Ey Ebû Mansur , bana ne ile geldin?

İlim Talebesi

Yasaklı

وقال الأعمش، عن أبي صالح، عن مالك الدار، قال: أصاب الناس قحط في زمان عمر فجاء رجل إلى قبر رسول الله صلى الله عليه وسلم فقال: يا رسول الله استسق الله لأمتك، فإنهم قد هلكوا. فأتاه رسول الله صلى الله عليه وسلم في المنام، وقال: ائت عمر فأقرئه مني السلام وأخبره أنهم مسقون وقل له: عليك الكيس الكيس، فأتى الرجل فأخبر عمر فبكى، وقال: يا رب ما آلو ما عجزت عنه

زَكَرِيَّا بنُ أَحْمَدَ البَلْخِيُّ القَاضِي: سَمِعْتُ أَبَا جَعْفَرٍ مُحَمَّدَ بنَ أَحْمَدَ بنِ نَصْرٍ التِّرْمِذِيَّ يَقُوْلُ:
رَأَيْتُ فِي المَنَامِ النَّبِيَّ -صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ- فِي مَسْجِدِه بِالمَدِيْنَةِ، فَكَأَنِّيْ جِئْتُ فَسَلَّمْتُ عَلَيْهِ، وَقُلْتُ: يَا رَسُوْلَ اللهِ! أَكْتُبُ رَأْيَ مَالِكٍ؟
قَالَ: (لاَ) .
قُلْتُ: أَكْتُبُ رَأْيَ أَبِي حَنِيْفَةَ؟
قَالَ: (لاَ) .
قُلْتُ: أَكْتُبُ رَأْيَ الشَّافِعِيِّ؟
فَقَالَ بِيَدِهِ هَكَذَا، كَأَنَّهُ انْتَهَرَنِي، وَقَالَ: (تَقُوْلُ رَأْيَ الشَّافِعِيِّ! إِنَّهُ لَيْسَ بِرَأْيٍ، وَلَكِنَّهُ رَدٌّ عَلَى مَنْ خَالَفَ سُنَّتِي) .
رَوَاهَا: غَيْرُ وَاحِدٍ، عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ (2) .
عَبْدُ الرَّحْمَنِ بنُ أَبِي حَاتِمٍ: حَدَّثَنِي أَبُو عُثْمَانَ الخُوَارِزْمِيُّ نَزِيْلُ مَكَّةَ - فِيْمَا كَتَبَ إِلَيَّ - حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بنُ رَشِيْقٍ، حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بنُ حَسَنٍ البَلْخِيُّ، قَالَ:
قُلْتُ فِي المَنَامِ: يَا رَسُوْلَ اللهِ! مَا تَقُوْلُ فِي قَوْلِ أَبِي حَنِيْفَةَ، وَالشَّافِعِيَّ، وَمَالِكٍ؟
فَقَالَ: (لاَ قَوْلَ إِلاَّ قَوْلِي، لَكِنَّ قَوْلَ الشَّافِعِيِّ ضِدُّ قَوْلِ أَهْلِ البِدَعِ (3)) .
وَرُوِيَ مِنْ وَجْهَيْنِ: عَنْ أَحْمَدَ بنِ الحَسَنِ التِّرْمِذِيِّ الحَافِظِ، قَالَ
رَأَيْتُ النَّبِيَّ -صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ- فِي المَنَامِ، فَسَأَلْتُهُ عَنِ الاخْتِلاَفِ، فَقَالَ: (أَمَّا الشَّافِعِيُّ، فَمِنِّي، وَإِلَيَّ) .
وَفِي الرِّوَايَةِ الأُخْرَى: (أَحْيَى سُنَّتِي (1)) .

Hikâye edildiğine göre Ebû Mansur b. Zükeyr zâhid ve sâlih bir insandı. Vefâtı yaklaşınca çok ağlamaya başladı. Ona: “Neden ölüm vakti yaklaşınca ağlıyorsun?” diye soruldu. O da: “Ben şimdiye kadar hiç gitmediğim bir yola gidiyorum.” dedi. Vefat ettiği vakit oğlu onu dördüncü gecesinde rüyâsında gördü ve:

“-Babacığım, Allah sana nasıl muamele etti?” diye sordu:

Babası da:

-Ey oğulcuğum, iş senin tahmin ettiğinden daha çetin. Adâletlilerin en âdili bir melikle karşılaştım ve hasımları münâkaşa ederken gördüm.

Rabbim bana:

“-Ey Ebû Mansur! Ben sana yetmiş yıl ömür verdim. Bugün yanında ne getirdin?” buyurdu. Ben de:

“-Ya Rabbi, otuz hac yaptım.” dedim.

Allah Teâlâ:

“-Onları kabûl etmedim.” buyurdu.

“-Ya Rabbi, kendi elimle kırk bin dirhem sadaka verdim”, dedim.

“-Onları da kabûl etmedim.” buyurdu.

“-Altmış sene gündüzün oruç tuttum ve geceleri ihyâ ettim.” dedim.

“-Onları da kabûl etmedim.” buyurdu.

Ben de:

“-Öyleyse helak oldum.” deyince

bana şöyle cevap verdi:

-Ey Ebû Mansur! Benim bu şekilde sana azap etmem keremime uygun düşmez. Sen bir müslümanın ayağı kayıp düşmesin diye yoldan taşı kaldırdığın günü hatırlamıyor musun? İşte bu sebeple ben sana rahmet ettim. Şüphesiz ki ben iyilik yapanların mükâfâtını zâyi etmem.” (İsmail Hakkı Bursevî, Rûhu’l-Beyân )

Yahayy

Kıdemli Üye
Sallayalım bakalım.
Bu Ruhul Beyan tam olarak bir menkıbe kitabı,
bildiğin hikayelerle İslam nasıl bozulur'un karşılığı, ama kesinlikle bir Kur'an tefsiri değil.

Bu adam öldü, haşır nerede, neşir nerede?
Ne zaman yargılandı?
Hani Sûri hani kıyamet günü, hani yeniden dirilme?
Resulullah ömrünü oruçlu mu geçirmiş?
Bir söylediğiniz bir söylediğinizi tutsun be arkadaşım.
Sonra bu kitapları okuyup ezberleyenler ilim ehli oluyor, bunların yazdığı tefsirlerden sen iyi mi biliyorsun oluyor.
Evet Vallahi de Billahi de daha iyi biliyorum, Allah'a iftira atmıyorum hiç olmazsa.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Sallayalım bakalım.
Bu Ruhul Beyan tam olarak bir menkıbe kitabı,
bildiğin hikayelerle İslam nasıl bozulur'un karşılığı, ama kesinlikle bir Kur'an tefsiri değil.

Bu adam öldü, haşır nerede, neşir nerede?
Ne zaman yargılandı?
Hani Sûri hani kıyamet günü, hani yeniden dirilme?
Resulullah ömrünü oruçlu mu geçirmiş?
Bir söylediğiniz bir söylediğinizi tutsun be arkadaşım.
Sonra bu kitapları okuyup ezberleyenler ilim ehli oluyor, bunların yazdığı tefsirlerden sen iyi mi biliyorsun oluyor.
Evet Vallahi de Billahi de daha iyi biliyorum, Allah'a iftira atmıyorum hiç olmazsa.

cemaatimizden bir abimiz vefat etti, vefatından 2 ay sonra hemen hemen her gün beraber olduğumuz abimiz ruyasında gördü, ve ona sordu " Yılmaz abi nasılsın" cevap olarakta " Hamdolsun iyiyim, arkamdan okuyorsunuzya" cevabını aldı...ne var bunda...

Yahayy

Kıdemli Üye
cemaatimizden bir abimiz vefat etti, vefatından 2 ay sonra hemen hemen her gün beraber olduğumuz abimiz ruyasında gördü, ve ona sordu " Yılmaz abi nasılsın" cevap olarakta " Hamdolsun iyiyim, arkamdan okuyorsunuzya" cevabını aldı...ne var bunda...

Ruhûl Beyan nedir abi?

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Ruhûl Beyan nedir abi?

yahayy, senin bunları okumaman gerekiyor..ciddi söylüyorum... çünkü hep problem olur...nedeni ise, ondan evvel olması gereken şeyler var...onlar halledilmeden,bu tür tefsir kitablarını okumak faydadan çok zarar verir....bunlara tasavvufi eserlerde dahil..... seninle daha, öğlen namazının farz rekatlarını inkar edenin durumunu halldemedikki,,kaldı ki diğer meseleler...

Yahayy

Kıdemli Üye
yahayy, senin bunları okumaman gerekiyor..ciddi söylüyorum... çünkü hep problem olur...nedeni ise, ondan evvel olması gereken şeyler var...onlar halledilmeden,bu tür tefsir kitablarını okumak faydadan çok zarar verir....bunlara tasavvufi eserlerde dahil..... seninle daha, öğlen namazının farz rekatlarını inkar edenin durumunu halldemedikki,,kaldı ki diğer meseleler...

Bak abicim din önce akıdedir.
Biri din adı altında, Kur'anın tefsiri adı altında saçma sapan ve tutarsız hikayeleri
Allah'a çamur atar gibi millete din diye anlatırsa, onun ne namazıdan ne orucundan bahsedilir?

Sen bu kitaplardan zikrin oturup 1000 defa şunu bunu okumak olduğunu bir insana anlatırsan
o insan evladına bakarken zikri hatırlaması gerektiğini, çalışanı ile konuşurken Allah'ı hatırlaması gerektiğini,
işine karşı sorumluluğu yerine getirirken Allah'ı anması gerektiğinin vesair her anı ve nefesinde Allah'ı anması ve varlığını bilerek
hareket edilmesi emrinin zikir olduğunu anlatamazsın.

Sonuç, sonuç İslam ümmetinin içinde bulunduğu zelil durum,
tesbih çekerek savaş kazanabileceğini düşünen, 8000 defa tefriciye okuyunca salavat emrini yerine getirdiğini sanan tipler.

Yani,
Ne konuşulsa boş, ne anlatılsa yarım, ne idrak edilecekse hatalı, dinimiz külli olarak eksik...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Bak abicim din önce akıdedir.
Biri din adı altında, Kur'anın tefsiri adı altında saçma sapan ve tutarsız hikayeleri
Allah'a çamur atar gibi millete din diye anlatırsa, onun ne namazıdan ne orucundan bahsedilir?

Sen bu kitaplardan zikrin oturup 1000 defa şunu bunu okumak olduğunu bir insana anlatırsan
o insan evladına bakarken zikri hatırlaması gerektiğini, çalışanı ile konuşurken Allah'ı hatırlaması gerektiğini,
işine karşı sorumluluğu yerine getirirken Allah'ı anması gerektiğinin vesair her anı ve nefesinde Allah'ı anması ve varlığını bilerek
hareket edilmesi emrinin zikir olduğunu anlatamazsın.

Sonuç, sonuç İslam ümmetinin içinde bulunduğu zelil durum,
tesbih çekerek savaş kazanabileceğini düşünen, 8000 defa tefriciye okuyunca salavat emrini yerine getirdiğini sanan tipler.

Yani,
Ne konuşulsa boş, ne anlatılsa yarım, ne idrak edilecekse hatalı, dinimiz külli olarak eksik...

dediğin gibi önce akide... unutmaki, Allah a imandan sonra en büyük şey namazdır...