Ezan Sesleri.... | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Ezan Sesleri....

fedora__

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
21 Ağu 2006
Mesajlar
26
Puanları
0
Çanakkale Harbinin en dehşetli günlerinden birinde Tayyar Paşa ordunun içinde sesi güzel ne kadar asker varsa sabah namazından önce hep birden ezan okumaları emrini verir.Emri alan onlarca asker, şafak kızıllığı ile birlikte, davudi sadalarıyla o lahuti nağmeleri Çanakkale'nin kanla karışık soğuk sularına kadar dinletirler. Çok geçmeden düşman mevzilerinden taşa sarılmış kağıtlar atılmaya başlanır. Askerlerimiz açıp bakarlar. Bunlardan farsca yazılmış birtanesinde şöyle yazılmaktadır;

"-Bizler Hindistanlı Müslüman askerleriz. İngilizler bize Almanlara karşı Osmanlı'nın yanında savaşacağımızı söylediler. Biraz önce ezan sesi duyduk, siz kimsiniz?"Mehmetciğin kanı donar. Tarih, kandırılmışlığın böylesine pek az şahit olmuştur. Hemen cevap cerilir:


"-Burası Osmanlı payitahtının kapısı... Bizler de asakir-i Osmani'yiz."
 

DaLokay

уüяєкℓєя∂є
İhvan Üyesi
Katılım
13 Tem 2006
Mesajlar
6,392
Puanları
0
Web sitesi
www.youtube.com
mükemmel bir bilgi....

tarih................................
 

Sabr-el-Hayat

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
19 Eyl 2006
Mesajlar
3,776
Puanları
0
tesekkürler fedora kardes...

bir bilgi de ben aktarayim istedim, buyrun:

Tunuslu askerler, savaşa nasıl getirildi?


İngilizlerin, Osmanlı’ya karşı oyunları dudak uçuklatacak niteliktedir. Savaş sırasında esir alınmış ve karşısındaki düşman sandığı kişilerin bizzat korumak istediği Osmanlı askerleri olduğunu öğrenince gözyaşları içinde düştüğü acziyeti anlatan bir Tunusluyu ve onun ağzından İngilizlerin aynı dine mensup ve birbirini seven insanları nasıl kandırdıklarını ibretle görelim:

“Evvela bizi iğfal ettiler ‘Sizin halifenizle beraberiz. Onun düşmanı olan Almanlarla savaşıyoruz. O halde sizin de halifenize yardım etmeniz, dini açıdan borcunuzdur.’ dediler. Sonra hakikat meydana çıkınca baskıya, şiddete başvurdular. Askere gitmek istemeyenlerin anasını, babasını hapislere atıp işkenceler altında inlettiler, evini barkını yıktılar. Bundan başka, şayet savaşta kanımızı son damlasına kadar dökmeyecek olursak, ailelerimizi perişan edeceklerini tekrar tekrar söylediler.

Analarımız, babalarımız, çocuklarımız bugün onların elinde rehindir!”


(Bkz: İbrahim Refik, Çanakkale’nin Ruh Portresi, S, 21. İst. 1998)
 

zübeyde

Doçent
İhvan Üyesi
Katılım
25 Nis 2007
Mesajlar
652
Puanları
0
Yaş
33
süper....
 
Üst