fakirliğin yüksek fazileti

leyli

Paylaşımcı
FAKİRLİĞİN YÜKSEK FAZİLETİ
(Fakirlerin Ahiretteki Yüksek Dereceleri)

"Benim iki mesleği vardır, kim onları severse Beni sevmiş olur, onları hor gören Benden nefret etmiş demektir: Fakirlik ve Cihâd" Hadis'i Şerif

"Mü'mine fakirlik, acem kızının yanağındaki benden daha güzel yakışır." Hadis'i Şerif

Peygamber Efendimiz SAV "Cennete girdim çoğu cennetliklerin fakirler olduğunu gördüm, arkasından cehenneme vardım, içindekilerin büyük çoğunluğunu zenginler ile kadınların meydana getirdiğini gördüm." Başka bir rivayette "Çoğu cennetliklerin fakirler olduğunu gördüm, zenginler nerede?" diye sordum. Bana "Dünya didinmeleri onları buraya girmekten alıkoydu" diye cevap verildi.

"Fakirlik dünyada mü'minin hediyesidir, en son cennete girecek peygamber muhteşem mülkünden dolayı Hz Süleyman (as) ve en son cennete girecek Sahabe zenginliğinden ötürü ABDURRAHMAN İbn'i Avf'dır RA." (Cennetle müjdelenen on Sahabeden RA biridir)
Hadis'i Şerif

"ALLAH C.C. bir kulu severse başına bir bela verir, onu daha çok sevdiği takdirde kendisini çoluksuz , çocuksuz, malsız bırakır."
Hadis'i Şerif

"Fakirliğin sana doğru geldiğini görünce Salihler geleneğine uyarak 'Hoşgeldin' de, buna karşılık zenginliğin sana yöneldiğini görünce 'Bu günahlarımdan birinin dünyada verilmiş cezasıdır' de." Hadis'i Şerif

Hz Musa AS ALLAH'u Teâlâ'ya "Ya Rabbi, kulların içinde senin dostların kimlerdir ki, bende onları Senin için seveyim" diye sorar. ALLAH C.C. "Bütün fakirler, fakirler diye buyurur"

Peygamber Efendimiz SAV buyuruyor "Cennete girdim önümde bir ayak sesi duydum, baktım ki Bilâl'di RA. Cennetin üst katlarına göz gezdirdim, ümmetimin fakirleri ile onların çoluk çocuklarını gördüm". "Ya Rabbi bunlar niye bu durumdalar?" diye sordum. ALLAH C.C. "Kadınların derecesini kırmızı altın ve ipek düşürdü. Zenginler ise uzun süren bir hesapla meşgul oldular" diye cevap buyurdu. Bu arada sahabelerimi gördüm, ABDURRAHMAN ibn'i Avf'ı göremedim. Bir müddet sonra kendisi ağlayarak yanıma geldi. Ona "Neden bu kadar arkada kaldın?" diye sordum. Bana "Ya RASULULLAH, ALLAH'a C.C. yemin ederim, Senin yanına gelinceye kadar öyle engellerle karşılaştım ki, Seni bir daha göremeyeceğimi sandım" cevabını verdi.

Peygamberimiz SAV bir gün bir fakirin ziyaretine gider, evinde bir şey olmadığını görür bunun üzerine "Eğer bu fakirin nuru bütün yeryüzü halkına dağıtılsa hepsini kaplardı." Buyurdu

Peygamberimiz SAV bir gün Sahabelere RA "Beni dinleyin, size cennetin sultanları kimlerdir söyleyeyim mi?" buyurur. Sahabeler RA "Evet, buyur ya RASULULLAH" SAV derler. Efendimiz SAV "Bütün düşkün, itibarsız, yüzü kirli, saçı başı karışık, yazlık ve kışlık iki soluk elbiseden başka giyeceği olmayan ve hiç kimsenin tarafına bakmadığı ve fakat ALLAH C.C. adına bir konuda yemin etse, O'nun tarafından mahcup edilmeyerek haklı çıkarılan kimselerdir" buyurdu.

İbn'i Abbâs RA derki: "Zenginlikten dolayı hürmet edip, fakirlikten hor gören Lanetlidir."

Adamın bir İbrahim Edhem'e RA onbin dirhem getirir. İbrahim Edhem RA "onbin dirhem karşılığında adımı fakirler kütüğünden sildirmemi mi istiyorsun? Bunu hiçbir zaman yapamam" dedi