Filistin Dersleri | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Filistin Dersleri

mü'HÜR

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
19 Eki 2010
Mesajlar
2,563
Puanları
83
Yaş
34
Ders 1: Filistin umuttur.Kudüs, iman coğrafyamızın başkentlerinden ise umut atlasımızın en güzel ülkesidir Filistin. Ne kadar hüzünlü dursa da, gözlerindeki ışıltı aydınlatır ambargo gecelerinin karanlığını. Yıllardır kaç ev yıkılmıştır orada, kaç okul, hastane, cami vesaire…

Ne çok insan yığılmıştır bombalar altında, ne bitmez acı, ne dinmez gözyaşı… ,Ama umut her daim ayaktadır.Yılmayan insanların evidir Filistin, korkmayan kahramanların…

Hollywood’un sahte süper kahramanlarının tir tir titreyeceği bir savaşın ortasında onlar tankların üzerine gülümseyerek giderler. İşgalcileri de en çok kahreden budur.

Her şeyi yakıp yıkan teknolojileri, Filistin toprağından insanların kanına karışan umudu yok edecek bir bomba bulamamıştır, bulamayacaktır.

İnanmazsanız açın bakın direniş sözlüğüne;

umut maddesinin karşılığında, Filistin’i göreceksiniz.


Ders 2: Filistin direniştir.Umut atlasımızın en güzel ülkesi Filistin’de, ümmet coğrafyamızın en direngen halkı yaşar. Kur’an kıssalarından uçup gelen ebabil kuşlarıdır onlar. Filistin’de ana sütünden aldıkları direniş vitaminiyle büyür çocuklar. İlk okullarıdır direniş; kalem tutmadan önce taşları kavrar,

umut atan sapanları…

Oyuncaklarını ve topraklarını savunmayı televizyondan değil babalarından öğrenirler. İlk oyun, ilk gençlik heyecanı, orta yaş yetişkinliği ve ihtiyarlığın bilgeliği… Filistin’de teneffüsü olmayan tek derstir İntifada; nesilden nesile kalan en değerli miras, en anlamlı öğüt, en güzel mesaj… Söylemeden anlarlar ki,

umudu direniş büyütür, direnişi umut…Ders 3: Filistin sabırdır.Ümmet coğrafyamızın en direngen halkı, sabrın asıl anlamını zillete teslimiyette değil, direnişe adanmakta bulduğunu iyi bilir. Filistin, yılmayan ve yıkılmayan bir sabır ve metanet kalesidir. Canlı yayında öldürülen çocuklarının mezar taşını, dünya kamuoyu ve uluslar arası toplum sahnesinin ortasına dikerken; sığındığı güç ne miskinler tekkesine dönen İKÖ’dür, ne Birleşmiş İlletler ne de Avro Birliği!

Filistin yalnızca Rabb’ine sığınır. “Üzülmeyin, gevşemeyin” diye başlayan ayeti hayatın içinde okurken, sabrın bir uyanış, işgale karşı koyuş ve zulme baş kaldırış olduğuna şahitlik eder. Ders 4: Filistin dayanışmadır.Zillet ve teslimiyet karanlığına imanın ve umudun aydınlığıyla başkaldıranların ülkesi Filistin, sabır ve dayanışma kardeşliğinin en canlı ve anlamlı örnekliğini sergiler.

Kudüs’ten, Gazze’den, Ramallah’tan esen dayanışma rüzgârları, dünyanın tüm mazlum coğrafyalarına ve halklarına umut taşır, direnme azmi ve sabır… Filistin toprakları bombalarla sarsıldıkça, vicdan ülkesinin sakinleri birbirine daha sıkı sarılır. Yan yana gelmenin ötesine geçmenin değerini ve sorunlarına birlikte sahip çıkmanın önemini anlar. Filistin’e bakınca, sabrı ve direnişi görebiliyorsa; harekete geçmenin o kaçınılmaz gerekliliğini kavrar.

Ne zaman ki bu kavrayışı, düşünce planından somut eylemlilik düzlemine taşınır; işte o zaman bu dayanışma kardeşliği; etrafı kuşatan zulüm ve ifsad karanlığına karşı adaletin o kutlu aydınlığını müjdeler.Ders 5: Filistin özgürlüktür.Adanış risalesinin Filistin adlı cesur ve mahzun kahramanı; umut, direniş, sabır ve taşla yazdığı direniş hikâyesinin final sahnesinde kendisine özgür bir dünya kurar. Ekmek ve su kadar gerçek olan bu hikâyeden okura düşen hisse; Filistin’in özgürleşmesinin dünyanın tüm Filistinlerinin özgürleşmesiyle mümkün olacağıdır.

Bu hisse, kalbi Kudüs olanların vicdanı taş tutanlara karşı dünyanın tüm acı coğrafyalarında verecekleri küresel bir özgürlük mücadelesine dönüştüğü sürece değerini katlayacak ve işte o zaman öyle güzel bir gün gelecek; kan borsalarında zalimlerin hisse senetleri tepe taklak olurken, gökyüzünün masmavi fonuna bembeyaz bulutlardan

“yaşasın küresel intifada” yazılacaktır.

Muska olarak göğsünde imanı ve umudu taşıyanlar;

o mutlu, özgür günlerin aydınlığında huzurla önce gökyüzüne bakacak ve sonra usulca alınlarını toprağa koyup, uzunca şükür secdesinde tutacaktır. İş bu rüya, uyananların ve direnenlerin tarihe zarif bir armağanı olarak geçecektir.Ders 6: Filistin harekettir.Filistin’den dünyaya yayılan mesaj açık ve nettir: Miskinliğe, acziyete ve teslimiyete karşı tek çözüm hakkaniyeti ve adaleti gözeten bir hareketin yükseltilmesidir.

Filistin’in gözyaşları; kendi acılarından ziyade, insanlık coğrafyasının pasifliğinedir. Karanlıktan korkanların sessiz ürkekliğine, tepkisizliğinedir! İyi bilinsin ki; ekran karşısında ağlayıp, hayat ritmini bozmamak adına paralarını kurban etmeyi yeter şart sayanların yaptıkları bağışlar; kronik kayıtsızlığı ve unutkanlığı bağışlamak için yetmeyecektir.

Ve yine iyi bilinsin ki; haksızlığa karşı hak, adalet ve özgürlük safında harekete geçmeyenler; Filistin’den dersini almamış demektir.

Emrah Tekin
 

mostar

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
6 Ara 2009
Mesajlar
1,011
Puanları
0
Filistin emektir...
 
Üst