F.Gülen ve Cemeatini TENKİT denler Buyrun doğrusunu yapın Fikirleriniz ?

agbi

Yasaklı
mü'HÜR

Yaklaşık Beş senedir bu Forumdayım Binlerce mesajım ve Yüzlerce Konum var.Lütfen bırakın mesaj ve konularımı bir cümlemi gösterin kişi veya kişileri , oluşumları İMAN yönünden tenkit ettiğimi veya değerlendirdiğimi ?

Ayrıca

Bana lütfen gösterin tenkit ttiklerinize ALTERNATİF fikirlerinizi ? Yalnızca tenkit eder durursunuz ama tenkit ettiklerinizi pasifize etmek karşı bir ALTERNATİFİ YAŞAMA GEÇİRMEK için malesef yoksunuz.

DÜN e kadar Peygamberimizin ocağı TSK de Kurt Kuzu Misali Su içme misali devamlı İHTİLALLER oldu hangi İhtilal İSLAM ı yaşamamıza kolaylıklar getirdi ? İHTİLALLER sonrası KURAN öğrenmesini yasaklayan hatta okunurken Üç kişinin birlikte bulunmasını SUÇ SAYAN CHP zihniyeti KAZANDI aktifleşti.

Siz önce GEÇMİŞİ GEÇMİŞ SİYASAL OLAYLARI ÖĞRENİN sonra gelin yazın.

ALLAH cc Farzlarını kimse değiştirmiyor Başörtüsü konusundada F.Gülen in dedikleri ortada Bizler önce Başörtüsünden önce daha önem li FAZRLARIMIZI yerine getirelim.

BAŞÖRTÜSÜ nü SAVUNMA silahı yapmışsınız Birde F.Gülen n Papa yı ziyareti.

Dün e kadar haşa İSLAM diye bir dinin VAR OLMADIĞINI SAVUNAN PAPALIK F.Gülen i kabul ederek İSLAM ın var olduğunu SOSYAL olarak kabul etmiştir bu Diplomosi zaferidir.
O ZAMAN FİKİR VERİN TÜRKİYE de MÜSLÜMAN lar nasıl rahatlıkla İSLAM ı yaşayabilirler ?

mü'HÜR

Ordinaryus
:) İnanın tebessüm ettirdiniz ... Ben ne papa bilirim, ne siyaset! Ne de birilerini kulaktan duyma bilgilerle tenkit ederim... Benim tek derdim verilen fetvalar! siz başörtüsü konusunda fikri açık diyor sunuz, öte yandan bir video eklendi; Fethullah hoca gayet güzel konuşmuş başörtüsü hakkında birisi çıkıyor diyor ki "bu video yanlıştır" neye inanacağımızı şaşırdık vesselam! Başörtüden önce başka farzlar? hayırdır farzlar mı yarışıyor? Her farz bir emirdir. Başka farzları yapalım derken umursamazlığınız içler acısı! Neden, bir farz terkedilip diğer farz yapılında iki kat mı ecir alıyoruz yoksa?

Neden kızdığınızı da anlamış değilim ben gerçek olmayan nurculardan, ortalığı yanlış fetvalarla süsleyen nurculardan bahsediyorum! benim için Saidi Nursi muhteşem bir alimdir! Atatürk'ten merhum diye bahsedece kadar cesaret timsali,hiçbir eziyete boyun bükmeden sadece Rabbine boyun büken bir alimdir! bunda hem fikirsek neden muhalefet siniz anlamış değilim...

Fethullah hocaya lafım yok ama, bu kadar Saidi Nursiyi arka plana atılması hoşuma gitmiyor!

Siyasal olayları öğrenin demiş siniz, istesem en alasını öğrenirim de benim siyasetle işim yok. Benim tek derdim; nefis uğruna kurtarıcılık bahane edilerek gençlerin beyinleri yıkanmasıdır! He, dediğiniz gibi Fethullah hoca da farzı çiğnemeyin diyorsa başım üstünedir! O kadar kelimeler yazmış sınız ama bana göre hepsi boş çünki; başka farzlar yapılsın diyerek asıl cevabımı vermiş oldunuz malesef! bazı kesim nurcuların zihniyetine göre o başını açıp eşini askeriyeye yerleştiren eş hayatının kahramanlığını yaptı hatta, haşa mehdi as misali dünyayı kurtaracak(!)

Not: Birilerinin ürettiği dedikodularla ilgilenmiyorum! Yok papa, yok vs...

GENCAKINCI

Profesör
bir soru daha : Hz.Allah ta ezelden kimin cennetlik kimin cehennemlik olduğunu bilmiyor muydu ? neden insanı yaratıp ,dünyaya gönderdi ve insanoğlunun her türlü küfür ve zulmüne katlanma tenezzülünde bulundu ? niçin yaptı Rabbimiz bunu ??

Ehl-i Sünnet(Hak mezheb)mezhebine göre;irade-i külliye,yani külli irade(Allah’ın her şeyi kuşatan iradesi) sahibi yüce Allah,irade-i cüziyye, yani cüzi irade(Allah tarafından insana verilen istek,arzu,irade)sahibi insana bazı işler yapabilme ve hareketlerde bulunabilme hakkı tanımıştır.Eğer tanımasaydı,o zaman imtihanın ne anlamı kalırdı? Eğer,Allah insanoğlunun her yaptığını, her hareketini,her işini kendisi tespit ediyorsa,bunu cebri(zoraki)yaptırıyorsa o zaman insanoğluna hesabda soramaz.İnsanın robottan farkı kalmaz.
Allah,insanoğlunu, Dünya hayatında serbest bırakmıştır.İyiliğide,kötülüğüdeseçebilir.Seçimind e hürdür.Allah insanoğlunun,iyiliği ve doğruluğu seçmesi için peygamberler,kitaplar göndermiştir.İyilik ortamınıda,kötülük ortamınıda,yaratan Allah’tır.Kendi cüzi iradesiyle kötülüğü seçen kişiye Allah dilerse “ol” emriyle kötülük ortamı yaratır.
Bu seçim kendisinindir.Ortamı yaratan ise Allah’tır.
Kişi yaptığı kötülüklerin hesabını,Ahirette Allah’a verecektir.Eğer,insanoğlu kendi cüzi iradesiyle iyiliği seçerse,Allah dilerse ona iyilik yapabilmesi için,iyilik ortamını yaratır.
Örneğin,hayatı,tiyatroya benzetebiliriz.Dünya,tiyatro sahnesi,Oyunun konusu ve rollerin dağıtımı Allah’tan.Oynayanlar ise insanlar.Ama insanlar doğaçlama onuyorlar.Yani senaryo yok. İçten geldiği gibi,özgürce.

Allahü teala,geleceği bilir.Kimin Cehenneme, kimin Cennete gideceğini önceden bilir.Peki madem Allah kimin Cehenneme,kimin Cennete gideceğini biliyorsa insanları niye imtihan ediyor?diye bir soru akla gelebilir.Her insanı yaratır yaratmaz direk hak ettiği yere gönderse olmazmı?Olmaz.Çünkü o zaman insanlar buna itiraz edebilir.Haksızlığa uğradıklarına inanırlar.Bu nedenle imtihan şarttır.

http://ballarbalinibuldum2.blogcu.com/kader-insan-kendi-kaderini-kendisimi-belirler-yoksa/2306651

talib

Kıdemli Üye
Buyrun doğrusunu yapın demiş agbi. Buyurdum agbi, anlatıyorum dinle :)

İsmailağa cemaati, Erenköy cemaati, İskenderpaşa cemaati, Menzil cemaati, Çok kere Nazım Kıbrısi cemaati ve daha niceleri... Avrupa ve ABD'de nice tarikatlar ve şeyh efendiler vardır. Hepsi doğruları zaten yapmaktadırlar. Ama kronik hastalık halen bizden başka kimse bir şey yapmıyor zannediliyor. Yaptıkları görülmesine rağmen :)

agbi

Yasaklı
Buyrun doğrusunu yapın demiş agbi. Buyurdum agbi, anlatıyorum dinle :)

İsmailağa cemaati, Erenköy cemaati, İskenderpaşa cemaati, Menzil cemaati, Çok kere Nazım Kıbrısi cemaati ve daha niceleri... Avrupa ve ABD'de nice tarikatlar ve şeyh efendiler vardır. Hepsi doğruları zaten yapmaktadırlar. Ama kronik hastalık halen bizden başka kimse bir şey yapmıyor zannediliyor. Yaptıkları görülmesine rağmen :)

Siz önce tabii olduğunuz Mürşid inizi iyi tanıyın ki Allah a şükrederim onun gibi sevdiği kul u bana tanıma nimeti verdiği için.Şaban Hoca mıda iyi tanırım Ahmet Hocamıda Allah cc bizleri İslam için hizmet eden bu kullarından eksik etmesin.

Bahsettiğiniz Tüm Guruplardan ALLAH ebeden razı olsun.HİZMET EDİYORLAR.OBu Guruplar bugünkü sosyal deyimle YÜKSEK OKULLAR F.Gülen Cemeati ise İlk öğretimde kişilerin yetişmesine vesile oluyor BUNU ANLAMAKTA ZORLUK ÇEKİYORSUNUZ.

ve UNUTMAYIN her gurubun İSLAM a hizmeti ayrıdır.BİRBİRLERİNİ TAMAMLARLAR.

Örneğin Mahmud efendi Cemeatine verilen görev İslam a hizmet ve 2 nci VATİKAN a engel olmaktır.

Menzil Cemeati İç Anadoluda İslam ı yaymaktır ŞİA karşı.

Kısacası

Yazmak için yazmayın.

İçinde bulunduğum gerek F.Gülen Cemeati gerek İç erenköy cemeatinde oldukça aktifimdir Ben hiç bir zaman İçerenköy cemeatinde F.Gülen in en ufak eleştiri yaptığını görmedim PEKİ SİZ İÇ ERENKÖY CEMEATİNİ tanıyormusunuz BEMCE ÖNCE GİDİN BİR CUMA NAMAZINA Zihni Bey Camisine yerini size söylemiştim.

Mahpeyker

Kıdemli Üye
pardon ama gülenin okulları ile islama hangi hizmetinden bahs ediyorsunuz ?
gerekirse başını açabilir fetvasından mı ? gerekirse namazlarınızı kayaza bırakabilirsiniz
fetvasından mı ? hizmet muvaffak olassıya kadar her yol mübahtır -yalan dolandırıcılık diyen birisinin
hizmetini yere göğe sığdıramayışınızı izah ediniz lütfen .

size yönlik sorduğum soruyu Gençakıncı kardeşim vermiş
ben sizden bekliyorum ama sorularımın cevabını

agbi

Yasaklı
gerekirse başını açabilir fetvasından mı ? gerekirse namazlarınızı kayaza bırakabilirsiniz
fetvasından mı ? hizmet muvaffak olassıya kadar her yol mübahtır -yalan dolandırıcılık diyen birisinin
hizmetini yere göğe sığdıramayışınızı izah ediniz lütfen .

size yönlik sorduğum soruyu Gençakıncı kardeşim vermiş
ben sizden bekliyorum ama sorularımın cevabını

pardon ama gülenin okulları ile islama hangi hizmetinden bahs ediyorsunuz Takva ile açılacak okulları açaın o zaman ne duruyorsunuz hadi açın bakalım. Cevabınız ?

gerekirse başını açabilir fetvasından mı
Fetva mı Fetva nedir kesin dir bakalım F.Gülen ne demiş ? Cevabınız ?

gerekirse namazlarınızı kayaza bırakabilirsinizBelgesi ? O zaman son olay MERİNOS fabrikasında çalışanlara İş bulun rızıklarına vesile olun.Memur ve Öğretmenlere Dr tüm Kamu personeline Cuma Namazına gitmiyorsanız İşinizi bırakın deyin. Düşünceleriniz?

hizmet muvaffak olassıya kadar her yol mübahtır -yalan dolandırıcılık diyen birisininhizmetini yere göğe sığdıramayışınızı izah ediniz lütfenBelgesi daha dün galiba Zaman gazetesinde bu konu ile alakalı yazı vardı ? Belgeniz varmı bu konu da ithamnızla ilgili

Cevabınız ?

Benim de sizden cavap bekleyeceğim bir sorum olacak GALİBA TAKVA ile yaşıyorsunuzki karşınızdakilerden de takva ile yaşamasını istiyorsunuz TAKVA ilemi yaşıyorsunuz ?

Mahpeyker

Kıdemli Üye
soruya soru ile yanıt verilmez ,bu edebe muğayirdir
madem haklısınız ,doğru cevaplarınız ile fikirlerimizi değiştirin
bunu da "hizmet" olarak görün -eh nede olsa size göre yanlış yolda olan
birinin selametine vesile olacaksınız

agbi

Yasaklı

Lütfen

Sorularınıza cevap verdim arkasından da soru sorma hakkımı kullandım.

İşte önemli sorum

TAKVA ile mi yaşıyorsunuz ki oluşum ve kişileri TAKVA ile yargılıyorsunuz gerçekten TAKVA ile yaşıyorsanız tüm dediklerimi geri alır sizden helallik isterim HAKKINIZI HELAL edin derim.

agbi

Yasaklı

pardon ama gülenin okulları ile islama hangi hizmetinden bahs ediyorsunuz Takva ile açılacak okulları açaın o zaman ne duruyorsunuz hadi açın bakalım. Cevabınız ?

gerekirse namazlarınızı kayaza bırakabilirsinizBelgesi ? O zaman son olay MERİNOS fabrikasında çalışanlara İş bulun rızıklarına vesile olun.Memur ve Öğretmenlere Dr tüm Kamu personeline Cuma Namazına gitmiyorsanız İşinizi bırakın deyin. Düşünceleriniz?

hizmet muvaffak olassıya kadar her yol mübahtır -yalan dolandırıcılık diyen birisininhizmetini yere göğe sığdıramayışınızı izah ediniz lütfenBelgesi daha dün galiba Zaman gazetesinde bu konu ile alakalı yazı vardı ? Belgeniz varmı bu konu da ithamnızla ilgili

Cevabınız ?

Benim de sizden cavap bekleyeceğim bir sorum olacak GALİBA TAKVA ile yaşıyorsunuzki karşınızdakilerden de takva ile yaşamasını istiyorsunuz TAKVA ilemi yaşıyorsunuz ?

Lütfen

Sorularınıza cevap verdim arkasından da soru sorma hakkımı kullandım.

İşte önemli sorum

TAKVA ile mi yaşıyorsunuz ki oluşum ve kişileri TAKVA ile yargılıyorsunuz gerçekten TAKVA ile yaşıyorsanız tüm dediklerimi geri alır sizden helallik isterim HAKKINIZI HELAL edin derim.

Sorularınıza cavap verdim.

Ltfen anlamak için okuyun.

Mahpeyker

Kıdemli Üye

Cevabınız ?

bunların hangisi sorulara cevap ?
belge istemişsiniz ,zaman gazetesinde çıkan bir haberden bahs etmişsiniz ,içeriğini açıklamadan ama
ne diyor Erzurumlu İbrahım Hakkı Hz. :
Hüda rezzakı alemdir
rızıksız kul yaratmaz ya !

işten atılmamak için namazımı terk edeceksem ki bu kazaya bırakma fetvasına
uyanlar sanıyor musunuz eve gelinc başta sonuna kadar namazlarını kaza ediyorlar ?
benim gördüklerim etmiyorlar - buna ne diyeceksiniz ?
bir din alimi ,bir önder ,milyonlara örnek olan bir "alimden" böyle bir fetva duymak
ve böyle bir fetvanın verilmesi doğru mu sizce ? ben böyle bir adamın ne peşinden giderim nede
ona hayr dua ederim .Mevlam kendi kitabını da ,son olarak seçip gönderdiği dini islamıda
kıyamet sabahına kadar elbetde kendisi en güzel bir şekilde koruyacaktır
ben nacizanenin yaptığı sadece safımı belli etmek .

başını açma fetvalarına gelince asıl kendiniz araştırın ve kaynağını bulun

Hikem

Kıdemli Üye
Mahpeyker yalın gerçekleri yalın bir şekilde söyleyerek, merhum M.Akif Ersoyun şu sözünü zihinlerimize adeta perçinliyor:

''
Budur Cihanda En Beğendiğim Meslek; Sözün Odun Olsun Hakikât Olsun Tek..! ''

Mahpeykere teşekkürlerimizi arz erderiz.

hirahos

Kıdemli Üye
5-6 senedir bildiğimizi yazıyoruz:

Bu forumda, ağbi nickli abiyi, fikri cihetten alt edebilecek, akıl bazında susturup görüşlerinden çevirebilecek, ona derdini anlatabilecek tek bir tane dahi üye yoktur. :)

O nedenle boşuna ağbi'yle uğraşmayınız. Yazacaklarınız varsa umuma yazıp geçiniz.

Ves'selam.

Hikem

Kıdemli Üye
Hirahos'un tavsiyesine bende katılıyorum..Domogojide kimse Agbi'ninm eline su dökemez! :)

amca

Profesör
Bahsettiğiniz Tüm Guruplardan ALLAH ebeden razı olsun.HİZMET EDİYORLAR.OBu Guruplar bugünkü sosyal deyimle YÜKSEK OKULLAR F.Gülen Cemeati ise İlk öğretimde kişilerin yetişmesine vesile oluyor BUNU ANLAMAKTA ZORLUK ÇEKİYORSUNUZ.

Abi ALLAH Sizden Razı Olsun İşte benim Yıllardır Anlatmaya çalıştığım Ve Agbi nin ısrarla HAYIR DEDİĞİ Konu Budur. Ve Agbi İTİRAF Etmiştir...

GÜLEN Hereketi İLK OKULDUR... İlk okul çocukları nasıl hata yaparlar ise bu harekettede hatalar çoktur...Bahçede koştururlar gülürtü yaparlar Üniversitedekilerin Kabul edemiyeceği hareket ve tavırlar sergilerler.... Onlar ilk okulda olduğundan HARAM HELALİ ayıramazlar... Faiz parası nedir Helal kazanmak nedir Helal harcamak nedir bilmezler bundan dolayıda kimsenin kızmaya hakkı yoktur AKIL BAĞLİ OLMAMIŞLARDIR... ERGENLİĞE Erişmemişlerdir...

ABİ ALLAH SENDEN RAZI OLSUN...5 YIL SONRA SENDEN BU CÜMLELERİ DUYMAK NE KADAR GÜZEL...

agbi

Yasaklı
bunların hangisi sorulara cevap ?
belge istemişsiniz ,zaman gazetesinde çıkan bir haberden bahs etmişsiniz ,içeriğini açıklamadan ama
ne diyor Erzurumlu İbrahım Hakkı Hz. :
Hüda rezzakı alemdir
rızıksız kul yaratmaz ya !

işten atılmamak için namazımı terk edeceksem ki bu kazaya bırakma fetvasına
uyanlar sanıyor musunuz eve gelinc başta sonuna kadar namazlarını kaza ediyorlar ?
benim gördüklerim etmiyorlar - buna ne diyeceksiniz ?
bir din alimi ,bir önder ,milyonlara örnek olan bir "alimden" böyle bir fetva duymak
ve böyle bir fetvanın verilmesi doğru mu sizce ? ben böyle bir adamın ne peşinden giderim nede
ona hayr dua ederim .Mevlam kendi kitabını da ,son olarak seçip gönderdiği dini islamıda
kıyamet sabahına kadar elbetde kendisi en güzel bir şekilde koruyacaktır
ben nacizanenin yaptığı sadece safımı belli etmek .

başını açma fetvalarına gelince asıl kendiniz araştırın ve kaynağını bulun

Baş açma konusunda İDDİA sizin iddianız ispat edin.F.Gülen Başörtüsü FAZRZ değildir sözünü düşüncesini bana İSPAT edin.

NAMAZ ve İşten atılma düşüncenize gelince o zaman TÜRKİYE de MÜSLÜMAN ların İbadetlerini rahatlıkla yapabileceği ortam olması için NELER YAPABİLİRİZ ? Sizin yazdığınıza göre İŞLERİ NEDENİ İLE NAMAZ KILMASI ENGELLENENLER İŞLERİ BIRAKMALI.

Daha evvel belirtmiştim SİZ TAKVA ilemi yaşıyorsunuz TAKVA ile yaşam istiyorsunuz? sİZİN MANTIĞINIZLA bAŞTA a BİRLİĞİNDE OLAN tÜM mÜSLÜMANLARIN ORALARI BIRAKIP tÜRKİYE YE GELMESİ LAZIM.

Mahpeyker yalın gerçekleri yalın bir şekilde söyleyerek, merhum M.Akif Ersoyun şu sözünü zihinlerimize adeta perçinliyor:

''
Budur Cihanda En Beğendiğim Meslek; Sözün Odun Olsun Hakikât Olsun Tek..! ''

Mahpeykere teşekkürlerimizi arz erderiz.

Bu forumda, ağbi nickli abiyi, fikri cihetten alt edebilecek, akıl bazında susturup görüşlerinden çevirebilecek, ona derdini anlatabilecek tek bir tane dahi üye yoktur. :)

O nedenle boşuna ağbi'yle uğraşmayınız. Yazacaklarınız varsa umuma yazıp geçiniz.

Ves'selam.

Tenkt etmekte targılamakta üzerinize kimse su dökemez.

Şimdi size sorayım İSLAM VAR OLDUKÇA İSLAM DÜŞMANI OLAN SİYONİZMİN hakkında ve Türkiye deki uzantıları hakkında neden konu açmazsınız?

vede

SİYONİZMİN Türkiye ayaklarının hedefleri olan F.Gülen ve Cemeati HAKKINDA NEDEN DEVAMLI TENKİT VE YARGILAMA DÜŞÜNCESİNDESİNİZ.

BİR ÖRNEK DAHA

SİYONİZMİN Türkiye ayaklarının hedefleri olan Mahmud efendi ve Cemeati hakkında 7,8 Konu açtım neden bu konudada yoksunuz?

SİZLERİN AMACI İSLAM a hizmetmi yoksa F.Gülen Cemeatini bitirmekmi ?

Abi ALLAH Sizden Razı Olsun İşte benim Yıllardır Anlatmaya çalıştığım Ve Agbi nin ısrarla HAYIR DEDİĞİ Konu Budur. Ve Agbi İTİRAF Etmiştir...

GÜLEN Hereketi İLK OKULDUR... İlk okul çocukları nasıl hata yaparlar ise bu harekettede hatalar çoktur...Bahçede koştururlar gülürtü yaparlar Üniversitedekilerin Kabul edemiyeceği hareket ve tavırlar sergilerler.... Onlar ilk okulda olduğundan HARAM HELALİ ayıramazlar... Faiz parası nedir Helal kazanmak nedir Helal harcamak nedir bilmezler bundan dolayıda kimsenin kızmaya hakkı yoktur AKIL BAĞLİ OLMAMIŞLARDIR... ERGENLİĞE Erişmemişlerdir...

ABİ ALLAH SENDEN RAZI OLSUN...5 YIL SONRA SENDEN BU CÜMLELERİ DUYMAK NE KADAR GÜZEL...

O hoşgeldin demicem Amca Bey

Ayrıca Belki Onlarca mesajımda yazdım.

F.Gülen Cemeati ANAOKULU dur diye ve verilen görevi de belirttim.

Gelelim Şirket işlerine

O konudada size çok cevap verdim cevabı alınca KARABATAKL gibi kayboluyorsunuz sonra soğuğunca tekrar çıkıyorsunuz.

Hatırlarmısınız bir iddianız vardı PEYGAMBERİMİZ sav den sonra hiç bir sini oluşumu kabul etmiyorum diye diğer anlamlarda MEZHEPLERİ bile kabul etmiyorsunuz kalkıp burada AHKÂM KESİYORSUNUZ.

EĞER BENİMLE MÜNAZARA EDECEKSENİZ Devamlılığnız olsun Aylar geçip sonra ben demedim diye karşıma çıkmayın.

KOÇ Holdingi meth ettiğinizi hayran olduğunuzuda unutmuyorum.

SeNoL

MUEYABYA
:yn:
şahsi kavgalarınıza konuyu alet etmeyiniz.

ORHANCAN

Ordinaryus

Hocaefendi ve gönüllüler cemaatı için söylediğiniz bu sözlerin kaynak ve alıntılarını getirirseniz memnun olacağım kardeşim..

bu sözler katı laikci ve ulusalcıların sayfalarında yer alırken bu güzide sitede duymaktan müteessirim..

fetva dediğiniz kısım füru dan gelmektedir.. ve başınızı açın farzı çiğneyin okuyun manasında değildir...

islam için ilk önce iman etmek.. sonra da namaz dan sorumluluk diye farzlar devam eder..

ve başı örmek tesettür de bu ilk şartlardan sonra gelir.. kişinin imanı olmazsa başına örtmesi boşunadır..

Hocaefendinin sözlerini yanlış anlayarak tatbik edenlerin günahı kendilerine bağlar..

lütfen bilerek ve araştırarak mesaj yazın.. ulusalcıların ve katı laiklerin sitelerinde ki mübah ve dolandıcılık ve farzları kazayı bırakın sözlerini alarak değil..

bir de vicdanınızı sorun.... hocaefendi ve gönüllüler bu şekilde olabilir mi diye..??.. selam ve dualarımla...

ummuhan

Kıdemli Üye

Ves'selam.

Sizinki etkili oluyor kardeş ama biz yazınca benim mesajıma atfedildi bana ima ile şu denildi bu denildi.... v.s de düğümleniyor olay.... :)

yusufsaid

Profesör
Arkadaslar sa.
Rasulullah (s.a.v.): “Herhangi bir kimse, din kardeşine “Ey kafir!” derse, bu tekfir sebebiyle ikisinden biri muhakkak küfre döner. Eğer o kimse dediği gibi ise ne ala. Aksi takdirde sözü kendi aleyhine döner.” buyurdular. (Müslim 1/319)

Şimdi biz hüsnü zan gereği "ben müslümanım" diyene dil uzatma hakkına sahip değiliz kanımca. Yani eleştirilerimizde belki "müslümanım" diyen ve hayatı boyunca maddi anlamda bir beklentisi olmayan, gözleri ağlamaktan patlayacak kadar şişen, islama adanan hayatı ve ilmi göz önünde olan bir insanın müslümanlığını tenkid etmek haddimize olmamalı, Allah'a ait kısım O'na bırakılmalı. Eleştirilerimiz tavır ve hareketlere yönelik olursa daha sağlıklı olur. Bilgisizliğimden soruyorum Peygamberimiz bir münafığı dahi olsa deşifre etmiş midir?

Peygamberimiz (sav) buyurdu ki; "İman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe gerçekten iman etmiş olamazsınız" [Müslim, Ebu Davud, Tirmizi]

Madem bu şekilde karşımızdaki insanda bir müslümana ait belli başlı özellikler vardır ve madem daha fazlasını sorgulamak bize düşmez, o zaman bırakalım dünyayı kurtarmayı! Çünkü onu sevmedikçe imanınız kurtarılmaya muhtaç.

Tabi bu söylediklerim, bu gibi liderlerin eleştirilmemesi manasına çekilmesin. Peygamberimizin istişareye ve sahabenin fikirlerine verdiği önem konusunda bakınız: uhud savaşı, hendek kazılması...Liderlerden mükemmellik beklemek onları - haşa- farklı konuma oturtmak demek oluyor. Herkes hata yapabilir, bazen bu hata gerçekten büyük de olabilir. Ya hata kabullenilmeli ya da hiç değilse yapılan hareketin arkasındaki düşünce istişare kavramı gereği ilan edilmeli. Bizim liderimiz ne yapsa haktır demek pek akıllıca değil. Malesef gruplarda istişare kavramı gelişmiyor. Tabandan tavana yayılması gereken istişare yerini hiyerarşiye ve biz yaptık oldu ya bırakmış.

Bunlar mesele değil. Gruplar da liderlerinden ve onların hatalarından ibaret değil. Eleştirdiğiniz gruplarda tamamen temiz ve halisane niyetle çabalayan arkadaşlar bir çok gencin imanına vesile oluyor. Eleştirirken bunu da göz önünde bulunduralım derim.

Çoğunuz kızacaksınız ama ben Efendimiz ve sahabeler vb. dönemler hariç tarihten pek hazzetmiyorum. Çünkü galiba tarihten ders alma bi safsata. Hangi devirde tarih bi ayrımcılık aracı olmamış da insanların ders aldığı bir araç olmuş? "siz 19..de hükümetteyken ..." cümlelerine bu forum dahil her yerde rastlamak mümkün. Tarih -özellikle bizim toplumumuzu- bir kavmiyetçiliğe götürmekten başka bi işe yaramış mı ya da biz şu kadar şanlıydık diyip geçmişle övünen yatalakların oluşmasından başka netice vermiş mi bilmiyorum.

Ben derim ki hiçbirimiz kendimizi gruplarla partilerle tanımlamayalım. tek kimliğimiz müslümanlık olsun. ve meseleleri kişiler üzerinden değil de ahkam üzerinden Kuran ve sünnet cihetinden değerlendirelim. Ayrıca ne dersiniz biraz da geleceği konuşsak. Gelecek adına dahil olduğumuz gruplar dışında bizim İslam davası adına ne gibi fikirlerimiz ve amaçlarımız var. Allah kullarını defalarca "düşünmez misiniz" diye uyarıyor. Başkalarının aklını sorgusuz sualsiz akıl edineceksek bu akıl nimetine Ve Allahın uyarılarına ters olmuyor mu? Kendinizi küçümsemeyin ve liderleri abartmayın: Allah dilerse bir kör cahili dahi bir başkasının imanına vesile yapabilir. Ayrıca diğer tarafa eğer gerçekten tebliğ amacıyla yaklaşıyosak -ki bu amaç dışında konuşma kendini üstünlemedir- tavrımız onu ve müntesibi olduğu kesimi aşağılama tarzında olmamalı galiba. Çünkü böylesi amacı aşmak olur.

Son olarak
Allah Resûlü (Aleyhisselatü Vesselam) buyurdu ki

Benim ümmetim sapıklık üzere biraraya gelmez. Onun için cemaatten ayrılmayın! Zira Allah'ın kudret eli cemaat üzerindedir.

(Taberânî, Mu'cemu'l-Kebîr)
Bunu nasıl değerlendirmeli, bi fikrim yok ama tartışılmalı diye düşünüyorum.