Fatih Camii'nde Protesto Gösterisi(FOTO)

oguz

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
29 Eki 2006
Mesajlar
1,560
Puanları
0


Azerbeycan Yüksek Mahkemesi'nin Bakü'deki Hz. Fatıma camisini yıkma kararına, Türkiye'deki İslami sivil toplum örgütlerinden tepki geldi.

Anadolu Gençlik Derneği, Fatih Akıncıları Derneği, İsra Kültür Merkezi, Mustazaf Derneği ve Saadet Partisi'nin yanı sıra Araştırmacı Yazar Ahmet Varol'un da destek verdiği kitlesel basın açıklaması, bugün Fatih Camii'nde kılınan Cuma namazı sonrasında caminin avlusunda gerçekleştirildi.

Kitlesel basın açıklamasında söz alan Sivil toplum örgütleri, bugün düzenlenen basın açıklamasının Bakü Yönetimi'ne bir uyarı olduğunu, Bakü'nün kararından geri adım atmaması halinde protesto gösterilerinin milyonlarla gerçekleştirileceğini ilan ettiler.

Şirin: Öfkemizi Yükseltmek İçin Buradayız

Basın açıklamasının açılış konuşmasını yapan Nureddin Şirin'in konuşmasını sunuyoruz:

Değerli kardeşlerim. Özellikle de basından da takip ettiğiniz üzere Filistin'de, Kudsü Şerif'te müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa, Siyonistlerin işgali ve saldırısıyla karşı karşıyadır. Hergün Mescid-i Aksa'nın yıkılması için Siyonistlerin çalışmaları sürmektedir. Mescid-i Aksa'nın kudsiyetine karşı Siyonist saldırılar durmak bilmiyor. Geçtiğimiz günler yine Siyonistler, Batı Şeria'nın Nablus şehrinde bir camiye saldırarak, camiyi ateşie verdiler ve Kuran-ı Kerim'leri yaktılar. Aynı şekilde, siyonistler başka bir caminn duvarına siyon yıldızını siprey boyalarıyla çizdiler. Bütün bunlar maalesef ki dünya müslümanlarının sessizliğinden ve tepkisizliğinden cesaret alınarak yapılıyor. Aynı saldırılar ne yazıkki bugün bir İslam ülkesi olan Azerbeycan'ın başkenti Bakü'de gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz günlerde Azerbeycan Yüksek Mahkemesi, Hz. Fatıma caminin yıkılmasına karar verdi. Daha önce de Hz. Muhammed adlı bir camiyi yıkmışlardı.

Görüyorsunuz! Siyonistler Filistin'de cami yıkıyor. Diğer zalim diktatörler de Azerbeycan'da Bakü'de cami yıkıyor. Bizler, kardeşleri katledilen, namuslarına, izzetlerine el uzatan bir ümmetiz. Ve bizler ne yazıkki camileri yıkılan, mukaddesa mekanları harap edilen bir ümmetiz. Ancak İslami vazifemiz o dur ki: İslam2ın mukaddesatına, dünyanın her neresinde camilerimize her neresinde kardeşlerimize saldırılırsa bütün gücümüzle bütün varlığımızla saldırganın, mütecavizin karşısına çıkmamız en büyük İslami görevimizdir. İşte bundan ötürü, Bakü'de yıkılması kararına varılan caminin yıkılmasını engellemek için camimizin yıkılmasına, mukaddesatımızın çiğnenmesine fırsat vermemek için aynı şekilde Filistin'de siyonistlerin camileri hedef alan saldırılarına karşı öfkemizi yükseltmek için toplandık.

Saltabaş: Geri Adım Atılmazsa, Milyonluk Gösteri Düzenleriz

Nureddin Şirin'in açılış konuşmasından sonra Saadet Partisi adına söz alan Türker Saltabaş, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Muhterem kardeşlerim! Bugün burada Azerbaycan'da yapılan bir zulmün karşısında durmak için toplandık. Hz. Ali der ki “Haksızlık karşısında susanlar, haklarıyla beraber şereflerini de kaybederler.”

Muhterem kardeşlerim! Organizasyon başkanı Nureddin Şirin kardeşimiz dünyadaki halimizi anlattı. Maalesef bugün can veren biziz. Yani müslümanlar. Mazlum olan biziz. Yani Müslümanlar. Ama yine de suçlu olan ve suçlu ilan edilen bizi. Oysa bugün dünyaya barış, saadet, özgürlük getirdiğini iddia edenler, birilerini nükleer silah yapmakla suçlayanlar, öncelikle Negazaki'nin Hiroşima'nın hesabını verecekler. Birilerini soykırımla suçlayanlar, kızılderelilerin hesabını verecekler. Zencilerin, siyahilerin hesabını verecekler. Daha dün gözlerimizin önünde gözlerimizin önünde Srebenitza'da gerçekleştirilen katliamın hesabını verecekler. Irak'ın Filistin'in Gazze'nin hesabını verecekler. Ondan sonra kalkıp dünyaya “biz, barış ve saadet getireceğiz” diyecekler.

Muhterem kardeşler! Üstadımız, Sezai Karakoç, bu yeryüzünün lanetlilerini anlatırken çok güzel bir tespitte bulunuyor. Diyor ki “Onlar, yani yeryüzünün lanetlileri zannediyor ki “biz, sussak mesele kalmayacak.” Oysa biz sussak tarih susmayacak. Tarih sussa, hakikat susmayacak. Yine onlar, yeryüzünün lanetlileri zannediyor ki bizden kurtulsalar sorun kalmayacak. Halbuki bizden kurtulsalar vicdan azabından kurtulamayacaklar. Vizdan azabından kurtulsalar tarihin azabından kurtulamayacaklar. Tarih azabından kurtulsalar Allah'ın azabından kurtulamayacaklar.

Kardeşlerim! Biz, burada bir millet ve ümmet olarak, İslam ümmetinin herhangi bir yerinde zulüm varsa onun karşısında olmak için buradayız. Biz biliyoruz ki Cenabı hak, yani yeryüzünün yaratıcısı biricik Rabbimiz, kendi birliğini anlatırken “ben, sizin biricik rabbinizim” derken ümmetin birliğini anlatırken de “vahid” bir kelimesiyle anlatıyor. Biz ümmet olarak bir bütün olursak, bir binanın duvarındaki tuğlalar gibi olmak zorundayız. Biz, bir millet olarak bir vücudun azaları olmak zorundayız. Bugün Bakü'de yapılan o büyük haksızlığın karşısında sanki bizim Fatih camimiz yıkılıyormuş gibi tepki göstermek zorundayız. Çünkü cami aynı camidir. İbadet edilen makam aynı makamdır. Oradaki insanlar aynı insandır. Bu insanların bu zulümden bir an önce dönmelerini bekliyoruz. V sadece bugünkü programın bir uyarı olduğunu, Bakü'deki saldırılar devam ederse milyonlarca milletin bir araya gelerek haksızlığa karşı tepki göstereceğini ilan ediyoruz. Saadet partisi adına katılımcı tüm arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Öncel: Her Türlü Zulmün Karşısındayız

Basın açıklamasına katılan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) İstanbul Şube Başkanı M. Kerem Öncel de Türker'in uyarısını vurgulayarak açıklamasınu şu ifadelerle sürdürdü: "Kıymetli kardeşlerim! Bugün burada, Azerbaycan'da yapılan bir yanlışın düzeltilmesi için bir araya geldik. Anadolu Gençlik Derneği olarak dünyanın neresinde bir zulüm varsa zalim varsa ona karşı her zaman mücadele ettik ve bundan sonra da edeceğimizi ifade ediyoruz. Bu yapılan hiç doğru bir hareket değildir. Hele bunun bir İslam ülkesi olan Azerbeycan'da yapılması bizi çok daha derinden yaralamıştır.

Bunu özellikle ifade ediyoruz. Az önce Türker bey de ifade etti. Eğer bu yanlışlık düzeltilmezse Türkiye'deki milyonlarca insan üzerine düşeni yapacaktır. Bu çalışmaya destek veren herkese teşekkür ediyorum.

Anadolu Gençlik olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her türlü yanlışın karşısında olacağız. Allah'a emanet olun."

Şahin: Azeybeycan'daki Kardeşlerimizin Yanındayız

Hz. fatıma camisinin yıkılma kararını kınayan Akıncılar Derneği Onursal Başkanı Mehmet Şahin ise Azerbeycan'daki zulme sessiz kalmayacaklarını söyledi.

Şahin, konuşmasına şu ifadelerle devam etti: "Kardeşlerim! Bugün buraya, Azerbaycanlı kardeşlerimizin yardım çağrısı ve ferydalarına yanıt vermek için toplanmış bulunmaktayız. Emperyalist güçler ve onların işbirlikçileri rejimleri ve iktidarları, tüm İslam dünyasını adeta bir yangın yerine çevirmiş durumdadırlar. Bu terörist, zalim ve emperyalistler ile onların işbirlikçileri, bilmektedirler ki karşılarında duracak, onların oyunlarını bozacak olan İslam ve Müslümanlardır.

Bu sebeple, tüm yeryüzü coğrafyasında siyasi, askeri ve ekonomik anlamda müslümanlara baskı yaparak, dayatmalar yaparak müslümanları susturmak, korkutmak ve bastırmak istemektedirler.

Bu emperyalist güçler ve onların işbirlikçi iktidarları, öncelikle bizim mukaddesatımıza bilinçli bir şkeilde saldırmaktadırlar. Azerbeycan'daki Hz. Fatıma Camii'nin yıkılma kararı da bu operasyonlardan yalnızca bir tanesidir. Bugün, emperyalist kafirleri ve onların işbirlikçileri, acımasızca toplu bir şekilde İslam ümmetine karşı saldırmaktadır. Eritre'den Moro'ya, Filistin'den Afganistan'a, Çeçenistan'dan Azerbeycan'a kadar bu zalimlere karşı toplu savunma ve küresel intifada, müslümanların boynuna artık borç olmuştur.

Bizler, Türkiyeli müslümanlar olarak bu zalimleri ve onların kuklalarını bir kez daha uyarıyoruz. Bu zalimleri, buradan Fatih Camii'nin avlusundan Türkiyeli müslümanlar olarak bir kez daha uyarıyoruz. Topraklarımızı işgal etmekten vazgeçin! Mukaddesatımıza saldırmaktan vazgeçin. Kadınlarımızın iffetine dokunmaktan vazgeçin! Kundaktaki bebeklerimizi öldürmekten de vazgeçin. Bizi korkutamazsınız! Bizi yıldıramazsınız!

Emperyalistlerin kuklası olan ve Siyonist dostu, diktatör Aliyev'e karşı onurlu duruşlarından ötürü Azerbeycanlı müslüman kardeşlerimizin onurlu mücadelelerini destekliyoruz. Bundan böyle, Azerbeycan'da müslümanlara, İslam'a ve mukaddesatımıza karşı yapılacak saldırıların takipçisi olacağız. Asla susmayacak, Azerbeycanlı kardeşlerimizin yardımına koşacak, onların dili, yüreği olacağız.

Geçtiğimiz günlerde Siyonist İsrail, İHH'nın Batı Şeria sorumlusu olan İzzet Şahin kardeşimizi tutukladı. Bu vesileyle bu olayı da hatırlatmak istedim. Allah, inşaallah bu kardeşimize ve Filistin'e özgürlüğünü bağışlayacaktır. Allah, yar ve yardımcısı olsun.

İslam düşmanlarına karşı Rabbimiz, ayaklarımızı sabit kılsın. Ümmet, kardeşlik ve paylaşma bilincimizi artırsın. Düşüncelerimize feraset, yüreklerimize cesaret versin. Bileklerimize güç ve kuvvet versin. Allah-u Ekber."

Fatih Camii'nde Protesto Gösterisi(FOTO) | .::Tevhid Haber::.
 

oguz

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
29 Eki 2006
Mesajlar
1,560
Puanları
0
Azerbeycan Yüksek Mahkemesi'nin Bakü'deki Hz. Fatıma camisini yıkma kararı ne kadar yanlış bir kararsa
bu olayda sadece Azerbeycan yada Aliyev'i suçlamakda o kadar yanlıştır diye düşünüyorum .
çünkü.
Azerbeycan ,Türkiye ilişkilerine zarar veren bu işlerin birinci sorumlusu izlediği yanlış açılım (ermeni açılımı)
siyaseti ile AKP hükümetidir .
Azerbeycan yıllarca İslamdan uzak kalmış onları islama ısındırması gereken yine biz soydaş ve dindaşlarıyız ,
 
Üst