Fildişi'nden Erdoğana Türk Okulları Cevabı..

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
879314.jpg

FİLDİŞİ'DEN ERDOĞAN'A TÜRK OKULLAR CEVABI

Fildişi Sahili Eğitim Bakanı Yardımcısı Jean Paul Kouho, Erdoğan'ın "okulları kapatın" sözlerine "Türk yetkililer, neden zamanında bizi sömürmek için gelenler gibi davranıyor?" şeklinde cevap verdi.

Fildişi Sahili Eğitim Bakanı Yardımcısı Jean Paul Kouho, CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan'ın yurtdışındaki Türk okullarının kapatılmasına sert tepki gösterdi. Özel okullardan sorumlu Bakan Yardımcısı, "Buraların (Afrika) sizin siyasetinize ihtiyacı yok. Okullara ve eğitime ihtiyacı var." diye konuştu.

"Bazı ülkelerde okulların kapatılmasını istemişler. Bizler de Nijerya'da çıkan haberi okuduk." diyen Jean Paul, "Bakın, Afrika’nın çeşitli yerlerinden 'hayır dokunamazsınız' sesleri gelmeye başladı. Çünkü, buraların sizin siyasetinize ihtiyacı yok. Okullara ve eğitime ihtiyacı var." ifadesini kullandı.
Siyasetle bir yere varılamayacağını söyleyen devlet yetkilisi, "Fildişi Sahili, Afrika’nın en hızlı gelişen ülkesiyken, yaşadığı siyasi sıkıntılar yüzünden bugün 20 yıl geriden geliyoruz. Bizleri politikalarınıza alet etmeyin. O sizin işiniz ve istediğiniz yerde yapın." ifadeleriyle gelişmeleri sert bir dille eleştridi.

'OKULLAR FİLDİŞİ SAHİLİ OKULUDUR'

Fildişi Sahili’nde 2006'dan beri eğitim veren Uluslararası Şafak Eğitim Kurumları'ndan övgüyle bahseden Bakan Yardımcısı Jean Paul Kouho, okulların pedagojik eğitimin nasıl yapılması gerektiğini gösterdiğini söyledi.

"Şafak Eğitim Kurumları kurulduğundan bu yana bizlere pedagojik eğitimin nasıl yapılması gerektiğini gösteriyor. Yani bize bizim eğitim sistemimizi öğretiyor. Diğer yabancı okullar gibi gelip size Fransız eğitim sistemini ya da diğer eğitim sistemlerini öğreteceğiz demediler."

Okulları Fildişi Sahili okulu olarak niteleyen Bakan Yardımcısı, "Bu okullar bizim nazarımızda yabancı değil Fildişi Sahili okullarıdır. Okulda verilen eğitim dışında birçok faaliyet yapıyorlar. Matematik ve Türkçe olimpiyatları düzenliyorlar ve gerçekleştirecekleri daha onlarca projeleri var." diye konuştu.

OKUL DEĞİL, GELİŞİM İÇİN KURULMUŞ MAKİNE

Türk okulunu "Burası okul değil ülkemizin gelişimi için kurulmuş bir makine gibi" şeklinde öven Bakan Yardımcısı, "Bu tür kuruluşlar kapatılmaz aksine desteklenir. Bizler de milli eğitim yetkilileri olarak Uluslararası Şafak Eğitim Kurumları'nın yaptığı bütün projelerin arkasındayız." ifadesiyle verdikleri desteği dile getirdi.
Okullardaki öğretmenlerin siyaset yapmadığına dikkat çeken Kouho, "Bu kurumlarda ki öğretmenleri iyi bilirim ne siyaset yaparlar ne de severler. Bu insanlar çocuklarımıza ve gençlerimize kaliteli eğitim verir, onlara yol gösterir ve ufuklarını açarlar." şeklinde konuştu.

TÜRK YETKİLİLER NEDEN SÖMÜRMEK İÇİN GELENLER GİBİ DAVRANIYOR?

Hizmet Hareketi'ni Fildişi Sahili'ndeki okul sayesinde tanıdığını ve hareketin sadece Afrika değil, Amerika, Asya ve Avrupa’da da okulları olduğunu bildiğini söyleyen Kouho, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrika’da ülke ülke gezip okulları kapatın demesini manidar bulduğunu açıkladı.

Kendilerinin de kaliteli eğitim almaya hakları olduğunu belirten Fildişili yetkili şu ifadeleri kullandı: "Ben Hizmet Hareketi'ni buradaki okul sayesinde tanıdım ve sizlerin sadece Afrika’da değil, Amerika’da Asya’da ve Avrupa’da da okullarınızın olduğunu biliyorum. Cumhurbaşkanınızın diğer yerlere sessiz kalırken Afrika’da ülke ülke gezip 'okulları kapatın' demesini ise manidar buluyorum. Kaliteli eğitim alma hakkımızı elimizden almaya çalışan Türk yetkililer, neden zamanında bizi sömürmek için gelenler gibi davranıyor?"

LÜTFEN OKULLARIMIZA DOKUNMAYIN; ONLAR BİZİM

Ülkesindeki okul ihtiyacına işaret eden Fildişi Bakan Yardımcısı, "Eğer iyi niyetlilerse gelsinler onlar da okullar açsınlar. Onlara da kapımız açıktır. Bugün Nijerya’da açılan Nil Üniversitesi hepimiz için gurur kaynağı. O insanlar gelip yatırım yaparak bizlere verdikleri değeri göstermişlerdir. Aynısını ülkemizde de görmek istiyoruz." diye konuştu.
"Siyaseti istediğiniz yerde yapın ama lütfen okullarımıza dokunmayın " şeklinde konuşan Jean Paul Kouho, "Onlar bizim. Bunu ülkenizde ki yetkililerin çok iyi bilmesi lazım." diyerek okullara sahip çıktı.

'TÜRKİYE'Yİ SİZİN SAYENİZDE TANIDIK VE SEVDİK'

Türkiye'yi ülkesinde bulunan Türk gönüllüleri sayesinde tanıdıklarını ve sevdiklerini anlatan Bakan Yardımcısı, "Sizler Türkiye’nin resmi elçileri daha gelmeden buralara gelip fahri elçiler oldunuz. Elçiliğiniz 2009'da açıldı ama yıllar öncesinden sizler zaten buradaydınız. Türkiye’yi biz sizlerin sayesinde tanıdık ve sevdik." dedi.
"Hizmet Hareketi'ne gönül vermiş insanlara selamlarımı yolluyorum" diyen Jean Paul Kouho, "Sizleri can-ı gönülden destekliyor ve hükümetimiz adına varlığınızın ne kadar önemli olduğunun şuurunda olduğumuzu bilmenizi istiyorum." ifadesini kullandı.

http://www.aktifhaber.com/fildisiden-erdogana-turk-okullar-cevabi-1118632h.htm