Evlilik dışı ilişki memurun özel hayatı

Kaçak

Yeni
Neresinden tutsam bilemedim be dostum ....
neresinden tutsam elimde kalacak ..
var dağınık kalsın böyle daha iyi ...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
İslam'da boşamadan sebep de hak vardır; ölüme sebep de hak vardır...

Maşallah konuşmaya gelince şeriatçi tertemiz müslüman görüntüsü verip konuşuyorsunuz, uygulamaya gelince hiçbir şeyi gündeme getirmiyorsunuz...

Sen hak yersen birileri de bir gün "yarı yarıya" adalet sağlamaya çalışır, ne oldu canın mı yandı..???

ummuhan

Kıdemli Üye
İslam'da boşamadan sebep de hak vardır; ölüme sebep de hak vardır...

Maşallah konuşmaya gelince şeriatçi tertemiz müslüman görüntüsü verip konuşuyorsunuz, uygulamaya gelince hiçbir şeyi gündeme getirmiyorsunuz...

Sen hak yersen birileri de bir gün "yarı yarıya" adalet sağlamaya çalışır, ne oldu canın mı yandı..???

Son cümle hariç katılıyorum :)

Boşanmalarda şahidim, kimse ay mehrini vereyim aman takıları onun zaten onda kalsın veya bu hatun kimseye muhtaç olmasın hele de çocuk varsa çocuğumun nafakası benim üzerimdedir.... gibi şer'i yükümlülükle ilgili bir derdi olmuyor... (bunları burada kadına ne hakkı mal paylaşımı mı olurmuş - kaldı ki o mal paylaşımı erkeğin önceki varlığında değil birlikte iken elde edilene oluyor- diyenler gibi müslüman görünümlü vatandaşlar yapıyor) Hanımların Hakk'ı üzerinden gidersek perişan olursunuz beyler dikkatli olun ... herkes sorumluluk ve yükümlülüklerini bir yüklensin hele tartışmaya mahal bile olmaz vesselam...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Bir market sahibi arkadaşlar var, 2 kız ve iki de erkek kardeş, kendileri işletiyorlar marketi, bu yaşlarına kadar, gerek market olsun gerekse daireler olsun ne almışlar ve ne birikim yapmışlarsa, erkeklerin orada ne kadar birikimi varsa kadınların da o kadar birikimi varmış, ki erkek kardeşler bunu da inkar etmiyor.

Günümüzde hemen hemen ailelerin tümü bu konumda...

Bir de buradan bakın...

NOT

Diyeceksiniz ki, İslam'da kadın çalışması yoktur..!!!

Gülesim geldi, bilmeyen yok da, bir de cadde ve sokaklara baksanız öyle iyi olur ki... Bunlar kim, kim olacak, benim kardeşim, senin kardeşin, onun kardeşi...

---)))

ummuhan

Kıdemli Üye
"İslamda kadının çalışması yoktur" Diyenler hatta buralarda şiddetli çatışma çıkaranları da gördük : Evlenme sırasında sarışın, yeşil gözlü öğretmen kız arıyorlardı :D

spesifik

آزادی قید و بند
adamlar imam nikahı adı altında, onca kadını mağdur ediyorlar

özellikle bu eğitim ve ekonomik seviyesi düşük toplumlarda gözüküyor

adamda abdest yok, namaz yok, din yok, oruç yok, zekat yok..... hoop dört beş tane karı alıyor kendine "imam nikahlı" !

neden ? çünkü din sadece aile olurken var, başka zamanlarda din yok !

devlet diyor ki, önce resmi nikahını kıy, sonra git istersen 1000 tane imam ordusu kıysın nikahını beni ilgilendirmez

şimdi müthiş ombudusmanımız "karışmayın" demiş ya, bak bu nasıl kullanılacak biliyor musunuz

memur, maddi durumu bozuk, maneviyat desen hâkezâ tıngır mıngır...

bu adam kardeşinin, amcasının oğlunun, dayısının yeğeninin çouklarını kendi nüfusuna yazdırıp "kimse bana karışamaz, bunlar benim çocuklarım, verin bana yardımı" diyecek...

yapar mıyız ?

Burası Türkiye gardaşım, hoşgeldin :)

adam bunu yapabilmek için 15 çocuk kayıt ettirir üzerine
Çok hoş bir nokta yakalamışsınız tebrik ederim
Bir erilden bu sözleri duymak sevindirici
Rükünler yok ama nefse gelince islamı kullanan çok
aynen katılıyorum...
İtaat boyutu hanımlar da ve beyler de evrim geçirdi ne yazık ki...

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Müslüman kadınların niteliği çok düştü malesef..

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
4 hanimi olanlar da, din yok, iman yok, namaz yok, abdest yok vs...

Tek hanimli olan erkekler ise cem'an seriatci, mücahid mi mücahid...

:) :) :)

Etrafimda nice zenginler var, hanimlarindan korktuklarindan dolayi evlenemiyorlar...

Bu arkadaslar her seylerinde samimi, nikahla beraber dinen ne miras düsüyor onu da hemen ifa edecek, ama ne mümkün, kesinlikle evlenemen, ceker giderim ültimatomu...

Buradaki bazilari diyor ki, nikah yapmadan ev alsin, sunu yapsin bunu yapsin, kadinlar da buna razi degiller, helal olan bir kocanin güclülügü ekseninde hayati kusanmak istiyorlar...

Cinsellik evliligin "NOKTA" kadarcik bir boyutudur ama önemli de hassas bir boyutudur... Cinsel gücü olmayan erkegin ya da kadinin nikahlarini Kadi fesheder... Yani nokta kadarcik sey nikahin feshini bile gündeme getiriyor...

Diyecegim o ki, kadinlar kocalarinin (durumu müsait olanlar icin diyorum) ikinci evliliklerine karsi cikmamalidirlar...

Dinini bilen erkekler 4 kadinla da evlense sorun olmaz...

Dinini bilmeyen erkek bir de evlense afedersin ondan da bir nane olmaz...

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
erkeklerinde altta kalır yanı yok
kapitalizm kazandı demokrasi kazandı
izmler kazandı biz kaybettik
Umutlar nesilde inş..
Cariyelik sistemi olmadığı sürece hiçbir sahada İslam şeriatini hakim kılamazsınız.. Bu böyledir.. İnsanı anlamadan toplumu, toplumu anlamadan devleti asla anlıyamazsınız.. Herkesin evliya olmasını ummak bir ütopyadır.. Komünizim bunu denedi, 70 sene dayanamadı ve battı.. İmansız bir takva bekledi komünizim.. Gerçi imanda olsa aynı neticeyi verirdi çünkü iman var iman var.. Cariyelik sistemini, kölelik sistemini, çok evlilik sistemini falan iyi anlamak gerekir.. Bakın bugün batı medeniyeti zina içinde batıyor diyoruz. Bu doğrudur.. Oysa islam medeniyetinde şekil olarak aynı şeyler mevcuttur, lakin cariyelik adı altında yapılmaktadır.. Setri avreti erkek gibi olan kadınların ortalıkta dolaştığı bir islam medeniyetini biz bugün kabul etmekte zorlanıyoruz lakin geçmişte bu işler böyle imiş!..

Ayette, cariyelerinizi başka erkeklere sunmayınız diyor.. Lakin islam fıkhı cariyeyi mal hükmünde görmektedir. Bu demektir ki cariye ile kendin çiftleşebileceğin gibi başka kölelerle çiftleştirip bu malı çoğaltabiliyorsun.. Ahırda ki tosunlardan gen kalitesini beğendiğin hayvanı, damızlık olarak kullanmak gibi bir şey bu..

Bugünün islamcı geçinen tipolojileri bu gibi nüansları gözden kaçırıyorlar.. Olmasa da olur diyorlar ama öyle değil işte.. Toplumu tutan dinamikleri bilmedikleri için böyle düşünüyorlar.. İnsan nerede olursa olsun aynı insandır. İslamda ki insanın özelliği, insanlığını icra ederken Allah'tan müsade almasıdır.. Nikah bile böyle değil midir? Oysa nicelik olarak zina ila cimanın arasında hiçbir fark yoktur. Bütün fark niteliktedir.. Mânâ, hep mânâ... Birisine Allah müsade etmiyor, diğerinde ise Allah'tan izin alınıyor.. Çoğu zannediyor ki bizim medeniyetimizin batı uygarlığından çok farkı vardı.. Hayır, nicelik olarak hiçbir fark yoktur.. Arada ki fark tamamen nitelikler üzerindedir.. Onun için hep diyorum, madde boyutunda analiz yapmayın.. Analizleriniz hep mânâ üzerinden yürüsün... Örneğin kafirde olan böbürlenmeye ''kibir'' deniyorsa aynı şeyin islamda olanına ''vakar'' denir!.. Bu gibi yüzlerce misal verilebilir.. Bütün mesele bir şeyin Allah için mi nefis için mi yapıldığı noktasında kilitleniyor.. Allah insanı kilitlemek istemiyor.. Onun bütün derdi, ne için yaratıldıysan onu yap tamam ama benim için yap.. İslam budur..

spesifik

آزادی قید و بند
syn @DostunDostu yani beş çocukla cariyelik sistemini dört gözle bekliyorum
yüküm hafifler yane :)

Devlet kurulsun şeriatin her hükmüne eywallah diyenlerdeniz...

ihvanistanbul

AkhenAton
Cariyelik sistemi olmadığı sürece hiçbir sahada İslam şeriatini hakim kılamazsınız.. Bu böyledir.. İnsanı anlamadan toplumu, toplumu anlamadan devleti asla anlıyamazsınız.. Herkesin evliya olmasını ummak bir ütopyadır.. Komünizim bunu denedi, 70 sene dayanamadı ve battı.. İmansız bir takva bekledi komünizim.. Gerçi imanda olsa aynı neticeyi verirdi çünkü iman var iman var.. Cariyelik sistemini, kölelik sistemini, çok evlilik sistemini falan iyi anlamak gerekir.. Bakın bugün batı medeniyeti zina içinde batıyor diyoruz. Bu doğrudur.. Oysa islam medeniyetinde şekil olarak aynı şeyler mevcuttur, lakin cariyelik adı altında yapılmaktadır.. Setri avreti erkek gibi olan kadınların ortalıkta dolaştığı bir islam medeniyetini biz bugün kabul etmekte zorlanıyoruz lakin geçmişte bu işler böyle imiş!..

Ayette, cariyelerinizi başka erkeklere sunmayınız diyor.. Lakin islam fıkhı cariyeyi mal hükmünde görmektedir. Bu demektir ki cariye ile kendin çiftleşebileceğin gibi başka kölelerle çiftleştirip bu malı çoğaltabiliyorsun.. Ahırda ki tosunlardan gen kalitesini beğendiğin hayvanı, damızlık olarak kullanmak gibi bir şey bu..

Bugünün islamcı geçinen tipolojileri bu gibi nüansları gözden kaçırıyorlar.. Olmasa da olur diyorlar ama öyle değil işte.. Toplumu tutan dinamikleri bilmedikleri için böyle düşünüyorlar.. İnsan nerede olursa olsun aynı insandır. İslamda ki insanın özelliği, insanlığını icra ederken Allah'tan müsade almasıdır.. Nikah bile böyle değil midir? Oysa nicelik olarak zina ila cimanın arasında hiçbir fark yoktur. Bütün fark niteliktedir.. Mânâ, hep mânâ... Birisine Allah müsade etmiyor, diğerinde ise Allah'tan izin alınıyor.. Çoğu zannediyor ki bizim medeniyetimizin batı uygarlığından çok farkı vardı.. Hayır, nicelik olarak hiçbir fark yoktur.. Arada ki fark tamamen nitelikler üzerindedir.. Onun için hep diyorum, madde boyutunda analiz yapmayın.. Analizleriniz hep mânâ üzerinden yürüsün... Örneğin kafirde olan böbürlenmeye ''kibir'' deniyorsa aynı şeyin islamda olanına ''vakar'' denir!.. Bu gibi yüzlerce misal verilebilir.. Bütün mesele bir şeyin Allah için mi nefis için mi yapıldığı noktasında kilitleniyor.. Allah insanı kilitlemek istemiyor.. Onun bütün derdi, ne için yaratıldıysan onu yap tamam ama benim için yap.. İslam budur..

yahu abi cariyeliğe gelene kadar... Velev ki dediğin oldu cariyelik geldi neyin değişeceğini ümid ediyorsun?

Bugün ki toplumda ( kendimi dışında tutmuyorum ) akıl yok, fikir yok, bilgi yok, bilgi sahibi olmadan hüküm sahibi olmak var. Bugün için benim gözümde bu ümmeti sadece ama sadece hüküm ve hikmet sahibi bir demir yumruk bir arada tutabilir, büyütebilir, doğru yönlendirebilir.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
yahu abi cariyeliğe gelene kadar... Velev ki dediğin oldu cariyelik geldi neyin değişeceğini ümid ediyorsun?

Bugün ki toplumda ( kendimi dışında tutmuyorum ) akıl yok, fikir yok, bilgi yok, bilgi sahibi olmadan hüküm sahibi olmak var. Bugün için benim gözümde bu ümmeti sadece ama sadece hüküm ve hikmet sahibi bir demir yumruk bir arada tutabilir, büyütebilir, doğru yönlendirebilir.
Hikmet zaten her işin başı.. Hikmetsiz olmaz.. Ben neticeden bahsediyorum.. Efendi hazretlerinin bir sözü vardır.. Derdi ki her işin başı soğandan açı, sonu baldan tatlıdır. Ben o sonda ki tatlı baldan dem vurdum..

Bugün Nikola Tesla'nın hayatını okudum. Kaba taslak biliyordum ama adamı anlamak için detaya indim... İlginç bir tip Tesla.. Tesla'ya, buluşlarını nasıl yapıyorsun, diye sormuşlar.. Verdiği cevap çok ilginç. Diyor ki: ''Ben bütün bir kainatın bir membağı olduğuna inanıyorum.. Gözümü kapatıyorum ve bu membağa yöneliyorum.. Bu kaynakta her şeyin olduğuna inanıyorum.. Bu kaynak verici, bizim beynimiz ise alıcıdır.. Alıcıyı çalıştırarak vericiden bilgi talep ediyorum ve oradan vizyonlar geliyor..'' Tesla'nın bu dediği şey nedir biliyor musun? Bizde ki tarikatlarda bildiğin Murakabe metodudur.. Adam, resmen akıl yoluyla bunu fark etmiş yahu! Herif, adını sanını bilmeden Allah'ın İlim sıfatına murakabe etmiş.. Bu müthiş bir şey.. 99 esmayı bilse ne olacaktı kim bilir!!! Doktor olsa eş-Şafi esmasına murakabe edecek, belki kansere bile çare bulacaktı!.. Peki, biz ne yapıyoruz? Tarikat ve tasavvuf geleneğini işleteceğimiz yere onun reklamını yapıyoruz.. Tesla, bu metodu ismi ve cismini tanımadan işletmiş ve istifade etmiş.. Tarikat yoksa hikmette üretilemez.. Allah'tan Tesla müslüman değilmiş.. Eğer müslüman olsaydı var ya ömrü ''tarikat şirktir, fıkıhta bu caiz değil, sen kafir oldun'' gibi tartışmalarla çürür giderdi.. :D Müslüman değilmiş derken bugün ki hasta anlayışta müslüman olmayı kastediyorum.. Bütün bunlara rağmen Tesla'nın imanlı gittiğine inanıyorum.. İslamı duymuş olsa bile haberdar değildi.. Onu, Allah'ı akıl yoluyla bulanlardan sayabiliriz.. Bir kaynak, eşi benzeri olmayan, her şeyi yaratan ve rızıklandıran, ebed ve ezel bir kaynak diyor adam.. Ve bu kaynağa o kadar iman etmiş ki kendi iradesini oraya rabtetmeyi başarmış.. Öyle lafla inananlar bunu beceremezler.. İşin en önemli tarafı, bu kaynak, onu kabul etmiş ve ilham kapılaırnı ona açmış.. Bu işler tek taraflı yürümez.. Razı olunanlardan olmadan o kaynağa ulaşamazsın!!!