Fethullah Gülen İran İslam İnkılabı Hakkında Ne düşünoyur.

Satuk Buğra

Profesör
Gözünü gönlünü diyalogla donatmış, yahudiye hristiyana şefkat elini uzatmış hocaefendinin İran İslam İnkılabı hakkındaki düşüncelerini onu sevenlerden öğrenmek istiyorum. Beni aydınlatırlarsa sevinirim.

Hudalfa

Asistan
benim kanaatim koşullar ve bizzatihi hocafendinin ruh yapısı hümeynikine benzer olsa idi( öyle ya sonuçta alimde olsalar mizacları farklı) türkiyenin hümeyni versiyonu, fethullah gülen olabilirdi. iran halkının genel ruhsal praksilerinide göz önüne alınırsa türkiyede fethullah gülen tarafından iran inkilabına benzer bir oluşum söz konusu olamaz. neyse zaten her şey konuşulamıyor.. sanal alem olsada..

ama hocafendinin vaazlarında hümeyniye vurgu yaptığını araştırmak lazım. vardır desem yalam olur. en azından fethullah hoca taraftarlarına haksızlık olur. çünkü cemaat renkli ve geniş. benim gibi hümeyni sevneler olduğu gibi, tasvip etmeyenlerde bir hayli fazla. cemaat içerisinde bir hayli fazla şia olduğuda kesin..

Hudalfa

Asistan
BAĞIMSIZLIK ÇOK ÖNEMLİDİR :

Şeffaf ve net bir organizasyon yasalar içinde kayıtlı Legal bir yapılanma kontrol içine girmektir.

Böylece kendi şahsi kararları ve gizli harcamaları kayıt dışı büyük gelirler bilinecektir.

İşte bu gizli içtihatları ve Milletin Devletin Kabul etmeyeceği planlar sorgulanmasın diye, bağımsızlık derken Devlet Millet Sorgulamasın diye Devlet Millet Sorgulanmasından kaçmak tavsiye ediliyor.

Her kişi ve kuruluş yaşadığı Ülkesine ve Devletine karşı sorumludur ve bağımlıdır.

Bağımsızlık ne demek…! Devlete ve Hukuku tanımadan ( Ele geçmeden sezilmeden Devlet içinde hakimiyeti kendi eline almaktır )

Daha önceki dizide ÖRNEĞİ DÜNYADE OLMAYAN BİR HAREKET= (Devlet olmadan Hükümet kurmadan Gizli hakimiyet)

1999 da Show Tv ve Atv ‘de yayınlanan kasetlerinde söylediği gibi.

Hümeyni Hareketi ile ilgili 1970’ li Yıllarda Birgün bir sohbette Fettullah Gülen‘ e sormuştum bizdede böyle bir şeymi olacak Hayır dedi,

Bu 3. Sınıf bir hareket bizim kisi 1. Sınıf, olacak.

milliyet gazetesinin yalancısıyım..

kemalali

Profesör
benim kanaatim koşullar ve bizzatihi hocafendinin ruh yapısı hümeynikine benzer olsa idi( öyle ya sonuçta alimde olsalar mizacları farklı) türkiyenin hümeyni versiyonu, fethullah gülen olabilirdi. iran halkının genel ruhsal praksilerinide göz önüne alınırsa türkiyede fethullah gülen tarafından iran inkilabına benzer bir oluşum söz konusu olamaz. neyse zaten her şey konuşulamıyor.. sanal alem olsada..

ama hocafendinin vaazlarında hümeyniye vurgu yaptığını araştırmak lazım. vardır desem yalam olur. en azından fethullah hoca taraftarlarına haksızlık olur. çünkü cemaat renkli ve geniş. benim gibi hümeyni sevneler olduğu gibi, tasvip etmeyenlerde bir hayli fazla. cemaat içerisinde bir hayli fazla şia olduğuda kesin..

Senin yazdıkların dogruysa bu cemaat yozlaşmış. İtikatı bozuklarla birlik içindeler. Ancak d.a.diyologa karşı çıkanlara sert eleştiri yaparsınız. Humeyniyi tasvip etmeyenler fazlaysa sen niye hayranısın.

Sofuoglu

Ordinaryus
Tıkla Bediüzzman gönüllüleri derneğine katkıda bulun

tıkla

:shake2[1]:

ne dernegi bu kardesim,
resmen reklam yapiyorsunuz,
yapin yapinda ataturk kosesinin oldugu bir forumda
"Bediüzzman gönüllüleri derneğine katkıda bulunun "diyerek ustadi kullanmayin bari......!!!!!

Satuk Buğra

Profesör
Senin yazdıkların dogruysa bu cemaat yozlaşmış. İtikatı bozuklarla birlik içindeler. Ancak d.a.diyologa karşı çıkanlara sert eleştiri yaparsınız. Humeyniyi tasvip etmeyenler fazlaysa sen niye hayranısın.

Kamalapdallah, İran İslam İnkılabı ve İmam Humeyni ile sorunları olanların, neseblerinde sorunlar olduğunu hatırlattığımı biliyorsundur. Sen ve senin gibilerin itikadı bozuktur ancak ve bozuk olmayan bir tarafınızın olduğunuda tahmin etmiyorum.

Hudalfa

Asistan

ben senin gibi sağılmıyorum arkadaş. körü körüne birilerinin düşüncelerini taşımıyorum. bana istediğimi düşünme ve istediğimi sevme gibi güdü ve irade verilmiş..

Satuk Buğra

Profesör
İran İslam Cumhuriyeti Rehberi Veliyyiemri Müslimin Seyyid Ali Hamanei böyle söylüyor:

"BİZİM İNKILABIBIMIZ Şİİ DEĞİL, KURAN İNKILABIDIR"
"Bizim İnkılabımız Şii değil, Kurân İnkılabıdır!"
16/01/2007
İslam İnkılabı Rehberi İmam Hamanei Tahran'da düzenlenen bir konferansa katılan misafirlere hitaben yaptığı konuşmada "Bizim İnkılabımız Şii değil, Kurân İnkılabıdır" dedi.

İmam Hamenei, emperyalistlerin ve onlarırn hizmetinde olan birtakım bölgesel güçlerin müslümanlar arasında mezhep çatışması kışkırtıcılığı yaptığına dikkat çekerek müslüman alim ve aydınların sorumluluk bilinciyle hareket ederek bu tuzakları etkisiz hale getirmeye çağırdı.

İmam Hamenei, Irak, Afganistan, Pakistan ve Lübnan’da Müslümanlar arasında fitne çıkarılmak istendiğine dikkat çekerek “İhtilaf çıkarma peşinde olanlar Şii ve Suni değillerdir. Amerika ve İsrail istihbarat birimleri, ihtilaf çıkararak ve aşırı uçları kullanarak Irak’taki ihtilafları çıkarıyorlar." dedi.

İmam Hamanei, İslam İnkılabı'nın bir "Şii İnkılabı" değil, "Kur'an İnkılabı" olduğunu vurgulayarak “İran İslam İnkılâbı zafere ulaştıktan sonra, Amerika yeni bir yöntem seçerek, İran’da gerçekleşen bu inkılâbı bir Şii devrimi olarak tanıtmaya çalıştı. Oysa bizim inkılâbımız, İslam’a ve Kurân’a dayalı idi. En büyük iftiharı, tevhidin İslami değerlerini taşıyan bayrağını yüceltmesi, İlahi ahkâmı ve İslam’ın manevi değerlerini tanıtmasıydı. Şimdiye kadar bu konuda başarılı da oldu.” dedi.

Özduygu

Doçent
Hocaefendi İran rejimini her zaman eleştiriyor ve hoşgörü kavramını birtek şey için kullanmıyor, iran rejimi.

Hudalfa

Asistan
NS— İran'da neden okulunuz yok? İzin vermediler mi?
FG— Devlet izin vermedi. Komşumuz, Türklük adına Azerbaycan'da bir okul açalım diye ısrar ettik. Bir komik teklifte bulundular: "Öyle çok paranız varsa, yardım edecekseniz, siz parayı verin biz açarız."
NS— Siz İran'ı Orta Asya'dan kovdunuz hatta alfabenin Latince olmasında rol oynadınız. İran Tacikistan haricinde tutunamadı, kimse Vahabiler'i ve onları inandırıcı bulmadı.
FG— İran hep fitneler tarihi olmuştur. İran İslam'ı zorla kabul etmiş, mukavemeti entrikada bulmuştur. Hz. Ali'nin Nehc'ül Belâğa isimli, hutbe, mektup ve sözlerinden derlenmiş kitabı, hukuki, siyasi kültürel muhtevasının yanı sıra tam bir edebi şaheserdir; Shakespeare gibi okunur. Hz. Ali büyük bir şahsiyettir, bizim için çok önemlidir. Ama Ali'nin büyüklüğü izafi bir büyüklük değildir. Ali'nin büyüklüğünü anlatmak için başkalarını küçültmeye ihtiyaç yoktur. Bir manâ eridir. Tüm tasavvuf erleri, Baba'ları onu severler. Fakat, Şia, Fars Aleviliği, Müslümanlığa karşı kin ve nefretini Hz. Ali'ye de yansıtır, Ali'yi kendi mitolojilerindeki Zaloğlu Rüstem haline getirmişlerdir. Mübalağa zihnî bir yalandır. Doğru olandan yalan insan haline dönüşmüştür. Türkiye çok dengelidir. Selçuklular'da, Osmanlılar'da da böyledir. Biz dergâhlarda "Canım Ali" diye destanlarını dinleyerek büyüdük. Vahabiler de Ali'yi küçümser. Biz herkesi severiz. İran, tarihinde mübalağalarıyla ünlü. Hayatlarına sinmiştir. Ben Mekke'de bir kısım İranlı'nın dua ederken ağlıyor gibi göründüklerine şahit oldum, misafirhanede komşumuzdular. Akşam bunları teybe kaydetmiş olduklarına ve dinleyip eğlendiklerine şahit oldum. Samimi değillerdir. Bunlar komşumuz olması nedeniyle münasebete engel değil. Humeyni, Velayeti Fakih kitabında aynen şöyle der: "İnsanlarla olan problem ve davalarında bizden, (yani mezhebimizden) olmayan kadılara, hâkimlere başvuran, Allah'a karşı gelmiş ve Allah'ın inkâr edilmesini emrettiği tağuta başvurmuş olur." Fakihin devlet başkanlığı doktrini Humeyni ile Şii tarihine girmiştir. Humeyni, kıyametten önce geleceği beklenen Mehdi'nin vekili kabul ediliyordu. Şiiler 12 İmam'ı, Peygamberimiz dışındaki bütün peygamberlerden üstün görürler.

Kaderin Bir Cilvesi 2
Kaderin bir cilvesi olarak, bugün Şia akidesini benimsemiş olan İran'la, İbn-i Teymiye kaynaklı Vehhabiliği sistem haline getirmiş bulunan Körfez ülkeleri, birbirleriyle hiç mi hiç geçinememekte. Dünya dengesinde güçlü bir devlet araya girinceye kadar bu çekişme -zannediyorum- daha bir süre devam edip gidecektir.
İran 3
İran, tarihi boyunca İslam için hep hastalıklı bir uzuv olarak kalmıştır. O kadar ki, Farslar bazı dönemlerde Sünnîlerden daha çok, Allah, Peygamber tanımaz Nusayrîlere yakın olmuşlar ve bütün mücadelelerini, dıştan ziyâde, İslam dünyası içinde Sünnîlere karşı yöneltmişlerdir.
Bugünkü İran yönetimi, Şah dönemine nispetle Sünnî dünyaya daha ılımlı bir yaklaşım içinde midir, değil midir Allah bilir.. Ancak, birtakım İslami alâmet ve şeaire nispeten yer verdikleri için, Şah dönemini aşmış gibi bir görünüm sergilemekteler.
Öte yandan, şurası unutulmamalıdır ki, İran ihtilâli bütün dünyada müslümanları zor durumda bırakmıştır. Oysaki İran, hiç bir İslam ülkesi tarafından öncü kabûl edilmemiştir. İkinci olarak, hiç bir Sünnî İslam ülkesi, onları taklit etmez. Üçüncü olarak, Farslar tarihte sürekli Sünnîliğe karşı bir tavır aldıklarından İran'ın, sahabi anlayışı yerine farklı bir düşünceyi ön plâna çıkarması kaçınılmaz olmuştur. Batı, İran ihtilâlini bu yönleriyle istismar ettiği gibi, çıkarttığı karışıklıklarla, bu ihtilâli belli bir mecrâya çekmiş ve onun şahsında İslam'ı bir şiddet dini gibi gösterme yoluna girmiştir. Ayrıca, İran'ın ihtilâl ihracı arzusundan faydalanarak, bölge devletlerini korkutmuş ve İslam dünyasındaki bütün İslami hareketleri ciddî şekilde kontrol altına almıştır.
Meseleye bu yönleriyle bakıldığında, İran ihtilâlinin Batı'nın bilgisi haricinde yapıldığını kabûl etmek zor olsa gerek.
Neden Önce Sasani İmparatorluğu? 4
Günümüzde bazıları İslâm'ın fütuhat dönemlerinde öncelikle Sasani İmparatorluğu üzerine değil de, Bizans'a gidilmesi gerekirdi diye konuşuyorlar. Halbuki bu tamamiyle öncelik-sonralık zaviyesinden bir tercih meselesidir. Zira o fütuhat devrinin Serdar-ı A'zam'ı Hz. Ebu Bekir "Keşke Halid'i İran'a karşı gönderdiğimde, Ömer'i de Bizans'a gönderseydim" diyor. Demek ki Bizans'la yaka-paça olma da, o plân ve programda vardı. Ama İran tercih edildi. Neden?
1. O devreye göre dünyanın iki süper gücü sayılan bu iki imparatorluğa karşı yetecek miktarda askerî güç ve donanımın olmayışı.
2. İran ülkesini avuçlarının içi gibi bilen, Sasanilerin esareti altındaki Tağlibli Arapların "Araplık" damarını kullanarak, İranlıları içten vurma, beri taraftan da bunları İslâmiyet'in içine çekme ihtimalinin değerlendirilmek istenmesi.
3. Arap yarımadasının güvenliğini ilk plânda tehdit eden Bizanslılardan ziyade İranlıların oluşu.
4. Arabistan'ın güneyinde bulunan Yemen'in uzun yıllar İran'a bağlı bulunması.
5. Su-i ahlâkın yaygın olduğu ateşgede İran'ın ahlâkî kaideler açısından İslâm ile çatışması ve çatışan bu kurallarının Müslümanları tehdit etmesi gibi sebeplere binaen öncelikle Sasani İmparatorluğu üzerine gidilmişti.
Muhabbet Fedaisi Olmak 5
Bizim bu ifadelerimiz bazılarına inandırıcı gelmeyebilir. Bilhassa yakın geçmişte meydana gelen negatif görüntüler bizler için birer dezavantaj olmuştur. Ne var ki, onların yaptıkları yanlışları İslam'a mal etmek katiyen hatadır. Evet İran'da bir inkılâp yapılmak üzere yola çıkılmıştır ama, yapılanlar ihtilal çerçevesini aşamamıştır. Kaldı ki, dünyaya İslam imajını yanlış aksettiren sadece İran da değildir. Daha nice ülke ve liderler vardır ki, tutum ve davranışlarıyla sürekli olumsuz görüntülerin temsilcisi olmuşlardır. Tabii ki onların bu tutum ve davranışları hep karşı cephenin işine yaramıştır. Bütün bunlarla birlikte bizler, her zaman söylediklerimizde ısrarlı ve bunları temsilde de son derece kararlı olmalıyız. İçimiz insanlığa âit sevgi ve muhabbetle dolup taşmalı; kalplerimiz de her türlü düşmanlığa karşı kapalı kalmalıdır. Şunda hiç kimsenin şüphesi olmasın ki, gelecek asır sevgi ve diyaloğun neşv u nema bulduğu bir muhabbet asrı olacaktır. Düşmanlıklar büyük bir ekseriyetle yok edilecektir. Hususiyle dünyanın globalleştiği bir dönemde bunun tahakkuku hiç de uzak bir ihtimal değildir. İnşaallah kudsîler bu misyonu da eda edeceklerdir

N.s (Nevval Sevindi)

Sofuoglu

Ordinaryus
Kamalapdallah, İran İslam İnkılabı ve İmam Humeyni ile sorunları olanların, neseblerinde sorunlar olduğunu hatırlattığımı biliyorsundur. Sen ve senin gibilerin itikadı bozuktur ancak ve bozuk olmayan bir tarafınızın olduğunuda tahmin etmiyorum.

biraz acarmisiniz hocam,

yani İran İslam İnkılabı ve İmam Humeyni ile sorunları olanların itikadi bozukdur demek istediniz galiba,

yanlismi anladim?

Hudalfa

Asistan
İran'daki İslamî hareketin, Müslümanlara fayda ya da zararı ne oldu?
Cami kürsülerinden de söyledim: Bir müçtehit gibi kabul edilen Ayetullahlar, tevil ve yoruma açık, teferruat sayılabilecek meselelerde sun'i uçurumları bertaraf ederek, Sünni dünya ile yakınlaşma sağlayabilirlerdi. Bunlar aynı zamanda yersiz bir kısım münaferetleri bertaraf eder, o ülke ile daha iyi münasebetler geliştirilebilirdi. Devrim sonrasında Humeyni çok büyük bir kredi elde etmişti. Abartıldı belki de. Arapların çıkardığı "el - Müçtema" adlı dergide, doğum yılı münasebetiyle kaleme alınmış bir yazı okudum. Yazar, başlattığı bir hareketi başarıyla tamamlamış olması bakımından Humeyni'yi öyle bir yere koyuyordu ki, kendisine böyle bakılan bir insan o krediyle teferruata ait pek çok problemi çözebilirdi... Fakat yapılmadı.

Sünni dünyayla barışsın isterdim

Humeyni, Sünni dünya ile barış fırsatını elinin tersiyle mi itti?
Ben, Sünni dünyayla bir barışmaya gitsin derdim. Kendi ülkelerinde inkılap yapmış olabilirler, bir şey diyemezsiniz; İslam adına hareket etmeleri kötü oldu. Hadiseler öyle sevimsizce cereyan etti ki, dünyanın dört bir yanında Müslümanlığa karşı bir nefret uyandı. Hüsnüniyetle dine hizmet eden kimselerin hareket ve faaliyet alanlarının daralmasına sebebiyet verdiler. Şimdi dünyanın neresinde din ve diyanet adına bir ses yükselse, bize ferdî planda, ailevi planda dinimizi yaşama imkânı verin dense problem oluyor. Kaldı ki, İslam dininin sosyal hayatı alakadar eden yanları da vardır ve bunlar çok güzel şeylerdir; bunlar aynı zamanda devleti, devletin kurallarını da rahatsız etmez. Ama, bir taraftan fırsat kollayanlar, diğer taraftan da gerçekten devletin yapısıyla alakalı endişe taşıyanlar, -sadece bizde değil- en küçük İslamî kıpırdanışa ikinci İran nazarıyla bakmaya başladılar. Tabii o hareketin içinde bulunan insanlara da mollalar demeye başladılar, belki bazılarına Humeynilik yakıştırdılar.
İran'daki hareketin halkına faydası ne oldu bilemem, ama diğer Müslümanları töhmet altında bıraktılar. fiimdi bütün Müslümanlar, "Acaba böyle bir emelleri var mı?" diye tüm dünyada mercek altına alınır oldu. 11 Eylül'le vehim daha da gelişti. Paranoya yaşanıyor. Müslümanlık adına İran'daki hareket zararlı olmuştur...

M gündemle Ypaılan Röportajdan..

Enes

İhvan Forum Üye
:) iran gerçekten islam cumhuriyetimi...

iranın sınır komşusu bir ilde oturuyorum... bakalım iran nasıl yüceltilecek...

ne olursa olsun iran şuanda dik bir tutum sergiliyor... başkanı da oldukça karizmatik... kodumu oturtur...

konu ile alakasız oldu ama kusura bakmayın dayanamadım...

alakalı kısım:

iran ın adında sırf islam cumhuriyeti olduğu için ona karşı çıkmamak lazım...

Satuk Buğra

Profesör
İran İslam Devrimi ile ilgili, amerika, israil ve bilumum kafir ve münafıklarda f. gülenden farklı şeyler söylemiyorlar. Bu sebeple kutuplar belli oluyor herkes yerini almış oluyor. Bir tarafta İslam kutbu İran İslam Cumhuriyeti diğer tarafta küfgür kutbu amerike ve onlarla iyi geçinenler, diyalogta bulunanlar, sevdalı olanlar. Herşeyleriylede anlaşılıyorlar. f. gülenin İRAN iSLAM iNKILABİ İLE SÖYLEDİKLERİ DE sadece saçmalıklardan, kinden, garezden, hainlikten, amerike uşaklığından kaynaklanan bir haleti ruhiye ile zırvalamaktan başka bir anlamı yoktur. Allaha isyan edenrlere olanca şefkat ve zillet içerisinde olanların İslamı hakim kılmış bir devlete böyle bakışa sahip olmasıda onun nasıl biri olduğunu izah için yeterlidir.

ORHANCAN

Ordinaryus
İran İslam Devrimi ile ilgili, amerika, israil ve bilumum kafir ve münafıklarda f. gülenden farklı şeyler söylemiyorlar. Bu sebeple kutuplar belli oluyor herkes yerini almış oluyor. Bir tarafta İslam kutbu İran İslam Cumhuriyeti diğer tarafta küfgür kutbu amerike ve onlarla iyi geçinenler, diyalogta bulunanlar, sevdalı olanlar. Herşeyleriylede anlaşılıyorlar. f. gülenin İRAN iSLAM iNKILABİ İLE SÖYLEDİKLERİ DE sadece saçmalıklardan, kinden, garezden, hainlikten, amerike uşaklığından kaynaklanan bir haleti ruhiye ile zırvalamaktan başka bir anlamı yoktur. Allaha isyan edenrlere olanca şefkat ve zillet içerisinde olanların İslamı hakim kılmış bir devlete böyle bakışa sahip olmasıda onun nasıl biri olduğunu izah için yeterlidir.

saltuk kardeşim selamlar..

şimdi iranla f.gülenle bağlantı kurmanı anlayamadım..

öncelikle dün cevabını istediğim konular vardı ..onlarla başlayalım demiştik..yarım kaldı ..

biz kendi ülkemize bir dönelim de bu konuları bir ele alalım..ne dersin güzel kardeşim...

onun bunun adına konuşmaktan ziyade biz neyiz neciyiz, ne kadar cürmümüz varda onu bunu lekelemeye çalışıyoruz bir bakalım istersen..

,,

Hudalfa

Asistan
islamic_manifesto dan alındı
Aug 11 2006, 09:59 PM
Yahuu HUMEYNİ yıllarca İran İslam Devriminden önce Fransada yaşadı.
Kimse ona FRANSACI DEMEDİ.. Bir geldi PİR GELDİ ..
smile.gif

Gelsin gelmsesin ne farkeder o hizmetinin başında ya..
Bu bizim için önemli..

arşivist

Profesör
Web sitesi
www.smf123.net
iran da islami inkilab mı olmuş?
ne zaman nasıl olmuş benim nasıl haberim olmamış

ALLAH, ALLAH!

iranda asılan yahudilerin sayısı kaç tane acaba?
3. büyük yahudi nüfusu iranda değil miydi?

ve

burası islam devleti denilince orası hemencecik islam mı oluyor?

pes yani!

Satuk Buğra

Profesör
iran da islami inkilab mı olmuş?
ne zaman nasıl olmuş benim nasıl haberim olmamış

ALLAH, ALLAH!

iranda asılan yahudilerin sayısı kaç tane acaba?
3. büyük yahudi nüfusu iranda değil miydi?

ve

burası islam devleti denilince orası hemencecik islam mı oluyor?

pes yani!

Acınası haldesin zavallıcık, insan bu kadarmi kör sağır olur, pes doğrusu. Işık odalarında karanlık rüyalara yatanlar zümresi zavallım.