Facebook ve Twitter utanmayı unutturdu

ismail

Yeni
ABD'li psikoloji profesörü Rowland Miller, 30 yııllı araştırmalarında dayanarak Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin utanma duygusunu yok ettiğini ortaya koydu.

Miller'a göre, insanların hayatlarının bütün detaylarını tüm dünyayla paylaşmalarını sağlayan Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri utanma duygusunu yok ediyor.
Bu cümle, 30 yıl boyunca utanma duygusu üzerine araştırma yapan ABD'li psikoloji profesörü Rowland Miller'ın ulaştığı sonucu özetliyor.
İngiliz Times gazetesi yazarı Nicola Pearson da, Miller'ın araştırmalarından ve kendi tecrübelerinden yola çıkarak, "Artık hiçbir şeyden utanmıyor muyuz?" başlıklı bir makale yayımladı. Bir gün eve giderken yol kenarında karanlık bir köşede seks yapan bir çift gördüğünü anlatan Pearson, "Beni gördüklerinde utanmıştan çok, onları rahatsız ettiğim için kızmışa benziyorlardı" diye yazdı.
Giderek duygular da bitiyor
"Utanmak, tek başınayken hissettiğiniz bir his değil, sosyal bir duygudur. Başka insanların hakkınızda ne düşündüğünü umursadığınızı gösterir" diyen Pearson, Prof. Miller'ın da bu konudaki şu saptamalarına yer verdi: "Utanma duygusu, insanların toplumda kabul görmek istediğini gösterir. Bizim ne düşündüğümüzü umursamayan insanlardan hoşlanmayız ve onlara güvenmeyiz. Utanmak istemeyen insanlar daha düşünceli, dikkatli ve saygılı davranırlar. Nezaket gösterme ve doğru-yanlış ayrımı ortadan kalkarsa duygusuzlaşırız ve diğer insanların hayatını zorlaştırırız."
ZAMAN

ibrahimi

Has Uşak
evet herşey normalleşiyor.bugün yanlış bakarken yarın sana normal geliyor.hoş görüyorsun.
en iyisi kullanmamak.

umeyme

...'SessizLik'...
İçlerindeki utanmazlık potansiyileni ortaya çıkarıyor demek daha doğru olmaz mı ?

Ben genelleme yapılmasına karşıyım :)

Kullanılmamasına gerekçe olarak sadece zaman kaybını gösterebilirim.

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
Haya,edep ve utanma kavramlarının idrakinde olan bir insan unutmaz...
Ama çok afedersiniz tabiri caizse kişinin mayası bozuksa her yerde utanmayı unutur...
Zaten facebookta tüm ayarlar sizin elinizde ister tüm bilgileri genele açarsınız ister hepsini kaparsınız kişinin insiyatifine kalmış bir durum...Hal böyle olunca utanmayı unutturduğunu sanmıyorum...Mevlana'nın çok sevdiğim şöyle bir sözü vardır..."
İnsanın ilim ve edebi,en büyük varlığıdır.Eskimez,çürümez,kaybolmaz."Evet edepli insan ne olursa olsun her ortamda edebini korumasını bilir bilmelidir...

ibrahimi

Has Uşak
Ayarlar elbette insanın elinde.Ama özenme ve gösteriş duyguları var.Bu duygular müsbette olabilir menfi de yargılama hakkımız yok.Ama sonuç olarak var.Ne mutlu o ayarları kullanıp bu tarz işlere bulaşmayanlara.

Selamlarımla.

YagmuR

Üye
Web sitesi
www.gencislam.com
İnsanın fıtratında vardır ne kadar inkar edilse de..
kalpler bulundukları ortama göre şekilenir.
Neslin genel itibari ile gidişatından belli,
Rabbim muhafaza etsin. Doğru yoldan şaşırtmasın...

_Berceste_

bir tutam delilik...
İnsanın fıtratında vardır ne kadar inkar edilse de..
kalpler bulundukları ortama göre şekilenir.
Neslin genel itibari ile gidişatından belli,
Rabbim muhafaza etsin. Doğru yoldan şaşırtmasın...

amin...katiliyorum sana ve en iyisi hic bulasmamak

Yitik Lale

“Men dakka dukka”
Ayarlar elbette insanın elinde.Ama özenme ve gösteriş duyguları var.Bu duygular müsbette olabilir menfi de yargılama hakkımız yok.Ama sonuç olarak var.Ne mutlu o ayarları kullanıp bu tarz işlere bulaşmayanlara.

Selamlarımla.

Kardeş farkındaysanız zaten ben kimseyi yargılamıyorum sadece fikrimi beyan ediyorum...;)

Muminaga

Yeni
Twitter ve Facebook Pişmanlık Getirtiyor

Resim_1307446477.jpg

Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım ağlarında gönderilen mesajların çoğunun sonradan pişmanlık getirdiği ortaya çıktı.

İngiltere`de bulunan Oxford Üniversitesi, sosyal paylaşım ağlarıyla ilgili çarpıcı gerçekleri ortaya çıkardı. Üniversitede, sosyal medya üzerine yapılan araştırmanın sonucuna göre, kullanıcı karşıdaki muhatabına ileti girerken yeterince düşünülmüyor; daha sonra kullanıcıların dörtte biri yazdıklarından pişmanlık duyuyor.

Üniversitenin 2 bin kişi üzerinde yaptığı araştırma, Twitter ve Facebook gibi, yüz yüze iletişimin olmadığı mecraların kişileri cesaretlendirdiğini ve daha sonradan pişmanlık duyacakları sözleri söylemeye yönlendirdiği ortaya çıktı. Girilen mesajların içeriklerinin ve amaçlarının kıyaslandığı araştırmada katılımcıların yüzde 50`si, yazdıklarının olaylara yön verebileceğini, fark yaratacağını düşündüğünü, yüzde 25`i ise yazdıklarının bir kısmını yüz yüzeyken söyleyemeyeceğini belirtti. Araştırmada, sosyal medyada kişilerin, yüz ifadesi, gülümseme, ses tonu gibi tepkilerden yoksun kaldığını; bu tip verilerin kişilerin ne söylediğini yargılaması açısından önemli olduğu ifadelerine yer verildi.

Vâveyla.

Paylaşımcı
Zaten bu zamana kadar faydalı bişi icat etmediler ki ,sonucu güzel olsun...!

mehmetsami

Paylaşımcı
face twit forumlar utanmayı unutturuyor mu yoksa içindenki canavarı ortaya çıkarıyormu bilmem
klavyenin başına geçtinmi o egoyla kendimi herşeyi bilen bir insanüstü bir alim sandığım olmadı değil
mesela bir sözlüki sitesi varki...yazarlarının çoğu dünyanın en esprili bilgili zeki akıllı insanları olduklarını düşünüyorlar o entrilerini yazarlarken...buna eminim okuyunca sizde emin olursunuz
nihayetinde klavyenin başına geçince insan değişiyor
bi özgüven geliyor ama fazlası zarar

serkan..

Profesör
yeni sayılacak twit hesabıma baktım

takip ettiklerim şunlar :

eliskenderiataullah iskenderi

hzhudayiAzîz Mahmûd Hüdâyî

darulhikmedarulhikme

islam_ilmihaliİslam İlmihali

EpicGamesEpic Games

semerkanddergiSemerkand Dergisi

Risale_TweetRisale-i Nur

AppStoreApp Store

engadgetEngadget

PlayStationPlayStationOfficial Twitter updates on PlayStation, PS3, PSP, PSN, PS Vita and PS2 from Sony Computer Entertainment America (SCEA)

9to5mac9to5Mac

appleinsiderAppleInsider

biraz malayani diğerleri hayırlı işler :laugh:

mehmetsami

Paylaşımcı
sahi mi

kız erkek ayırımı yapmadım :Cool:
anlaşıldı tamam
kimseya ayrım yaptı demedim

isanın incilde geçen bir sözü var ilk taşı günahsız olanınız atsın
herkes facebooku iyi bilirken(faceda ne olduğunu bilmek için sizinde orda olmanız gerekiyor) abes ithamlarla milyonlarca facebook kullanıcısını zan altında bırakmaya gerek yok

facebook da bacıların işi ne ?

hamama giren terler..kaçınılmaz

erkek kız kızda erkek peşinde daa işte

ötesi berisi yok
herşey tamamda bu sözlerin sahibinin faceda işine

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Dikkat ettim de, ne kadar cahil cühela varsa o sitelerde kol geziyor.Hem sonra faydalı paylaşımlarda kimse paylaşım yapmıyor.

HER NE KADAR DA KÖTÜ GÖRSEK DE ORALARDA ATEİSTLERE MEYDANI BOŞ BIRAKMAMAK LAZIMDIR.ATEİSTLER ÇOK MESAJ YAZIYORLAR.ATEİSTLERİN BÜTÜN MESAJLARINI FACE'DEN SİLİN GİTSİN.TARTIŞMALARA GİRMEYİN!..

serkan..

Profesör
anlaşıldı tamam
kimseya ayrım yaptı demedim

isanın incilde geçen bir sözü var ilk taşı günahsız olanınız atsın
herkes facebooku iyi bilirken(faceda ne olduğunu bilmek için sizinde orda olmanız gerekiyor) abes ithamlarla milyonlarca facebook kullanıcısını zan altında bırakmaya gerek yok

herşey tamamda bu sözlerin sahibinin faceda işine

ben üye değilim arkadaş

üye olsam emin ol çekinmeden söylerim üstelik bi yerde dönen rezilliği bilmek için oraya girmek gerekmiyor duyuyor okuyoruz

bırak bekarları boşanan çiftlerin kahir ekseriyeti (bazı ülkelerde ) bu facebook denen kepazelikden ötürü..yuvalarını yıkıyor

kadın erkek sınırların olmadığı bi mekanda bi araya gelirse netice ne olur..

mü'HÜR

Ordinaryus
Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde A/sosyal olmaktansa,sosyalleşmemeyi tercih edenlerdinim.

Hani derler ya ben hayır yapıyorum(!) Kimse nefsiyle konuşmasın; o sitelerde, hayır yapanların, şerre davitiye çıkaranlardan baya farkla geride oldukları ortadadır.