Fast food insan davranışlarını değiştiriyor

efruz

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ağu 2009
Mesajlar
5,168
Puanları
113
Araştırmalar, sağlık üzerinde sayısız olumsuz etkisi olan fast food türü yiyeceklerin, şimdiye kadar pek de akla gelmeyen yeni bir etkisini ortaya çıkardı. Fast food, insanın davranışlarını da değiştirebildiği belirtildi.İtalyan Corriere della Sera gazetesinde çıkan habere göre, Kanada'daki Toronto Üniversitesine bağlı Rotman Yönetim Okulu tarafından yapılan bir araştırmada bilim adamları, bu tür yiyeceklerin şimdiye kadar pek de akla gelmeyen yeni bir etkisini ortaya çıkardı.
Bir grup gönüllünün katılımıyla yapılan araştırmada bilim adamları, hızla servis edilen ve yine hızla tüketilen bu yiyeceklerin insanları sakince karar verebilecekleri zamanlarda dahi acele etmeye teşvik ettiğini gözlemlendi.
Katılımcılara, ünlü bir fast food zincirinin logosu gibi bu tür yiyecekleri hatırlatan sembollerin de birkaç saniyeliğine yer aldığı bir videoyu izleten bilim adamları, daha sonra yaptıkları testlerde bu kişilerin davranış biçimlerinin değiştiğini tespit etti.
Örneğin bu kişilerin önlerine konulan bir metni okumada, çabuk bitirmelerinin onlara bir getirisi olmamasına karşın daha aceleci davrandıklarını gözlemleyen bilim adamları, aynı şekilde katılımcıların klasik şampuanlar yerine "ikisi bir arada" gibi zaman kazandıracak ürünlere yöneldiğini belirledi.
Bu tür yiyeceklerin zaman yetersizliği nedeniyle hızla yemek yeme ihtiyacıyla modern dünyanın bir gereği olarak ortaya çıktığını belirten bilim adamları, asıl problemin bu yiyeceklerin ihtiyaç duyulmadığı anlarda dahi insanda zaman kazanma isteğini harekete geçirmesi olduğunu söyledi.
Parkta yapılan bir yürüyüş sırasında maratondaymış gibi hareket etmenin anlamsız olduğunu belirten bilim adamları, araştırmalarının, fast food türü yiyecekleri hatırlatan bir sembolün dahi insanı gerek olmadığı halde aceleciliğe ve sabırsızlığa teşvik ettiğini gösterdiğine işaret etti.

haber7
 

ummuhan

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,942
Puanları
113
Güzel bir paylaşım olmuş.......... yalnızca bu ayak üstü yemek içmek değil.... dinlenilen müzik müziğin ses düzeyi v.s ile ilgili de bilimsel bir yazı okumuştum orada yüksek volümle dinlenen müziklerin DNA ların yapısını bozduğu (sarmalların duruşunu ve konumuınu etkilediği) dolayıosı ile insan dengelerinin altüst olduğu) ile ilgili idi.... dolayısı ile yenilen yemekten tutun dinlenen şeylere, yatış şeklinden oturuş şekillerine su içmeden tuvalet adabına... v.b her hareketimizle ilgili müslümanca yaşama şekli varken bunun hikmetini düşünüp uymamız gerekiyor vesselam :)
 
Üst