Farmville, Facebook’tan çıkıyor mu?

efruz

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ağu 2009
Mesajlar
5,168
Puanları
0


Facebook'un yeni tahsilat kurallarını beğenmeyen oyun firması Zynga, Farmville dahil bütün oyunlarını Facebook'tan çekme tehdidi savurdu.

Facebook’ta en bağımlılık yapan oyun olan Farmville’in işleticisi Zynga, sosyal ağın dayattığı yeni tahsilat kuralları yüzünden siteyi terketmeyi düşünüyor. Kendi oyunları için geniş bir portal hazırlığında olan Zynga, Facebook ile anlaşmaya varamazsa eski popülaritesini de yitirebilir.

TechCrunch sitesinde yer alan yoruma göre Facebook, kendi platformunda yapılan satışlarda ‘Facebook Kredisi’ kullanılmasını, yani tahsilatın kendisi üzerinden geçmesini istiyor. Site yönetimi, bu ödemeler üzerinde yüzde 30 komisyon alıyor.

Farmville, Mafia Wars, Cafe World gibi kısmen de olsa paranın döndüğü oyunların sahibi Zynga ise para akışını Facebook’a bırakmak istemiyor. Dedikoduya göre Zynga kurucuları, Facebook’un kararından dönmemesi halinde siteyi terkedip kendi portallarından oyunları oynatmaya devam etmeyi değerlendiriyor.

Özellikle Farmville’de tarlasını büyütüp rekoltesini artırmak isteyen oyuncular birkaç dolara bolca tohum, ekipman vs. alarak Zynga’ya her ay yüzbinlerce dolar kazandırıyor.

TechCrunch ve PC World’de yer alan yorumlara göre Zynga’nın ‘tehdidi’ Facebook’a sökmeyecek. Zira çok sofistike olmayan bir oyun olan Farmville’in, ayağı Facebook’a alışkın üyeler sayesinde popüler olduğu, Facebook dışına çıkması halinde 350 bin üyesinin büyük kısmını kaybedeceği söyleniyor.

Öte yandan oyunun müdavimleri sayesinde Facebook da hatırı sayılır bir para kazanıyor. Ancak Farmville’in sosyal ağı terketmesi halinde, başka firmaların benzer uygulamalarla onun tahtına yerleşmek için yarışacası kesin.​
 
Üst