Ezan'ın Sesi Gerdi

KFK

İhvan Forum Üye
Millet namaz kılsın da ister Tadil-i Erkan'a uysun ister uymasın.Millet namaz kılsın da ister sünnetlerini terketsin ister vaciplerini.Yeter ki farzı yerine getirsin.Millet abdest alsın da ister tam alsın ister yarım yamalak.

Arkadaş,biz o namaza muhtacız,o namaz bize muhtaç değil.Böyle sarsık bir cevap verirken kaç kere düşündün? Hangi kaynağa başvurdun? Neyle karşımıza geldin? Bu ne rahatlık arkadaş? Hangi sitedeyiz biz? Geyik mi yapıyoruz sanıyorsunuz?

ummuhan

Kıdemli Üye
Bid'at-i Hasene nedir Bid'at-i Seyyie nedir peki? Ya da bu tasnifi kimler yapıyor?

Kardeş bunu sormasaydınız keşke malum SUAL Ve CEVAP sistemi gelecek şimdi güvenilmez kaynaktan :)

Bence reis güzel özetlemiş hükmü :)

KFK

İhvan Forum Üye
reis zamanın kutbu ya.Onun cevabına yapıştın kurtuldun ummuhan. İmreniyorum siz cennetliklere!!! Bize de şefaatçi olursun inşallah.

ummuhan

Kıdemli Üye
reis zamanın kutbu ya.Onun cevabına yapıştın kurtuldun ummuhan. İmreniyorum siz cennetliklere!!! Bize de şefaatçi olursun inşallah.

Siz ona buna cehennemlik etiketini yapıştırmaya devam edin..... benden şefaat dileyen densize ne denir ki ? Hiç.... İbretle gülünür sadece :eek:leyo:

cahid

Kıdemli Üye
Bakınız mesele şu: Muteber alimlerin muteber eserlerinde; 'cansız' bir varlıktan çıkan sese gerçek insan sesiymiş gibi itibar edilmeyeceği bildiriliyor.Bizim ölçü aldığımız nokta bu.Bundan sonra; mikrofon,tv,radyo,teyp gibi cihazlardan hasıl olan sesin canlının kendine has sesi mi yoksa cihazın türettği ses mi buna bakıyoruz.Bilim ''bu ses cansızdır,cihaz bu sesi kendisi üretiyor'' diyor.Ve alimler de diyor ki cansız sese tabi olunmaz.Mantıksız olan ne?

Redd-ül-muhtar’da, (Dağa çarpıp yankılanan ses, insan sesi olarak kabul edilmez. Vasıtasız, bizzat insanın söylemesi gerekir. Yankı ile gelen ses, hakiki ses hükmünde olmadığı için, yankı ile gelen bir secde âyeti için secde-i tilavet gerekmez) buyuruluyor.

Adamın birinin dağa bağrıp sesinin yankılanmasıyla mikrofondan gelen sesin ne alakası var? Yankılanan ses bozulur anlaşılmaz.. Mikrofonun bazısından bizzat adamın kendi sesi gibi ses çıkıyor.. Kıyas götürmeyecek kadar fark var.. O açıdan bu getirdiğin kısım delil teşkil etmez.. Televizyonda Kur'an dinliyorsun ve secde âyeti okunuyor tilâvet secdesi gerekmez yani öyle diyorsun.. Bırakın Allah'ınızı severseniz... Bid'at olduğunu iddia ettiğin şey için şüpheli şeylere dalıyorsun.. Kaldı ki uzaktan yakından alâkası olmayan şeyler.. İllâki bid'at olan şeyler arıyorsanız size fazlasıyla sayabiliriz.. Sen vâcibi terketmeye devam et o zaman..

KFK

İhvan Forum Üye
:) Provokatörsün.Konuya devam edelim bu tatsız aradan sonra.

KFK

İhvan Forum Üye
Hâlâ anlatamadım. Fizikçiler tarafından o dandik cihazdan çıkan sesin kaynağa değil cihaza ait olduğu kanıtlanmıştır diyoruz.Cihazın sesiyle namaz kılıyorsunuz, kaynak olmadan da yani imam olmadan da o net duyduğun sesi çıkarmak mümkün diyoruz...Anlamamak,anlamamayı istemek böyle bir şey olsa gerek.Nasıl biliyorsanız öyle yapın.Ben tahammülü az bir adamım,bu kadarı yeterli benim için...

cahid

Kıdemli Üye
Koy cihazı çıkarsın mahreçleri.. Tecvidli okusun yanına bir de ezan okuyuversin bir zahmet söyleyiverin.. Ama bir yerden kayıt olmayacak (cd , kaset v.s. hiç kimse de seslendirmeyecek) Bakalım nasıl çıkarıyorsunuz?

m-angel

Nam-ı diğer TÜRBEDAR
Millet namaz kılsın da ister Tadil-i Erkan'a uysun ister uymasın.Millet namaz kılsın da ister sünnetlerini terketsin ister vaciplerini.Yeter ki farzı yerine getirsin.Millet abdest alsın da ister tam alsın ister yarım yamalak.

Arkadaş,biz o namaza muhtacız,o namaz bize muhtaç değil.Böyle sarsık bir cevap verirken kaç kere düşündün? Hangi kaynağa başvurdun? Neyle karşımıza geldin? Bu ne rahatlık arkadaş? Hangi sitedeyiz biz? Geyik mi yapıyoruz sanıyorsunuz?

verdiğin cevabın benim mesajımla ne ilgisi var. Ben namazı mı küçümsedim. Biraz gerçekçi olmak lazım. Yurdum insanının bir çoğu dine diyanete saygılıdır ama yeri geldiğinde bir dizi film için veya çarşı pazar gezmesi için çok rahat namazını terkeder. Kalkıpta bu insanlara mikrofon bidat camide namaz olmaz ezan hiç olmaz. televizyonda duyduğun secde ayetine secde etmeyeceksin çünkü o gerçek ses değil de bakalım sana ne cevap verecekler. Önce insanların namazı mecburiyetten değilde muhabbetten kılmayı öğrenmeleri lazım.

Hasan

Kardeşiniz
Sesin kaydedilip sonradan yayınlanması ayrı bir olaydır,ama sesin ibadet esnasında nakli ayrı bir olaydır.Ezan da ses eğer gerçek zamanlı okunuyorsa yani okunma esnasında cihaz güçlendirerek naklediyorsa ezan sesini bu teknolojinin nimetidir kullanmak ve ezanı dah geniş duyurmak hak dır.Çünkü ezan da aslolan ezanı geniş kitleye duyurmaktır.Ama ezan kaydedilip bir yere vakit gelince okutuluyorsa ozaman ezan sahih olmaz çünkü o gerçek zamanlı bir çağrı değildir o kaydedilen ezan sesi o vakit için okunmamıştır ya başka bir vakitte okunan kaydedilmiş yada kayıt için sair zamanda okunbmuştur,ezanın vaktinde okunması filli olmadığı için kabul edilemez.

Namaz kılma esanasında ses cihazı kullanmak imamın arkasında saf tuttuğun sürece ama kesintisiz bir süregelen saf olmalı kopukluk olmayan bir saf geçerlidir,imamın sesi mekan değiştirilerek namaz kılma için uyulmaz buda saf tutma kaidesine aykırı olur.

Sesin cihaz ile nakledilmesi sesin realitesini bozmaz,elbette ki sinyale sonrada es e dönüşür ama neticede o okuyan şahsa münhasır bir sestir ve vazifesi ibadeti ihya etmektir.Orda bizim ibadetimiz ses e değil manaya dır manna bütünse ibadet de bütündür.
Birt cemaat lideri mürsit bir şahış falanca şehi,rde yaşıyor ve bir vaaz verişyor,ihvanlar da bunu banda kaydedip izlemek isteyenlere dağıtıyor,bunu izleyen bir kişi yahu bu görüntü ve ses makineden çıkıyor o yüzden bu vaaz a itibar edilmez diyebilirmi,bir araba sopa yersin dimi,işte bu da böyle bişey,ALLAH kullarına akıl ve izan vermiş islamı ihya edecek kolaylıkları bidat diye geri tepersen etki tepki meselesi sen de bir gün tepilirsin,MÜSLÜMAN aklını kullanmasını bilen kişidir ki imanın gereğidir bu,kuran da defalarca akletmezmisiniz diyor,biraz akletmek lazım.

ummuhan

Kıdemli Üye
:) Provokatörsün.Konuya devam edelim bu tatsız aradan sonra.

Aynadan akseden halinizin tanımı değil mi :)

(Araya şahsıma yönelik yazan zatınızdı.... üstelik hiç muhatabım değilken.... tatsızlığınızı serdetmezseniz ortalık bulanmaz tadıyla gider)

fakiri

Kıdemli Üye
Şeair-i islam olan hususlar şahsi farzlardan önce gelir, ezanın sesini kısacağına yanına gelen zındıkların sesini kısaydı ya müftü efendi, duymak istemiyorsan defol avrupaya git diyeydi ya...

Benim de çok dikkatimi çeken ve tuhafıma giden bu müftülerin bir davranışı var ki, hani dostlar başına dememek mümkün değil ! Şöyle ki, bu ülkede Allahımızın emir veya yasaklarına uymayan ve adeta bir gayr-ı müslim hayatı yaşayanların bu müftülere bir ihtiyacı veya bir mesele hakkında başvurmaları olunca, onları hiç haketmedikleri ve üzerlerinde bulunan ve yaşadıkları süfli hayatla hiç örtüşmeyecek bir biçimde methu sena etmeleri ve sanki onlatrın bu haline müslümanlar sebepmiş gibi, iman cephesine göndermelerde bulunmalarını anlayabilen ve çözebilen biri varsa lütfen bizi de bilgilendirsin !

cahid

Kıdemli Üye
aynen katılıyorum ve ekliyorum, misalen bir müslümanın cünub iken mescide girmesi yasaktır. Bu kafiroğlukafirler hayatları cünub geçmişken gelip bizim mescidlerimizde baldırı çıplak arzı endam ederlerken deli oluyorum. Bir gün Eyyüb El Ensari ra nın camisinde yine böyle bir durumu görünce dayanamadım imama dedim, biz cunub iken camiye giremiyorken bunlara neden müsade ediyorsunuz? Adam kıbleye karşı oturuyor, ayağını uzatıyor, kolu bacağı açık, mescide giren müslümanlar hep günaha giriyor, neden engel olmuyorsunuz?

tek kelime demedi, diyemedi... Bunu bu hale getirenlerden Allah hesabını en acı şekilde sorsun. amin.

Ağabey edeb dışı şeyleri hepimiz çirkin olarak görüyoruz ama lütfen "Kafiroğlu Kafirler" türü lafızlar kullanmayalım isterseniz.. Bilirsiniz ki bu tür sözler çok tehlikelidir..

cahid

Kıdemli Üye
Cahid dostum, kafir oğlu kafirler sözü mescidlerimizi gezmeye gelen turist kefereleri için kullanılmıştı, yoksa müslüman kardeşlerimize böyle denmez elbet...

Tamam ağabey anladım.. Hakkınızı helâl edin.. Yanlış anlamışım kusuruma bakmayın..

Gülzar-ı İrfan

..............
Ezan-ı Muhammediyyeyi ve Namaz-ı Şerifleri mikrofonla yapmak bidattir.(Bidati Hasene değil,bidati seyyiyedir.)Her bidat ise delalettir.(Hadisi Şerifte böyle olduğu bildirilmektedir.)

Bu açıklamanızla beraber akla MEKKE'de MEDİNE'de kılınan namazların da sahih olmadığı gibi bir soru takılıyor ister istemez/yaptığınız açıklamaya katılmamakla beraber/...

O denli büyük bir kalabalıkla namaz kılmanın yollarını açar mısınız lütfen.....

ALLAHA EMANET OLUN

KFK

İhvan Forum Üye
Kalabalıkta imamın sesini arka saflara iletmek için Mübelliğler vardır.Bunlar imamın sesinin işitilemeyeceği mesafelere sesi iletirler.Mübelliğler kaldırıldı,yerine ses sistemleri koyuldu.

reis

Kıdemli Üye
Haşa siz(in gibiler) varken bizim böyle bir densizlik(!) yapmamız ne haddimize... Hele hele siz(in gibilerin) himmeti olmazsa yandık ki ne yandık...
Kimse boşuna takla atmasın...
Mikrofon ve Hoparlör kullanan onu "ibadet kastıyla-ibadet olsun diye" kullanıyorsa ancak Bid'at'liği tartışılabilir... Bundan gayrısı sallamadan ibarettir.
Şimdi başta pc'ler olmak üzere tüm cihazların caizliğini mi konuşalım, Hac'ca uçakla gitmenin bid'atliğini mi konuşalım yoksa misvak yerine diş fırçası/diş macunu kullanmanın bid'atliğini mi!..
İsterseniz pirenin kanı abdesti bozar mı bozmaz mıdan başlayalım...
Yoksa Kabe'nin tam yanında mikrofonda ağlayan Kabe İmam(lar)ının zındıklığından(!!!) mı başlasaydık...

Hasan

Kardeşiniz
Kalabalıkta imamın sesini arka saflara iletmek için Mübelliğler vardır.Bunlar imamın sesinin işitilemeyeceği mesafelere sesi iletirler.Mübelliğler kaldırıldı,yerine ses sistemleri koyuldu.

Mübelliğ ler vardı mikrofon icat oldu gerek kalmadı aklın yolu birdir,efendimiz sav kılıçla cihad ederdi eee napıcaz savaşa okla yayla mı gidicez,müslüman aklıllıdır arkadaşlar teferruatlar maksadı bozmaz.

barayev

Doçent
,, Amrikacılar , Siyonistler ve laikçi faşistler ve çağdaş yobazlar olmasa Müslümanlar bir birlerini BOĞAZLAR gibime geliyor..