Evlilik görüşmesinde kıyafet

İstihya

Doçent
SORU: Bir bayan ev kıyafetiyle evlenmek için görüştüğü bir erkeğin yanına çıkabilir mi? Mesela çarşaflı bir bayan çarşafsız görücüsünün yanına çıkabilir mi? Pardesü çok problem olmuyor da çarşaf bu konuda çok problem oluyor?

CEVAP: Ev kıyafetiyle dış kıyafet arasındaki fark, kıyafetlerin isimleri veya modelleri değildir. İki kıyafet arasındaki fark, bayanın vücut yapısı ve orfanlarının incelenebilir olması veya olmamasıdır. Adına dış kıyafet dendiği halde bir kıyafet bayanın vücut şeklini belli ediyorsa o kıyafetin adının dış kıyafet olarak belirlenmiş olması çare değildir.
Kadının görücü önüne çıkarken yüzünü bile gizleyecek şekilde çıkması gerekmez. Ev kıyafeti bile olsa, karşısındaki erkeğin gözünde şehevi duyguları canlandırmayacak, ince ayrıntılara ulaştırmayacak kıyafetle görücüye çıkmak mümkündür. Allah’a emanet olun.

Alıntı:Fetva Meclisi

N.Yıldız

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com

Kör usûlu ne demek :S

kör usulu demek, benim uydurduğum bir tabir ...

görücü usulunde iki taraf birbirini görüyor tanışıyor evleniyor... islama göre diyorum...

kör usulu ise, islama muhalif bir evlilik, yani seçmece evlilik :) daha da anlam yüklenebilir bu tabire

eylül

Veled-i kalbî
Sayın İstihya da araştırmaksızın verilen karar diye yorumlamış.

Teşekkür ederim efendim, açıklayıcılığından ötürü :)

ummuhan

Kıdemli Üye
Yalnız elektrikli bir kıyafet olmalı şöööle akımı kuvvetlisinden (elektrik alamıyorlar yoksa bir türlü artık elektrik evlenme şartı olmuş da :p ) .

ummuhan

Kıdemli Üye
Ben de öyle düşünmeye başladım bir cereyana tutacaksın bunları karşılıklı elektrik almak nassılmış görcekler...

İstihya

Doçent
Yalnız elektrikli bir kıyafet olmalı şöööle akımı kuvvetlisinden (elektrik alamıyorlar yoksa bir türlü artık elektrik evlenme şartı olmuş da :p ) .

Bir zümrenin kullandığı bu tabir esasen Allah ihsan ettiği-edeceği bir lütüfdur kulun kalbine; 'Ve O'nun âyetlerinden olarak sizin için nefslerinizden zevceler yaratmıştır ki, onunla sukûn bulasınız. Ve sizin aranızda sevgi ve rahmet (merhamet) kıldı (oluşturdu). Muhakkak ki bunda, tefekkür eden (düşünen) bir kavim için mutlaka âyetler (deliller) vardır.''

İlmihal ne diyor? "Evlilik, öncesiyle sonrasıyla İslamiyet'e uygun olacak." Gerisi söz oyunlarıdır.