşlerinizi bekliyorum
selamun aleyküm

Firavun, Nemrut Haman şahısların ismi değil,ünvanlarıdır.
Ramses (diğerinin ismi her neyse ) olarak geçmiyor.

Bir de ebu lehep var ,ona ne diyeceğiz?:thinking:

neka58

Üye
Allah nasıl dilerse öyle olur. Kur'ana konu eden de odur. Burda amaç ibret almaktır. İnanmayanların ahvalini belirtmektir.
Bir de kimin iman edip etmediği bize düşmez. Yargılamak Allah'a aittir....

zeygue

Aktifleşmemiş
umarim ibn teymiyyeninde ayni sekilde hapsedildigini ve zindanlarda vefat ettigini siz unutmuyorsunuzdur......!!!!!!!!

Haklısınız.
Kim olursa olsun insanların fikirleri inançlar sebebiyle cezalandırılmaları yanlıştır.
İbn-i Arabi olsun,Hallaç olsun inançlarından taviz vermeyerek yiğitçe ölüme gittiler.Onları öldürenler unutuldu ama onların ismi hala yaşıyor.
Düşüncelerine asla katılmamakla beraber insan olarak takdir edip saygı duyuyorum.

Satuk Buğra

Profesör
İbn Arabi pek kabul gören bir kişi değil diye duydum

İbni Arabi İslam medeniyetinin yetiştirdiği ender İslam Ulemalarından birisidir. Onu İslam dünyasının materyalistleri konumunda olan, Allahın arşta oturduğunu söyleyen ibni teymiyye ve halefleri vahhabiyyun ekolü makbul görmemektedir, halbuki bu gün acımasızca ehli sünnetiz maskesine asılan bu güruhu ehli sünnet müslümanları ehli sünnetten saymamaktadırlar. Müslümandırlar ancak ictihadlarında yanılgıları çok fazladır.

Satuk Buğra

Profesör
firavn ve haman gibi kafirlerin kuranda işi ne ve kıyamet gününe kadar bunları neden okumak zorundayız görüşlerinizi bekliyorum
selamun aleyküm

Vallahi ne diyelim müslüman kardeş eğer müslüman iseniz bu soru çok saçma, Kuran Allahın kelamı. Halkvari imanda imanın en güzeli, bunu Kuran söylüyor. Halkvarı imanda ise Allaha güven tamdır. Firavunu Kuranda anlattığına göre bir bildiği vardır değilmi? Hikmetini üstelik Hadisler ve alimler milyonlarca kitapla tafsilat etmişlerdir. Onlara bakmanız lazım. Yinede merakınızı gidermek babından bir kaç kelime aktarabiliriz.
Firavun Kuranda, İman etmiş toplumlara egemen olan tağuti rejimleri temsil etmektedir. Allah Teala firavunu örnek vererek müminlerin tağutlara itaat etmemelerini salık vermektedir.

ümena

Üye
merhaba
İbn Arabi Hz.hakkında ve başka konularda başka isimlerde olabilir
yorum yaparken dikkatli olamk lazım fikirlerini söylerken hemde böyle bir forum sitesinde biraz daha dikkat etmeliyiz .
Bilmiyor olabiliriz fakat
öğrenmeliyiz
okumalıyız
bu gibi kişilerin ismini anarken EDEP EDEP EDEP YA HU
Affet beni hakkını helal et kardeşim
amacım seni incitmek değildi .

Satuk Buğra

Profesör
selamun aleyküm

Ebu Musab kardeş,öncelikle bağışlayın demek istiyorum. Malum ya. Forumlar sanal bir ortam olduğundan buralarda toplananlar için bir internet bağlantısının olması yeterli. Çok şey bilenlerle, hiç bir şey bilmeyenlerin karşılaştığı, konuştuğu bir zemin. İnanı o kadar ilginç ki bazen alimlerle cahillerin birbirlerini görmeden tartıştıklarını görüyoruz. Bu da tam bir tiyatroya dönüşüyor. Belki insan ruhunun ihtiyacı olan mizahı burada yeterince tadabiliyorum. Yukarıda kelimeleri tıpkı elifi mertek zannedenlerin edasında bilinçli bir şekilde yazmışsınız, bir an için ümmilerden biri sandım. Konu ile ilgili mesajlarınızı görünce kendime güldüm bu sefer. Hakkınızı helal edin.

arşivist

Profesör
Web sitesi
www.smf123.net
selamun aleyküm

ben bir sorularla islamiyet.com 'daki ağbilerime sorayım inşallah hayırlı neticeler alırız. ilginç bir soru ALLAH razı olsun.

UBEYDUN

Ordinaryus
selamun aleyküm..

şu meşhur firavun. Kuran 74 yerde firavun adını anmaktadır. Kuran gibi bir kitabın öyle bir adı 74 defa tekrar etmesi, Kuran a iman edenler açısından mükemmel bir ders.
Kuran ımız bir şahıs olmasından çok sembol olan firavun dan söz etmektedir. Çünkü firavun şirkin ve azmanın temsilidir. Ezip benliklerini imha ettiği kitlelere ilahlığını kabul ettirdikten sonra o dalkavuklarını üretmiş, dalkavukları da onun güç ve şöhretini büyütmüşlerdir. O bu yönüyle tam bir semboldür.
Firavun boş değildir hiç boş değildir. Çünkü o kendisinden sonra gelen nice zalim insan kılıklıların ve sistemlerin aslıdır. Onu tanımak şerri ve zulmü tanımaktır. Onu tanımak Musa yı bilmektir. Bugün olanların yarın nasıl sonuçlanacağını görebilmek için firavun un bilinmesi önemlidir. O bu nedenle Kuran dadır
Musa nın karşısına dikilen Allah ın kulu olmayı acizlik gören firavun ne ilktir nede sondur. İnsanlığın uzun tarihi onun gibi niceleriyle doludur.
Firavun tek değildi. Karunu ve Hamanı ile firavun, firavunoğlu o insanlardan emip onları besledi onlarda onu kudurttu.
Karun onun döneminde serveti temsil ediyordu, Haman ise, dalkavuk bürokratı ve kamuoyu oluşturan güçleri temsil ediyordu.
Ölümlü bir insan nasıl ilahlaşır. İlahlığı o iddia etse bile, kalabalık kitleler böyle bir safsataya nasıl destek olur, hatta nasıl sessiz kalır sorusunu en tabii cevapları firavundadır.
Halkın büyük bir bölümü sefalet içerisindeyken, küçük bir azınlığın zevk içinde nasıl yaşayabildiğini anlamak için o bir derstir.
Ezilenlerin ezilmişliklerini anlamaları için bir derstir. Ebedi cehenneme yuvarlanışın nasıl başladığının en iyi görülebileceği bir derstir.
Musa aleyhisselam gibi bir peygamberin latif sözlerini anlamadı, anlamadılar. Bir sürü musibet yağdı anlamadı, anlamadılar.
Firavun inatçı kafire ne güzel sözün ne de başına yağan azabın fayda etmeyeceğini anlatmak için Kuran dadır.
Firavun un asıl sorunu insanların iradelerine hakim olma sorunuydu. Emir altındakilerin kendisi gibi düşünmelerini, zevlerine varıncaya kadar onun gibi olalarını istiyordu, tek söz sahibi olmalarını istiyordu. Allah a asi olması bundandır. Musa aleyhisselam ı düşman edilmesi de bundandır. Bütün firavuni sistemlerin temel karakteri budur. Bunun için bütün ilahları reddedip sadece Allah a kulluğa çağıran Kuran firavun u örnek göstermiştir.
Piskolojik baskı Allah ın dinini engelleme, hapis ve işkence ile ezme, soykırım gibi yollarla hakkın karşısına dikilenler için bir örnektir o.
Öldürttü, astı, kesti ama karısının iman etmesine bile engel olamadı. Onun en büyük destekçilerinden sihirbazların toplu imanını engelleyemedi. Kendi çöplüğünde ötemedi. İbret oldu, ders oldu.
Bütün tağutlara ve bütün ezilenlere asıl gücün kimin elinde olduğunu, kimin ebedi, kimin fani olduğunu gösteren bir ders oldu.
Hüküm ve hükümranlık sadece Allah ındır. Gerisi boş ve fani densin diye o Kuran da anıldı.
O azdıkça Musa nın gelmesi yaklaştı.
Günü geldiğinde Allah ın yardımı gelir. Çare tükendi denirken, denizler yol olur. Dalgalar kimini korur, kimini boğar. Kendisini ilah zannedenler. İnsanları kul edinenler bende iman ettim der ama imanın faydası olmaz. Şımaranlar helak olur, sabredenler kazanır. Olsa olsa firavun kadar olanlar kendilerine öğüt bulsunlar onların zulmü altında ezilenler de, denizlerin yol olacağı günü beklesinler diye o Kuran da anıldı.
Ya sistemi ile ya da adı ile bir firavun muhakkak bulunacaktır. Yazı kovalayan kış gibi, gündüzü kovalayan gece gibi.
Ama gelecek olan Musa dır. Onun haşmetli sarayında da olsa, gelecek olan Musa dır.
Bir hoca efendinin ders notlarından alıntıdır..
Selamun aleyküm..
allah razı olsun

A.R

Profesör
Firavun şahıs adı değil, ünvandır bir nev'i; Doktor gibi mesela; Falanca doktor, filanca doktor vs.

Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de misaller getirirken, bize hikmet ve öğüt vermek istemektedir.

Şahısların kim oldukları tartışmasına girmek gereksizdir, isimlerin önemi yoktur. Olaydan çıkarılacak hikmet ve ibrettir önemli olan...

Bu yüzden Rabbimiz Kur'an'da sadece iki ismi tanımlayarak verir;

İmran'ın kızı Meryem ve Meryem'in oğlu İsa. Çünkü bunların başından geçen, başka birinin başından geçmemiştir.

Firavunu ve benzeri şahısları ise tanımlamadan zikretmiştir.

Neden?

Ta ki bizler, bu kimselerin isimleri, kim oldukları üzerinde tartışıp olaydan alınacak ibretleri kaçırmayalım...

Firavun, yeryüzünde kendisine tapılmasını isteyen her insandır.

Satuk Buğra

Profesör
Firavun şahıs adı değil, ünvandır bir nev'i; Doktor gibi mesela; Falanca doktor, filanca doktor vs.

Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de misaller getirirken, bize hikmet ve öğüt vermek istemektedir.

Şahısların kim oldukları tartışmasına girmek gereksizdir, isimlerin önemi yoktur. Olaydan çıkarılacak hikmet ve ibrettir önemli olan...

Bu yüzden Rabbimiz Kur'an'da sadece iki ismi tanımlayarak verir;

İmran'ın kızı Meryem ve Meryem'in oğlu İsa. Çünkü bunların başından geçen, başka birinin başından geçmemiştir.

Firavunu ve benzeri şahısları ise tanımlamadan zikretmiştir.

Neden?

Ta ki bizler, bu kimselerin isimleri, kim oldukları üzerinde tartışıp olaydan alınacak ibretleri kaçırmayalım...

Firavun, yeryüzünde kendisine tapılmasını isteyen her insandır.

Sayın A.R Siz firavun konulu mesajları galiba okumadan yazmışsınız. Kimsenin isim üzerinde durduğu yok. Zaten hemen hemen herkes kavram olarak ele almış. Rabbimizin Kuranda iki ismi tanımlayarak zikrettiğini söylemeniz ise anlaşılır gibi değil. En başta yirmi sekiz peygamberin ismi ile bir çok isim zikretmiştir Kuran. Endişeleriniz yersiz, herkes her şeyin farkında.