Faizin helal olan çeşidi var mıdır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hasandemir

Asistan
"..Ashabim!

"Kimin yaninda bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki, faizin her cesidi kaldirilmistir. Allah

böyle hükmetmistir. Ilk kaldirdigim faiz de Abdulmutallib'in oglu (amcam) Abbas'in faizidir. Lakin

anaparaniz size aittir. Ne zulmediniz, ne de zulme ugrayiniz..."

Yukarıdaki ifade veda hutbesinden alınmıştır.Bu hutbede Allah Resulü Faizin her çeşidinin kaldırıldığını söylüyor.Anlayan anlamıştır.Anlamayan ahiret günü anlar.

H

hiç

Guest
Alternatifleriniz nerede kardeşim uzayda mı yaşıyorsunuz siz,dünya düzeni böyle başka seçenegimiz yok...! varsa söyle bilelim ama sakın bana vazgeçin demeyin dünya müslümanın zindanı degildir burada da müslüman rahat etmeli,dünyadan istifade etmelidir..mecburuz yani istedigimizden degil...!!!!!

yenibeyin

Asistan
Web sitesi
www.yenibeyin.com
Alternatifleriniz nerede kardeşim uzayda mı yaşıyorsunuz siz,dünya düzeni böyle başka seçenegimiz yok...! varsa söyle bilelim ama sakın bana vazgeçin demeyin dünya müslümanın zindanı degildir burada da müslüman rahat etmeli,dünyadan istifade etmelidir..mecburuz yani istedigimizden degil...!!!!!

benim alternatifim alın teri ile çalışmak :D

hasandemir

Asistan

Faiz almaları günah bu zoruma gitmiyor.Ama faiz yasağının hatırlatılmasını din düşmanlığı olarak nitelendirmeleri yok mu,insanı çileden çıkarıyor.Haberi yok ki o sözü ile imanını tehlikeye atıyor.Alternatif karz hasen,yani verdiğin borcun karşılığında daha fazlasını istememek.Öyle olursa finans kurumu yaşamazmış.Yaşamazsa ölsün.Allah bizi finans kurumunu yaşatmak için mi yarattı?İslama uymayan hiç bir kurumu yaşatmak zorunda değiliz.Yaşatmaya çalışırsakta mesulüz.

U

ummuhan

Guest
Faiz almaları günah bu zoruma gitmiyor.Ama faiz yasağının hatırlatılmasını din düşmanlığı olarak nitelendirmeleri yok mu,insanı çileden çıkarıyor.Haberi yok ki o sözü ile imanını tehlikeye atıyor.

Hafazallah.......

Not: Faizin çeşidi mi olur faiz faizdir ve haramdır... orasaından burasından çıkış aranamayacak kadar kesin haram...... lardan hem de..... vesselam

Enes

İhvan Forum Üye
--------------------------------------------------------------------------
Bakara 149 Her nereden yola çıkarsan hemen yüzünü Mescid-i Haram'a doğru çevir. Şüphesiz bu Rabbinden gelen bir gerçektir. Allah, yaptıklarınızdan habersiz de değildir.

ismi ne olursa olsun alınteri olmadan paradan para kazanmak haramdır... bu hükümlerce net ve kesindir... Para bir kağıt parçasıdır ama çalıştırılırsa çoğalır yok birine vereyim çalıştırsında bana fazlasını versin demek hem dindışı hem mantık dışıdır...

tamam birine ortak olursun ve işin başında olmazsın kar ve zarara aynı oranda ortak olursunuz ama yoook zarar edersen sana kar edersen hasana diyemezsin...

eski köye yeni adet faiz almakta vermekte haramdır... neyi tartışıyoruz Allah aşkına...

hasandemir

Asistan
--------------------------------------------------------------------------
Bakara 149 Her nereden yola çıkarsan hemen yüzünü Mescid-i Haram'a doğru çevir. Şüphesiz bu Rabbinden gelen bir gerçektir. Allah, yaptıklarınızdan habersiz de değildir.

ismi ne olursa olsun alınteri olmadan paradan para kazanmak haramdır... bu hükümlerce net ve kesindir... Para bir kağıt parçasıdır ama çalıştırılırsa çoğalır yok birine vereyim çalıştırsında bana fazlasını versin demek hem dindışı hem mantık dışıdır...

tamam birine ortak olursun ve işin başında olmazsın kar ve zarara aynı oranda ortak olursunuz ama yoook zarar edersen sana kar edersen hasana diyemezsin...

eski köye yeni adet faiz almakta vermekte haramdır... neyi tartışıyoruz Allah aşkına...

Arşivist isminde bir üyen var.Onun Agbisinin konusuna yazdığı yorumu oku.Faiz haramdır diyenlere din düşmanı diyor.

Enes

İhvan Forum Üye
Bakara 150. Her nereden yola çıkarsan yüzünü Mescid-i Haram'a doğru çevir ve her nerede olursanız yüzünüzü ona doğru çevirin ki insanlar için aleyhinizde bir delil olmasın. Ancak içlerinden haksızlık edenler başka. Siz de onlardan korkmayın, Benden korkun ki hem üzerinizdeki nimetimi tamamlayayım hem de bu sayede doğru yola eresiniz.

hasandermir arşivist din düşmanı diyorsa ona diyeceğim iki kelime vardır...

bilginiz üzere 1 haftadır forumu takip edemiyorum. hangi bölümde bu meşhur isnatlar??

ibrahimi

Has Uşak
**
*​
Evet işitti Allah, kocası hakkında seninle tartışan ve Allah'a şikayet eden o kadının dediğini; Allah da konuşmanızı dinliyordu, çünkü Allah işitir, görür. (mucadele-1)​
*
**
********​

şimdi bir dakika...
avrupada yaşayan vatandaşlarımız darul harpta oldukları için kredi kullanıyorlar.
bunun açıklaması? fetvası?

fakiri

Kıdemli Üye
Boşuna kendinizi yormayın !

arkadaşlar,
Hiç boşuna yorulmayın. :uzgunum[1]: Faizin haram olduğunu inanmayanlar da biliyor ve müslümanları bu isim altında tongaya düşüremeyeceklerini bildiklerinden, şimdilerde faiz adı, çok daha değişik isimlerle anılıyor (kâr ortaklığı, kâr mahrumiyeti, vade farkı, provizyon v.s. gibi) ve sanki faiz değilmiş gibi müslümanlara yutturuluyor ya da yutturulmaya çalışılıyor.
Bu sebeple, tartışmalarımızı boşu-boşuna yapmayalım.

hasandemir

Asistan
Bakara 150. Her nereden yola çıkarsan yüzünü Mescid-i Haram'a doğru çevir ve her nerede olursanız yüzünüzü ona doğru çevirin ki insanlar için aleyhinizde bir delil olmasın. Ancak içlerinden haksızlık edenler başka. Siz de onlardan korkmayın, Benden korkun ki hem üzerinizdeki nimetimi tamamlayayım hem de bu sayede doğru yola eresiniz.

hasandermir arşivist din düşmanı diyorsa ona diyeceğim iki kelime vardır...

bilginiz üzere 1 haftadır forumu takip edemiyorum. hangi bölümde bu meşhur isnatlar??

"İşine gelirse kardeşim İşine gelmezse yapma yapıpta tenkit etme " başlıklı konuda vade farkından bahsediliyor.Arşivist efendi de vade farkının faiz olduğunu söyleyenlere din düşmanı damgası vuruyor.

U

ummuhan

Guest
Arşivist isminde bir üyen var.Onun Agbisinin konusuna yazdığı yorumu oku.Faiz haramdır diyenlere din düşmanı diyor.

Bu siteye her çeşit insan giriyor hasandemir kardeş... her türden de üye var.... dini bütünlük ölçüsü yok biliyorsunuz olsa girişte ölçer öyle alırlardı belki :) ama her diyenin her dediği de site yönetimini bağlamaz diyene aittir bence, şimdi benim dediklerimde buna dahil.... ama daima yapıcı, birleştirici olmak lazım zor olanı yapmak lazım yani....

SeNoL

MUEYABYA

Maide - 118 - Eğer Sen onlara azap edersen, şüphe yok ki onlar senin kullarındır, eğer onları bağışlarsan yine şüphe yok ki sen çok güçlü ve hikmet sahibisin."

Ne yazık ki ne söylediğimizi bilmeden,yada söylediğimiz şeylerin nelere mâl olacağını düşünmeden konuşmayı pek seviyoruz bizler..HEle konu fetva,ahkam kesmeye gelince kimseye sıra vermiyoruz..ALLAH bizleri affetsin..

arşivist

Profesör
Web sitesi
www.smf123.net

ben ne zaman demişim ne demişim nasıl okunmuş nasıl anlaşılmış
ALLAHIN haram dediğine ben veya bir başkası nasıl helal diyebilir.

yanlış yazdıysam özür dilerim ama yanlış anlaşıldıysam da özür beklemek en doğal hakkımdır.

hasandemir

Asistan
ben ne zaman demişim ne demişim nasıl okunmuş nasıl anlaşılmış
ALLAHIN haram dediğine ben veya bir başkası nasıl helal diyebilir.

yanlış yazdıysam özür dilerim ama yanlış anlaşıldıysam da özür beklemek en doğal hakkımdır.

Gecikme faizini savunan bir konuya yorum yazıyorsun.Bu sitedeki yorumcuların islama düşmanı olduğunu söylüyorsun.Peki nedir İslam düşmanlığı adına yaptıkları.Gecikme faizne itiraz etmek öyle mi?Bunu yazan birine az bile yazdım.Gecikme faiznin haram olduğunu söyleyenlere din düşmanı dediğin için özür dilemelisin.Gerçi ben özrünü kabul etmiyor seni Allaha havale ediyorum.

Son olarak şunu söyleyeyim.Gecikme faizi haramdır.Bunu yiyende haramzadedir.Var mı ötesi...

U

ummuhan

Guest
Gecikme faizini savunan bir konuya yorum yazıyorsun.Bu sitedeki yorumcuların islama düşmanı olduğunu söylüyorsun.Peki nedir İslam düşmanlığı adına yaptıkları.Gecikme faizne itiraz etmek öyle mi?Bunu yazan birine az bile yazdım.Gecikme faiznin haram olduğunu söyleyenlere din düşmanı dediğin için özür dilemelisin.Gerçi ben özrünü kabul etmiyor seni Allaha havale ediyorum.

Son olarak şunu söyleyeyim.Gecikme faizi haramdır.Bunu yiyende haramzadedir.Var mı ötesi...

Özür dileyen tevbe edebilen dir hasandemir kardeş, tıpkı teşekkür edenin şükreden kul olması gibi....tevbe kapıları hiç kapanmaz malumunuz.... gerçi bazı kardeşler direk bunu hop diye HAKKIMI HELAL ETMİYORUM a getiriveriyorlar bu tür sözleri kardeşlik adına dillere pelesenk olmaktan kurtarmalıyız diyorum vesselam....

arşivist

Profesör
Web sitesi
www.smf123.net
ağbi'nin yazılarında benim anladığım kadarıyla faiz haram değildir manasını çıkaramadım.

ben de bilerek veya bilmeyerek insanları dine saldırdığını söyledim.

bu forumda o kadar yoruma rastladım ki insanlar farkında olmadan dinden çıkacak sözleri yazıyorlar. gerçi senin yazılarını takip etmedim. ama senin le bir konuyu konuştuğumu hatırlamıyorum. bu alınganlık niye anlıyamadım. anlaşılmayan birşey varsa ver msn'ni halledelim.

hasandemir

Asistan
ağbi'nin yazılarında benim anladığım kadarıyla faiz haram değildir manasını çıkaramadım.

ben de bilerek veya bilmeyerek insanları dine saldırdığını söyledim.

bu forumda o kadar yoruma rastladım ki insanlar farkında olmadan dinden çıkacak sözleri yazıyorlar. gerçi senin yazılarını takip etmedim. ama senin le bir konuyu konuştuğumu hatırlamıyorum. bu alınganlık niye anlıyamadım. anlaşılmayan birşey varsa ver msn'ni halledelim.

Gecikme faizi ilk defa gündeme gelmiyor bu sitede.Çok tartışıldı.Bende kelam ettim.Dolayısıyla din düşmanı sözü beni de kapsıyor
Gecikme faizi alanı haklı görmek gecikme faizini helal hale getirmektir,değil mi?Yok baştan anlaşmışlarmış.Zaten faizin tanımı ne?

Enes

İhvan Forum Üye
"İşine gelirse kardeşim İşine gelmezse yapma yapıpta tenkit etme " başlıklı konuda vade farkından bahsediliyor.Arşivist efendi de vade farkının faiz olduğunu söyleyenlere din düşmanı damgası vuruyor.

ben arşivist rumuzlu üyemizin öyle bir ifadesine rastlamadım...

bu arada bunu bir üye olarak soruyorum admin olarak değil sonuç itibari ile her üyenin düşüncesi kendini bağlar yönetimi değil...

öyle düşünebilir... Leküm diniküm vel yedin...

DaLokay

уüяєкℓєя∂є
Web sitesi
www.youtube.com
Gecikme faizi alanı haklı görmek gecikme faizini helal hale getirmektir,değil mi?Yok baştan anlaşmışlarmış.Zaten faizin tanımı ne?

kardeş gecikme faizini niye haklı görsün...sen kendin öyle algılamak istiyorsun ve de öyle oluyor..

o faizi bile bile sen işin içine gir sonrada o yerleri şuçlu olarak gör...olacak işmi ... o yerler zaten suçlu.....orası ayrı ama sen biraz başka yerlere çekiyorsun sanırım...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...