Faizin helal olan çeşidi var mıdır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

agbi

Yasaklı
Amca Bey tüm düşünce yapın hep tenkit Allah aşkına birgünde Alternatif fikirlerini bizlere sun.

Tamam haklısın Tüm Finans kurumlarına fetva veren Hocalar senin kadar alim değiller tenkitlerinle onları kafir durumuna sokuyorsun .Onları gittikleri yanlış yoldan çevir bak alim sin o fetva veren hocaların Cehenneme gitmemesi için onlara yol göster.

Neden Bankalara Finans kurumlarına gidipte yatırımın için finans kapıları araştırıyorsun.Bak Ehil ve Emin bir İnsansın çevrende atıl paraya sahip olanlar yokmu sana versinler kazandıklarınla onlarada kazandır.Yoksa tüm kazandıklarının sana kalmasınımı istiyorsun.

amca

Profesör
----->NİSA 162 : Fakat içlerinden ilimde derinleşmiş olanlar ve inananlar, senden önce indirilenle birlikte sana indirilene de iman ediyorlar. Özellikle namaza devam edenlerle zekat verenler, Allah'a ve ahiret gününe inananlar yok mu, işte onlara yarın büyük bir mükafat vereceğiz. <-----

Demek Faizin Helal Kısmı Varmış Neden Hasan Kardeşe Kızıldı anlamadım..Teşekkürler Arkadaşlar çok güzel anlatmışlar FAİZİN HELAL kısmını...BEN YANILMIŞIM...HELAL KISMIDA VARMIŞŞŞŞ

AĞBİ ve ARŞİVİST açıklamışlar işte faizin helal kısmını...

arşivist

Profesör
Web sitesi
www.smf123.net
----->NİSA 162 : Fakat içlerinden ilimde derinleşmiş olanlar ve inananlar, senden önce indirilenle birlikte sana indirilene de iman ediyorlar. Özellikle namaza devam edenlerle zekat verenler, Allah'a ve ahiret gününe inananlar yok mu, işte onlara yarın büyük bir mükafat vereceğiz. <-----

Demek Faizin Helal Kısmı Varmış Neden Hasan Kardeşe Kızıldı anlamadım..Teşekkürler Arkadaşlar çok güzel anlatmışlar FAİZİN HELAL kısmını...BEN YANILMIŞIM...HELAL KISMIDA VARMIŞŞŞŞ

bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp demiş atalarımız. mühim değil
hatadan döneni ALLAH affetsin inşallah.

agbi

Yasaklı

Bırak konu saptırmayı artık alışkanlıktan ileri gitmiş konu saptırmak müptelası olmuşsunuz bağımlısınız benim 41 No'lu mesajıma cevap verin bir Öncede sizin mantığınıza göre EMEKLİ MAAŞLARINI SORMUŞTUM hala cevaplandırmadınız.

Cevaplarınızı bekliyorum

nesil

Kedicik - Ummul Hureyre
50325scflihz7.gif

Lütfen yazdiginiz mesajlara dikkat ediniz, konu dışı mesajlar yazmayın

yenibeyin

Asistan
Web sitesi
www.yenibeyin.com
Onlar nerede bulunurlarsa bulunsunlar, üzerlerine alçaklık damgası vurulmuştur. Meğer ki Allah'ın ipine ve insanlar (müminler)ın ahdine sığınmış olsunlar. Onlar Allah'ın hışmına uğradılar ve üzerlerine de miskinlik damgası vuruldu. Bunun sebebi, onların Allah'ın âyetlerini inkâr etmiş olmaları ve haksız yere peygamberleri öldürmeleridir. Ayrıca isyan etmiş ve haddi de aşmışlardı. (Ali imran 112)
-----------------------------------------------------------------

"..Ashabim!

"Kimin yaninda bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki, faizin her cesidi kaldirilmistir. Allah

böyle hükmetmistir. Ilk kaldirdigim faiz de Abdulmutallib'in oglu (amcam) Abbas'in faizidir. Lakin

anaparaniz size aittir. Ne zulmediniz, ne de zulme ugrayiniz..."

veda hutbesi

arkadaşlar konu gayet açık bi şekilde peygamber efendimiz tarafından açıklanmış neden birbirimi üzüyoruz ki.

Anlaşılmayan bi yer varsa bu konuyu gerçekten bilen alimlere sorulur. Biz bu konu hakkında yorum yapacak bilgiye ulaştık mı ki yorumlarla konuşuyoruz.

İnternette fetva siteleri var anlamayan oralara bakabilir bence :eek:fftp:

U

ummuhan

Guest
Hepini okudum yazılanların... ee sonuç? ya el insaf kesin hüküm olan bir konuda bile hizipleşmek ne kadar iliklere işlemiş ki TARAFGİRLİK le çok kolay nalıncı keseri misali cevaplar yazabiliyorrsunuz... ne diyeyim duadan gayri bilmem... Allah feraset nasib etsin.......

yenibeyin

Asistan
Web sitesi
www.yenibeyin.com
Hepsi bir değildirler. Kitap ehli içinde doğruluk üzere bulunan bir ümmet (topluluk) vardır ki, gecenin saatlerinde onlar secdeye kapanarak Allah'ın âyetlerini okurlar. (Ali imran 113)
----------------------------------------------------------------------

Allah feraset nasib etsin.......

Amin

agbi

Yasaklı
50325scflihz7.gif

Lütfen yazdiginiz mesajlara dikkat ediniz, konu dışı mesajlar yazmayın

Uyarınıza teşekkürler.

Amca Bey demişki....Demek Faizin Helal Kısmı Varmış Neden Hasan Kardeşe Kızıldı anlamadım..Teşekkürler Arkadaşlar çok güzel anlatmışlar FAİZİN HELAL kısmını...BEN YANILMIŞIM...HELAL KISMIDA VARMIŞŞŞŞ

Burada suçlananlar arasında bende varım benim acaba faiz haşa helaldir dediğim bir msj göstersinler.

Ben bugün islam alimi demicem islamiyeti bilenler olarak tarif edilen hocaların düşünceleri var bakın bu hocalar yanlış düşünebilir ozaman doğrusunu anlatın ve günümüze uyarlayın diyorum.Tenkitlerle bir yere varılmaz.

Bir çok mesajımda karzı hasen uygulansa Ahilik sistemi İmece hayata geçirilse bugün Ne Finans kurumlarına nede bankalara ihtiyaç vardır diyorum ve örnekler veriyorum sonrada haşa Faiz helaldir demişim gibi enpoze ediliyorum

Evet tekrar soruyorum Amca Bey zorunlu tasarruf ta nemalar hak değilmiş doğru katılıyorum ama aynı mantıktada Emekli maaşlarıda aynı katagoriye giriyor.Alkdığı emekli maaşları toplamı kesilen Ana parayı geçiyorsa yandı o emekliler. o zaman tekrar soruyorum Amca Bey e ALTERNATİF ??? yine cevap yok tekrar edince sizlerin DİKKAT uyarınızla karşılaşıyorum Amca Bey de cevap vermeden sıyrılıyor.

nesil

Kedicik - Ummul Hureyre
Sorduğum soruya pişman oldum, başımıza bir de nema tartışması çıktı.

Konu fazlasıyla uzadı ve bu gidişle uzamaya devam edecek.

Konuyu kapatıyorum.

EGELI EFE

Doçent
Yahu anlamıyorum sizi..Faiz haramdır kesin hükmü vardır..Daha hala tartışılıyor bu konu ya niye böyle yaparsınız hiç anlamam sizi..Faizin helal kısmımı olurmuş faiz her türlü haramdır ve Efendimiz (s.a.v)'in ayakları altındadır..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...