Facebook'ta tehlikeli paylaşım | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Facebook'ta tehlikeli paylaşım

efruz

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ağu 2009
Mesajlar
5,170
Puanları
113


Askerlik anısı olarak çekilen fotoğraflar, tehlikenin farkına varılmadan yayınlanıyor.

Akşam Gazetesi'nde Önder Şuşoğlu imzası ile yayınlanan haber şöyle:

Güneydoğu'da askerlik yapıp terhis olan askerlerin sosyal paylaşım sitesi facebook'ta kurduğu gruplar tehdit oluşturuyor. Askerlik anısı olarak çekilen fotoğraflar, gelecek tehlikenin farkına varılmadan yayınlanıyor. Fotoğraflarda siperler, bölgenin coğrafi özellikleri ve kullandıkları silahlar detaylı bir biçimde görünüyor. Uzmanlar, terör örgütü mensuplarının keşif ve plan yapmak için bu gruplara rahatça girip fotoğrafları inceleyebileceğine dikkat çekti.

Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği İç Güvenlik Değerlendirme eski Başmüşaviri emekli Kurmay Albay Mümin Öngören, fotoğrafların yayınlanmasının terör saldırılarına davetiye çıkarttığını belirtti. Öngören birliklere cep telefonu ve fotoğraf makinesi sokulmasının yasak olduğunu anımsattı.

GİZLİ BİLGİLERİN AÇIKLANMASI
Emekli Albay Öngören, şöyle dedi: 'Ziyareçilerin dahi birliğe bu tür cihazlar getirmesi suçtur. Bu karakollardan hatıra dahi olsa görüntü alınması ve paylaşım sitelerinde yayınlanması, askeri gizli bilgilerin açıklanması olur. Bu da ciddi bir suçtur. Ancak binlerce evladımız başarıyla görev yaptıktan sonra terhis olmuş ve bilinçsizce bu fotoğrafları facebook'a koymuştur. Genelkurmay'ın bu çocuklara dava açması da beklenmemeli.' Hükümetin bu konuyu ele alması gerektiğini savunan Öngören, 'Bir yasa çıkarılıp bilişim suçu olarak değerlendirilmeli ve bu furyanın bir an önce önüne geçilmeli. Bu fotoğraflar internet sitelerinden çıkartılmalı' diye konuştu.

YAYIN ENGELLENMELİ
Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen ise şöyle dedi: 'Yayınlar kesinlikle engellenmeli. Üst rütbeli subaylar bile yapıyor. Gençlerimiz övünç meselesi ve kahramanlık duygusuyla fotoğrafları paylaşıyor. Bu eğitimde eksiklik olduğunu gösterir. Tezkere alan askerlere brifing adlı verilip bilgilendirme yapılmalı.'
 
Üst