Evliyâullah'ın Dereceleri

Yahayy

Kıdemli Üye
rivayet paylaşıyorsunuz, birbiriyle çatışıyor.

Birisi başımı sonu mu hayrlıdır bilinmez derken diğeri.
Asrımdakiler diyor., ve ondan sonrakiler... sonrakilerde kardeşlerim.

Napcaz şimdi ...
İnsan eli ile üretilemesinin en büyük göstergesi bu işte.
Allah Kur'anın bir benzerini getirin diye meydan okurken aslında ne söylediğini bu arkadaşlardan anlıyoruz, Allah'tan geldi diye derlenip anlatılan şeyler çelişki yumağı ile doluyken, Allah'ın kitabında hiçbir çelişki yok. Bunların icad ettikleri külliyattan ise çelişkisiz bilgi çıkarmak gibi bir mümkünat yok gibi bir şey

Kurtuluş26

Profesör
Web sitesi
islamikonular.weebly.com
Kardeş zerre miktarı Kur'andan bir nasip alamamışsın. Böyle gidersen işte o bahsettiğin mühürlenmişlee zümresine dahil olup korkarım hiçbir zaman anlamayacaksın.
Senim hamdederek övmen gereken ulvi sıfatlarla nitelendirmen gereken Allah'ü Teâlâ'dır, kıyısına berisine yapıştırmaya çalıştığın ve ibadetlerine ortak ettiklerin ise onun yarattığı öldükten sonra sineğe bile sözü geçmeyece aciz yaratılmış kullardır.
Peygamberin bile hiçbir zaman kendine yakıştırmadığı vasıfları onu takip ettiği iddiasındaki filozof tıyniyyetli kimselere veriyorsun, bırak peygamberi Allah ile yakıştırıp sahrada bile darda kalanın imdadına yetişen bir çeşit rab olarak ilan ediyorsun.

Yaşın başın kaç bilmiyorum ama belki de yaşın kadar Tasavvufun içinde bulunmuşumdur.
Keşke tasavvuf insanlara pazarlandığı gibi bir takva hareketi olsa, ama malesef tam olarak Allah'a berisinden ortaklar icad etme müessesesi olarak çalışıyor şuan.

Yaşın başın kaç bilmiyorum ama belki de yaşın kadar Tasavvufun içinde bulunmuşumdur.
Sahte mürşidler,şeyhler var.
Mürşidiniz kimdi şeyhiniz kimdi?

Kurtuluş26

Profesör
Web sitesi
islamikonular.weebly.com
eeyyt savrulun ordan benden daha üstün evliyamı olur kim veriyor lan bu sıralamayı bu gün size uyku yok savunun kendinizi
Şeytanın uçurduğu bir kişi.

Şems Süresi
9.Nefsini tertemiz yapıp arındıran felâh bulmuş, kurtulmuştur.
10.Onu kirletip örten kişi ise elbette ziyana uğramıştır.

Kurtuluş26

Profesör
Web sitesi
islamikonular.weebly.com

'Asırların en hayırlısı benim asrımdır. Sonra onları tâkip edenler, sonra da onları tâkip edenlerdir.' (Buhârî)

“Ümmetim yağmura benzer, başı mı sonu mu daha hayırlıdır bilinemez.”(Ahmed b. Hanbel, Müsned, III/130; Tirmizî, Edep 81.)

“Sizler benim ashâbımsınız, kardeşlerimiz ise henüz gelmemiş olanlardır.”(Müslim, Tahâret 39)

"Ümmetimin en faziletlileri önde ve sonunda gelenlerdir. ikisinin arası bulanıktır."
(Camiüs-sağîr: 4056).
)

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com

"Ümmetimin en faziletlileri önde ve sonunda gelenlerdir. ikisinin arası bulanıktır."
(Camiüs-sağîr: 4056).
)
Hacı abi

Sen işi karıştırmışsın

Öyle bir yazmışsın ki sanki sahabe efendilerimizden RA sonra onlardan üstün insanlar gelmiş gibi anlaşılıyor

Oysa bir başka arkadaşın yazdığı gibi "En üst makamdaki evliya en alt makamdaki sahabeden (makam olarak) daha alttadır"

Yahayy

Kıdemli Üye
Nereden bilelim yalan söylemedinizi?
Hangi cemaatti?Mürşidin kimdi,şeyhin kimdi?

Bak güzel kardeşim, sana hayatında kimsenin yapmayacağı, hele hele ağa babalarının hiç yapmayacağı bir iyilik yapıyorum.
Sana kimse Kur'anın hemen hemen tamamında mücadele ettiği Şirk kavramını anlatmamış.
Ben sana bu Gavs-Kutbul Aktap- Ebdal-Evtad vs isimle istimdat-yardım isteme-istikamet olarak duaya katılma makamına koyduğunuz varlıkları
Allah'ın nasıl tanımladığını direk hiç katmadan, yorum yapmadan yazıyorum.

Eğer sen Kur'ana iman etmiş biri isen burada dinlemen gerek tek mercii Allah'ın bizzat kendisi, yani kendi Kelamıdır.

AHKÂF - 5

Ve men edallu mimmen yed’û min dûnillâhi men lâ yestecîbu lehu ilâ yevmil kıyâmeti ve hum an duâihim gâfilûn(gâfilûne).

1.ve men: ve kim
2.edallu: dalâlette olan
3.mimmen (min men): kimseden
4.yed'û: dua eder
5.min dûni allâhi: Allah'tan başka
6.men: kim, kimse, kişi
7.lâ yestecîbu: icabet etmez
8.lehû: ona
9.ilâ yevmi el kıyâmeti: kıyâmet gününe kadar
10.ve hum: ve onlar
11.an duâi-him: onların dualarından, tapmalarından
12.gâfilûne: gâfildirler

Elmalılı Hamdi Yazır:Hem o kimseden daha şaşkın (Edallû- dalalette) kim olabilir ki Allahı bırakır da kendisine Kıyamete kadar cevab veremiyecek kimselere (men - Kimse kişi/akıllı varlık) duâ eder (istimdat-imdat eder) onlar ise onların duâlarından gafildirler
Bu ayette dua edilen kimse çevirisini bir çok meâl, tefsir put diye çeviriyor ama bak Allah nasıl bir puttan bahsediyor, men zamiri akıllı varlıklar için kullanılan bir zamir, yani o kimselere dua eden diyor Allah. Ki Mekkeli müşriklerin yaptığıda Kabeye hizmeti geçmiş,
Allah'a yakın oldukları zannı ile o kimseler için anma makamları inşa etmek, dualarına katmak, aracı kılmaktı.

Şimdi sen ben dûa mı ediyorum diyeceksin, 1000 Yıl önce ölmüş birine Eyyy Gavs-ül Azam, İmdat Ya Gavsül Azam diye çağırıp, imdat ederken
o şahsın yaşadığına, seni duyduğuna inandığın ruhuna istimdat etmiyor musun, ruhuna yalvar mıyor musun?
Vallahi bir milyon kez hayır desen de, eğer bu ölmüş ruhları başın sıkıştığında yardıma çağırıyor ve yardıma hazır olduğuna inanıyorsan
tam olarak yukarıdaki ayette Allah'ın tanımladığı dalalete diz boyu batmış oluyorsun.
Peki sen bu Allah gibi yardıma koyup aracı yaptığın bu şahısların imanla öldüğüne delilin mi var ki, en büyük veli, Allah dostu ilan ediyorsun.
Hani itibar son nefese idi, Allah'ın ismi Azam verdiğini beyan ettiği Bel'am denen alim kişi bile sonradan imansız öldü ise,
sen nereden biliyorsun bu zatların Allah'ın yanındaki değerinden, buna delilin mi var.
Var, önündeki sadece sana bizim tezgaha gel işte tezgahının kitapları diye okuduğun kitaplar, hâlbuki Kur'an tam tersini söylerken...
Bak güzel kardeşim şirk küfürden daha tehlikelidir, küfreden adam küfrünü kabul eder, ama müşrik şirkini asla kabul etmez ve sürekli kılıflar bulmaya çalışır. Ben ona dua etmiyorum, ben ona tapmıyorum, ben onu rab mı biliyorum bir de üstüne estağfirullar çeker.
Halbuki tam olarak müşriklik tanımının içini dolduruyordur, ama bu hali ile kendini Allah'a daha yakın hissettiği aldatmacası ile ruhunu
şirk ile besler haz alır.

İşte Allah'ın sözleri, işte senin önüne koyulan sözler sen hangisine iman ediyorsan o yola git artık, Allah'ın azabı ile uyarıldın.

Kurtuluş26

Profesör
Web sitesi
islamikonular.weebly.com
Hacı abi

Sen işi karıştırmışsın

Öyle bir yazmışsın ki sanki sahabe efendilerimizden RA sonra onlardan üstün insanlar gelmiş gibi anlaşılıyor

Oysa bir başka arkadaşın yazdığı gibi "En üst makamdaki evliya en alt makamdaki sahabeden (makam olarak) daha alttadır"

Ekledimiz hadisdir?
"Ümmetimin en faziletlileri önde ve sonunda gelenlerdir. ikisinin arası bulanıktır." (Camiüs-sağîr: 4056).
)

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Ekledimiz hadisdir?
"Ümmetimin en faziletlileri önde ve sonunda gelenlerdir. ikisinin arası bulanıktır." (Camiüs-sağîr: 4056).
)
Bu hadiste kasdedilen ümmet tebe-i Tabiinden sonra gelenler içindir kardeşim...

Yoksa haşa ki ümmetin içinde sahabeden üstün kimse olsun

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Fasil:FEZAİL BÖLÜMÜ
Konu:Ashabın Faziletlerinin Mücmel Zikri
Ravi:İmran İbnu Huseyn
Hadis:Resulullah (sav) buyurdular ki: "İnsanların en hayırlıları benim asrımda yaşayanlardır. Sonra bunları takip edenlerdir, sonra da bunları takip edenlerdir." İmran (ra) dedi ki: "Kendi asrını zikrettikten sonra iki asır mı, üç asır mı zikretti bilemiyorum." Bu sonuncuları takiben öyle insanlar gelir ki kendilerinden şahidlik istenmediği halde şahidlikte bulunurlar, onlar ihanet içindedirler, itimad olunmazlar. Nezirlerde (adak) bulunurlar, yerine getirmezler. Aralarında şişmanlık zuhur eder." [Bir rivayette şu ziyade var: "Yemin taleb edilmeden yemin ederler."]
HadisNo:4363

http://hadis.ihya.org/kutubusitte/hadisler.php?t2=ara&ara=%DDmran&yer=hadis

Yahayy

Kıdemli Üye

Yok be Son.Fedai, havlu attim.

Ben yine de bir denedim kardeş, enerji depolayıp Allah güç verdikçe son nefese kadar şirk ile mücadeleye devam.
Bir tasavvuf ehli gelip, büyüklerinden bahsetmeden gel bir takva reçetesi hazırlayalım, amacımız günahlardan kaçınmanın reçetesini bulmak olsun dese
dişimi kıracağım. Hatta ona şeyhim bile derim, sıkıntı yok, hatta en büyük tasavvufçu ben olurum.

Ama bakıyorsun ki ağızlar açılıyor şöyle büyük böyle büyük silsilemiz, kapanıyor böyle büyük, yüce, ulu gavsımız, himmet, medet..!!
Hatmül Velimiz, Allah'ın en sevdiği, kıyamate kadar imdat makamında vs... Varmı benim tarikatimin gavsı, şeyhi yardım makamında değil,
ölüsü dirisinden daha faydalıdır, kınından çıkmış kılınç gibidir demeyen bir tarikat ehli var mı, sanırım burada bile yok.
Ölüsü dirisinden neden daha hayırlı imiş, şimdi cesetle her yere yetişemiyor, ölünce ruhu serbest bırakılacak her yere yardım götürecek mübarek, o yüzden.
Sonra siz yanlış, batıl tarikatlere bakıp suçluyorsunuz diyorlar, yukarıdakini söylemeyen bir tarikatçı kardeş var mı?
Yok... Varsa da kendi şeyhini yalanlıyor, hemen şeyhinin sözlerinden kitaplarından getiririz yukarıdaki yazılanları.

Bir anlamadığımda en büyük veliler güya yakın geçmişmizde, hatta günümüzde yaşıyor deniliyor.
Cep telefonları vs kayıt cihazı olmayan dönemlerin menkıbelerini dinliyorsun, Tayy-i Mekan.
Bugün istanbul'da yarın Kâbede, bugün Medinede öbürgün Buhara'da, çölde filan mübarek.
E bugünün mübarek şeyhleri de bir tayyi mekan yapsa da yanındaki Kerâmet Gûrusu hadimleri bir kaydetseler de görsek.
Ama yok, en büyük veliler günümüzde ama, kerametlerde günümüze göre, öyle kayıt kuyut istiyosun, hed-höd zındık oluyorsun.

Haksızsam haksız deyin, napalım ahmak rolü mü oynayalım yani.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
İlk mesajı okumadın sanırım kardeş, orada yazmış arkadaş ben değil.
Ayrıca ayet üzerinde konuşalım, şurası yanlış de meselâ üzerinde konuşalım.
Kardeş

Konuşalım

Allah CC bir kul dua ettiğinde o duaya nasıl icabet eder?

Bir kul Allah CC dan bir şey istediğinde nasıl verir?

Hadi buyur anlat