Evlilik; Huzur İnşa Olmalı

mü'HÜR

Ordinaryus
Evlilik, henüz çatısı oluşmamış iki insanın çatısını oluşturma (olgunlaşma) halidir.Çiftler eğer konuşabiliyorlarsa her sorun sakıt olur. Evlilik konuşma sanatıdır; lisân hayr isterse hayr olur,şer isterse şer olur. Elbette insanın sabrının da bir sınırı vardır, ister istemez seslerin völümü açılabilir ama, çiftler sinirlilik anında çift olmamalıdırlar. Birisinin sesi yükseliyorsa diğeri mutlaka susmalıdır.

Malesef, her alanda olduğu gibi evlilik alanında da en kötü örnek dizilerdir.Özellikle genç kızlarımız diziler de gördükleri hayata hayran, dizilerde ki evlilikler gibi hayali evlilikler peşine düşmüş durumdalar."Ben ne yaparsam yapayım evleneceğim adam bana aşık, her dediğimi yapmak zorundadır."

mantığı ile evliliğe kaprisle,suratsızlıkla adım atılırsa evlik; hapis olmaktan ve sonu hüsranla bitmesinden başka çare yoktur.

Evlilik, kadını yada erkeği mutlu etmek adına her dediğine boyun bükme aracı değildir.Evliliğe adım atılırken ne deniliyor; kötü günde,iyi günde,hastalıkta,sağlıkta bir olmak..! Evlilik, huzur içerisinde birbirlerini tamamlama, dinin yarısını eda etme aracıdır.

Evliliği televizyona bakıp sanallaştırmak, sadece ebedi üzüntüye vesile kılar.Zira, kimse televiyonda ki oyuncu kadar
aşık,vefakâr,sabırlı,muhteşem olamaz. Eğer birileri dört dörtlük olsa idi bu kadar boşanma olayları zuhur etmezdi.

Evlilik, dizilerde göründüğü gibi toz pembe değil,dinin yarısını tamamlayacağınızı vaad edilecek kadar zor bir kurumdur. Evlilik, sorumluluk ister. Yeri geldimi ben olmaktan çıkmalısınız. Evlilik, biz olmaktır,benliği köreltmektir.Evlilik,kendinizden çok eşinizi,çocuğunuzu,eşinizin ailesini düşünmekle yükümlü olduğunuz mâbeddir.Benliğe hapis kalırsa evlilik, iki bedenin bulunduğu zindandan başka bir yere benzemez.

Ekmek peşinde koşmuş eş eve geldiğinde surat beş karış bekler seniz o evde huzur olabilir mi? aynı şekilde sizi hergün güler yüzle bekleyen hanımınız birgün suratı asıldı diye konuşup derdini çözmek yerine bağırmayı tercih ederseniz evliliğin dilini çözebilir misiniz? evde yorulmuş, belkide hasta olmuş hanımınıza iş stresini yansıtırsanız güzel sonuç alabilir misiniz? uzar gider...

Anlayış,empati bir evlilikten mahrum bırakılırsa yerini kavga gürültü alır.

Evin reğisi ahlak olmalıdır, ahlak olan evde huzur inşa olur.

Huzurun yaydığı serinliği hiçbir bulut gölgeleyemez.Kişiler, kendilerine bakmalı,empati yoluyla kaşındakine huzur vermeli.
Anlayış,empati yoksa; mutsuz aile,sorunlu çocuklar, katil,hırsız gençler,ruh sağlığı bozuk anne babalar zuhur eder.

mü'HÜR

Devam edecek inşaAllah...

ziruh

Kıdemli Üye
güzel paylaşımınızdan ötürü Allah Razı Olsuın mü'HÜR :)

faydalı bir konu olduğu muhakkak

devamını bekliyoruz...

zeynephanne

Aşka Meftûn…
"Evlilik, biz olmaktır,benliği köreltmektir"

'biz' olabilmek..aslında evlilik için ezcümle..
verilmesi çok zor bir karar eş seçimi.hele de kimin ne olduğunun belli olmadığı maskelerle dolaşılan şu ahir zamanda..
dua ile belirtilmeli diye okumuştum bir yazıda..dilediğin her bir özellik tek tek dua olmalı dilinde..
zaten kişinin bu konuda yapabilceği samimi ve daim olan duadan daha tesirli ne olabilir ki...

devamını bekliyoruz inşaAllah..

mü'HÜR

Ordinaryus
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim...

Biz olmak, aslında çok ama çok derin anlamlı bir cümle.Dile kolay gelen ama anlam itibari ile "büyük yüreklere" göre...

Ebu'l-Feth

Doçent
Açıkcası bu gibi güzel yazıları okudukça evlilik bu mu yaa... diye soruyorum kendime... Çocukluğumdan beri süre gelen bir gözlemle bağıran çağıran birbirini anlamayan ve sorunları bitmeyen insanlar yumağı içindeki yuvalar... Afff ve şimdi böyle şeyler okuyorum, inanasım gelmiyor... böyle aileler var mı? birbirini dinleyen, sayan, seven, hoşgörülü dinin ölçüsü içinde ahlaklanan birbirine ahlak ve din çerçevesinde bakan hem kalben hem aklen çelik halatlarla bağlanan eşler.... Rabbim(C.C.) cümlemize bu rüyayı veya bu ideal yuvayı nasip eylesin sonrası nedir ki.....dünyanda ahiretinde cennet hayatı inşaAllah...

zeynephanne

Aşka Meftûn…
Açıkcası bu gibi güzel yazıları okudukça evlilik bu mu yaa... diye soruyorum kendime... Çocukluğumdan beri süre gelen bir gözlemle bağıran çağıran birbirini anlamayan ve sorunları bitmeyen insanlar yumağı içindeki yuvalar... Afff ve şimdi böyle şeyler okuyorum, inanasım gelmiyor... böyle aileler var mı? birbirini dinleyen, sayan, seven, hoşgörülü dinin ölçüsü içinde ahlaklanan birbirine ahlak ve din çerçevesinde bakan hem kalben hem aklen çelik halatlarla bağlanan eşler.... Rabbim(C.C.) cümlemize bu rüyayı veya bu ideal yuvayı nasip eylesin sonrası nedir ki.....dünyanda ahiretinde cennet hayatı inşaAllah...

elbette ki var böyle yuvalar acizahmed..yetiştiğimiz aile yapıları belki evliliği tanımlayabildiğimiz ilk basamaklardır.ama evliliği ve yuva kavramını tümüyle anlayabilmemiz için tek bir örnek ya da bir kaç örnek yeterli gelmez..hamdolsun bahsettiğin bir ailede yetiştim..annem ihtilal döneminde üniversiteyi bırakıp babamla evlenmiş..çok şükür ki hiç pişman olmamış..dini açıdan birbirinin yetersiz olduğu yönü diğeri tamamlamış.misal annem başörtüsü takmazken babam ona eşarp almış ve kapanmasına vesile olmuş evlendikten birkaç ay sonra.babam da Kur'an-ı Kerim okuyamıyormuş,annem de ona oturmuş harf harf alfabeyi öğretmiş.haa hiç mi anlaşamadıkları nokta yok?tabiki var ama yuvanın temeli sağlam atılmış ise hele bir de ibadetlerle süslenmişse o minik atışmalar eğlenceli bile oluyor :) yani şu tuz biber dedikleri durum işte..
eş seçimi çok önemli.Rabbim kötü giden bir evlilik ve anlaşamadığımız bir eş ile imtihan etmesin bizleri.bu duaya ve senin duana "Rabbim(C.C.) cümlemize bu rüyayı veya bu ideal yuvayı nasip eylesin sonrası nedir ki.....dünyanda ahiretinde cennet hayatı inşaAllah..." yürekten aminler gönderiyorum..

talib

Kıdemli Üye
وَالَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَامًا

"(Ve o kullar): Rabbimiz! Bize gözümüzü aydınlatacak eşler ve zürriyetler bağışla ve bizi takvâ sahiplerine önder kıl! derler."

Furkan, 74

_Berceste_

bir tutam delilik...
evlenmemek en iyisi kimsenin huzuru bozulmaz:p

ama güzel paylasim...evliligini bu sekilde yürütebilenlere ne mutlu
...

türkü

Kıdemli Üye
evliligin hepi topu fedakarlıktır..özveri, insanın kendinden harcaması nefisler için agır gelmese ne huzur bozulur, ne sevgi azalır. her eylemde Allah'ın rızasını dilemek salih bir imanın neticesi.. o yoksa bile ileriye dair yatırım olarak görmek kazançlı ve mutlu olmanız yönünde akıllıca bir adım olur. "sen tohum ek bitmezse toprak utansın" ne güzel bir söz :)

Ebu'l-Feth

Doçent
yuvanın temeli sağlam atılmış ise hele bir de ibadetlerle süslenmişse o minik atışmalar eğlenceli bile oluyor :) yani şu tuz biber dedikleri durum işte..
eş seçimi çok önemli.Rabbim kötü giden bir evlilik ve anlaşamadığımız bir eş ile imtihan etmesin bizleri

son derece katılıyorum kıymetli ihvanım zeynephanne... ve bende en yürekten amin diyorum duana...vesselam

mü'HÜR

Ordinaryus
Kişiler, her adımı Allah Rızası için atarlarsa, Hz. Muhammedi, ahlakını örnek alırlarsa yuva cennet bahçesine dönüşür.Bir yuvada ahlak oldumu gerisi zincirleme gelir "Allahın izni" ile...

Unutumamalıdır ki; şer gibi görünenler de ne hayrlar gizlidir. İmtihan-ı dünyaya geldik imtihan edilmemiz kaçınılmaz.Evlilik o kadar kolay bir mevzu olsa idi, herkes güllük gülistanlık yaşayacak olsa evliliğe vad edilen "dinin yarısı tamamlanacak" cümlesine muhatap kılınmazdık.Zorluklar,sorunlar olacaktır ki kişilerin mertebeleri yükselsin...

Başımıza ne gelirse gelsin hakettiğimiz için geldiğine inananlardanım. Mesela bir kul çok iyidir,mükemmeldir imtihana çekilir şimdi imtihana çekildiği için kötü bir insandır mı denmeli? hayır. O kulu Rabbimiz o kadar çok seviyor ki, günahlarının diyetini bu aleme bırakıyor, ahirete kalsa cehennem üstü cehennem.

Başımıza gelen musibet günahlarımızı ödememiz için bir vesiledir. Bazen deriz bu kadın ne kadar mükemmel bu eşi nerden bulmuş... Düşünmeyiz ki; o kişinin imtihanı da o yöndedir, günahlarını o şekilde bağışlıyordur Rabbimiz.
Düşünmeyiz ki; o günahkâr kula, o kadını yada o erkeği Rabbin yoluna vesile kılıştır.

Başımıza ne gelirse gelsin Rabbimiz'in bir bildiği mutlaka vardır.Ya yaptığımız bir günahtan dolayı gelmiştir yada sabrımız deneniyor dur,cennete layık mıyız ölçülüyoruz dur.

Evet evlilik çok zor, ama mükâfatı hepsin den zor.Evlilikle vaad edilmiş dinin yarısını tamamlama. Düşünün ki; evlilik olmasa idi kaç sene ibadete eşittir dinin yarısı? bence bu fani bedenle kazanılacak iş değil. Rabbimiz'in mükâfatını bir evlilikle kazanıyoruz inşAllah, ee o kadar da zorluğu olacak. Emeksiz ekmek olmaz.Zahmetsiz nimet olmaz.

Bazen bakıyorum, evlilik adına o kadar yanlış dualar edildiğini görüyorum ki, çok üzülüyorum. Öyle bir duruma geldik ki dua etmeye korkar olduk. Acaba şunu istesek evet istediğimiz hayırlı bir iş görünüşte, ama ya hakkımız da hayırlı değilse? diye düşünmekten kendimizi alamıyoruz.

İşte bu yüzden dilime tek duayı nakarat eyledim;

Rabbim ben bilmiyorum, en güzelini,hakkım dan en hayırlısını, bilen sensin. Hakkım dan,hakkımız dan hayırlısını lütfen.Seni sevenin sevgisini,sevdiğinin sevgisini,ahlakı ile Peygamber efendimiz'e bürünmüş olanı nasip et. Amin...