Fatih han'ın İstanbul projeleri...

ÇiLe-i AşK

Asistan
Katılım
21 Eki 2006
Mesajlar
542
Tepkime puanı
2
Puanları
0
Akşemseddîn (k.s.) Hazretleri'nin manevi terbiyesinde gönül eğitimini ikmâl etmişti.
Hacı Bayram-ı Velî, Sultan II Murad'ı ziyarete gelmişti. Yanında talebesi ve mânevi evlâdı Akşemseddîn vardı.Sultan Murad Han bu mübârek zâtın feyzinden oğlu Şehzade Mehmed'in istifade etmesini istedi. Her cengaver sultan gibi Murad Han da İstanbul'un fethini hayâl ediyordu. Hacı Bayram-ı Velî Hazretleri'ne:
"-Acep İstanbul'un fethi kime müyesser olacak?"
"Feth-i mûbîni görmek şu şehzâde ile Akşemseddîn'e nâsib olacak!" cevâbını verdi.
Bu açık keramet ile duygulanan Murat Han,oğlunu Akşemseddîn'in terbiyesine vermek için Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri'nden izin istedi. Bu vesile ile Akşemseddîn,Şehzâde Mehmed'in mânevi terbiyesini üzerine alarak. Onu feth-i mübine mânen hazırladı.
Bir gün hocası Akşemseddîn, Şehzâde Mehmed'in odasının ışığını yanık olarak gördü. Merak etti. Yanına girdi:
"Oğlum niye uyumadın?" dedi.
O da:
"Hocam,ders çalışıyorum..." karşılığını verdi.
Hocası çalışdığı dersi merak edip o'nun masası üzerindeki yığınla evrâkı karıştırdı. Hepsi İstanbul'un müstakbel fetih projeleri idi. O fethin nasıl gerçekleşebileceğini planlıyordu.
Çok erken yaşlarda küçük Şehzâde "feth-i mübîn"ile zihnen o derecede meşgul idi ki ,âdetâ bu mes'elede fanî olmuştu.Buna rağmen,ilim yolundaki gayretini eksiltmeyerek kısa zamanda Arapça, Farsça, Latince, Sırpça ve Yunanca'yı öğrendi.

Ne büyük bir ecdadımız var..Fatih Sultan Mehmet ki hem kırkların reisi olmakla şereflenmiş hem de İstanbul'un fethiyle Peygamber Efendimiz'in hadis-i şeriflerine muhattab olmuştur..
Rabbim yine Ecdadımız gibi bir nesil çıkarsın soylarımızdan inşAllah..
 
Üst