Evlerimize Misafir Olsa...

RANUNA

Üye
EVLERIMIZE UC GUNLUGUNE MİSAFIR OLSA !

Olmaz ya, olabilecegini hayal etsek ve sevgili Peygamberimizi uc gunlugune misafir etsek. Acaba diyorum, neler olabilir? Evet bir gun Peygamberimiz ziyaretimize gelse. Yanlizca uc gunlugune. Hem de aniden, haber vermeden gelmis olsa...

Merak ediyorum ne yapacagimizi? Biliyorum en guzel ve rahat odamizi kendisine tahsis edecegimizi. Boylesine serefli bir Misafire yiyeceklerin en iyisini, en temizini, iceceklerin en guzelini sunacagimizi. O’nu evimizde gormekten mutlu olacagimizi, O’na hizmet etmemizden alacagimiz sevinci baska hic bir seyden alamayacagimiza da inaniyorum. Tum bu musbet tavirlarimiza ragmen cok merak ediyorum ve dusunuyorum:

O’nun evimize dogru geldigini gordugumuzde, kapida mi karsilayacagiz? O guzel misafiri iceri almadan, “ Buyurmaz misiniz Ya Resullallah “ demeden, kollarimizi bu mubarek misafirimize uzanmis olarak “ Hosgeldiniz” deyip iceri almadan once neler yapacagimizi cok hemde cok merak ediyorum. Acaba diyorum;

Masamizin uzerindeki bazi hos goruntusu olmayan gazete ve dergileri saklayip, onun yerine Kur’an-i Kerim’mi koyacagiz?
Acik sacik programlari izledigimiz televizyonumuzun ustunu ortuyle mi kapatacak veya alelacele onu yerinden kaldirip bodrum kattaki izbeye mi saklayacagiz?
O nurlu misafirin isitmedigini umarak kapatacak miyiz sazli sozlu yayin yapan radyomuzu?
Merak ediyorum, evimize girmek uzere bulunan bu serefli Misafirin hemen girmesine musaade edebilecek miyiz? Ya da saga solami kosturacagiz? Yahut ta “ biraz bekler misiniz? “ diyerek, O’nu kapimizin onunde mi bekletecegiz?
Merak ediyorum, acaba alisa gelmis yaptiklarimiza devam mi edecegiz?
Her sabah oldugu gibi, gun dogusuna veya kaba kusluga kadar uyuyabilecek miyiz?
Her zaman ki gibi gece saat birlere, ikilere kadar uyanik kalip, sabah saat sekizlere, dokuzlara kadar deliksiz uykularimizi surdurebilecek miyiz?
Ailemizle kavgali ortami, gurultulu gecen zamanlari devam ettirebilecek miyiz?
Yoksa bir kac gun sonra, Misafirimizden sıkılmaya, daralmaya mi baslayacagiz?
Merak ediyorum. Hic yuzumuzu asmadan tum aile fertlerimizle birlikte her vaktin namazini kilabilecek miyiz?
Sabahin erkeninde, yatagimizdan buyuk bir cosku ile firlayip sabah namazi hazirligini yapabilecek, nisanlanma cagina gelen kiz ve erkek cocuklarimizi yataklarindan uyandirabilecek miyiz?
Serefli Misafirimizin abdest suyunu dokerken, obur odada 15 yasina gelmis, ancak secde yuzu gormemis oglumuzu nereye saklayacagiz?
Yoksa bir kac gunlugune akrabalarimizin evine mi gonderecegiz?
Merak ediyorum. Alistigimiz gunluk hayat seyrimizin kontrolumuzdan ciktigi anda ki aci ve gulunc halimizi!
Gazeteci cocuk gunluk gazetemizi kapidan uzattiginda ne yapacagimizi?
Musluman bir Sahabe Hanimin kiyafetine dokunan Yahudilere karsi savas baslatan misafir Peygamber’in yaninda o mustehcen gazeteyi okuyabilecek miyiz?
Misafirimiz “ nedir o kagit parcalari “ derse ne diyecegiz? Cevabimiz ne olacak?
Acaba diyorum Peygamberimizi yanimiza alarak gitmeyi planladigimiz yerlere goturebilecek miyiz?
Misafirlige gittigimiz ailenin 17 yasindaki dekolte kiyafetli kizi karsimiza cikarak misafir salonunda “ siz ne alirdiniz?” sorusuna karsi tavrimizi, cidden merak ediyorum...

Evet biraz mubalaga edilmis olabilir. Ancak benzer hatalari maalesef yasamaktayiz, yasayabiliriz.

Bir Musluman olarak yaptiklarimizdan hic bir zaman utanmamaliyiz ve utanilacak vaziyetlere girmemeliyiz!

“ HAYAT BIR UYKUDUR, OLUNCE UYANIR INSAN; SEN ERKEN DAVRAN OLMEDEN ONCE UYAN...”

Dostlar dostlari icin yazmislar; bizler bulduk onlar adina aktariyoruz.
Allah cumlemizden razi olsun...

HER SEY GONLUNUZCE OLSUN

LA_TAKNETU, MUHAMMED YUSUF ISLAMOGLU

(ALINTI)

H

hales

Guest
ellerinize sağlık

Yazınız çok güzel manalar içeriyor.... ama şöle bir gerçek var ki:Efendimiz zaten ruhaniyetiyle evlerimize misafir oluyor...bizleri görüyor... inşallah bu bilinçte oluruz her daim

dark87

Üye
ibrahim sadri

EĞER

Eğer bir gün Peygamber Efendimiz ziyaretinize gelse,

Yalnızca birkaç günlüğüne aniden çalsa kapınızı,

Merak ediyorum neler yapacağınızı...

Biliyorum ama

Böylesine şerefli bir konuğa açacağınızı en güzel odanızı,

Ona sunacağınız yemeklerin en iyisi olacağını,

Ve inandırmaya çalışacağınızı,

Onu evinizde görüyor olmaktan mutluluk duyacağınızı;

Gerçekten evinizde ona hizmet etmekten alacağınız hazzı.

Fakat söyleyin bana,

Efendimizi evinize doğru gelirken gördüğünüzde,

Onu kapıda mı karşılayacaksınız?

Yoksa onu içeri almadan önce, aceleyle,

Bazı dergileri, gazeteleri çarçabuk saklayıp

Yerine Kur'anı mı koyacaksınız?

Peki hala Amerikan filimlerini seyredecek misiniz televizyonda?

Yoksa kapatmaya mı koşacaksınız aceleyle,

O size kızmadan önce?

Kimbilir?

Belki de ağzınızdan hiç çıkmamış olmasını mı dilerdiniz,

Hatırlayamadığınız en son çirkin kelimeyi...

Peki ya dünyalık müziğinizi, kasetlerinizi de saklayacak mısınız?

Ve bunun yerine ortalığa,

Kitaplığınızın raflarında tozlanmış,

Hadis kitapları mı çıkaracaksınız?

Hemence içeriye girmesine izin verecek misiniz?

Yoksa teleşla ne yapayım diyerek,

Sağa sola mı koşturacaksınız?

Merak ediyorum:

Eğer Peygamber Efendimiz,

Bir kaç günlüğüne sizinle birlikte yaşasa,

Yapmaya devam edecek misiniz,

Her zaman yaptığınız şeyleri?

Ailenizdeki sohbetler eski halini koruyacak mı?

Her yemekten sonra sofra duası etmeyi,

Yine zor mu bulacaksınız?

Hiç yüzünüzü asmadan,

Oflayıp puflamadan,

Her vakit namazınızı kılacak mısınız?

Ya sabah namazı için,

Sıcacık yatağınızından,

Erkenden fırlayacak mısınız?

Peki ya yine mırıldanacak mısınız,

Her zaman söylediğiniz şarkıları?

Ve okuyacak mısınız,

Her zaman okuduğunuz kitapları?

Peki bilmesine izin verecek misiniz,

Aklınızın ve ruhunuzun beslendiği şeyleri?

Yoksa hiç bilmemesini mi isterdiniz?

Şöyle diyelim ya da:

Gideceğiniz her yere götürebilecek misiniz Peygamberi de?

Yoksa birkaç günlüğüne değişecek mi planlarınız?

Tanıştırmaktan onur duyacak mısınız en yakın arkadaşınızı onunla?

Yoksa hiç karşılaşmamalarını mı umardınız,

Peygamberin ziyareti bitene dek birbirleriyle?

Şimdi söyleyin açık yüreklilikle,

Onun kalmasını ister misiniz sizinle?

Sonsuza dek, hep birlikte...

Yoksa rahat bir nefes mi alacaksınız,

Ziyareti bitip gittiğinde?

Gerçekten bilmek ilgi çekici olabilir değil mi?

Bilmek ve düşünmek,

Eğer bir gün Peygamber Efendimiz ziyaretinize gelse

Yapacağımız şeyleri...

Eğer bir gün Peygamber Efendimiz ziyaretinize gelse,

Yalnızca birkaç günlüğüne aniden çalsa kapınızı,

Merak ediyorum neler yapacağınızı ...

bekirtufana

Paylaşımcı
Cevap veremediğim sorulardan biri buydu... Ne yapardım....

Hala da cevap veremiyorum...o kadar dünyalık derdine düşmüşüz ki, sünnetten o kadar uzaklaşmışız ki müslümanız dediğimiz halde, varlığımızla ne kadar müslüman olduğumuzu gösteremiyoruz. Varlığımızla ancak sürülerden bir sürü olduğumuzu ispat edercesine yaşıyoruz...

Bir arkadaşım İbrahim Sadri'nin bu şiirine biraz resim ekleyip güzel bir çalışma yapmıştı, ben de bir ara upload etmiştim rapidden, bugün ekleyim diyordum baktım ki link ölmüş...Dosya da hayli ebatlı bir dosyaydı. 50 mb. kadar, isteyen olursa tekrar ekleyeceğim...olmazsa sadece şiiri bulmaya çabalayacağım...Bakalım ne olacak,,,

Hayatımızı sadece peygamber değil, her an Allah'ın huzurunda olduğumuzun idrakinde yaşamalıyız...Biz müslümanız ve diğerlerinden farklı olmak zorundayız. Soralım kendimize,,, bir müslüman olarak diğerlerinden ne kadar farklıyım...

stu

Üye
peygamberimiz evimize gelse ne yapardık

PEYGAMBERİMİZ GELSE

Eğer bir gün peygamber ziyaretimize gelse, yalnızca bir kaç günlüğüne.
Aniden çalsa kapımızı, doğrusu merak ediyorum neler yapacağımızı.
Ama biliyorum böylesi şerefli bir konuğa evimizin en güzel odasını açacağımızı.
Yemeklerimizin en iyisini sunacağımızı.
Ve inandırmaya çalışacağımızı,
onu evimizde görmekten dolayı duyduğumuz hazzı
Ama söyleyin bana,
Peygamberi evinize doğru gelirken gördüğünüzde, onu kapıda mı karşılayacaksınız.
Yoksa onu içeriğe davet etmeden önce,
o sabah aldığınız gazeteleri dergileri çabucak toplayıp kanepenin altına mı atacaksınız.
Peki, açık mı bırakacaksınız pembe dizi oynayan televizyonunuzu.
Kim bilir belki de ağzımızdan hiç çıkmamış olmasını dilerdik,
Gün içinde ediverdiğimiz bir sürü yalan ve hakaret.
Peki ya kasetlerimizi, hızlı müziklerimizi, yeni çıkan starların son albümlerini de ortalıktan kaldıracak mıyız bir çırpıda.
Belki de onların yerine raflarda yıllardır boynu bükük bekleyen kitaplardan mı serpiştireceğiz ortalığa.
Peki, hemen evimize girmesine izin verecek miyiz,
Yoksa ne olur bir dakika diye yalvararak kapıda hangisini kaldırayım, neyi yok edeyim nasıl gizliyiyim diye koşuşturacak mıyız evimizin içinde bin bir telaşla.
Merak ediyorum eğer peygamber bir kaç günlüğüne bizimle birlikte yaşasa
Yapmaya devam eder miyiz her zaman yaptığımız işleri.
Mesela götürebilecek miyiz yanımızda her gittiğimiz mekâna, onu da?
Tanıştırmaktan onur duyacak mıyız, en yakın arkadaşlarımızla?
Şöyle diyelim ya da, o gelince bir kaç günlüğüne değişmeli mi hayatımız ve planlarımız?
Şimdi söyleyelim birbirimize açık yüreklilikle,
Kalmasını ister miyiz hayatımızın sonuna kadar bizimle?
Yoksa rahat bir nefes mi alırız, ziyareti bitip çabucak gidiverdiğinde?
Gerçekten bilmek ilginç olabilirdi değil mi?

Eğer bir gün peygamber aniden ziyaretimize gelse, yapacağımız şeyleri?

stu

Üye
ben oturup uzntumden utancımdan aglardım onun gibi bir peygamber allahıın en sevgili kulu dogdugu gunden oldugu gune kadar ummetim ummetim diyen nebi peygamberler bile ummetinden olayımdiye allaha yalvarırken o benim için allaha cenente girmem için yalvarırıken ben onun ummetinden oldugum halde ona layık olamadıgım için kahrımdan olurdum

azrak

Paylaşımcı
Peygamberimiz (sav) Sana Misafir Olarak Gelse Ne Yaparsin

Böyle bir şiir vardı ama ben bulamadım.Fakat gelseydi gerçekten ne yapardık.kendimizimi düzeltirdik, evimizimi düzeltirdik,etraftaki ,tabloları resimlerimi kaldırıdık,TV yi mi kapatırdık.dünyalık müziklermi kapatırdık.Açık saçık cd lerimi atardık...Ama resul kapıda bekliyo onu bekletirmiydik.... napardık ona layık mıyız.. bunun için çaba harcıyomuyuz..EYYY SEVGİLİ SENİN YÜZÜNE NASIL BAKARIM..BİZDE YOK O YÜZLER YA RASULALLAH....

acizneyzen

Paylaşımcı
Web sitesi
www.muminforum.tr.cx
Peygamberimiz ziyaretimize gelse

Eğer bir gün Peygamberimiz ziyaretimize gelse. Yalnızca birkaç günlüğüne. Hem de aniden gelmiş olsa.
Merak ediyorum ne yapacağımıza? Biliyorum en güzel odamızı kendisine tahsis edeceğimizi. Böylesi şerefli bir misafire yiyeceklerin en iyisini, içeceklerin en iyisini sunacağımızı. O'nu evimizde görmekten mutlu olacağınıza, O'na hizmet etmemizden alacağımız hazzı, başka hiçbir şeyden alamayacağımıza da inanıyorum. Tüm bunlara rağmen çok merak ediyor ve düşünüyorum:

O'nun evimize doğru geldiğini gördüğümüzde, kapıda mı karşılayacağız? O güzel misafiri içeri almadan, "Buyur Ya Rasulallah!" demeden, kollarımız bu mübarek konuğumuza uzanmış olarak "Hoş geldiniz!" deyip içeri almadan önce neler yapacağımızı merak ediyorum. Masanın üzerindeki bazı gazete ve dergileri saklayıp,onun yerine Kur' an mı koyacağız? Hala açık saçık programları izlediğimiz televizyonun üzerini örtüyle mi kapatacak veya alelacele yerinden kaldırıp bodrum kattaki izbeye mi saklayacağız? Yahut da koşacak mıyız kapatmaya, O kızmadan önce?

Veya o Nurlu Misafir'in işitmediğini umarak kapatacak mıyız radyomuzu, yüz kızartıcı bantları izlediğimiz videomuzu?
Evin rafında üst üste dizdiğimiz müzik bantlarını unuttuk galiba. Hemencecik onları kaldırıp, bunun yerine hadis kitaplarını mı yerleştireceğiz? Merak ediyorum. Evimize girmek üzere bulunan bu şerefli Misafir'in hemen girmesine müsaade edecek miyiz? Ya da sağa sola mı koşuşturacağız? Yahut da "Biraz bekler misiniz?" diyerek O'nu kapımızın önünde mi bekleteceğiz? Merak ediyorum.

Eğer Peygamberimiz bir kaç gününü geçirmiş olsa, alışagelen yaptıklarımıza devam mı edeceğiz? Her sabah gün doğuşuna veya kaba kuşluğa kadar uyuyabilecek miyiz? Ailemizle kavgalı
gürültülü savaş ortamını sürdürebilecek miyiz? Yoksa birkaç saat sonra sıkılmaya, daralmaya m? başlayacağız?
Merak ediyorum. Hiç yüzümüzü asmadan tüm aile fertlerimizle beraber, her vaktin namazını kılabilecek miyiz?

Sabahın erkeninde yatağımızdan fırIayıp sabah namazı hazırlığını yapabilecek miyiz? Nişanlanma çağına gelen kız ve erkek çocuklarımızı yataklarından kaldırabilecek miyiz? Veya, şerefli Misafir'in abdest suyunu dökerken, öbür odada 15 yaşına gelmiş ancak secde yüzü görmemiş oğlumuzu nereye saklayacağız? Yoksa birkaç günlüğüne otele veya akrabalarımızın evine mi göndereceğiz?

Merak ediyorum. Alıştığımız hayat seyrimizin kontrolden çıktığındaki acı halimizi. Bayi'miz gazeteyi kapıdan uzattığında ne yapacağımızı. Müslüman bir sahabe kadının kıyafetine dokunan yahudilere karşı savaş başlatan misafir Peygamber'in yanında o müstehcen gazeteyi okuyabilecek miyiz? Acaba diyorum, peygamberimiz'i yanımıza alarak, gitmeyi planladığımız yerlere götürebilecek miyiz? 17 yaşındaki kızımızın yanına gelerek " Siz ne alırdınız." diyecek olan şık bir garsonun sözüne karşı tavrımızı. Acaba diyorum. Gittiğimiz yerde üç dört saat boyunca yemek masasında, Peygamberimiz de bulunabilecek mi? Yoksa O'nu evimizde istirahate mi alacağız?

Düşünüyorum. Hem de gözlerimle görmüş gibi düşünüyorum. Birkaç günlüğüne evimize misafir olarak gelmiş olan Peygamberimiz'e 24 saatimizi nasıl geçirdiğimizi göstermemizi. "Bonjour!" diyerek evimize giren oğlumuzu, yarım etekle arabadan inen genç kızımızı. "Bunda benim suçum yoktur Ya Rasülallah!" deyip ölüp ölüp dirilen ana ve babaları... Düşünüyorum Peygamberimiz evimizde otururken, evimize gelecek aile misafirlerimizi. Peygamberimiz'den habersiz olan misafirlerimizin girişlerini, konuşmalarını, görüntülerini.

Evet evimize sadece birkaç günlüğüne misafir olarak gelecek olan Peygamberimiz'e karşı sergileyeceğimiz tavırlarımızı merak ediyorum. Bu Peygamber'in nasıl karşılanıp, nasıl uğurlanacağını merak ediyorum. Peygamberimiz eğer bizimle bir kaç gününü geçirecek olsa,
alışılagelen yaptığımız işlere devam mı edeceğiz? Yahut da ziyaret bittiğinde ve evimizden ayrıldığında rahat bir nefes mi alacağız? Evet sevgili Peygamberimiz bizimle biraz vakit geçirmek için gelse hayatımız alt üst mü olacak; yoksa, evet yoksa...