Ezan, duası ve verdiğimiz değer hakkında.....

dilhuba

Profesör
Web sitesi
mustafababuroglu.sitemynet.com
Esselamu aleyküm arkadaşlar. Böyle bi başlık açmamın sebebi ezanımıza verdiğimiz değerden kaynaklanmaktadır. Ezan bi ülkenin Müslümanlık nişanesidir. Onun içindir ki Resulullah a.s. bi yere baskın yapacağı vakit ezan okunup okunmadığına bakar ona göre baskın yapardı(Baskın olayı Hayatüs sahabe ve hüccetül baliğa da geçiyor.) Biz ezanımıza ne kadar değer veriyoruz. Okununca ne yapıyoruz sadece tvnin sesini kısmakla mı yetiniyoruz yoksa müjdelenen müezzinler gibi olmaya mı çalışıyoruz. Aşağıda ezan okununca neler yapılacağı, ezan duası (Vesile duası), müezzinler verilen müjde, bizde müezzinlerin yaptıklarını yaparsak müezzinler gibi müjdelenmemizden kısaca bahsedildi. Çok uzun ve çok hadis, sahabe-i kiramın sözleri ve büyüklerin sözleri bulunuyor fakat kısa tutmak için içlerinde önemli olabileceklerini seçtim. İnşallah faydalı olur. Ezanımıza değerimizi diriltir. Hakkınızı helal edin. Yanlışım varsa uyarın LÜTFEN.

Bi demirci hikayesi vardır bilirsiniz. Demirci her ezan okunduğunda olduğu gibi kalırmış. Hiç hareket etmezmiş. Ezan okunurken eli havadaysa bitene kadar o şekilde pür dikkat dinlermiş. Sonunda mübarek insan vefat edince tabutunu taşırken ezan okunmuş ve tabutu yerinden kıpırdatamamışlar. Ancak ezan bitmiş o zaman tabutu kaldırabilmişler. Yani öldü zaman bile ezana saygısını hissettirmiş etraftakilere.

Vesile duası: Allahümme rabbe hazihiddavetti tammeh vessalatil kaimeh, ati muhammedenil vesilete vel fadileh vebashü makamen mahmudenillezi vaaddeh. (Buhari, Ezan 8'in başı)

Ey bu eksiksiz davetin ve kılınacak olan namazın rabbi Allahım. Muhammede s.a.v. vesile ve fazileti ver. Onu vaat ettiğin makamı mahmuda ulaştır.
Ezan okunduktan sonra bu dua okunur sonrada dünya ve ahiretle ilgili istediği duayı eder.

Ebu Said el hudri ve Ömer Bin Hattab r.anh. ikisininde dediklerini göre Resulullah a.s. Müezzin ne diyorsa sizde onları tekrar edin buyurmuşlar. (
(Buhari, Ezan 7)

YANİ;
Müezzin: Allahu ekber Allahu ekberr30;.. Biz de Allahu ekber Allahu ekber
Müezzin: Eşhedüellailahe illallah r30;r30;. Biz de Eşhedüellailahe illallah
Müezzin: Eşhedüenne Muhammederresulullah Biz de: Eşhedüenne Muhammederresulullah
Hayye alassalah ve Hayye alel felah farklı Burada biz: La havle vela kuvvete illa billah diyoruz.
Müezzin: Allahu ekber Allahu ekber Biz de: Allahu ekber Allahu ekber
Müezzin: Lailahe illallah Biz de: Lailahe illallah deriz. Aişe annemizin bir rivayetinde Resulullah a.s. Müezzinin şehadet kelimelerini işittiği zaman Ben de, Ben de dediklerini de söylemiştir.

Kamette ise kad kametissalah denince: Ekamehallahu ve edameh yani Allah onu kıyamete kadar devam ettirsin deriz.

Abdullah bin Amr r.anh rivayet ediyor. Resulullah a.s. Müezzini işittiğiniz zaman onun dediklerini tekrarlayın. Sonra bana selavat getirin. Zira kim ban selavatı şerif getirirse Allah ona on rahmet eder. Sonra benim için vesileyi isteyiniz. O cennette bir makamdır ki, Allahın tek kuluna nasip olacaktır onunda ben olacağımı umarım. Bana vesileyi okuyanlara şefaatim haktırr17; başka bi hadisi şerifte r16;kıyamet gününde şefaatim ona vacip olur buyurmuşlardır. (Muslim, Salat 11)

Bir kimse kuran okuyor yahut tesbih çekiyor yahut hadis okuyor veyahut ilim gibi bişey okuyorsa bütün bunları keser ve müezzine cevap verir. Sonra döner eski haline devam eder.

Enes r.anh rivayet eder Rasulullah a.s. Ezanla kamet arasında edilen dua ret olunmaz (Ebu Davud, Salat 35)

Rasulullah a.s. bir adam gelir Ya Rasulullah müezzinler bizden fazla sevap kazanıyor dedi. O da r16;Sen de onları tekrar et iste, sana de verilirr17; buyurdular. (Burada müezzinin dediklerini tekrarlarsak onlar gibi müjdeleneceğimiz açıkça belirtilmiştir.)

Rasulullah a.s. İki şey vardır ret olunmaz. Ezan okunurken yapılan dua ve savaşta insanların birbirini kırarken yapılan dua.

Ebu Hureyre R.anh. rivayet eder Rasulullah a.s. İnsanlar ezan okumada ve birinci safta ne kadar sevap olduğunu bilselerdi, sonra da bunu yapmak için kura çekmekten başka çare bulamasalardı, kura çekerlerdi buyurmuşlardır. (Buhari, Ezan 9)

Başka bir hadis: Namaz için ezan okunduğu zaman şeytan ezanı duymamak için arkasından yel çıkararak kaçar. [colur_red](Buhari, Ezan 4)[/color]

Diğer bi hadis: Kıyamet gününde müezzinler insanların en uzun boylusu olacaktır. (Müslim, Salat 14)

Hz. Ömer diyor ki: Müezzin olsaydım işim tamamdı. Geceleri ihya edemeyişime gündüzleri oruçlu geçirmeyişime hiç aldırmazdım çünkü Rasulullah a.s. r16;Allahım müezzinleri bağışla, Allahım müezzinleri bağışlar17; buyurdular. Yine o adaleti büyük halife şöyle dedi: Hilafet işlerimden ezan okumaya fırsat bulabilsem muhakkak ezan okurdum.

alıntı www.bilvanis.net

B

.BeYzA.

Guest
ezan okunduğu zaman dinleyebilmeyi becerebilsek de hiç olmazsa yaptığımız dualar makbul olsa!!!

teşekkürler yaralı bi yazı.