Faruk Beşer - Fıkıh Kültür ve Medeniyet

dostluk

Kıdemli Üye
"Fethullah Gülen Fıkhını Anlamak" kitabıyla popülaritesini artıran ilahiyatçı yazar Faruk BEŞER, Türkiye'deki tarikatların çoğunun Ehlisünnet sayılamayacağını iddia etti. Faruk Beşer'in çok tartışılacak yazısı şöyle:

Günümüz Türkiye’sine gelecek olursak, hemen her cemaatin bir ‘Ehlisünneti’ vardır ve hepsi de kendiler gibi olmayanları Ehlisünnet saymazlar. Oysa inançlarındaki farklılıklara bakıldığında aslında bu cemaatlerin ya da tarikatların çoğunun Ehlisünnet inancının dışında olduğu söylenebilir. Öyle değil mi? Zikirde, rabıtada, Peygamber’in ve velilerin yerlerini ve vasıflarını belirlemede, diğer müslümanlara bakmada ve onlarla olan ilişkilerde. İnsanlara kutsallık atfetmede Hz. Peygamber ve onun ashabı gibi düşünen ve öyle olan kaç cemaat vardır.Ehlisünnet olmanın ölçüsü onlar gibi inanma ve yaşama ise, kendi kabul ve inanışlarınızı Batınî yöntemlerle ve uçuk tevillerle Kuranı Kerim’e söyleterek onlar gibi olduğunuzu iddia edebilir misiniz? Ne yazık ki, bugün bunu yapanlar ve verecek başka cevapları olmadığı için ‘ötekileri’ Ehlisünnet düşmanı olarak yaftalayıp, kendilerine meşruiyet arayanlar çoktur.

Bu sebeple biz diyoruz ki, bugün tarikatlarımızın cemaatlerimizin çoğu Ehlisünnet değildir. Aksine Ehlisünnetin batıl saydığı Batınî düşünce odaklarıdırlar. Buna rağmen kendilerinden başka Ehlisünnet tanımazlar. Hatta bugünkü Selefîler, ilk Selefte, yani Selefi Salihîn’de olmayan aşırılıklarını hesaba katmazsak, Ehlisünnet olmaya bizim tarikatlarımızdan daha yakındırlar. Oysa ne onlar bizi Ehlisünnet sayarlar, ne de biz onları.

[Star Gazetesi, 23 Mayıs Cuma]

böyle yazan biri nasıl olurda fetullah gülen efendiyi savunurki,resmen yermiş onu ve cemaatini !

f.g. rabıtada ,zikirde ,şefaatte, velilere karşı düşüncelerde ehli sünnet dışı değilki, farklı düşünmüyorki ! ayrıca f.g efendiyi değer verenler alim diyenleride ehli sünneten saymamış bu yazı ! önce bu yazıdan alınması gerekenler varsa adı f.g hocayla anıldığı için f.g cemaati olmalıdır !

talib

Kıdemli Üye
Hala saçmalamaktan bahsediyorsun . Ben size uslubunuzdan bahsediyorum. Eleştirebilirsiniz bu en doğal hakkınız.Herkes aynı düşünecek diye birşey yok. Aklınıza yatmıyorsa , yanlış buluyorsanız bunu daha seviyeli bir şekilde de söyleyebilirsiniz.Efendimiz (sav) in bize tavsiye ettiği güzel ahlak bu olmasa gerek.

Hakikat ehli böyle ... (yapıyorsa) tarikat ehli ne yapmaz!? Rabıta da yapar, batıni sapkınlık içerisinde de bulunur Yazıyı bir daha oku. Hemen her cemaat diyor. Üstteki bir başka yazısında da %99 oranını çekinmeden verebiliyor. Rabıta ise %100'ün de var ya.

Bizi geçin efendim, biz de bir şey yok. Bu fakir ortaya mürşid olarak ya da hakikat ehli diye çıkmadı.

Yani sabrın da bir sınırı var derler ya. Nasıl bir zemin ise böyleleri çok rahat yetişiyor.

Hakikat mesleği-şirin tasavvuf mesleği diye kıyaslamalar ile yetişenlerin sonları bu herhalde.

+1 (ne demekse :) )

Hasan

Kardeşiniz
Arkadaşlar yazıyı okuyan her kez kendine göre bir yanlış aramış ve onu savunuyor oysa ki yazıda anlatılan tarikatlerin usullerinin illa yanlış olduğu değil,her tarikat ehlinin yanlızca biz ehli sünnet yolundayız iddasında bulunması,

,
Hatırlatmalıyım ki faruk beşer üzerinnden gönderme yapılan hoca efendi bir nur talebesi dir ve risaleler de üstad bediüzzaman bu konuyu "herkez benimmesleğim güzeldir deme hakkına sahiptir ,ama hiç kimse sadece benim mesleğim güzeldir diyemez" sözü ile özetlemiştir.İşte konu bu herkez bir yolda olabilirve o yol doğru olabilir yoldan sapılan yegane nokta sadece ben doğruyoldayım demek tir.

Faruk beşer yazıda rabıta ve diğer konularla ilgili saptamalar yaparken madem tek doğru benim diyorsunuz o halde sizin bu yaptıklarınız diğerlerine isnad ettikleriniz le çelişir mantık olarak o halde kimseye ehli sünnet değilsin deme ki sen en başta burda doğru yolda olduğunu ispatla diyor.Haa metodlar bidat midir veya ehli sünnet e uyarmı onlar ayrı tartışma konusu önce karşıdakini ehli sünnet dışına atma ki konuşula bilsin yoksa herkez savunmada bu işin sonu yok.SELAMETLE.

elmnightmare

Profesör
Forumlarda ki en çelişkili bir durum....
Mesela adamın yazısını asıyoruz adam yazısının içinde bir sürü hakaretler sıralamış "dinini donundan biraz daha sevenler" "şeytanlar" "cahiller" gibi habire makinalı tüfek gibi saydırıyor adam...
Bu adama "saçmalamış" "dengesiz" "hezeyan"diye karşılık verdin mi seviyesiz oluyorsun,"Senin onun ilmine sahip olmadan ne diye onu eleştirmeye kalkıyorsun" gibi abuk subuk cevaplar veriliyor...
Edepsizliğin ilmi olmaz...Hangi ilim sahibi olursa olsun hakaret içeren sözler varsa o ilim sahibi değil edepsizlik timsalidir...Onun Peygamber meşrebli olması düşünülemez;)

talib

Kıdemli Üye
Yazılıp çizilenler bize göre gayet açık. Herkes gayet rahat bir şekilde anlayabilir diye inanıyorum. Ama iş bizden-sizden meselesine geldiği için, anlaşmazlık oluyor. E onlar için değil de dışarıda kalanlar için yazalım.

Her tarikat yalnız benim yolum doğrudur, ehli sünnettir demez. Ben büyük cemaatlerin hiç birinden böyle bir şey duymadım. Kendi şeyhlerini zamanın kutbu bilirler ki o da normal ve doğru olanıdır. Bu tartışma konusu olamaz zaten. Sayı olarak küçük ama güzel pek çok cemaat vardır. Aynı durum bunlar için de söz konusudur.

Kimse kimseyi ehli sünnet dışı görmüyor. Ama nurculardan tarikat öğrenilmez diye de açık ve net bir şekilde söylüyorum. Onların harcı değildir. İmamı Rabbani, Mevlana Halidi Bağdadi ve emsali büyük zatların sözleri bizim için dinde senettir. Bu konuda bunlara ancak talebe olabileceklerin sözlerine itibar edilmez. Hele ki Faruk Beşer ve emsalinin...

Bu kadar hadis ve Kur'an'a bağlı birisine bu zamana kadar cevşen hakkında soru sorulmamış mı merak ettim. Sorun da cevaplasın bakalım ;) Saidi Nursi hz.lerini muhabbetim vardır ben inkar etmem ama bakalım ilahiyatçı prof.umuz aynı tavrını burada da sergileyebilecek mi? İşte size nurcu prof.un samimiyetini ölçebileceğiniz bir soru.

Cenan

Ordinaryus
Yazılıp çizilenler bize göre gayet açık. Herkes gayet rahat bir şekilde anlayabilir diye inanıyorum. Ama iş bizden-sizden meselesine geldiği için, anlaşmazlık oluyor. E onlar için değil de dışarıda kalanlar için yazalım.

Her tarikat yalnız benim yolum doğrudur, ehli sünnettir demez. Ben büyük cemaatlerin hiç birinden böyle bir şey duymadım. Kendi şeyhlerini zamanın kutbu bilirler ki o da normal ve doğru olanıdır. Bu tartışma konusu olamaz zaten. Sayı olarak küçük ama güzel pek çok cemaat vardır. Aynı durum bunlar için de söz konusudur.

Kimse kimseyi ehli sünnet dışı görmüyor. Ama nurculardan tarikat öğrenilmez diye de açık ve net bir şekilde söylüyorum. Onların harcı değildir. İmamı Rabbani, Mevlana Halidi Bağdadi ve emsali büyük zatların sözleri bizim için dinde senettir. Bu konuda bunlara ancak talebe olabileceklerin sözlerine itibar edilmez. Hele ki Faruk Beşer ve emsalinin...

Tesekkurler...

:good:

Hasan

Kardeşiniz

Bu kadar hadis ve Kur'an'a bağlı birisine bu zamana kadar cevşen hakkında soru sorulmamış mı merak ettim. Sorun da cevaplasın bakalım ;) Saidi Nursi hz.lerini muhabbetim vardır ben inkar etmem ama bakalım ilahiyatçı prof.umuz aynı tavrını burada da sergileyebilecek mi? İşte size nurcu prof.un samimiyetini ölçebileceğiniz bir soru.

Nurcularn tarikat öğretmek istedikleri düşüncesine nerdenkapıldın ki,ve o soruyu madem sormak istiyosun bak bakalım madem saygı duyuyorsun bediüzzaman ne demiş o konuda faruk beşer de aynını der şüphesiz,ve konu yine sen ben noktasında .Faruk beşer doğru der yanlış der haddi dir değildir ayrı konu o halde madem bir tarikatın yaptığı tüm ehli tarik için geçerli değil bir yazar ın sözünden kalkıp ta tüm nur camiasına gönderme yapmak niye bu ne çelişki.Bu haslet i bırakın arkadaşlar,hep bir konuda haklı olmaya çalışmak yerine "ben ne yazdığını anladım" deyip kesip atmadan esas ne denmiş ona bakın.

O cevşen sorusu samimiyet ölçecekse bi sürü soru var ehli sünnet in samimiyetini ölçecek bunun sonu varmı herkez yoğurdum sevdasında ama konu o değil ve ısrarla konuyu bu merhaleye taşımanız da manidar.

Bu yazının ardından sorulması gereken soru kendi nefsişmize olması gerekirken vay sen rabıtaya ne dedin vay cevşen haaa demek işin en alt seviyede tartışılmasınaneden olur.Eğer bu konuda konuşmak istyiyorsanız buyrunmeydan sizin biz boşa güreşmeyiz SELAMETLE.

faruk

Üye
Faruk Beşer ne zaman nurcu oldu yaw?...
Biri yukarda demişki himmet toplantılarındaki faruk abi...
Ne zaman himmet toplantılarına katıldı ?...

Konuyla nurcuların ne alakası var?...
İyi ki adam F.Gülen hakkında bir kitap yazdı...:)

m-angel

Nam-ı diğer TÜRBEDAR
onların harcı değildir derken bütün bir cemaati nasıl kastedersiniz anlayamadım. Yani nurculuk ve ehl-i tarik arasında nasıl bir ayrım var neye göre oncular ve buncular olduk onu anlamadım. İşte Faruk Beşer hocanın dediğine geldik. Nurcuları onlar diye görebiliyorsak demek hoca haklı.

İbrahim Tevhidi

Profesör
Web sitesi
www.rebeze.com
Çok güzel ve yerinde tesbitler!

Allah böyle objektif, adam gibi adam ilahiyatçılarımızdan razı olsun.

Sizin istediklerinizi söyleyince iyi, istemediklerinizi söyleyince hemen sapık oluveriyor. Ne güzel ya!

hirahos

Kıdemli Üye
Bir zamanlar gündemde bir sözdü:

Beni bir tek sen anladın; sen de yanlış "anladın"...

Olsun, yani yanlış da olsa anlayan var ya.. :eek:leyo: Şükretmek lazım..

fakiri

Kıdemli Üye
Çok güzel ve yerinde tesbitler!
Allah böyle objektif, adam gibi adam ilahiyatçılarımızdan razı olsun.
Sizin istediklerinizi söyleyince iyi, istemediklerinizi söyleyince hemen sapık oluveriyor. Ne güzel ya!

Bizim bildiğimiz AMİGOLAR yalnız kendi takımlarını desteklerler !

m-angel

Nam-ı diğer TÜRBEDAR
Amigoluk müslümana yakışmayacak bir vasıftır. Onun için üstüme bile alınmadım. Hiç bir zaman körü körüne de kimseye uymadım. Benim fikrime uymayanlarada hep saygılı oldum . Onun için saygı sınırlarını aşmayın lütfen. Alay eder tarzda sözler yazmak bana ters düşer. Sizin gibi düşünmeyenler de olabileceği gerçeğini göz ardı etmeyin .

girdap

Ordinaryus
Tipik bir okuduğunu yanlış anlama vakası..
Yazarın bir şekilde Fethullah Gülen'le irtibatının olması da konunun açılmasına engel olmuş...
Ayrıca "Tarikatlarımız ehli sünnet değil!" konu başlığı da problemli...
Çünkü yukarıda altı çizgili satırlar konunun özünü kolayca anlatabilecek kıvamda....
Faruk Beşer"Tarikatlarımız ehli sünnet değil" demiyor,
"sadece kendini ehli sünnet gören tarikatların ehli sünnet olmadığını" söylüyor.
Bunda anlaşılmayacak bir şey varmı...
Eğer sadece kendi tarikatının "ehli sünnet " diğer tüm tarikatları ehli sünnet dışı gören bir anlayış argo tabirler sakat kafalılık değilse nedir?..

1) Faruk Beşer, maalesef ki sizin dediğiniz gibi demiyor, tarikatların çoğundaki uygulamaların Peygamber Efendimiz'in uygulamalarıyla çeliştiğini söyleyerek tarikatları bir nevi bidatçilikle suçluyor. Şu paragrafı başka türlü anlamak mümkün mü? "Oysa inançlarındaki farklılıklara bakıldığında aslında bu cemaatlerin ya da tarikatların çoğunun Ehlisünnet inancının dışında olduğu söylenebilir. Öyle değil mi? Zikirde, rabıtada, Peygamber’in ve velilerin yerlerini ve vasıflarını belirlemede, diğer müslümanlara bakmada ve onlarla olan ilişkilerde. İnsanlara kutsallık atfetmede Hz. Peygamber ve onun ashabı gibi düşünen ve öyle olan kaç cemaat vardır. Ehlisünnet olmanın ölçüsü onlar gibi inanma ve yaşama ise, kendi kabul ve inanışlarınızı Batınî yöntemlerle ve uçuk tevillerle Kuranı Kerim’e söyleterek onlar gibi olduğunuzu iddia edebilir misiniz?"

2) Yazarın Fethullah Gülen ile ilgisinin alakası olması tabiki konuyu açmamda etkiliydi, çünkü yoğun bir "devir tarikat devri değil, iman kurtarma devri" savunmasıyla tarikata mesafeli duran bir oluşumun liderinin müçtehid olduğuna inanan ve onu övücü bir kitap yazan Faruk Beşer'in düşüncelerinin M.Fethullah Gülen'den tamamen bağımsız olduğuna inanmak çok zordu.

m-angel

Nam-ı diğer TÜRBEDAR
Arkadaşlar herkes bir tarikata girmek zorundamı?

elmnightmare

Profesör
bazen Kuranı Kerim’i zorlama yorumlara girişmişler, bazen de zayıf ya da uydurma hadislere tutunmuşlar, ya da bunları bizzat oluşturmuşlar.
Mesela Ümmetimin ihtilafı rahmettir hadisine bakalım...
Bütün tarikat ve mezhepler bu hadise sahih demekteler...
Şimdi bu uydurma hadise tutununca olan olmuş:)
Ama bu Beşer bu bir uydurma söz deyip kestirip atmış:)

girdap

Ordinaryus
Arkadaşlar herkes bir tarikata girmek zorundamı?

Değildir tabiki. Kimse ne bir cemaate, ne de bir tarikata girmek zorunda değildir. Fakat nefsini terbiye edip insan-ı kamil olma gibi her tarafı engellerle dolu zorlu bir yola girmek isteyen insanın, o yolları iyi bilen bir rehbere ihtiyacı vardır ki, ona da mürşid-i kamil denir...

Hiçbir cemaate girmek de zorunlu değil ama biz, bir cemaate girip daha sonra çıkan insan için adeta dinden çıkmışcasına "Vah vah, ayağı kaydı!" diye arkasından ağıtlar yakan cemaatler de biliyoruz maalesef.

talib

Kıdemli Üye
Son olmasını umut ederek bir kaç kelam daha edelim.

Faruk Beşer ne zaman nurcu oldu yaw?...
Biri yukarda demişki himmet toplantılarındaki faruk abi...
Ne zaman himmet toplantılarına katıldı ?...

Konuyla nurcuların ne alakası var?...
İyi ki adam F.Gülen hakkında bir kitap yazdı...:)

Himmet toplantılarına muhtemelen katılmamıştır, farkındayım. Aslında işaretlerde bulunuyorum bazı şeylere ama zahirde olan dahi yanlış anlaşılıyor, farklı görünüyorsa işaret edilen yer nasıl görünsün.

Fethullah Hoca'nın fıkhını anlayabilen, himmet toplantılarına söz edemeyen birisi tarikatların %90'ının insanları sömürmek için kurulablldiğini söyleyebiliyor, inanılır gibi değil yani. Şimdi doğru anlayamayacaklar için br noktaya temas edeyim. Bunları tesbit amaçlı söylüyorum yoksa himmet toplantılarının, şunun bunun doğruluğunda ya da yanlışlığında değilim.

onların harcı değildir derken bütün bir cemaati nasıl kastedersiniz anlayamadım. Yani nurculuk ve ehl-i tarik arasında nasıl bir ayrım var neye göre oncular ve buncular olduk onu anlamadım. İşte Faruk Beşer hocanın dediğine geldik. Nurcuları onlar diye görebiliyorsak demek hoca haklı.

Evet bütün cemaati kastediyorum. Tarikatı, rabıtayı herhalde nurculardan öğrenecek ve oradan izin bekleyecek değiliz. Zira genele açık sitelerinde bile amaçları genelde mukayese yapmaktır. İşte kendileri onlar olmak taraftarıdır. Faruk Beşer tarikatçıları ehli bidat olmakla suçlarken oncu, buncu olmuyor da biz yanlış derken oncu buncu oluyoruz. Hoca haklı!!!

Nurcularn tarikat öğretmek istedikleri düşüncesine nerdenkapıldın ki,ve o soruyu madem sormak istiyosun bak bakalım madem saygı duyuyorsun bediüzzaman ne demiş o konuda faruk beşer de aynını der şüphesiz,ve konu yine sen ben noktasında .Faruk beşer doğru der yanlış der haddi dir değildir ayrı konu o halde madem bir tarikatın yaptığı tüm ehli tarik için geçerli değil bir yazar ın sözünden kalkıp ta tüm nur camiasına gönderme yapmak niye bu ne çelişki.Bu haslet i bırakın arkadaşlar,hep bir konuda haklı olmaya çalışmak yerine "ben ne yazdığını anladım" deyip kesip atmadan esas ne denmiş ona bakın.

O cevşen sorusu samimiyet ölçecekse bi sürü soru var ehli sünnet in samimiyetini ölçecek bunun sonu varmı herkez yoğurdum sevdasında ama konu o değil ve ısrarla konuyu bu merhaleye taşımanız da manidar.

Bu yazının ardından sorulması gereken soru kendi nefsişmize olması gerekirken vay sen rabıtaya ne dedin vay cevşen haaa demek işin en alt seviyede tartışılmasınaneden olur.Eğer bu konuda konuşmak istyiyorsanız buyrunmeydan sizin biz boşa güreşmeyiz SELAMETLE.

Nurcular tarikat öğrenmek istiyor demedim. Sitelerinde tarikat hakkında konuşuyorlar dedim. Hadleri değil iken.

Evet samimiyetini ölçün bakalım Hocanızın. Mesela ehli tariki bak nasıl suçluyor:

"Bu sebeple biz diyoruz ki, bugün tarikatlarımızın cemaatlerimizin çoğu Ehlisünnet değildir. Aksine Ehlisünnetin batıl saydığı Batınî düşünce odaklarıdırlar. Buna rağmen kendilerinden başka Ehlisünnet tanımazlar. Hatta bugünkü Selefîler, ilk Selefte, yani Selefi Salihîn’de olmayan aşırılıklarını hesaba katmazsak, Ehlisünnet olmaya bizim tarikatlarımızdan daha yakındırlar. Oysa ne onlar bizi Ehlisünnet sayarlar, ne de biz onları.

Öyleyse bu işte bir yanlış olduğu kesindir. Kimse bize kızmasın, hepimiz gerisin geri dönelim, önce Hz. Peygamber ve ashabının nasıl inandığını yeniden öğrenelim, sonra da tekellüflü Batınî yorumlar yapmadan Ehlisünnet olup olmadığımıza bir bakalım."

Tarikatları böyle mesnetsizce suçlayabilen birisine cevşenin kaynağını ve Saidi Nursi'nin kendisi veya risaleler hakkında Kur'an da işaret olduğunu söylediğini hatırlatın. Bakalım selefi hocanız nasıl cevap verecek. Evet Saidi Nursi hz.leri ne dedi ise öyledir mi diyecek yoksa ben Kur'an da öyle bir işaret görmedim bu çok zorlama ve batıni bir youmdur, cevşen ise sahih kaynaklar yer almaz mı diyecek?

Saidi Nursi hz.lerinin sözlerini tartışmak değil amacım. Sitede ilginç bu türlü konular yok. Herkese sorulan hocaya sorulmamış herhalde ya da cevaptan kaçınıyor. Biz bekliyoruz cevabını, aynı bakış açısını bakalım burada görebilecek miyiz?

faruk

Üye
Himmet toplantılarına muhtemelen katılmamıştır, farkındayım. Aslında işaretlerde bulunuyorum bazı şeylere ama zahirde olan dahi yanlış anlaşılıyor, farklı görünüyorsa işaret edilen yer nasıl görünsün.

Yaaa!...

"Hadi risale okumaya. Bakın Faruk abi okumuş anlamış tarikatlardaki bidatlara (!) savaş açmış. "

cümlenizde de onun nurcu olduğunu söylemediniz demek....

Sanki öyle görünüyordu...

Aydınlandık!...
Bence sizin derdiniz Faruk Beşer değil
biliyormusunuz...:)