fakiri ile Röportaj

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Verda

Gales
Konu dışı mesajlar silinmiştir bu yaklaşımda dewam edilirse de silinecektir..

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Yeryüzünde Mezheb ve mezhebler yoktur diyen biri olarak ne hakla bize sorulan mezheble ilgili bir soruya cevab veriyorsunuz ?
Bu yaptığınız çok çirkin bir iş çok !

Valla mı? Bak sen!

Yeryüzünde elbet mezhep ve mezhepler yoktur!

İmam Azam Ebu Hanife sizler kadar bu mes'eleyi bilmiyor muydu ki,

"Ben "Hanefi" adında bir mezhep kurdum" dememiştir!

Zaten mezhebin olmadığı da "Hanefi" teriminden rahatça anlaşılır.

Hanefi, yani "İmam Azam Ebu Hanife'ye ait görüş" anlamında!

---)))

Sen röportajına devam et!

Siyasetçilerle alakalı sana bir soru sordum, onu bir cevapla!!!

kebîkec

İhvan Forum Üye
Ne olacak bu gençliğin hali ? Sarıgülün durumunu nasıl görüyorsunuz?

Verda

Gales
Dede yeni tanıdığın insanlarda dikkatini öncelikle neler çeker?

fakiri

Kıdemli Üye
Ne olacak bu gençliğin hali ? Sarıgülün durumunu nasıl görüyorsunuz?

Bize göre, sadece gençlik değil, onların velileri de aynı kefede ve sorumlu... Yani, toplum olarak büyük bir çıkmazdayız. Biz, içinde bulunduğumuz devrin ahir zaman olduğuna ve kıyamet alâmetlerinin yaşandığına inananlardanız. Bu fetret ve isyan devri yaşanacak ve nihâyet Mehdi Aleyhisselâm zuhur edecektir. Bugün bırakın başkalarını kurtarmak, sadece kendi gemisini kurtaran bile kaptandır iye düşünüyoruz.
Sarıgül'ün Büyükşehir başkanlığı adaylığına gelince... Siyasetle içli-dışlı değilim demiştim. Ancak, tarafsız bir gözle şunu söyleyebilirim.
İstanbul Halkı AKP herhangi şehrin çehresini değiştiren ve baştan-başa adeta yeniden imar eden AKP'li adaylardan başkasına oy verirse bize öre çok büyük bir nankörlük yapmış olur-olacaktır. Bu bağlamda Sarıgülün şansını klasik CHP oyları bandına %30-35 olarak görmekteyim.

Dede yeni tanıdığın insanlarda dikkatini öncelikle neler çeker?

Dikkatimi en önce edebi, yılışıklığı ve ukala olup-olmama durumu çeker. Ve bu hususlarda çoğu zaman verdiğim kararlarda isabet etmişimdir.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Benden de sana bir soru:

"Bu sitede neden en çok banlanan üyeler arasındasın?"

bi husben

Kıdemli Üye
fakiri
şeyhin ömer öngüt Allahtan vahiy aldığını idaa ediyor şeyhinin vahiy aldığına şehadet ediyormusun

fakiri

Kıdemli Üye
fakiri
şeyhin ömer öngüt Allahtan vahiy aldığını idaa ediyor şeyhinin vahiy aldığına şehadet ediyormusun

Allahtan vahiy aldığın iddia ettiği metni ve linki burada vermelisin ki, biz de ona göre cevab verelim. Bunu bekleyecem. Ama sana, herhangi bir Müslüman insanın vahiy alabileceği konusunda bir ders vereyim istersen.
Önce bir Kuran meali ve Tefsiri bul, Şura Sûresi1.ayet-i celileyi oku...Orada
"Allah bir insanla karşılıklı konuşmaz. Ancak vahiy vasıtasıyla, yahut perde arkasından konuşur, ya da bir elçi gönderip, kendi izniyle dilediğini vahyeder." buyruluyor. Şu halde senin bu sorun şimdi absürd ve abes bir soru olmadı mı?

fakiri

Kıdemli Üye
Yukarıdaki 93.mesajımda Şura Sûresi 51. ayeti celilesi yazacağıma yanlışlıkla 1.ayet-i celilesi yazdım. Düzeltir özür dilerim.

Verda

Gales
Dede akademik alana biraz menfi baktığınızı az çok biliyorum tam olarak sebepleri nedir?

fakiri

Kıdemli Üye
Dede akademik alana biraz menfi baktığınızı az çok biliyorum tam olarak sebepleri nedir?

Ne gibi ?.. Bizim en önemli kaynağımızı ve mehaz olarak akademik personelin tezleri ve eserleri oluşturur.
Hatta, bu forumda bile birçok dini soruya ilâhiyatçı akademik personelin ve öğretim görevlilerin eserinden istifade ile cevap vermişizdir. Örneğin, bize Hatemu'l Evliyâ hakkında soru soranları, gayet açık cevaplar verildiği halde merhum Ömer Efendinin eserlerive hakikat.com sitesi yerine, Uludağ Üniversitesi Tasavvuf Bölümü Öğretim görevlilerinden Prof.Dr.Mustafa KARA ve Prof.D. Salih Çift adlı akademik personelin bu Hatem-i Veli konusundaki tez ve makalelerini incelemeyi salık vermişimdir. Elbetteki bütün akademik personelin eserlerini aynı sıhhat derecesiyle görmeyiz ancak, şahsen biz onlardan çok istiade etmişizdir.

fakiri

Kıdemli Üye
Hayır...Aslında her iki kesimin de birbirlerini destekler mahiyette olduğunu bizzat araştırmalarım sırasında müşahade ettim. Ancak, şu kadar var ki, sufiler ve mutasavvıflar yazmış oldukları eserleri ve nakletmiş odukları bilgileri bizatihi yaşayan birer canlı örnek gibi ortaya koyarken, akademik personel, bu bilgileri sadece işin ilmi yönünü öne çıkararak yapmaktadır. Yani, nasıl ki sıtma hastalığının nasıl bir hastalık olduğunu detaylarıyla enine-boyuna öğrenen bir doktor bu konuda ilmel-yakîn bir bilgi sahibi oluyorsa; aynı hastalığa tutulmuş biri için bu hastalığa ait bilgi hakkel-yakîn bir bilgi olur. İşte aralarında sadece böyle bir fark gördüm. Yoksa, anlatılmak istenilen temalar ve verilen bilgiler birbiriyle örtüşmektedir.

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
öncelikle sevgili peygamberimizin bir hadisini hatırlatmak isterim.. “müslüman bir kişi (kendisi gibi) müslüman (olan) birisini tekfir ettiğinde eğer o kâfir ise ne ala, şayet kâfir değilse tekfir eden kâfir olur.” (sahihu süneni ebi davud, 3921.)

forumda sık sık birilerini tekfir ettiğinizi görüyoruz.

bir müslümanı elde güneş kadar açık ve net deliller olmadan tekfir edenler rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem hadislerinde beyan edildiği üzere dinden çıkarlar.

muvahhid bir müslümanı tekfir etmenin teklikesinin farkındamısınız?

Verda

Gales
Peki dede geçmiş tasawuf ile günümüz tasawufu arasında bir fark var mıdır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...