Ezan Duâsı

:)zeynep(:

Hakve
Câbir bin Abdullah -radıyallahu anh-dan rivâyet olunmuşdur ki, Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuşlardır;

Kim ezanı işittiği zaman:

"Ey şu tam da'vetin ve vakti gelen namazın sahibi olan Rabbim! Muhammed aleyhisselâma şefâat vesîlesini ve üstünlüğünü ver. Ve onu kendisine va'detdiğin makam-ı mahmûd'a ulaşdır" derse kıyamet gününde şefâatim ona lâyık olur." (1)

K

KeKe

Guest
arapcasını yazsaydın keşke yinede tşk

melde

helina_roje
Allah razı olsun her ezandan sonra okuyalım

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
Arapçasını Türkçe olarak ben yazabilirim. :)

Allahümme Rabbe hazihi'd-da'veti't-tâmmeh.
Ve's-salâti'l-kâimeh.
Âti Muhammedeni'l-vesîlete ve'l-fazîleh.
Ve'd-derecete'r-rafîah.
Veb'ashü makâme'm-Mahmûdeni'l-lezî ve addeh.
İnneke lâ tuhlifu'l-mîâd.

İmandanihsana

Doçent
bir baska hadıstede duydum kadarıyla kım benım ıcın vesıleyı dılerse cennete gırmek ona vacıp olur dıye duymustum budakı vesıle duadakı vesılete kısmı

TuaNa MiNa

Paylaşımcı
Allah sevdiği kullarından eyler inşaallahüteala..Allah hepimizden razı olsun..Dualarda buluşmak dileğiyle...

zühd

Profesör
Web sitesi
www.why-islam.net
Ezan duâsı

Resûlullah Efendimiz buyurdu ki: “Ey benim ümmetim. Ezan bitince şu duâyı da okuyunuz.” buyurmuştur: “Allahümme rabbe hâ zihid-dâvetit-tâmmeti ves-salâtil-kâimeti âti Muhammedenil-vesîlete vel fadîlete ved-dereceter-refîate veb'ashü mekâmen mahmûdenil-lezî ve'adtehü inneke lâ tuhlifül-mîâd. Lâ havle velâ kuvvete illâ billahil’aliyyil’azîm”.

”Ezan okunurken şu duâyı okuyun:

“Ve ene eşhedü en lâ ilâhe illallahü vahdehû lâ şerîkeleh ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resûlüh ve radîtü billâhî rabben ve bil-islâmi dînen ve bi Muhammedin sallallahü aleyhi ve selleme resûlen nebiyyâ”

Başka bir hadis-i şerifte de Resûlullah bir hadis-i şerifinde, “Her kim ezan sesi işittiği zaman, müezzin ile beraber hafifçe okusa, her harfine bin sevap verilir, bin günahı mahvolur” buyurdu.

(Hayye alâ)ları duyunca bunları söylemeyip, (lâ havle velâ kuvvete illâ billâh) der. Ezandan sonra salevât getirilir. Sonra ezan duâsı okunur. İkinci (Eşhedü enne Muhammeden Resûlullah) söyleyince, iki baş parmağının tırnaklarını öptükten sonra, iki göz üzerine sürmek müstehabdır.

Eyyüb Hâlid bin Zeyd câmi’inin müezzinleri her namazdan sonra şu duâyı okurlardı: “Rabbenâ amennâ bi mâ enzelte vetteba’ nerresûle fektübnâ ma’aşşâhidîn”.

İsr@

hizmet erbabı
Allah razı olsun kardeşim bir yerde hatam vardı düzeltmiş oldum
emeğine sağlık