Ey Nefsim...........

B

BeHReM

Guest
EY NEFSIM

Ey nefsim, kendi gerçeginle yüzlesmeye hazir misin?Hesaptan önce hesap vermeye ne dersin?Halkin sevgisini ararken, Allah’in nefretinden emin misin?

Kendine karsi sadakatini kaybetme...

Elest bezmindeki ahd-ü misakini unutma...

Ey kendi basina buyruk nefsim!

Sevdalarin, korkularin, kaygilarin?!Evet biraz açar misin?Kalp ritmini zorlayan heyecanlarindan bahsetsene!Hangi limana demir attin?

Göze gireyim derken, gözden düstügünün farkinda degilsin...Övünmek ve sayginlik kazanmak için bu ne hirs?Kendini begenen nefsim söyle demen gerekmiyor mu?

“RABBIM BENI BANA BEGENDIRME.”Bilmediklerine “ben bilirim” demekten vazgeçmeyecek misin?Hala “bilmiyorum” demeyi bir nakisa olarak mi göreceksin?

NEFSIM!

Kitab’a karsi neden soguksun?Namaza neden agirsin?Kardeslerine niçin mesafelisin?Aktüaliteye merakli, Ahiret’e duyarsizsin...Hangi kulvarda geziniyorsun?Basini almis nereye gidiyorsun?

Ne zaman samimi olacaksin...Riya ile kendine zulmetme...Toplum içinde kildigin namaz ile yalniz iken kildigin namaz arasindaki farki nasil izah edeceksin?

Nefsim! Rabb’imin “Feveylun” dedigini duymus olman lazim...Namazinda kendine yazik etme...riya bulasan namaz basina bela olmasin...

Okudugun Kur-an sana zulmetmesin...Nice Kur-an okuyanlar var ki, Kur-an onlara lanet eder.Bunu biliyorsun.

Ey kendine zulmeden nefsim!

Günah islemekte ne kadar cesursun...Atese dayanma gücünü nerden aliyorsun?

Nefsim ebedi ve ezeli düsmanina, seytana açik veriyorsun...Düsmanini küçümsüyorsun...
Nefsim!

Niçin susuyorsun?Çünkü suçlusun...Haydi itiraf et...Dönsene...Gel tevbeye...

Ey nefsim hala kendini temize çikarmaya devam edecek misin?Oysa Hz. Yusuf Nebi söyle diyordu: “Ben nefsimi temize çikarmiyorum.”

Yusuf’un yapmadigi tezkiyeyi yapiyorsun.

Bak dinle Kur-an ne diyor:

“Nefislerinize tezkiye etmeyiniz.” (Necm- 32)

Ey nefsim!

Kendini güvende mi hissediyorsun?Oysa Hz. Muhammed (s.a.v), kizi Fatima’ya güvence vermemisti...

“Kizim Fatima nefsini atesten koru, kiyamet günü senin için elimden bir sey gelmez.”

Yoksa kimsenin bilmedigi güvencelerin mi var?

Hz. Muhammed’in kizina vermedigi garantiyi sana veren mi var?Nefsim topraktan geldigini unutmus gibisin...Azrail ile randevunu erteledin mi yoksa?

Ey yasam hirsi ile sersem hirsim!

Hz. Muhammed’den geriye kalan neydi?

Nefsim!

Mutmain misin? Samimi misin?

Haydi rabbine dön!Sen dönmek istemesende dönüs O’nadir...Sen Rabb’inden?Rabb’in senden razimi?

Uyariya muhtaç nefsim, kendini müstagni görme...Yoksa samimiyetsizligini gizlemek için mi samimiyet edebiyati yapiyorsun.?

EY NEFSIM! HALIS OL KI, HALAS BULASIN!..

saol paylaşımın için çok güzel beni bana getirdin allah razı olsun kardeş.

dostluk

Kıdemli Üye
Ey nefsim!

Dünya zevklerine iltifat edip, onlarla ünsiyet edeni sonunda ölüm yakalayıp bunlardan ayırdığı vakit pişmanlığının ne kadar çok olacağını bilmiyor musun? Geçmişe şöyle bir göz gezdir bakalım. Bir çok insan yüksek binalar yaptığı, fazla fazla mal biriktirdiği ve türlü ziynetleri, altınları, gümüşleri, paraları biriktirdiği halde onları bırakıp ahirete gitmek zorunda kaldığını görmüyor musun?

Sende dünya ile böyle meşgul olurken, mal peşinde, zevk sefa içinde olmaya çalışırken, türlü türlü emellerin peşinde koşarken, bir gün ölümün seni habersiz bir şekilde yakaladığı ve kendine baktığın zaman ahiret için hiçbir hazırlığın ve amelin olmadığını farkettiğinde ne yapacaksın?

Diyelim ki, sen bunlara akıl erdiremiyorsun o zaman peygamber varisleri olan alimlere, Allah dostlarına,mürşidi kamillere uymak ve onların gittiği yoldan gidip onların tavsiyelerine uyarak, pişmanlığın fayda vermeyeceği hesap günü için hazırlık yapmak düşmez mi?

hiçim

Profesör
Allah razı olsun "nefsimi temize çıkaramam çünkü nefis aşırı şekilde kötülüğü emredicir ve abbim çok bağışlayan ve pek esirgeyendir"

BeHReM

Doçent
çok öncelerde açılan bir konu,güncelleyenden Allah razı olsun.

Rabb'im hiçbirimizi göz açıp kapayıncaya kadar dahi nefsimizle başbaşa bırakmasın.