Evrim görüşü İslam'a ters midir?

kulcoşkun

Paylaşımcı
1-İlk insan Hz. Âdem’in yaratılışı
Cenab-ı Hak, ilk insan Hz. Âdem’i topraktan yarattığını, muhtelif ayetlerde beyan buyurmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir:
Andolsun Biz insanı kuru bir çamurdan, değişmiş cıvık balçıktan yarattık[1].
Andolsun ki Biz insanı, çamurdan süzülmüş bir hülasadan (özden) yarattık[2].
Allah Âdemi topraktan yarattı. Sonra ona 'ol' dedi ve o da oluverdi[3].
Sâd suresinden, Şeytanın da Hz. Âdem’in topraktan yaratıldığına şahitlik ettiğini anlıyoruz:
Ben ondan (Hz. Âdem'den) daha hayırlıyım. Beni ateşten yarattın. Onu ise balçıktan yarattın[4].
Bu ayet-i kerimelerden, Hz. Âdem’in yaratılışının toprakla başladığını, daha sonra bunun çamur hâlini aldığını anlıyoruz. Bu çamur da süzülerek “çamur özü” hasıl olmuş, bundan da ilk insan Hz. Âdem yaratılmıştır.
İlk insanın bu yaratılışında, günümüzdeki insanın yaratılışında olduğu gibi tedricilik vardır. Yani, nasılki günümüzde, yaklaşık dokuz ayda bir insan, yavaş yavaş anne karnında şekilleniyorsa, topraktan çamura, çamurdan balçığa, balçıktan, tın tın öten bir yapıya, oradan da bu yapının yavaş yavaş insan şekline dönüştüğünü anlamak mümkündür.

Kur’an’da Hz. Âdem’in cennette yaratıldığı ve sonra dünyaya indirildiğinden bahsediliyor mu?
Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de Hz. Âdem ile Hz. Havva’nın cennette kendilerine yasak edilen ağacın meyvelerinden yemelerinden dolayı yeryüzüne indirildiklerini şöyle beyan buyurmaktadır:
(Allah buyurdu ki): Ey Âdem! Sen ve eşin cennette yerleşip dilediğiniz yerden yeyin. Ancak şu ağaca yaklaşmayın. Sonra zalimlerden olursunuz.
Derken şeytan, birbirine kapalı ayıp yerlerini kendilerine göstermek için vesvese verdi ve: “Rabbiniz size bu ağacı sırf melek olursunuz veya ebedî kalanlardan olursunuz diye yasakladı”, dedi.
Ve onlara: ben gerçekten size öğüt verenlerdenim, diye yemin etti.
Böylece onları hile ile aldattı. Ağacın meyvesini tattıklarında ayıp yerleri kendilerine göründü. Ve cennet yapraklarından üzerlerine örtmeye başladılar. Rableri onlara: “Ben size o ağacı yasaklamadım mı ve şeytan size apaaçık bir düşmandır, demedim mi?” diye nida etti.
(Âdem ile eşi ) Dediler ki: "Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik, eğer bizi bağışlamaz ve bize rahmetinle muamele etmezsen muhakkak ziyana uğrayacaklardan oluruz!"
(Allah) buyurdu: Birbirinize düşman olarak inin, sizin yeryüzünde bir süreye kadar kalıp geçinmeniz gerekmektedir.
Orada yaşayacaksınız, orada öleceksiniz ve yine oradan (dirilip) çıkarılacaksınız!" dedi[22].
Demek ki Hz. Âdem ve eşi Hz. Havva cenneten dünyaya gönderilmiştir. İnsanlar burada sınırlı bir hayat yaşadıktan sonra ölmektedirler. Kur’an-ı Kerim’de, ölen bu insanların tekrar diriltilip hesaba çekilecekleri, Allah’ın emir ve yasaklarına uyanların cennetle mükafatlandırılacağı, uymayanların da cehennemle cezalandırılacağı geniş şekilde beyan edilmektedir.

Kaynak: sorularlaislamiyet

kulcoşkun

Paylaşımcı
Evrim teorisi doğal seçilimin nasıl işlediği anlaşılmadan kavranamaz.

Evrim teorisine inananların temel hareket noktası şudur; "rastlantısal, tesadüf"

Öncelikle senin kavramlara hakimiyetin ve yaklaşımın bir kere sakat.

Arkadaşlar, Hz.Adem ve Hz. Havva'nın cennetten indirildiğine dair ayetler var yani evrim teorisi İslam ile hiç bir şekilde bağdaşmaz. Daha başka konularda var, konuyu okursanız daha iyi anlarsınız.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
"Evrim" denince ne denmek isteniyor, ona verilecek tanımlama da, onun İslam'da olup olmadığını bizlere bildirecektir...

Ama henüz ben cevabımı alamadım... Çünkü cevap olarak "teori" deniyor...

Evrim nedir, bir kardeşimiz söyleyebilir mi?

kulcoşkun

Paylaşımcı
Evrim teorisi doğal seçilimin nasıl işlediği anlaşılmadan kavranamaz.

Hz. Adem ve Hz. Havva'nın cennetten indirildiğine dair ayet var bu da demektir ki asla ama asla evrim teorisi ile İslam aynı yolda gitmez. Konunun ilk mesajını okursan detayları görebilirsin